Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Topic: Sfat pas elice

Problema mea este ca vreau ca elicea sa fie si cal si ........ magar:
    Referitor la intrebare, cu inox 3 pale 13 7/8"x17 glisa incepand cu 5.000 rpm (barca full 1500 kg), cu AL 3 pale 13 1/2" x 21" nu mai glisa si max 4.200 rpm (barca tot full, cred ca pitch 21"cam mare) dar cu incarcare max 1.000 kg zburda (glisa) la 4.500 rpm si se ducea pana in 5.500 rpm dar fara mare castig la viteza (5-6 km/h) si cu castig la STAR 2000. CLAR, aici m-am prins cum sta treaba.
    TAINA MEA. Ca sa am guvernare la viteza mica cea mai buna solutie este 4 pale, CLAR.
    DAR CE PITCH SA FIE SA GLISEZ LA INCARCARE MAI MICA, sa zic 800 kg, CAND MERG LA PLIMBARE SAU PESCUIT CU 4 PESCARI plus echipamente.
    O idee ceva, o experienta. Am gasit cu 4 pale 12 3/4" x 17" si 12 1/2" x 19", care ar fi mai potrivita sa am si guvernare buna la turatie mai mica si m-ar ajuta sa si glisez, sa zic cu max. 800 kg incarcare. Shetland 535 nu-i chiar barca de glisare dar E-TEC de 90 cp ma ajuta mult dar as vrea sa il ajut si eu cu ce-i trebuie.

MULTE MULTUMIRI PENTRU ORICE AJUTOR

Mai am o taina.
    Am gasit elice complex fix montat din fabrica cu 13 caneluri si sunt prezentate in magazinele de specialitate si elice complex ce se monteaza cu hub 106 (13 caneluri), ambele solutii prezentate sunt pe AL.
    Care-i mai practica, mai sigura, mai fiabila? Cea cu hub nu incepe sa aiba alunecare? sau tre sa strang piulita pana-mi ies ochii ca la melc?

Diferenta intre 3 si 4 pale la aceasi dimensiune este cam de 1/2''. adica pierzi la motor 100-150 de ture la cea cu 4 pale. eu vorbesc de diametre egale. Daca facem varza si diametrele este clar ca doar o proba pe apa poate sa-ti ofere rezultate dorite. Cred ca un 19 cu 3 pale sau 18 cu 4 pale ar fi de luat in calcul dar, numai proba pe apa te poate lamuri exact. Mai gandeste-te ca 1'' mai mare inseamna doar 3 km in plus la 5000 rot/min.

Quote Originally Posted by stefand600 View Post
    Diferenta intre 3 si 4 pale la aceasi dimensiune este cam de 1/2''. adica pierzi la motor 100-150 de ture la cea cu 4 pale. eu vorbesc de diametre egale. Daca facem varza si diametrele este clar ca doar o proba pe apa poate sa-ti ofere rezultate dorite. Cred ca un 19 cu 3 pale sau 18 cu 4 pale ar fi de luat in calcul dar, numai proba pe apa te poate lamuri exact. Mai gandeste-te ca 1'' mai mare inseamna doar 3 km in plus la 5000 rot/min.
    Gresit, total gresit

Am o intrebare, cu ati face voi renuntand la un aq 170, si montand un diesel 150...pastrez transmisia dar inevitabil trebuie elicea schimbata

6.  

Quote Originally Posted by Mihai Irimia View Post
    Gresit, total gresit
    Ce este gresit? Aici nu facem teorie si hidrodinamica la nivel de politehnica. O spun din practica. Puteti sa ne luminati si pe noi astia care poate mai spunem si prostii. In final acesta este scopul unui forum, nu?
    Sa invatam unii de la altii.

Quote Originally Posted by Mihai Irimia View Post
    Am o intrebare, cu ati face voi renuntand la un aq 170, si montand un diesel 150...pastrez transmisia dar inevitabil trebuie elicea schimbata
    Interventia nu este in topic, topicul este de schimbat(adaptat/sfat pas) elicea, nu de schimbat tipul de motor ..... inboard

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfat achizitie motor
    de mbogdan īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 22 Apr 2013, 05:04 PM
  2. Am nevoie de un sfat
    de MariusMKV īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 29 Jul 2011, 09:23 PM
  3. caut un sfat
    de stoica laurentiu īn topicul Barca mea