Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Topic: Sfaturi achizitionare Laguna miror 4,10 m

Default Sfaturi achizitionare Laguna miror 4,10 m

Va rog sa imi dati niste sfaturi in privinta achizitionarii unei barci Laguna Minor 4,10.

Am gasit o laguna cu:
    - Motorizare de 8 cp(yamaha, din 2010, putin folosit, acte tot, practic impecabil).
    - Barca (impecabila din 2010 cu acte) cu gandul de a o folosi la Dunare si Delta, dar am auzit ca este instabila si ca i-a apa la val. Nu as vrea sa imi fortez norocul avand in vedere ca iesirile vor fi cu nevasta si copilul.

Se merita sa cumpar acesta barca (fara motor) pentru 500 euro?
    Dar motorul pentru 1000 euro?

Va multumesc anticipat!
    Last edited by iulian_cioclin; 18 Feb 2013 at 05:21 PM.

Senior Member adila's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Pentru siguranta ...un RIB la 3.4 m si un motor de 9.9 sau, maxim 15 cai. E stabila, pluteste si plina cu apa...si gliseaza. Are pe la 65 de kg.
    De preferat culoare deschisa (alb-gri)...si material hypalon. Poti merge cu ea si pe mare.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    281

Cu Laguna 4.10 te poti duce pe balti, rauri, Dunare si canale cu 3 pers la plimbare- fara bagaj sau cu f putin bagaj. Nu trebuie tinuta in valuri din lateral, valurile le ataci cu prova sau le accepti in pupa si chiar si asa poti lua ceva apa la sezut. Nu te gandi ca iti poti duce familia intr-o expeditie cu cortul. In delta trebuie sa eviti lacurile mari si iesirile in caz de vant.

Am cam citit pe forumuri si am primit numai sfaturi contra acestei barci, in consecinta am renuntat la achizitionarea ei.

In schimb, am vorbit cu omul sa ii iau motorul, un yamaha de 8 cp din 2010, cumparat din reprezentanta, unic proprietar, perfecta stare de functionare, motorul are 100 de ore, tocmai ce are o revizie facuta, nu s-a schimbat nimic la el toutul este original.

Merita 1100 euro?

Din cate am tot cautat cam asta e varianta cea mai buna.
    Astept si sfaturile voastre cu privire la acest motor!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    281

Ce vrei sa propulsezi cu motorul de 8 CP. Pentru o barca mai mare e cam mic. Eu zic ca sa-ti alegi intai barca pe baza utilizarii ei si apoi sa-ti iei motorul.
    Eu personal am avut un Johnson de 8 CP nou cumparat de mine. Il luam in masina si il puneam pe barci inchiriate (merge pe lotci). Apoi, din cauza ca nu gaseam intodeauna barca (lipovenii sunt departe de notiunea de oameni de cuvant!) mi-am luat si lotca. Cu lotca Brates de 5.2 m mergea cu 12 km/h. Ulterior am renuntat la ambele si le-am vandut caci lotca se apleaca de spate si e o barca de carausie nu neaparat de mers la pescuit.

6.  

Am uitat sa mentionez ca barca o am, este vorba de o barca gonflabila de 3.20 cu chila in V, cu podea de aluminiu, suporta motorizare maxima 15 cp.
    Pretul de 1100 este rezonabil?
    In alta ordine de ideam am mai gasit o yamaha de 9.9 cu 5 ore de functionare la 1200 euro, singurul inconvenient ca trebuie sa inalt oglinda barci de la 40-52 cu un inaltator.
    Nici nu stiu ce sa aleg

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Quote Originally Posted by iulian_cioclin View Post
    Am uitat sa mentionez ca barca o am, este vorba de o barca gonflabila de 3.20 cu chila in V, cu podea de aluminiu, suporta motorizare maxima 15 cp.
    Pretul de 1100 este rezonabil?
    In alta ordine de ideam am mai gasit o yamaha de 9.9 cu 5 ore de functionare la 1200 euro, singurul inconvenient ca trebuie sa inalt oglinda barci de la 40-52 cu un inaltator.
    Nici nu stiu ce sa aleg
    Cu o gonflabila... Barcuta mea de la Decathlon 3.20 m... cu motor Mercury de 10 CP ( de fapt 9.9 CP)... am facut ture in Delta de peste 100 km pe zi... Daca nu ti-e frica de apa, in toate aspectele ale "expresiei"... Cred ca este vehiculul PERFECT pntru Delta !!! Bafta Multa !!!
    Apa sub chila si vant din pupa !!!
    http://www.ghiduldelteidunarii.ro

Stiu de incursiunea dumneavoastra prin toata Delta, v-am citit tot topicul cap coada.
    Totusi considerati ca motorul de 10 cp cu cizma de 52 ar fi portivit pe barca mea cu oglinda de 40? ma gandesc sa ii pun inaltator, ar fi ok?

Senior Member adila's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

NU !!! In niciun caz.
    Pune cisma scurta. 15 ". Yamaha 9.9 e bun ,dar cisma scurta. Gasesti. Sa inalti oglinda...la o gonflabila nu e bine. Maresti momentul in lipiturile oglinzii cu baloanele si se dezlipesc in timp... La RIB e altceva, ca oglinda e rigidizata cu carena din fibra si e solida.
    Alt inconvenient e ca iti ridica mult centrul de greutate. Trebuie sa ridici motorul 127mm ( 13 cm).
    Pune-i cisma scurta, chiar si un 9.9 in 2T.

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Se poate pune inaltator fara nici un risc. Daca e montat pe inaltator momentul pe care il creaza motorul (de care pomeneste Adila) nu se modifica. Bratele fortelor sunt aceleasi. Ca dezavantaja, centrul de greutate creste un pic, ceea ce nu e nici o scofala la o pneumatica, motorul se muta 3-4 cm mai in spate("set back") si in fine, nu arata asa de frumos. Partea buna e ca nu se uda, Doar sa ai grija ca suportul sa fie solid construit. Trebuie prins neaparat cu suruburi un oglinda.

Daca vrei iti dau o idee cum sa faci un suport inaltator pentru motoare cu prindere pe menghina, folosind patru profile profile solide de AL (dinalea la 90 de grade), si o placa de placaj gros de cel putin 3-4 cm (de aici si "set-back"-ul). Il poti face reglabil, sa te joci cu inaltimea motorului, dar vei avea un "set-back" dublu.

Eu am avut un inaltator construit de mine din doua profile de aluminiu cu sectiune dreptunghiulara, dar era motor de 50 cp fara menghina. Foarte solid suport.

Ofera 800 pe motorul de 8 CP si 900 eur pe cel de 10CP. Poti creste apoi la 900 respectiv 1000 eur.
    Last edited by mihaif99; 19 Feb 2013 at 07:03 PM.

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. sfat achizitionare caiac + locuri de plimbare
    de fgrajdan īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 44
    Ultimul post: 15 Feb 2014, 11:57 AM
  2. Sfaturi pentru achizitionare barca cabinata
    de Alex1958 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 39
    Ultimul post: 28 Jan 2014, 10:07 PM
  3. Achizitionare barca
    de tiganusmc īn topicul Barca mea