Sfat pas elice

Spuneti-mi si mie ce fel de elice am la motor.

Pe elice scrie asa
L7P
48-828152-7

Este o elice cu pasul de 7? Este de tractiune?

Intreb ca o suspectez ca ar fi de tractiune pentru ca singur in barca cu 5 cp mergeam cu 24km/h iar cu motorul de 6 cp tot cu 24 km/ora desi se vede ca este mai nervos. (barca 3.20 gonflabila, chila in V, Podina de aluminiu)

Ce fel de elice imi recomandati sa impac si capra si varza (sa merg cu viteza singur in barca dar sa si glisez cu 2 pers. in barca)

Mentionez ca am facut un test. Cu 180 kg incarcatura (fara barca, motor, acareturi) merg cu 17-18 km/ora un glisaj cu val marisor in spate (nu e glisaj curat)
 
Fenomenal, cum ai reusit frate? Am si eu un 4 CP pe care-l pot duce la 6 CP, insa nu stiu cum: sa-l tin in brate sau sa-l las pe mal?

Daca iei in consideratie faptul ca eu am 100kg si Iulian are 80 s-ar putea sa n-ai ce sa faci si sa crezi. :D Eu sunt gata sa depun marturie la proces!
Si de asemeni, pot depune marturie ca cele "5 martoage" ale mele imping barca cu aceeasi viteza cu care o imping cei "sase cai frumosi" ai lui Iulian (cu un singur om in barca). Cu doi, se schimba datele problemei.
 
Ar trebui adunate toate greutatile si vazut raportul kg/CP. 18 km/h pentru doi oameni 180kg + restul adunate (40 barca, 20 motorul) e un vis cu 5 CP. Ia sa bag si eu viteza...:D
 
Ultima editare:
Cam toate adunate ar fi cam asa:
Barca 45 kg
Motorul 28 kg
Eu 80 kg (fara haine :)))
Cristi 100 kg
Acareturi 10 kg

TOTAL: 263 kg

Insemna un raport kg-cp de 43/6

Repet un glisaj cu val marisor in spate dar nu deplasament, avand in vedere ca este o elice de tractiune (zic eu)

Cu 5 cp nu am reusit acest lucru
 
Barca Shetland 535, incarcata la expeditie 1500 kg. Cu elice inox de 13 7/8" x 17" gliseaza dar cand merg in deplasament (la plimbare) pierd in guvernare. Vreau sa-mi montez o elice 4 pale cand mai multe zile merg la pescuit sau la cascat gura (plimbare pe canale) dintr-o locatie fixa si barca este mult mai usoara. INTREBAREA: pentru elicea 4 pale sa fie acelasi pas (pitch) de 17" sau merge si 19", mai ales ca am in gand ca daca-l bag in turatie (motorul) atunci sa pot si glisa cand am o distanta apreciabila pana la locul faptei si nu-s incarcat decat 2-3 persoane + cele de pescuit. MULTUMESC
 
Cateva date suplimentare: cu elicea de schimb 13 1/2"x 19" (cea de schimb din AL) si 1500 kg total, n-am mai glisat, am ajuns la maxim 4.200 rpm, viteza cam 20-22 km/ora dar eram in deplasament. Motorul in cauza este un Evinrude e-tec 90 cp.
 
Orice barca de glisare, la viteza mica pierde din guvernare. Daca pui elice mai mare va scadea si mai mult turatia maxima a motorului, implicit viteza maxima. Daca cu 19 pitch are 4200 rpm cu 20 poate sa faca doar 3800-3900. Trebuie sa alegi o elice care lasa motorul sa dezvolte turatia maxima adica 5500 rpm. A 4-a pala la o elice o poti considera 0,5'' pitch mai mare decat cea cu 3. De obicei cele cu 4 sunt pentru tractiune. Cu elicea de 17 ce turatie maxima face motorul? Daca nu ajunge la 5500 rpm pune o elice mai mica astfel incat sa faca maxim 5500 rpm. In felul acesta iese si mai repede in glisare consuma si mai putin.
 
Problema mea este ca vreau ca elicea sa fie si cal si ........ magar:
Referitor la intrebare, cu inox 3 pale 13 7/8"x17 glisa incepand cu 5.000 rpm (barca full 1500 kg), cu AL 3 pale 13 1/2" x 21" nu mai glisa si max 4.200 rpm (barca tot full, cred ca pitch 21"cam mare) dar cu incarcare max 1.000 kg zburda (glisa) la 4.500 rpm si se ducea pana in 5.500 rpm dar fara mare castig la viteza (5-6 km/h) si cu castig la STAR 2000. CLAR, aici m-am prins cum sta treaba.
TAINA MEA. Ca sa am guvernare la viteza mica cea mai buna solutie este 4 pale, CLAR.
DAR CE PITCH SA FIE SA GLISEZ LA INCARCARE MAI MICA, sa zic 800 kg, CAND MERG LA PLIMBARE SAU PESCUIT CU 4 PESCARI plus echipamente.
O idee ceva, o experienta. Am gasit cu 4 pale 12 3/4" x 17" si 12 1/2" x 19", care ar fi mai potrivita sa am si guvernare buna la turatie mai mica si m-ar ajuta sa si glisez, sa zic cu max. 800 kg incarcare. Shetland 535 nu-i chiar barca de glisare dar E-TEC de 90 cp ma ajuta mult dar as vrea sa il ajut si eu cu ce-i trebuie.

MULTE MULTUMIRI PENTRU ORICE AJUTOR
 
Mai am o taina.
Am gasit elice complex fix montat din fabrica cu 13 caneluri si sunt prezentate in magazinele de specialitate si elice complex ce se monteaza cu hub 106 (13 caneluri), ambele solutii prezentate sunt pe AL.
Care-i mai practica, mai sigura, mai fiabila? Cea cu hub nu incepe sa aiba alunecare? sau tre sa strang piulita pana-mi ies ochii ca la melc?
 
Diferenta intre 3 si 4 pale la aceasi dimensiune este cam de 1/2''. adica pierzi la motor 100-150 de ture la cea cu 4 pale. eu vorbesc de diametre egale. Daca facem varza si diametrele este clar ca doar o proba pe apa poate sa-ti ofere rezultate dorite. Cred ca un 19 cu 3 pale sau 18 cu 4 pale ar fi de luat in calcul dar, numai proba pe apa te poate lamuri exact. Mai gandeste-te ca 1'' mai mare inseamna doar 3 km in plus la 5000 rot/min.
 
Diferenta intre 3 si 4 pale la aceasi dimensiune este cam de 1/2''. adica pierzi la motor 100-150 de ture la cea cu 4 pale. eu vorbesc de diametre egale. Daca facem varza si diametrele este clar ca doar o proba pe apa poate sa-ti ofere rezultate dorite. Cred ca un 19 cu 3 pale sau 18 cu 4 pale ar fi de luat in calcul dar, numai proba pe apa te poate lamuri exact. Mai gandeste-te ca 1'' mai mare inseamna doar 3 km in plus la 5000 rot/min.

Gresit, total gresit
 
Am o intrebare, cu ati face voi renuntand la un aq 170, si montand un diesel 150...pastrez transmisia dar inevitabil trebuie elicea schimbata
 

Back
Sus