Vreau sa achizitionez o barca pentru pescuit

Salut,
In primul rand vreau sa spun ca am mai deschis un topic cu o tema asemanatoare cu ceva timp in urma.
Vreau sa achizitionez o barca pentru pescuit impreuna cu fratele meu si in momentul de fata dispunem de bani pentru una din exemplele urmatoare.

Suntem indecisi , dar totusi ne am oprit la una din urmatoarele 3 combinatii de barca + motor.

1.Romcraft 480 + motor de 20 hp

2.Black sea 510 fishing + motor 20 hp

3. Laguna 480 plasma + motor 15 hp

Inainte de oferi sfaturi despre aceste barci ,vreau sa mentionez ca stiu diferenta de preturi intre ele si diferitele lor ,cum ar fi stabilitatea , inaltimea bordului...etc

Eu as opta pentru primele doa optiuni deoarece au o stabilitate mai mare , se comporta mai bine pe o dunare ceva mai agiata.

Am o singura nelamurire, foarte importanta in decizia pe care o voi lua , si anume randamentul pe care il da fiecare combinatie(barca+motor) cu o animita incarcare.

intrebarea mea este destul de simpla si anume:

Presupunem ca toate 3 vor navega cu aceiasi incarcatura (3 persoane + ceva bagaje) , care dintre ele intra mai repede in glisaj si care dintre ele va obtine o viteza mai mare(cu combinatia de motor specificata)?

Daca toate 3 sunt la egalitate referitor la viteza , voi opta pentru romcraft , iar daca nu as vrea sa stiu ce motor ar avea nevoie fiecare pentru a egala performantele

Va multumesc anticipat
 
Salut
Poti sa te uiti si la asta, pe care o producem noi
http://www.barcaholic.ro/f55/barca-de-pescuit-fibra-de-sticla-model-original-ak49-3446.html
BARCA DE FIBRA DE STICLA, OPEN, BARCA DE PESCUIT AK 49

Ca motorizare, minim 25 maxim - 90 cp
Probata cu 15 cp 4 persoane iese in glisare in aproximativ 10 m, dar fortezi motorul.
Cu 75 CP, iese in glisaj in 3m cu 5 persoane si am putut masura 55 km/h (dupa aprox 2-3 minute de mars) ca mai mult nu mai aveam pe ceas :)D )

Datele de contact le ai in semnatura.
O zi buna!
 
Multumesc pentru sugestie , pare a fi o barca buna , dar nu cred ca este cea ce eu am nevoie. Vreau ca motorul barci pe care o voi alege sa nu depaseasca 20 de cai , pentru a evita inmatricularea. Modelu mentionat mai sus este clar superior celor mentionate de mine dar in acelasi timp necesita o motorizare mai mare si mai multe cheltuieli , care deaja depasesc posibilitatile si nevoile mele.

Nimeni care sa plimbat cu toate cele 3 modele mentionate de mine ? ce parere aveti
 
Multumesc , dar oricum am vazut , si stiu cum merge laguna cu 15 cp , tocmai deasta vreau sa fac o comparatie intre laguna black sea si romcraft 480 , deoarece despre ultimile doua nu stiu prea multe (doar ca au nevoie de un motor mai mare decat laguna)

As vrea sa obtin o comparatie intre laguna 480 cu 15 cp , un black sea cu 20 cp si un romcraft 20 cp.

care intra mai repede in planare , care atinge o viteza mai mare ...etc
 
Salut
Poti sa te uiti si la asta, pe care o producem noi
http://www.barcaholic.ro/f55/barca-de-pescuit-fibra-de-sticla-model-original-ak49-3446.html
BARCA DE FIBRA DE STICLA, OPEN, BARCA DE PESCUIT AK 49

Ca motorizare, minim 25 maxim - 90 cp
Probata cu 15 cp 4 persoane iese in glisare in aproximativ 10 m, dar fortezi motorul.
Cu 75 CP, iese in glisaj in 3m cu 5 persoane si am putut masura 55 km/h (dupa aprox 2-3 minute de mars) ca mai mult nu mai aveam pe ceas :)D )

Datele de contact le ai in semnatura.
O zi buna!

Barca dumneavoastra seamana foarte bine cu Rio 400 Goal doar ca este mai lunga...cel putin pupa si prova par identice....
 
Barca dumneavoastra seamana foarte bine cu Rio 400 Goal doar ca este mai lunga...cel putin pupa si prova par identice....

Doamne ce ochi ai...
Cam ai dreptate...Lungita 1m de la jumatate...Teava de inox ii lipseste !
 

Atașamente

  • 400 rio goal.jpg
    400 rio goal.jpg
    63.1 KB · Vizualizări: 213
  • Rio goal 400.JPG
    Rio goal 400.JPG
    46.8 KB · Vizualizări: 133
  • Depl-400-Goal.pdf
    2.6 MB · Vizualizări: 9
Ultima editare:

Back
Sus