Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Topic: baterie de motor electric

Default baterie de motor electric

am si eu o intrebare poate a incercat cineva,in loc de baterie nu se poate mai bine un generator de curent si transformaor 12v?
    ca si greutate e aceeasi,ca si autonomie de multe ori mai mare,doar ca zgomotul de la generator e umpic deranjant iar ca si pret iesi mai bine cu generatorul

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.045

Metoda se foloseste la navele mari, pentru ca motoarele electrice sint mai flexibile in exploatare si, combinat cu amplasarea azimutala, cresc foarte mult manevrabilitatea navei.
    La o barca nu vad nici un avantaj al sistemului. De ce sa nu folosesti direct un motor pe benzina pentru propulsia barcii? Ce nevoie ai de generator, transformator (redresor) si motor electric?

Ce-i "amplasarea azimutala" ? Nu-i in DEX.
    AMPLASÁRE s. 1. așezare, fixare, plasare, situare, stabilire.
    AZIMÚT s. n. Unghi pe care îl face un plan vertical fix, de obicei planul meridian al unui loc, cu un plan vertical care trece prin locul respectiv și printr-un punct dat. – Din fr. azimut.

Locația
    Constanta
    Posturi
    1.045

Quote Originally Posted by abe View Post
    Ce-i "amplasarea azimutala" ? Nu-i in DEX.
    AMPLASÁRE s. 1. așezare, fixare, plasare, situare, stabilire.
    AZIMÚT s. n. Unghi pe care îl face un plan vertical fix, de obicei planul meridian al unui loc, cu un plan vertical care trece prin locul respectiv și printr-un punct dat. – Din fr. azimut.
    Este o traducere dupa ureche (mea culpa) a termenului din engleza "azimuth thruster" prezentat aici: Azimuth thruster - Wikipedia, the free encyclopedia si aici: Azipod - Wikipedia, the free encyclopedia. In principiu, este un motor electric amplasat in afara corpului navei care poate fi orientat in orice directie in plan orizontal (deci la orice azimut fata de axul longitudinal al navei). Se pot folosi mai multe astfel de motoare electrice si astfel nava este mult mai manevrabila si nu mai are nevoie de cirma.
    Poate stie cineva si termenul corect in romana?
    Last edited by pelicanul; 4 Mar 2013 at 11:26 AM.

am un caiac deci motor termic mai greu si pe lacurile de munte nu ai voie decat cu electric

6.  

Quote Originally Posted by virgil78 View Post
    am un caiac deci motor termic mai greu si pe lacurile de munte nu ai voie decat cu electric
    sau la padela.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Locația
    Constanta
    Posturi
    1.045

Quote Originally Posted by virgil78 View Post
    La caiace chiar nu ma pricep de loc, dar combinatia generator - redresor - motor electric pentru propulsie mi se pare mult prea complicata chiar si pentru o barca mare. Cuvintul cel mai important fiind barca.

cred ca e fezabil pt un velier care foloseste rar motorul, un set de acumulatoare capacitate mare (bun si de lest) poate alimenta motorul electric, acumulatoare incarcate fotovoltaic (pe bimini top) in mars (posibil si hidroturbina in mars cu vele) si eolian in stationare, cu generator pt caz de urgenta

Locația
    Constanta
    Posturi
    1.045

Quote Originally Posted by Don Basilio View Post
    cred ca e fezabil pt un velier care foloseste rar motorul, un set de acumulatoare capacitate mare (bun si de lest) poate alimenta motorul electric, acumulatoare incarcate fotovoltaic (pe bimini top) in mars (posibil si hidroturbina in mars cu vele) si eolian in stationare, cu generator pt caz de urgenta
    Aceste sisteme se folosesc deja pe scara larga pentru nevoile "casnice" de curent la bordul diferitelor tipuri de barci (frigider, radio, lumini etc). Pentru propulsie insa ... Sint OZN -uri deocamdata.
    Oricum, discutia era despre folosirea sistemelor "gas-electric" sau "diesel-electric" pentru propulsia barcilor. S -a mai discutat pe forumuri si pina la urma a ramas ca in gara: "se poate face, dar de ce sa te complici?"

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

da se poate face dar nu merita. mai ales pentru un caiac. orice solutie pentru un caiac ar trebui facuta personal nu cumparata. mai bine cumperi baterii mai performante sau dai la padela. daca chiar te mananca iti explic si cum se poate face. dar va fi scump.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca cu motor electric
    de Solaris în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 9 May 2018, 10:23 PM
  2. barca cu motor electric 220v
    de gandacul83 în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 71
    Ultimul post: 16 Mar 2018, 10:26 PM
  3. Cumpar Barca pneumatica, motor termic sau electric si sonar
    de tacuc în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23 Feb 2013, 06:17 PM
  4. motor electric engine mount (EM)
    de bowrider în topicul Accesorii, Echipamente, Instrumente
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 14 May 2012, 06:30 AM
  5. Cablu electric adaptor Suzuki
    de nmmarine în topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13 Nov 2011, 10:41 PM

Tags for this Thread

Bookmarks