Barca pescuit ! Am nevoie de ajutor!

Salutare!
Am deschis acest topic in speranta ca ma puteti ajuta cu o mare nelamurire. Caut pe net si pe forumuri ce ceva timp ce-a mai buna barca ptr pescuit pe lacuri/delta si dunare. Cand am inceput sa ma uit pe net stiam exact ce barca caut, insa dupa multe cercetari am ajuns la o mare durere de cap si un mare semn de intrebare in privinta barci!
Am un buget de maxim 1200 euro, caut o barca de 4 locuri (5 metri), sa fie relativ usoara (max 150 kg), sa glisesze bine, sa fie stabila ptr. a practica pescuitul la stiuca din picioare ( 3 persoane) vreau sa o dotez cu un motor de 10-15 cai maxim prefer consumul in schimbul vitezei.
Eu m-am gandit la: B5 Cirus (am citit ca nu glisesaza bine,nu este bine echilibrata,si in plus nu este construita din materiale prea bune,este adevarat?)
Lotus major ( am citi ca ar glisa bine si ar fi mai solida, este adevarat? )

As dori pareri pro si contra ptr aceste 2 modele si in caz ca am scapat vreun model asemanator si care merita va rog sa il specificati, nu doresc barca gonflabila.
 
Salut!In caliatate de pescar innebunit ma simt oarecum dator sa ma bag in seama. Ce sa spun...!?? Pescuitul lacuri,delta,dunare e un hobby foarte spectaculos si motivant avand acelasi numitor"pescuitul"! Insa cat despre alegerea unei barci speciala pt acest hobby trebuie sa "evadezi" dintr-un numitor comun ,caci in ceea ce priveste tipul de ambarcatiune ce iti este necesara depinde f mult de unde iti desfasori cel mai adesea activitatea.Asadar daca esti pescar in majoritatea timpului"de lac" si achizitionezi o barca de lac...nu te va ajuta prea mult pe dunare si vice-versa.Urmatorul pas ar fi tipul de barca si in functie de ce pescar esti.Daca esti de "duminica" se merita o lotca sa zic asa cu care sa te fatzai,arunci batul in apa si acasa.Daca esti mai de cursa lunga ar fi necesar ceva cu o cabina si oarece conditii de sedere.Spun aceste sfaturi in calitate de "patit" in ale acestor fapte!Am mers la pescuit cu diverse ambarcatiuni si in diverse conditii! Concluzia si sfatul meu...ceva micutz,stabil,si macar o semicabinata!Bafta si succes
 
Salut!
Bugetul tau e cam mic. O barca buna de 5 m (iti recomand latime de min 1.2 m) o iei la mana doua cu 7-800 Euro. Iti raman 4-500 pentru un motor si la banii astia iei tot un SH in 2T destul de vechi. Barca o poti verifica sa nu fie carpita si lemnul inglobat sa nu fie putred. Cu motorul e loterie. Eu iti recomand Yamaha. Personal am avut experienta proasta cu Johnson- luat de nou si intretinut numai la reprezentanta numai cu uleiuri originale si tot am avut probleme cu aprinderea. Ca barca Lotus de 5m este foarte OK pentru 3 persoane. Laguna are bordurile prea joase.
Bafta!
 
Pentru pescuit, mai ales la rapitori ai nevoie de o barca stabila, eu consider ca cele mai stabile sunt cele cu fund catamaran si cele cu fund pla,t eu as recomanda un john boat sau ceva gen "tiszai ladik" ... cauta pe google si gasesti poze si descrieri, insa barca + motor de 10-15 cai in veci nu vei gasi la noi in banii propusi... Barci "foarte" stabile pentru pescuit sunt kmaxxi si suporta motorizare puternica :)
Ambarcatiuni - Vitnautica
 
Bugetul ptr barca este undeva la 1200 euro motorul nu il pun in pret, m-am exprimat aiurea si am dat de inteles altceva.
Am cautat intre timp si mai mult si am ajuns la o concluzie dar nu este finala tot am o nelamurire, am renuntat la lotus 490 deoarece se zice ca este facut mai prost e mai subtire, m-am orientat mai mult la Laguna 480 am inteles ca ar fi mult mai bine realizata si cica ar sta bine pe apa. Intrebarea mea este: daca este adevarata aceasta diferenta si daca lotus e mai buna si mai stabila pe apa decat laguna?

Nu vreau cabinata, gonflabila am avut un kingfisher si numai vreau in veci gonflabila nu are viata lunga orice ar zice lumea.
Vrea sa se inteleaga ca unu dintre modele lotus sau laguna il vreau, nimic in plus, si cum am spus mai sus 10-15 cai si 3 oameni in ea.
Va rog sa ma lamuriti ca numai stiu unde sa ma uit si sa intreb.
 
Cu 10 cai si 3 persoane poate daca levitati ...sa gliseze vreo barca. Daca stii ce inseamna glisare ...20 kg/cal...daca barca are forma de glisare ...

Daca nu esti blocat pe ,,laguna sau lotus ...sau cirus5" ...iti spun eu Niciuna NU gliseaza!!! poti lua o barca de glisare second ...Eu as lua asa ceva ! Cu 15...20 de cai gliseaza si e stabila dinamic.
PRO BARCA - Vand barca tema marine germania

Asta gliseaza bine cu 2 persoane cu 15 cai ....si mai greu cu 3 ...Dar un 20 ar fi mai potrivit.

La o barca usoara , cu forme de glisare iti trebuie minim 5 cai / persoana.
 
Ultima editare:
Ultima editare:
Da, e o barca foarte usoara ...cred ca e sub 60 de kg ,dar merge cam mult apupata ...dupa parerea mea ... Doua persoane cu 9.9 cai...in principiu tot 5 cai de persoana.
Dar gliseaza. Motorizare maxima 15 cai. La 3 persoane s-ar incadra...
 
Asta merge cu consum foarte mic . Un 10cai in 4T consuma 2.5 litri pe ora. Daca mergi cu 30 km/ora ...2.5/30=0.083 litri/km sau 8.3 litri/100 km. Asta cu 2 persoane. Cu 3 insi nu cred ca mai gliseaza. Cu 15 cai DA.
E consum foarte bun !
Barcuta mea de pescuit, din fibra ,cu Selva 15 cai/2T , consuma 6 litri ..si 40 km/ora . 6/40=0.15 litri/km. 15 litri /100 km. Aproape dublu ,dar e in 2T. ( tot cu doua persoane . Cu 3 merge cu 32 km/ora...dar gliseaza )
Iar Pilotina ...cu trei insi,la 700 Kg , ...12 litri in 30 km/ora ... 12/30=0.4 sau 8 litri la 20 km/ora...( tot 0.4 litri/km) adica 40 litri /100 km . Aici se vede diferenta ... Deci poti deplasa doua ...trei persoane 100 km cam in acelasi timp , consumand 8-9 litri de benzina , sau 40 .
 
Ultima editare:
Eu pentru ca nu am gasit pe piata o barca care sa ma multumeasca ...usoara ,rapida , stabila ...sa gliseze rapid cu motor mic...sa nu stropeasca ...sa mearga bine pe valuri , sa fie stabila la viteza si in viraj strans ...si sa nu se rastoarne ,sa nu se scufunde (flotoare cu aer ermetice)...Sa gliseze pastrand asieta ...
Sa nu necesite intretinere ...Am construit-o singur din fibra de sticla. Am facut vreo 3 modele , mai am si prieteni...
Am atasat cateva poze. Asta e barcuta mea de pescuit ...4m x 1.7 x 0.6 ( bordul liber 32 cm ...se incadreaza la C ) si 80 kg. La vasle merge mai incet :titanic:
dar cu motorul de 15 cai ...:rolleyes:
B3 Selva15 - YouTube
 

Atașamente

  • B3.1.jpg
    B3.1.jpg
    86.5 KB · Vizualizări: 189
  • B3 Ady.jpg
    B3 Ady.jpg
    29.8 KB · Vizualizări: 151
  • B3.2.jpg
    B3.2.jpg
    53.9 KB · Vizualizări: 147
  • B3 selva15.jpg
    B3 selva15.jpg
    51 KB · Vizualizări: 162
Ultima editare:
Despre SL 410, am discutat si pe cap compas motocraft SL 410+mercury9.9cp
Eu sunt adeptul barcilor usoare pentru ca de multe ori ies singur pe apa.
Dintre toate variantele, pentru mine s-a potrivit cel mai bine SL-ul 410, este usoara(64kg), fiind din aluminiu nu necesita intretinere, o lansez usor la apa si cu motorul de 10cp consuma foarte putin.
Barca gliseaza usor, singur merg cu aprox. 40km/ora, gliseaza si cu 3 persoane(90+70+50kg).

Un videoclip cu o barca si un motor la fel ca a mea Starcraft SL410+Mercury 9.9HP - YouTube
 
Ultima editare:
Merge frumos. Cu 15 cai cred ca ia 50.

E o barca ultra usoara...Merge cu motor mic, nu-ti rupi spatele cu el...consum mic ...Si gliseaza. Sa te bucuri de ea !!! :)
La pescuit e bine sa-i pui pe fund un izopren..ceva ...ca plumbul in tabla suna ca un clopot. Sperie pestii. Merge un pic apupata ca nu are gurne ascutite . Au raza destul de mare. Daca nu stropeste e bine. Le-am vazut anul trecut la salonul nautic...Am ridicat una cu un prieten ..cu tot cu motor. Niturile cam la vedere . Nu stiu cum se comporta aluminiul la apa sarata...Dar la delta e numai buna. Cred ca pentru doua persoane e ok.
Multi nu stiu ce e aia glisare... Ca omul nostru ...la inceputul articolului era axat pe Cirus 5 ...:confused: si vrea sa ,,gliseze" cu 10 cai si 3 persoane.
A schimbat-o in Laguna sau Lotus... :p
Trebuie sa-i spuna cineva ca NICIUNA din astea 3 NU gliseaza...nu gliseaza ca sunt carene de semideplasament... Sunt barci copiate dupa ..barci din lemn ,care mergeau la vasle ...si motoare de 4-6 cai.

Barca de semideplasament e facuta sa poata merge cu greutate mare ...dar nu in glisaj . In regim de plutire...cu putere minima . E buna !Sa nu se inteleaga gresit ! Transporti cu ea persoane...ma rog stuf, ce ai nevoie.
Mergi cu 6 cai cu 5 persoane ,dar cu 7-8 km/ora .Taie apa cu prova ,are forme rotunjite...iar pupa se ingusteaza ...si se ridica ...iesind din apa . Daca vrei sa glisezi ...orice kilogram in plus ...iti e dusman. Iar forma barcii trebuie sa fie cu unghiuri ascutite, gurne paralele din zona cuplu maestru pana la pupa. Mai are redane longitudinale...si alte artificii care fac sa micsoreze suprafata udata . Glisare inseamna alunecare pe apa...dar cum apa creeaza tensiuni superficiale mari ...trebuie sa te dezlipesti de ea. Sa intrerupi suprafata udata prin forme ascutite ...intreruperi bruste...redane longitudinale,transversale, gurne ascutite, oglinda cu unghi ascutit...locuri in care se formeaza depresiune si absorbtie de aer . Colturi vii in general, dar nu puse la intamplare. Deci sunt forme total diferite pt. barcile glisoare ...si cele de plutire,. Nu exista ..barca ,,buna la toate". Trebuie sa-ti alegi ce vrei . Regim de Glisare sau de Plutire .

Am ,,modificat" postul ...si imi cer scuze pt asta, ca poate l-au citit deja cativa oameni...pentru ca imi dau seama ca multi nu deosebesc regimul de glisare de cel de plutire... si au pretentii sa ,,gliseze" chiar si cu 3.3 cai cu barci care ,,nu pot sa gliseze"...Nu au aceasta forma.
 
Ultima editare:
Merge frumos. Cu 15 cai cred ca ia 50.

E o barca ultra usoara...Merge cu motor mic, nu-ti rupi spatele cu el...consum mic ...Si gliseaza. Sa te bucuri de ea !!! :)
La pescuit e bine sa-i pui pe fund un izopren..ceva ...ca plumbul in tabla suna ca un clopot. Sperie pestii. Merge un pic apupata ca nu are gurne ascutite . Au raza destul de mare. Daca nu stropeste e bine. Le-am vazut anul trecut la salonul nautic...Am ridicat una cu un prieten ..cu tot cu motor. Niturile cam la vedere . Nu stiu cum se comporta aluminiul la apa sarata...Dar la delta e numai buna. Cred ca pentru doua persoane e ok.
Multi nu stiu ce e aia glisare... Ca omul nostru ...la inceputul articolului era axat pe Cirus 5 ...:confused: si vrea sa ,,gliseze" cu 10 cai si 3 persoane.
A schimbat-o in Laguna sau Lotus... :p
Trebuie sa-i spuna cineva ca NICIUNA din astea 3 NU gliseaza...nu gliseaza ca sunt carene de semideplasament... Sunt barci copiate dupa ..barci din lemn ,care mergeau la vasle ...si motoare de 4-6 cai.

Barca de semideplasament e facuta sa poata merge cu greutate mare ...dar nu in glisaj . In regim de plutire...cu putere minima . E buna !Sa nu se inteleaga gresit ! Transporti cu ea persoane...ma rog stuf, ce ai nevoie.
Mergi cu 6 cai cu 5 persoane ,dar cu 7-8 km/ora .Taie apa cu prova ,are forme rotunjite...iar pupa se ingusteaza ...si se ridica ...iesind din apa . Daca vrei sa glisezi ...orice kilogram in plus ...iti e dusman. Iar forma barcii trebuie sa fie cu unghiuri ascutite, gurne paralele din zona cuplu maestru pana la pupa. Mai are redane longitudinale...si alte artificii care fac sa micsoreze suprafata udata . Glisare inseamna alunecare pe apa...dar cum apa creeaza tensiuni superficiale mari ...trebuie sa te dezlipesti de ea. Sa intrerupi suprafata udata prin forme ascutite ...intreruperi bruste...redane longitudinale,transversale, gurne ascutite, oglinda cu unghi ascutit...locuri in care se formeaza depresiune si absorbtie de aer . Colturi vii in general, dar nu puse la intamplare. Deci sunt forme total diferite pt. barcile glisoare ...si cele de plutire,. Nu exista ..barca ,,buna la toate". Trebuie sa-ti alegi ce vrei . Regim de Glisare sau de Plutire .

Am ,,modificat" postul ...si imi cer scuze pt asta, ca poate l-au citit deja cativa oameni...pentru ca imi dau seama ca multi nu deosebesc regimul de glisare de cel de plutire... si au pretentii sa ,,gliseze" chiar si cu 3.3 cai cu barci care ,,nu pot sa gliseze"...Nu au aceasta forma.

Foarte bun comentariul, in aceeasi situatie eram si eu acum vreo 2 ani, incepator fiind.
Nu stiam ce inseamna deplasament, glisare(acvaplanare), ca barcile trebuie sa aiba forme specifice pentru a fi potrivite unui anumit scop.
Este foarte important pentru cei care isi doresc o barca, sa aiba cateva notiuni de baza, pentru a putea face alegerea potrivita nevoilor.

Traiasca toti cei care ne invata despre barci! Viata pe apa este frumoasa!
 
Stiu barca lui Vali si imi place si mie.
Dar nu poti s-o recomanzi cuiva care vrea s-o cumpere.
E buna!!! ...dar pentru cine o are! :)
Daca Vali iese cu ea pe piata ...bate muuulte barci ...si la performante dar si la pret. :cool:
Dar nu a iesit inca... :rolleyes:
 
Eu pentru ca nu am gasit pe piata o barca care sa ma multumeasca ...usoara ,rapida , stabila ...sa gliseze rapid cu motor mic...sa nu stropeasca ...sa mearga bine pe valuri , sa fie stabila la viteza si in viraj strans ...si sa nu se rastoarne ,sa nu se scufunde (flotoare cu aer ermetice)...Sa gliseze pastrand asieta ...
Sa nu necesite intretinere ...Am construit-o singur din fibra de sticla. Am facut vreo 3 modele , mai am si prieteni...
Am atasat cateva poze. Asta e barcuta mea de pescuit ...4m x 1.7 x 0.6 ( bordul liber 32 cm ...se incadreaza la C ) si 80 kg. La vasle merge mai incet :titanic:
dar cu motorul de 15 cai ...:rolleyes:
B3 Selva15 - YouTube

Mare pishicher, fura la cantar! In prima fotografie, spre linia de plutire se vad oarece lucruri interesante care ar fi dragut daca ar fi detaliate de catre autorul imoralei fapte! ;)
 
Da...:)
Carena e turnata in matrita barcii de viteza , care are doua redane transversale ,prize de aer ,si mai multe redane longitudinale...gurna , 22 grade unghi constant de stelare.
Am facut un capac ( de fapt am construit un model de capac...am facut matrita , si am turnat capacul ..pt barcuta open ). Am si poze ...dar povestea e lunga...
E carena de viteza ...de care sunt foarte multumit ...Am testat barca de viteza cu 15 cai pe mare ...A mers peste asteptari ...Pe valuri ...50km/ora. Sare dar nu bubuie ..se aseaza progresiv ,ca fundul in step-uri permite ...Nu tine presiune...are tot timpul aer sub redan si apa poate refula prin canalele laterale , care de fapt sunt pentru absorbtie de aer sub redan...si cade ,,in picioare" ...foarte putin apupata.
La carena aia i-am facut partea superioara Open...sa avem loc toti trei , si sa putem sa dam si la peste.
Am atasat o poza de la mare...E barca de viteza cu motorul de 15 cai...Asa mi-a venit s-o fac pe cea de pescuit.
Si un pdf ...Cam asa ar fi... Nu am mai facut redanele longitudinale ...doar cele doua step-uri...Am facut modelul 3d la vremea aia numai sa-mi fac formele pt capac. Carena era facuta deja. Am mai gasit o poza...Barcile la iernat. Barcuta ,,open" e deasupra celei de viteza.
 

Atașamente

  • tn.jpg
    tn.jpg
    46 KB · Vizualizări: 143
  • b3.PDF
    297.6 KB · Vizualizări: 44
  • barci la iernat.jpg
    barci la iernat.jpg
    62.2 KB · Vizualizări: 169
Ultima editare:
Salutare, ma scuzati de absenta am fost in deplasare cu munca si nu am avut net.
Nu sunt axat pe lotus sau laguna ca si necunoscator mi-au placut si mi s-au parut bune ptr ce vreau eu.
Am luat legatura cu vali de la galati si am vorbit despre lotus si laguna ,de b5 (sare din schema) si vali mi-a explicat multe despre ele, nu sunt niste barci reusite.
Sunt deschis la orice model de barca care sa imi satisfaca nevoiele (pescuit pe lacuri/delta/dunare) vreau sa punctez faptul ca nu vreau sa barca sa fie una de viteza, ci de stabilitate si economie, motorul care vreau sa il iau intre 10-15 cai o sa il iau in functie de cat cere barca deci nici asta nu e batut in cuie.
Am inceput sa inteleg mai bine treaba cu barcile si am vazut mai sus o discutie despre barcile din aluminiu, o sa ma uit mai bine si la aceelea ptr ca numai imi trebuie peridoc, deci bani in plus ptr partidele de pescuit.
In momentul de fata nici nu stiu exact ce intrebari sa pun, as vrea sa discutam mai mult despre mai multe modele de barci de pescuit sa aflu cat mai multe, ptr ca alegerea finala sa fie cat mai inteleapta, eventual si alti oameni care o sa citeasca postul sa poata sa inteleaga mai multe.
Va multumesc mult ptr ajutor.
 

Back
Sus