Barca pescuit ! Am nevoie de ajutor!

As vrea sa nu fiu inteles gresit: nu-mi permit sa judec vreun tip de barca sau altul. Mai ales ca stiu cata munca e ca sa realizezi asa ceva. Doar cumparatorul e cel care poate judeca, si senzatia lui subiectiva e cea care conteaza. Pentru asta e necesar sa se probeze barca dorita in conditiile in care va fi folosita. Ce am discutat cu Cosmin a fost raportat la nevoile lui, si i-am sugerat la fel sa probeze ce-l intereseaza. Poate am adaugat un dram de subiectivism, dar nu asta conteaza, ci exclusiv perceptia cumparatorului. Asta ca un mic "disclaimer".

adila a spus:
Stiu barca lui Vali si imi place si mie.
Dar nu poti s-o recomanzi cuiva care vrea s-o cumpere.
E buna!!! ...dar pentru cine o are!
Daca Vali iese cu ea pe piata ...bate muuulte barci ...si la performante dar si la pret.
Dar nu a iesit inca...

Lansarea pe piata e abia ultima etapa dintr-o serie lunga de eforturi. Insa pana acolo trebuie ca fiecare etapa sa fie parcursa la perfectie. Sunt multe de povestit, am lucrat mult pe timpul iernii la inca o varianta a barcii. Povestea va continua pe capcompas.ro, odata cu rezultatul final. Pana atunci, va doresc o primavara calda, si poate ne intalnim pe balta, Adila :).
 
Salut Vali . Tu chiar vrei sa faci treaba ca la carte.:)
Se poate face si mai ...simplu .
Eu am facut vreo trei barci pt. prieteni. Au cumparat materiale pe numele lor, am turnat barcile , mi-am amortizat si eu ceva din matrite ...dar nu si munca..., modele, ...Dar am facut barcile. In weakend-uri. Munca de sisif. Ultima barcuta , cea cu 15 cai am turnat-o in cortul rulotei , sa am un acoperis deasupra .
Revenim...
Dupa care fiecare la notar ... Declaratie pe proprie raspundere ...Cutarescu ...declar ca am construit in regie proprie ,o barca ...din PAFS , pentru navigatie cu vasle si/sau motor , zona de navigatie D sau C... dimensiuni...lungime, latime, bord liber (pt zona C trebuie sa fie peste 28 cm)...nr. max. persoane ...putere max. motor .
Am folosit materiale cumparate cu facturile ...Nr/data ... Lista de facturi de materiale.
Barca va fi folosita in uz personal . Trebuie scris ,,Barca" si nu ambarcatiune ...sau ambarcatiune agrement ...Ca te jefuieste fiscul in cazul cand vrei s-o inscrii. Poti s-o dai si barca cu vasle ...

Aceasta declaratie va fi actul de proprietate ...Poti s-o vinzi dupa 5 ani ! asa e legea. Eu asa am facut.

Eu cred ca ma opresc aici cu barcile...Nu mai am nici unde ,nici cum sa le fac. Termin cabinata si incerc sa ies si eu mai des pe apa. De munca sunt satul...Si de fibra...Ma mananca pielea numai cand ma gandesc. La vara cred ca vin cu ,,dormitorul" in Delta. ..macar o saptamana.
 
Ultima editare:
Cunosc bine ce zici, Adi, doar am crescut pe malul garlei :). Cunosc si baieti care fac asa. Dar eu sunt interesat deocamdata de optimizare, adica "sa-mi dau corigenta" pe banii mei, ca sa nu am reprosuri mai tarziu. Cred ca daca ne gasim undeva in balta, vom avea ce povesti. Numai ca eu am sa vin cu velierul :).
 
Daca vin , cabinata e solutia pentru mine...Sper sa ajung. Inca nu stiu unde ...exact...O sa fac un studiu...
Sigur vom avea ce povesti...Cu timpul e mai grav. Concediul e scurt...vreau sa ma dau si pe mare...
Afara e ,,cod portocaliu-maroniu "...si eu visez. Nici masina n-am dezgropat-o !!! Am atata treaba si nu pot sa fac nimic...
 
Oameni buni, eu m-am decis, o sa imi iau un motocraft sl410 deoarece mi se pare ce-a mai buna varianta ptr ce vreau eu.
Plus de asta depaseste mult barcile de fibra pe care eu le vroiam anterior.
Achizitia o sa fie undeva un luna septembrie, deoarece bani se strang greu si cu truda, sper sa ma pot vedea cu voi la un pescuit sau la o iesire cu barci prin delta sau alte locatii.
Va multumesc foarte mult ptr ajutorul acordat, sunt dator de cinste.
Salutari si numai bine!!!
 
Oameni buni, eu m-am decis, o sa imi iau un motocraft sl410 deoarece mi se pare ce-a mai buna varianta ptr ce vreau eu.
Plus de asta depaseste mult barcile de fibra pe care eu le vroiam anterior.
Achizitia o sa fie undeva un luna septembrie, deoarece bani se strang greu si cu truda, sper sa ma pot vedea cu voi la un pescuit sau la o iesire cu barci prin delta sau alte locatii.
Va multumesc foarte mult ptr ajutorul acordat, sunt dator de cinste.
Salutari si numai bine!!!



Cu placere, si alta data. :)
 

Back
Sus