Sfaturi achizitionare Laguna miror 4,10 m

asta cu v maxim nu am probat dar e cam cu dus si intors,da mai pui si forte inertiale si cavitatie in v max si alea alea ,deja e prea mult pt mine,nu sunt Einstain.
ma limitez la 4-5cp deplasament sau semi si atat,las pe altii mai priceputi.
 
N-am zis eu asa ceva.
Eu am zis sa puna cizma scurta pe oglinda scurta...
,,Jack plate e altceva"..pentru .motoare mari, peste 60 de cai ...fixe...iar la puteri mai mari ..peste 100 de cai ,cu actionare hidraulica...
Un motor cu cisma lunga are distanta de la axul elicei la menghina mai mate cu 5 inch...(13 centimetri). C incercam eu sa explic este ca ..daca inalti oglina sau nu , oricum momentul in menghina e marit... Zici ca lucrezi in constructii ...
Cum ii zice la scula aia cu care indoi tu etrieri...??? Cu care indoi fier beton??? O parghie...Daca folosesti o scula din aia cu lungime de 15 inch (39 centimetri ) sau alta cu lungime de 51( centimetri) ti-e totuna... ? Cu aia lunga indoi otelul mult mai usor... ca e ,,bratul fortei mai mare"... deci si momentul e mai mare...Deci un motor cu cisma lunga iti indoaie oglinda barcii mai usor...decat unul cu cizma scurta. Nu conteaza unde e oglinda..sus,jos...Lungimea parghiei conteaza...
Nu stiu daca ma fac inteles, Nu stiu sa explic,ca poate ma faceam profesor... n-am rabdare...asta sunt ...Dar am bunavointa...
Alta chestie...Ai un surub ...undeva care nu se desface... Sa zicem ca e oglinda barcii...NU CONTEAZA UNDE E ...Mai sus sau mai jos. Pui cheia de 13 pe el..Nu vrea sa se miste. Mai multa forta nu ai. Pui un prelungitor la cheie ...O teava ...de "5 inch..lungime...adica 127 milimetri...) ...si se rupe surubul... Nu ti-au crescut puterile...A crescut doar batul fortei... Moment...Cuplu , marit...si surubul s-a predat...

Iar jack plate este asa ceva...Ca sa n-o mai aburim ...C-o fi bun sau nu la 9.9 cai pe gonflabila...
http://www.jack-plate.com/videos/
 
Va multumesc pentru raspunsuri!

Am tot tras cu negocierea in fel si chip, cam acestea sunt preturile finale:
- 8 cp - 1100 euro - cizma scuta (100 ore functionare, model 2010)
- 9.9 - 1200 euro - cizma medie 52 cm (5 ore functinare, model 2012)

Acuma inca nu sunt ferm convins daca se merita sa pun inaltator la oglinda si sa iau 10 cp, sau sa merg pe varianta de 8 cp cu czima scurta. Vad ca parerile sunt impartite.
Sfaturile voastre imi sunt de mare ajutor ca este cam vraiste in capul meu!

Eu detin un Mercury 9.9, cu cizma scurta.Imi spun parerea daca as avea gonflabila de 320.
Daca de obicei iesi pe apa singur sau insotit de inca o persoana, un mercury 9.9 este o varianta buna, pentru ca este cel mai usor dintre motoarele de 10cp(38kg) si consuma foarte putin.
Daca doresti o alta marca de motor, intre 10 si 15cp,nu este diferenta de greutate(ambele au intre 45-52kg), iar in acest caz eu as alege un motor de 15cp.Pe apa 5cp in plus conteaza, iar diferenta de pret intre 10 si 15cp este foarte mica.
Ar fi bine ca inainte de cumparare, sa manevrezi si sa probezi motorul pe barca.
Succes!

PS motoarele de 20cp au aceeasi greutate cu cele de 15cp(45-52kg)
la greutate egala cativa cai in plus nu strica, daca pretul este bun si daca in viitor doresti o barca mai mare
chiar si pe gonflabila de 320, care suporta 15cp, cred ca poti sa pui un motor de 20cp, daca rezisti tentatiei sa nu accelerezi la maxim.
 
Ultima editare:
Va multumesc pentru raspunsuri!

Am tot tras cu negocierea in fel si chip, cam acestea sunt preturile finale:
- 8 cp - 1100 euro - cizma scuta (100 ore functionare, model 2010)
- 9.9 - 1200 euro - cizma medie 52 cm (5 ore functinare, model 2012)

Acuma inca nu sunt ferm convins daca se merita sa pun inaltator la oglinda si sa iau 10 cp, sau sa merg pe varianta de 8 cp cu czima scurta. Vad ca parerile sunt impartite.
Sfaturile voastre imi sunt de mare ajutor ca este cam vraiste in capul meu!

Eu detin un Mercury 9.9, cu cizma scurta.Imi spun parerea daca as avea gonflabila de 320.
Daca de obicei iesi pe apa singur sau insotit de inca o persoana, un mercury 9.9 este o varianta buna, pentru ca este cel mai usor dintre motoarele de 10cp(38kg) si consuma foarte putin.
Daca doresti o alta marca de motor, intre 10 si 15cp,nu este diferenta de greutate(ambele au intre 45-52kg), iar in acest caz eu as alege un motor de 15cp.Pe apa 5cp in plus conteaza, iar diferenta de pret intre 10 si 15cp este foarte mica.
Ar fi bine ca inainte de cumparare, sa manevrezi si sa probezi motorul pe barca.
Succes!
 
Dragi prieteni, imi pare rau ca s-au mai incins spiritele pe topicul asta, mai ales ca au fost implicati 2 forumisti pe care-i respect si ii apreciez foarte mult. Cred ca de vina e vremea (inca) rece, care nu ne lasa sa ne dam pe ape :). Sau poate e efectul scandalurilor "dealerului", care s-a intamplat in aceeasi perioada acum 2 ani, si de atunci se tot repeta pe barcaholic intepaturile din februarie :p.

Ce e interesant e ca amandoi colegii nostri au dreptate, iar disputa e cauzata de o mica neintelegere a situatiei expusa de fiecare in parte: Mihai se refera la suportul inaltat, dar care are acelasi punct de aplicatie al efortului pe oglinda (set back), iar Adila se refera la suportul inaltat in continuarea oglinzii. Deci, ca in bancul cu rabinul, fiecare are dreptatea lui. Daca gresesc cumva, va rog sa ma luati la suturi fara menajamente :D.

Dragi prieteni, sunteti mult prea valorosi ca sa va certati. Voi nu sunteti Ambrozie. Pasiunea voastra ii ispira si pe ceilalti barcagii, si sa nu uitam ca fiecare avem ceva de invatat de la ceilalti participanti la discutiile online. Eu sunt un fan al vostru, si voi citi in continuare cu placere tot ce scrieti, chiar daca uneori va mai si certati :p.
 
Va apreciez si va multumesc pentru raspunsuri, Ideea este ca pana a urma nu mai iau nici un motor din cele 2.
Am sa astept pana voi gasi un 9,9 cu cizma scurta. Va multumesc tuturor pentru interventii.
 
Dragi prieteni, imi pare rau ca s-au mai incins spiritele pe topicul asta, mai ales ca au fost implicati 2 forumisti pe care-i respect si ii apreciez foarte mult. Cred ca de vina e vremea (inca) rece, care nu ne lasa sa ne dam pe ape :). Sau poate e efectul scandalurilor "dealerului", care s-a intamplat in aceeasi perioada acum 2 ani, si de atunci se tot repeta pe barcaholic intepaturile din februarie :p.

Ce e interesant e ca amandoi colegii nostri au dreptate, iar disputa e cauzata de o mica neintelegere a situatiei expusa de fiecare in parte: Mihai se refera la suportul inaltat, dar care are acelasi punct de aplicatie al efortului pe oglinda (set back), iar Adila se refera la suportul inaltat in continuarea oglinzii. Deci, ca in bancul cu rabinul, fiecare are dreptatea lui. Daca gresesc cumva, va rog sa ma luati la suturi fara menajamente :D.

Dragi prieteni, sunteti mult prea valorosi ca sa va certati. Voi nu sunteti Ambrozie. Pasiunea voastra ii ispira si pe ceilalti barcagii, si sa nu uitam ca fiecare avem ceva de invatat de la ceilalti participanti la discutiile online. Eu sunt un fan al vostru, si voi citi in continuare cu placere tot ce scrieti, chiar daca uneori va mai si certati :p.

Salutam interventia.
Credeam ca esti in hibernare.
Da ,ai perfecta dreptate...Amandoi avem dreptate, dar pana la un anumit punct.
Eu am considerat oglinda inaltata, si am calculat momentul la noua inaltime...iar momentul pe noua oglinda e mai mare. E corect!
iai Mihai a considerat ca la un motor cu cisma lunga a prelungit in jos cu un suport rigid menghina exact cu 5". Iar momentul pe ,,vechea oglinda este acelasi. Asa este. In vechea pozitie momentul e la fel.
Am facut eu la repezeala 2 schite....V1 ...era varianta mea.
V2 ,este ceea ce cred eu ca a gandit el , ...in care Fsi B sunt identice , respectiv si momentele in vechiul loc de prindere...nu se schimba. Si cu ridicarea motorului la 10m inaltime ...Momentul produs de forta elicei e la fel. Aici totul e RIGID ...un U solid care e rigid din toate incheieturile.

Problemele stau altfel in realitate. Motorul are o masa semnificativa ...Am adaugat eu in schita de jos 40 kg. La cea mai mica acceleratie ...asupra centrului lui de greutate va actiona o forta ...maricica. La un brat de 15 cm (B1 )avem un moment M1 , la un brat marit cu 127mm (B2) unul aproape dublu, iar la cel de 10 metri ...nu mai are rost ...Rupe tot.
Cu cat e pus mai sus pe oglinda cu atat o solicita mai mult...la viraje,va valuri accelerari si micsorari bruste de viteza ..
Mai exista o modalitate de a micsora tensiunile in oglinda...Se pune un tampon de sprijin pe oglinda (ceva de genul tampoanelor V pt prova peridocului) in care se propteste cizma , undeva cam in zona pompei de apa. Acel tampon se regleaza la trimul optim si reduce drastic socurile in oglinda. Daca gasesc o poza o s-o atasez. Oglinda nu cedeaza la o forta constanta de impingere generata de elice...Cedeaza la socuri, valuri, acceleratii bruste combinte cu schimbari bruste ale directiei, viraje bruste la dreapta mai ales...cand elica intra in ventilatie ,dupa care prinde apa din nou ...

Multumesc de interventie ...Ti-ai dat seama unde e de fapt neintelegerea.
 

Atașamente

  • momente S vs L.pdf
    21 KB · Vizualizări: 26
Ultima editare:
Adi, eu sunt in hibernare numai pe barcaholic, prietenii stiu de ce ;). Dar pentru forumistii valorosi imi fac oricand timp, ca nu se stie cand am si eu nevoie vreodata de ajutor.
Chestiunea e foarte interesanta, am intalnit-o intr-o forma mult mai complexa atunci cand am reparat oglinzi rupte, crapate sau prea subtiri. Am sa studiez ce ai atasat, si ramane sa povestim. Pana atunci, va rog, si pe tine, si pe Mihai, daca mai sunteti nervosi, sa-mi dati doar mie niste suturi virtuale, ca sunt un golan braconier, si in loc sa contribui pe barcaholic umblu creanga pe alte coclauri ale netului :p. Ce sa fac daca trebuie sa ascult de vorba lu' tata, care mi-a spus sa nu ma joc vreodata cu doctori in management ;).
 
Adi, eu sunt in hibernare numai pe barcaholic, prietenii stiu de ce ;). Dar pentru forumistii valorosi imi fac oricand timp, ca nu se stie cand am si eu nevoie vreodata de ajutor.
Chestiunea e foarte interesanta, am intalnit-o intr-o forma mult mai complexa atunci cand am reparat oglinzi rupte, crapate sau prea subtiri. Am sa studiez ce ai atasat, si ramane sa povestim. Pana atunci, va rog, si pe tine, si pe Mihai, daca mai sunteti nervosi, sa-mi dati doar mie niste suturi virtuale, ca sunt un golan braconier, si in loc sa contribui pe barcaholic umblu creanga pe alte coclauri ale netului :p. Ce sa fac daca trebuie sa ascult de vorba lu' tata, care mi-a spus sa nu ma joc vreodata cu doctori in management ;).

Asa e ! Problema asta e destul de stufoasa. Nu trebuie tratata simplist.Trebuie sa intram intr-o carciuma( bineinteles si Mihai ) sa facem calcule pana dimineata...Pe tine te luam arbitru. Ca tot era vorba de socuri, acceleratii ...uite un filmulet interesant ...pe mare !
EVERY DAY IS RACE DAY! OFFSHORE COMPILATION - YouTube
Si cei cu barca rosie in reluare ...Pilotul a redus instinctiv in aer ...a gresit fatal Trebuia s-o lase-n blana. Elicea a intrat in apa la o viteza mult inferioara vitezei barcii...si vedeti urmarea...
Boat jumps and dives into the water in over 60 knots! - YouTube
 

Back
Sus