Material finisat (lemn) constructie barci, caiace, catamarane - http://www.lemland.ro

Azi am fost la atelierul din Galati al firmei respective, unde mi-am taiat si eu din dulapi lemnul pentru Fraga 3 dar si copastiile din stejar. Nu fac reclama si nici nu am vreun profit din acest lucru, insa patronul firmei, d-nul Tache Cocu este de departe un admirator al barcilor si velierelor din lemn. A fost de acord sa-i public datele de contact pentru a putea furniza cui are nevoie lemn, profile din orice esente şi dimensiuni pentru constructia de ambarcatiuni. Cu sprijinul meu (consultanta si sfaturi - atat cat ma pricep), oricine are nevoie de profile lemn (copastii, coaste, gusee, varange) din stejar sau alte esente tari, file de punte, file de bordaj pentru caiace, catamarane, barci mici sau mari (cu nut si feder etc.) sectiune dreapta sau inclinata, cu respectarea esentei, a umiditatii, a nodurilor, stinghii pentru catarge birdmouth poate trimite schite, desen, discuta pentru cantitate, pret, transport astfel: email lemland2003@yahoo.com, telefon 0236479670 sau 0744578311. Chiar mâine se duce după tei şi stejar :).
Ca idee, la sfarşitul lui martie dau o raita la capitală pentru placaj okoume pt. derivor şi cârmă, aşa că pot duce câteva stinghii cui are nevoie.
Tot azi am schiţat la el un birdsmouth de 4,5m şi ... să ne vedem sub vele :sail:.
 

Atașamente

  • Izvor 3-10 atelier.jpg
    Izvor 3-10 atelier.jpg
    39.3 KB · Vizualizări: 175
Ultima editare:
Este a nu ştiu câta oară când spun că îmi pare rău că nu stau în Galaţi.
Poţi să aduci la Bucureşti şi stinghii de 6 metri :):):) pentru un catarg?
La cât nevoie este de lemn în Bucureşti s-ar putea să vii cu TIR-ul după tine.:):):)
 
Ultima editare:
O alternativa e procurarea lemnului de la uscatoare. Eu asa fac, si mi-l prelucrez apoi cum am nevoie. Nenea de la Braila de la care iau imi pune oricand si higrometrul pe el, dar nu mai e cazul, fiindca am luat de fiecare data numai lemn bine uscat la 12%. Omul e foarte serios si imi spune daca mai trebuie sa stea lemnul o zi - doua ca sa ajunga la 12 %. Am luat de la el lemn pe alese, fara noduri, rasuciri sau crapaturi, si anume stejar, molid, frasin, tei si larita. Pretul in plus fata de lemnul neuscat e de aprox.130-150 lei / metrul cub.

Mai exista si varianta procurarii in nume propriu a materialului, dupa care se duce la uscator. Pretul pentru uscare e tot acelasi, insa e mai mult de alergat pana se gaseste un lemn de calitate. Chiar acum vreo saptamana am vazut la un uscator din Galati o stiva imensa de larita, de salivam continuu la vederea perfectiunii lemnului. E aceeasi esenta folosita de Paul Vasiliu la bordajul velierului pe care l-am vazut acum vreo luna cu baietii la Tulcea. Am vorbit deci cu inginera de la uscator sa iau si eu cateva scanduri, pentru a le folosi la o arborada la o barcuta cu vele. Acum astept sa se termine de uscat, dar cred ca pe viitor voi cauta larita si il voi duce chiar eu la uscat.
 

Back
Sus