baterie de motor electric

am si eu o intrebare poate a incercat cineva,in loc de baterie nu se poate mai bine un generator de curent si transformaor 12v?
ca si greutate e aceeasi,ca si autonomie de multe ori mai mare,doar ca zgomotul de la generator e umpic deranjant iar ca si pret iesi mai bine cu generatorul
 
Metoda se foloseste la navele mari, pentru ca motoarele electrice sint mai flexibile in exploatare si, combinat cu amplasarea azimutala, cresc foarte mult manevrabilitatea navei.
La o barca nu vad nici un avantaj al sistemului. De ce sa nu folosesti direct un motor pe benzina pentru propulsia barcii? Ce nevoie ai de generator, transformator (redresor) si motor electric?
 
Ce-i "amplasarea azimutala" ? Nu-i in DEX.
AMPLASÁRE s. 1. așezare, fixare, plasare, situare, stabilire.
AZIMÚT s. n. Unghi pe care îl face un plan vertical fix, de obicei planul meridian al unui loc, cu un plan vertical care trece prin locul respectiv și printr-un punct dat. – Din fr. azimut.
 
Ce-i "amplasarea azimutala" ? Nu-i in DEX.
AMPLASÁRE s. 1. așezare, fixare, plasare, situare, stabilire.
AZIMÚT s. n. Unghi pe care îl face un plan vertical fix, de obicei planul meridian al unui loc, cu un plan vertical care trece prin locul respectiv și printr-un punct dat. – Din fr. azimut.
Este o traducere dupa ureche (mea culpa) a termenului din engleza "azimuth thruster" prezentat aici: Azimuth thruster - Wikipedia, the free encyclopedia si aici: Azipod - Wikipedia, the free encyclopedia. In principiu, este un motor electric amplasat in afara corpului navei care poate fi orientat in orice directie in plan orizontal (deci la orice azimut fata de axul longitudinal al navei). Se pot folosi mai multe astfel de motoare electrice si astfel nava este mult mai manevrabila si nu mai are nevoie de cirma.
Poate stie cineva si termenul corect in romana?
 
Ultima editare:
am un caiac deci motor termic mai greu si pe lacurile de munte nu ai voie decat cu electric
La caiace chiar nu ma pricep de loc, dar combinatia generator - redresor - motor electric pentru propulsie mi se pare mult prea complicata chiar si pentru o barca mare. Cuvintul cel mai important fiind barca.
 
cred ca e fezabil pt un velier care foloseste rar motorul, un set de acumulatoare capacitate mare (bun si de lest) poate alimenta motorul electric, acumulatoare incarcate fotovoltaic (pe bimini top) in mars (posibil si hidroturbina in mars cu vele) si eolian in stationare, cu generator pt caz de urgenta
 
cred ca e fezabil pt un velier care foloseste rar motorul, un set de acumulatoare capacitate mare (bun si de lest) poate alimenta motorul electric, acumulatoare incarcate fotovoltaic (pe bimini top) in mars (posibil si hidroturbina in mars cu vele) si eolian in stationare, cu generator pt caz de urgenta
Aceste sisteme se folosesc deja pe scara larga pentru nevoile "casnice" de curent la bordul diferitelor tipuri de barci (frigider, radio, lumini etc). Pentru propulsie insa ... Sint OZN -uri deocamdata.
Oricum, discutia era despre folosirea sistemelor "gas-electric" sau "diesel-electric" pentru propulsia barcilor. S -a mai discutat pe forumuri si pina la urma a ramas ca in gara: "se poate face, dar de ce sa te complici?"
 
da se poate face dar nu merita. mai ales pentru un caiac. orice solutie pentru un caiac ar trebui facuta personal nu cumparata. mai bine cumperi baterii mai performante sau dai la padela. daca chiar te mananca iti explic si cum se poate face. dar va fi scump.
 
Parerea mea este ca nu merita efortul.
La fiecare transformare se pierde energie, ca asta e fizica la noi, pe pamant.
Transformarea energiei din ardere in curent alternativ (220V), apoi in 12V , redresarea si abia apoi transformarea in lucru mecanic, inseamna tot atatea portiuni in care exista pierderi. Nu stiu caracteristicile motoarelor electrice pentru barca, insa presupun ca un asemenea motor are nevoie de o putere mai mare decat da in timp real un generator pe care sa il poti lua in barca; asta ar implica sa mai existe si un acumulator care sa inmagazineze aceasta putere.
Totodata, cum s-a spus mai sus, ansamblul asta este destul de mare si risca sa devina deranjant intr-o barca suficient de mica atat cat sa poata fi propulsata de un motor electric .
Daca in piata exista demult si generatoare si motoare electrice, presupun ca exista si motivatia pentru care nu s-a recurs la solutia asta pana acum.
Virgil, pentru potolirea curiozitatii gaseste intre prieteni pe cineva care sa aiba motor si altcineva care sa aiba generatorul. Astfel vei putea face un test real, pentru ca asa cum se stie, "teoria, ca teoria; practica ne manaca" :)
 
Este o traducere dupa ureche (mea culpa) a termenului din engleza "azimuth thruster" prezentat aici: Azimuth thruster - Wikipedia, the free encyclopedia si aici: Azipod - Wikipedia, the free encyclopedia. In principiu, este un motor electric amplasat in afara corpului navei care poate fi orientat in orice directie in plan orizontal (deci la orice azimut fata de axul longitudinal al navei). Se pot folosi mai multe astfel de motoare electrice si astfel nava este mult mai manevrabila si nu mai are nevoie de cirma.
Poate stie cineva si termenul corect in romana?

Nu stiu daca este corect, dar am auzit de foarte multe ori vorbindu-se despre " propulsie vectoriala".
 
am un caiac deci motor termic mai greu si pe lacurile de munte nu ai voie decat cu electric

Pe caiac orice kg in plus conteaza ... eu as recomanda sa ramai la padela sau pui o vela ( pe barca sau pe nava e altceva) ... eu am pus si motor termic si electric pe caiac, chiar si o "imitatie de vela", DAR pana la urma am ramas la padela... e ceea mai potrivita solutie si un "pic de miscare" este chiar recomandata :)
 
Apropo de motor electric-generator.
Pe langa ce a spus Florio mai sus apropos de randament, de pierderile la fiecare transformare, mai trebuie tinut cont de faptul ca motoarele electrice de TRACTIUNE au nevoie de curent relativ mare si CONSTANT. Asta inseamna ca ar trebui un redresor/stabilizator de putere relativ mare, cabluri groase etc.

Pot sa va "citez" din fisele tehnice de la motoarele electrice Yamaha:

tip motor : M12 / tractiune statica la full acceleratie 13.6 kg / consum 30 A
tip motor : M18 / tractiune statica la full acceleratie 16.3 kg / consum 36 A
tip motor : M20 / tractiune statica la full acceleratie 20.8 kg / consum 42 A
tip motor : M26 / tractiune statica la full acceleratie 25.0 kg / consum 45 A


am un caiac deci motor termic mai greu si pe lacurile de munte nu ai voie decat cu electric

Daca tot e restrictie la motoare termice de ce sa nu folosesti direct motor electric cu baterie?
De ce sa mai faci 2 transformari cu pierderile de rigoare, ca sa ajungi la acelalasi rezultat?
Si daca este restrictie la motoare termice ...:confused: , generatorul cu ce functioneaza ? Turbina hidro ? :confused:

Oricum, varianta cu acumulatori este mai viabila. Trebuie tinut cont si de faptul ca acumulatorii de tractiune sunt mai scumpi, iar cei din gama auto se "duc" mai repede. Nu sunt conceputi sa se consume constant din ei si la putere maxima. Ei sunt conceputi pentru start, dupa care intra in regim de back-up/incarcare. Cicluri repetate de descarcare maxima/incarcare le scurteaza drastic durata de viata.

O zi buna
 
Ultima editare:

Back
Sus