Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Topic: Barca pescuit ! Am nevoie de ajutor!

Senior Member adila's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Asta merge cu consum foarte mic . Un 10cai in 4T consuma 2.5 litri pe ora. Daca mergi cu 30 km/ora ...2.5/30=0.083 litri/km sau 8.3 litri/100 km. Asta cu 2 persoane. Cu 3 insi nu cred ca mai gliseaza. Cu 15 cai DA.
    E consum foarte bun !
    Barcuta mea de pescuit, din fibra ,cu Selva 15 cai/2T , consuma 6 litri ..si 40 km/ora . 6/40=0.15 litri/km. 15 litri /100 km. Aproape dublu ,dar e in 2T. ( tot cu doua persoane . Cu 3 merge cu 32 km/ora...dar gliseaza )
    Iar Pilotina ...cu trei insi,la 700 Kg , ...12 litri in 30 km/ora ... 12/30=0.4 sau 8 litri la 20 km/ora...( tot 0.4 litri/km) adica 40 litri /100 km . Aici se vede diferenta ... Deci poti deplasa doua ...trei persoane 100 km cam in acelasi timp , consumand 8-9 litri de benzina , sau 40 .
    Last edited by adila; 23 Mar 2013 at 10:14 AM.

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Eu pentru ca nu am gasit pe piata o barca care sa ma multumeasca ...usoara ,rapida , stabila ...sa gliseze rapid cu motor mic...sa nu stropeasca ...sa mearga bine pe valuri , sa fie stabila la viteza si in viraj strans ...si sa nu se rastoarne ,sa nu se scufunde (flotoare cu aer ermetice)...Sa gliseze pastrand asieta ...
    Sa nu necesite intretinere ...Am construit-o singur din fibra de sticla. Am facut vreo 3 modele , mai am si prieteni...
    Am atasat cateva poze. Asta e barcuta mea de pescuit ...4m x 1.7 x 0.6 ( bordul liber 32 cm ...se incadreaza la C ) si 80 kg. La vasle merge mai incet
    dar cu motorul de 15 cai ...
    B3 Selva15 - YouTube
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate B3.1.jpg‎   B3 Ady.jpg‎   B3.2.jpg‎   B3 selva15.jpg‎  
    Last edited by adila; 23 Mar 2013 at 12:55 PM.

Despre SL 410, am discutat si pe cap compas motocraft SL 410+mercury9.9cp
    Eu sunt adeptul barcilor usoare pentru ca de multe ori ies singur pe apa.
    Dintre toate variantele, pentru mine s-a potrivit cel mai bine SL-ul 410, este usoara(64kg), fiind din aluminiu nu necesita intretinere, o lansez usor la apa si cu motorul de 10cp consuma foarte putin.
    Barca gliseaza usor, singur merg cu aprox. 40km/ora, gliseaza si cu 3 persoane(90+70+50kg).

Un videoclip cu o barca si un motor la fel ca a mea Starcraft SL410+Mercury 9.9HP - YouTube
    Last edited by ovidiu66; 23 Mar 2013 at 02:09 PM.

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Merge frumos. Cu 15 cai cred ca ia 50.

E o barca ultra usoara...Merge cu motor mic, nu-ti rupi spatele cu el...consum mic ...Si gliseaza. Sa te bucuri de ea !!!
    La pescuit e bine sa-i pui pe fund un izopren..ceva ...ca plumbul in tabla suna ca un clopot. Sperie pestii. Merge un pic apupata ca nu are gurne ascutite . Au raza destul de mare. Daca nu stropeste e bine. Le-am vazut anul trecut la salonul nautic...Am ridicat una cu un prieten ..cu tot cu motor. Niturile cam la vedere . Nu stiu cum se comporta aluminiul la apa sarata...Dar la delta e numai buna. Cred ca pentru doua persoane e ok.
    Multi nu stiu ce e aia glisare... Ca omul nostru ...la inceputul articolului era axat pe Cirus 5 ... si vrea sa ,,gliseze" cu 10 cai si 3 persoane.
    A schimbat-o in Laguna sau Lotus...
    Trebuie sa-i spuna cineva ca NICIUNA din astea 3 NU gliseaza...nu gliseaza ca sunt carene de semideplasament... Sunt barci copiate dupa ..barci din lemn ,care mergeau la vasle ...si motoare de 4-6 cai.

Barca de semideplasament e facuta sa poata merge cu greutate mare ...dar nu in glisaj . In regim de plutire...cu putere minima . E buna !Sa nu se inteleaga gresit ! Transporti cu ea persoane...ma rog stuf, ce ai nevoie.
    Mergi cu 6 cai cu 5 persoane ,dar cu 7-8 km/ora .Taie apa cu prova ,are forme rotunjite...iar pupa se ingusteaza ...si se ridica ...iesind din apa . Daca vrei sa glisezi ...orice kilogram in plus ...iti e dusman. Iar forma barcii trebuie sa fie cu unghiuri ascutite, gurne paralele din zona cuplu maestru pana la pupa. Mai are redane longitudinale...si alte artificii care fac sa micsoreze suprafata udata . Glisare inseamna alunecare pe apa...dar cum apa creeaza tensiuni superficiale mari ...trebuie sa te dezlipesti de ea. Sa intrerupi suprafata udata prin forme ascutite ...intreruperi bruste...redane longitudinale,transversale, gurne ascutite, oglinda cu unghi ascutit...locuri in care se formeaza depresiune si absorbtie de aer . Colturi vii in general, dar nu puse la intamplare. Deci sunt forme total diferite pt. barcile glisoare ...si cele de plutire,. Nu exista ..barca ,,buna la toate". Trebuie sa-ti alegi ce vrei . Regim de Glisare sau de Plutire .

Am ,,modificat" postul ...si imi cer scuze pt asta, ca poate l-au citit deja cativa oameni...pentru ca imi dau seama ca multi nu deosebesc regimul de glisare de cel de plutire... si au pretentii sa ,,gliseze" chiar si cu 3.3 cai cu barci care ,,nu pot sa gliseze"...Nu au aceasta forma.
    Last edited by adila; 23 Mar 2013 at 03:40 PM.

Quote Originally Posted by adila View Post
    Merge frumos. Cu 15 cai cred ca ia 50.

E o barca ultra usoara...Merge cu motor mic, nu-ti rupi spatele cu el...consum mic ...Si gliseaza. Sa te bucuri de ea !!!
    La pescuit e bine sa-i pui pe fund un izopren..ceva ...ca plumbul in tabla suna ca un clopot. Sperie pestii. Merge un pic apupata ca nu are gurne ascutite . Au raza destul de mare. Daca nu stropeste e bine. Le-am vazut anul trecut la salonul nautic...Am ridicat una cu un prieten ..cu tot cu motor. Niturile cam la vedere . Nu stiu cum se comporta aluminiul la apa sarata...Dar la delta e numai buna. Cred ca pentru doua persoane e ok.
    Multi nu stiu ce e aia glisare... Ca omul nostru ...la inceputul articolului era axat pe Cirus 5 ... si vrea sa ,,gliseze" cu 10 cai si 3 persoane.
    A schimbat-o in Laguna sau Lotus...
    Trebuie sa-i spuna cineva ca NICIUNA din astea 3 NU gliseaza...nu gliseaza ca sunt carene de semideplasament... Sunt barci copiate dupa ..barci din lemn ,care mergeau la vasle ...si motoare de 4-6 cai.

Barca de semideplasament e facuta sa poata merge cu greutate mare ...dar nu in glisaj . In regim de plutire...cu putere minima . E buna !Sa nu se inteleaga gresit ! Transporti cu ea persoane...ma rog stuf, ce ai nevoie.
    Mergi cu 6 cai cu 5 persoane ,dar cu 7-8 km/ora .Taie apa cu prova ,are forme rotunjite...iar pupa se ingusteaza ...si se ridica ...iesind din apa . Daca vrei sa glisezi ...orice kilogram in plus ...iti e dusman. Iar forma barcii trebuie sa fie cu unghiuri ascutite, gurne paralele din zona cuplu maestru pana la pupa. Mai are redane longitudinale...si alte artificii care fac sa micsoreze suprafata udata . Glisare inseamna alunecare pe apa...dar cum apa creeaza tensiuni superficiale mari ...trebuie sa te dezlipesti de ea. Sa intrerupi suprafata udata prin forme ascutite ...intreruperi bruste...redane longitudinale,transversale, gurne ascutite, oglinda cu unghi ascutit...locuri in care se formeaza depresiune si absorbtie de aer . Colturi vii in general, dar nu puse la intamplare. Deci sunt forme total diferite pt. barcile glisoare ...si cele de plutire,. Nu exista ..barca ,,buna la toate". Trebuie sa-ti alegi ce vrei . Regim de Glisare sau de Plutire .

Am ,,modificat" postul ...si imi cer scuze pt asta, ca poate l-au citit deja cativa oameni...pentru ca imi dau seama ca multi nu deosebesc regimul de glisare de cel de plutire... si au pretentii sa ,,gliseze" chiar si cu 3.3 cai cu barci care ,,nu pot sa gliseze"...Nu au aceasta forma.
    Foarte bun comentariul, in aceeasi situatie eram si eu acum vreo 2 ani, incepator fiind.
    Nu stiam ce inseamna deplasament, glisare(acvaplanare), ca barcile trebuie sa aiba forme specifice pentru a fi potrivite unui anumit scop.
    Este foarte important pentru cei care isi doresc o barca, sa aiba cateva notiuni de baza, pentru a putea face alegerea potrivita nevoilor.

Traiasca toti cei care ne invata despre barci! Viata pe apa este frumoasa!

6.  

Dintre barcile din fibra, mie imi place foarte mult barca proiectata de Vali Cum se naste o barca

Dintre barcile din aluminiu imi place foarte mult Linder Sportsman 400, cu motor de 20cp.American Nautics - Linder - 400 Sportsman

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Stiu barca lui Vali si imi place si mie.
    Dar nu poti s-o recomanzi cuiva care vrea s-o cumpere.
    E buna!!! ...dar pentru cine o are!
    Daca Vali iese cu ea pe piata ...bate muuulte barci ...si la performante dar si la pret.
    Dar nu a iesit inca...

Senior Member sss's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    127

Quote Originally Posted by adila View Post
    Eu pentru ca nu am gasit pe piata o barca care sa ma multumeasca ...usoara ,rapida , stabila ...sa gliseze rapid cu motor mic...sa nu stropeasca ...sa mearga bine pe valuri , sa fie stabila la viteza si in viraj strans ...si sa nu se rastoarne ,sa nu se scufunde (flotoare cu aer ermetice)...Sa gliseze pastrand asieta ...
    Sa nu necesite intretinere ...Am construit-o singur din fibra de sticla. Am facut vreo 3 modele , mai am si prieteni...
    Am atasat cateva poze. Asta e barcuta mea de pescuit ...4m x 1.7 x 0.6 ( bordul liber 32 cm ...se incadreaza la C ) si 80 kg. La vasle merge mai incet
    dar cu motorul de 15 cai ...
    B3 Selva15 - YouTube
    Mare pishicher, fura la cantar! In prima fotografie, spre linia de plutire se vad oarece lucruri interesante care ar fi dragut daca ar fi detaliate de catre autorul imoralei fapte!

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Da...
    Carena e turnata in matrita barcii de viteza , care are doua redane transversale ,prize de aer ,si mai multe redane longitudinale...gurna , 22 grade unghi constant de stelare.
    Am facut un capac ( de fapt am construit un model de capac...am facut matrita , si am turnat capacul ..pt barcuta open ). Am si poze ...dar povestea e lunga...
    E carena de viteza ...de care sunt foarte multumit ...Am testat barca de viteza cu 15 cai pe mare ...A mers peste asteptari ...Pe valuri ...50km/ora. Sare dar nu bubuie ..se aseaza progresiv ,ca fundul in step-uri permite ...Nu tine presiune...are tot timpul aer sub redan si apa poate refula prin canalele laterale , care de fapt sunt pentru absorbtie de aer sub redan...si cade ,,in picioare" ...foarte putin apupata.
    La carena aia i-am facut partea superioara Open...sa avem loc toti trei , si sa putem sa dam si la peste.
    Am atasat o poza de la mare...E barca de viteza cu motorul de 15 cai...Asa mi-a venit s-o fac pe cea de pescuit.
    Si un pdf ...Cam asa ar fi... Nu am mai facut redanele longitudinale ...doar cele doua step-uri...Am facut modelul 3d la vremea aia numai sa-mi fac formele pt capac. Carena era facuta deja. Am mai gasit o poza...Barcile la iernat. Barcuta ,,open" e deasupra celei de viteza.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate barci la iernat.jpg‎   tn.jpg‎  
    Attached Files Attached Files
    Last edited by adila; 24 Mar 2013 at 01:35 AM.

Salutare, ma scuzati de absenta am fost in deplasare cu munca si nu am avut net.
    Nu sunt axat pe lotus sau laguna ca si necunoscator mi-au placut si mi s-au parut bune ptr ce vreau eu.
    Am luat legatura cu vali de la galati si am vorbit despre lotus si laguna ,de b5 (sare din schema) si vali mi-a explicat multe despre ele, nu sunt niste barci reusite.
    Sunt deschis la orice model de barca care sa imi satisfaca nevoiele (pescuit pe lacuri/delta/dunare) vreau sa punctez faptul ca nu vreau sa barca sa fie una de viteza, ci de stabilitate si economie, motorul care vreau sa il iau intre 10-15 cai o sa il iau in functie de cat cere barca deci nici asta nu e batut in cuie.
    Am inceput sa inteleg mai bine treaba cu barcile si am vazut mai sus o discutie despre barcile din aluminiu, o sa ma uit mai bine si la aceelea ptr ca numai imi trebuie peridoc, deci bani in plus ptr partidele de pescuit.
    In momentul de fata nici nu stiu exact ce intrebari sa pun, as vrea sa discutam mai mult despre mai multe modele de barci de pescuit sa aflu cat mai multe, ptr ca alegerea finala sa fie cat mai inteleapta, eventual si alti oameni care o sa citeasca postul sa poata sa inteleaga mai multe.
    Va multumesc mult ptr ajutor.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca de pescuit Ibis
    de cirusplast īn topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 5 Nov 2013, 03:35 PM
  2. constructie barca pescuit..
    de xilex īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 26 Oct 2012, 05:28 PM
  3. barca pescuit stabila
    de adrianpacurici īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29 Feb 2012, 06:29 PM
  4. Barca de pescuit
    de Constantin Lascu īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Dec 2011, 08:56 AM
  5. Barca de pescuit B5
    de cirusplast īn topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Mar 2009, 03:39 PM

Tags for this Thread

Bookmarks