alegere tandem

DoiNomazi

Seasick & Grumpy
Daca ati avea de ales sa inchiriati intre Necky Nootka Plus sau Seaward Passat G3 pentru o tura de 10 zile in apele reci ale Pacificului de Nord, ce ati alege? Experienta proprie cu vreunul din ele?

Ma intriga latimea (mai ingust decat U-boat-ul), prova si pupa inaltata si arcuita (ma intreb daca ajuta mai mult decat profilul U-boat-ului), capacitatea utila de transport echipament (volum si greutate), comportamentul la vant si mai ales la valuri laterale de 2-3-4 m.

Apa e rece, tarmul stancos, o rasturnare ar putea crea probleme majore rudelor...

Necky Nootka Plus

Seaward Passat G3

Vom fi nevoiti sa alegem unul din ele daca U-boat-ul nu poate fi transportat la fata locului.

Multumiri anticipate, cu speranta ca nu se nasc contradictiii.
 
Ultima editare:
Referitor la plimbatul cu tandemul, eu o practic in sezonul rece cu un prieten galatean care e proprietarul unui Riot model Polarity, din 2010 incoace. :: HIBISCUS SPORT, Caiac de mare tandem Polarity ::
Iarna asta am iesit la plimbari scurte pe Dunare, de Craciun si pe 13 ianuarie. ( asta cu 13 ianuarie, e o ambitie de-a noastra, inventata acum doi ani, astfel ca in fiecare an sa doboram recordul de deschidere a anului, cu o zi mai devreme, fata de cel precedent.)
Observ ca Polarity este si mai scurt si putin mai ingust decat modelele vizate de voi. Nu cred sa aveti probleme cu vreunul dintr-alea, daca conditiile meteo sunt rezonabile, Tinand cont, cu cat bagaj "lestati" barca. Fiecare kilogram in plus, incarcat spre linia de plutire, ii ofera un spor de stabilitate.
 
Referitor la plimbatul cu tandemul, eu o practic in sezonul rece cu un prieten galatean care e proprietarul unui Riot model Polarity, din 2010 incoace. :: HIBISCUS SPORT, Caiac de mare tandem Polarity ::
Iarna asta am iesit la plimbari scurte pe Dunare, de Craciun si pe 13 ianuarie. ( asta cu 13 ianuarie, e o ambitie de-a noastra, inventata acum doi ani, astfel ca in fiecare an sa doboram recordul de deschidere a anului, cu o zi mai devreme, fata de cel precedent.)
Observ ca Polarity este si mai scurt si putin mai ingust decat modelele vizate de voi. Nu cred sa aveti probleme cu vreunul dintr-alea, daca conditiile meteo sunt rezonabile, Tinand cont, cu cat bagaj "lestati" barca. Fiecare kilogram in plus, incarcat spre linia de plutire, ii ofera un spor de stabilitate.

Multumesc, Guzi. De obicei lestam cu apa de baut de-a lungul chilei, dar de data asta vom lua mai putina apa de baut ca mdi gasim cate un parau la mal. La U-boat e simplu de stocat apa pe chila in containere flexibile de cate 10 litri. Habar nu am cum vom incarca o ascutitoare din asta... Par sa fie din fibra ceea ce inseamna ca sunt rigide... Noi vrem U-boat-ul dar nu stim inca cum ne vom descurca cu transportul... Merci inca odata.
 
My 0.02

Daca mergeti in grup luati neaparat seawardul pentru ca e rapid si puteti sa va tineti de grup fara probleme. Daca mergeti singuri, probabil veti alege Necky, care probabil are capacitate mai mare e mai lat si poate mai stabil. Desi si seaward-ul passat g3 are capacitate uriasha cu hatch-ul central. Eu as alege Seaward.

Iata ce zi altii:
Seaward:- Best double - fast, stable and comfortable! After many years of renting - I finally was able to paddle the G3 up in Queen Charlotte Islands. My son and I loved it more than any other. Great in heavy winds, big swell, and can carry 2 - 3 weeks of food! Even though I feel this kayak is more of an intermediate then a beginner’s boat, it is very safe.

Pe alt forum:
Just got back from a week in the Broken Group. We were with a couple and their two teens, in two Seaward Passat G3's. We had a helluva time going at their pace.

Examining the situation reveals G3's are toward the fast end of the scale of touring doubles, which are already generally faster than singles. Compared to other doubles laying about on the beaches, the G3's were much narrower, almost like torpedos.

Yet, the inexperienced people using them reported no sensation of lack of stability while loaded, and just a trace of this while on a daytrip without cargo. While the poorer conditions were nothing compared to what experienced kayakers can easily handle, there were people commenting that various crossings were the worst they'd ever seen in the BGI.

So I'm wondering how the G3 can be so narrow and therefore fast, while also seeming to be adequately stable and having plenty of load capacity. Any thoughts?
 
My 0.02

Daca mergeti in grup luati neaparat seawardul pentru ca e rapid si puteti sa va tineti de grup fara probleme. Daca mergeti singuri, probabil veti alege Necky, care probabil are capacitate mai mare e mai lat si poate mai stabil. Desi si seaward-ul passat g3 are capacitate uriasha cu hatch-ul central. Eu as alege Seaward.

Iata ce zi altii:
Seaward:- Best double - fast, stable and comfortable! After many years of renting - I finally was able to paddle the G3 up in Queen Charlotte Islands. My son and I loved it more than any other. Great in heavy winds, big swell, and can carry 2 - 3 weeks of food! Even though I feel this kayak is more of an intermediate then a beginner’s boat, it is very safe.

Pe alt forum:
Just got back from a week in the Broken Group. We were with a couple and their two teens, in two Seaward Passat G3's. We had a helluva time going at their pace.

Examining the situation reveals G3's are toward the fast end of the scale of touring doubles, which are already generally faster than singles. Compared to other doubles laying about on the beaches, the G3's were much narrower, almost like torpedos.

Yet, the inexperienced people using them reported no sensation of lack of stability while loaded, and just a trace of this while on a daytrip without cargo. While the poorer conditions were nothing compared to what experienced kayakers can easily handle, there were people commenting that various crossings were the worst they'd ever seen in the BGI.

So I'm wondering how the G3 can be so narrow and therefore fast, while also seeming to be adequately stable and having plenty of load capacity. Any thoughts?

Multimesc, Mihai. Pe a doua o gasisem, pe prima am citit-o prima data aici. Si eu tot Seaward as alege. I-am facut o rezervare, in caz ca avionul ne face probleme cu U-boat-ul. Se pare ca zburam prin Toronto..:)

Singuri mergem... am inceput sa regandim echipamentul caci va fi mai ondulata apa decat la Marea Neagra sau Everglades... alte centuri de salvare, EPIRB, tesaturi groase si impermeabile... Va fi o experienta complet noua si pentru noi.. Trecem de la kaki la negru absolut...:)

Nu stiu de ce am mai multa incredere in U-boat decat in ascutitorile de fibra, dar se pare ca nu vom avea incotro
 
Mnimalismul nu are loc in apa de 5-6 grade :)

Dry suits sunt obligatorii! mai ales daca mergeti singuri. Sunt scumpe dar.... Exersati re-entry, si nu uitati paddle floats in caz de forta majora.

Ca asta...
Kokatat Gore-Tex Expedition Dry Suit - Women's - Free Shipping at REI.com
Culorile aprinse sunt mai bune decat negrul. Ajuta la reperare! Eu mi-as lua roshu.

Succes!

negru pentru caldura. Vom avea epirb-ul, lumini stroboscopice, oglinda de semnalizare, flares, VHF marin, fluier, doua gaturi de vodka si un strop de noroc. Nu vreau sa te contrazic cu rosul, caci ai dreptate, dar am fixurile mele cand e vorba de culori. Mai bine ma nasteam daltonist...

avem un paddle float din foam care nu mai trebuie umflat dar voi lua si din celalalt.

dry suit dintr-o bucata? Ma uit la link sa vad pentru M. desi noi ne imbracam la fel, unisex, nu cumparam separat de la barbati femei...

Daca padelam Seward-ul, vom lua cat incape. Oricum, de data asta, chiar daca luam U-boat-ul nu vom lua vela. Prea multe stanci si fiorduri inguste.

Multumesc. Pregatirile au inceput.
 
Cel de femei are fermoarul pozitional altfel. Barbatul poate face pipi cu costmul de femei pe el, nu si invers. Asa ca daca vrei la fel cu Mihaela trebuie sa iei de la femei :)
 
Cel de femei are fermoarul pozitional altfel. Barbatul poate face pipi cu costmul de femei pe el, nu si invers. Asa ca daca vrei la fel cu Mihaela trebuie sa iei de la femei :)

Nu mai facem pipi...:) Glumesc. Am rezolvat. Kokatat le face pe amandoua la comanda, de barbat si de femeie, aceeasi culoare! Maine ne masuram.

noi optasem initial pentru Kokatat dry top Rogue si pantaloni mai ieftini, dar acum mi-ai bagat ispita in suflet cu astea...:)

Ce stii de Stolhquist Descent? N-am purtat genul ala de vesta si nu stiu cum se comporta, dar imi place.
 
Vedeti ca e o scula speciala pt facut pipi la costumele alea de femei cu fermoar (cele fara drop bottom)

Oricum, revenind la veste E misto vesta infdicata de tine, dar e pt whitewater. Are multe accesorii specifica whitewater care nu sunt necesare la touring - Tow ring attachement, rescue harness. Eu pt touring as prefera ceva cu buzunare mai mari o leaca, si mai simpla ca asta:
Kokatat OutFIT Tour Front Zip PFD (Unisex) - Mountain Equipment Co-op. Free Shipping Available
Trebuie sa fie si la REI

Dar daca iti pace Stolhquist-ul, nu vad de ce ar fi vreo problema.
 
Vedeti ca e o scula speciala pt facut pipi la costumele alea de femei cu fermoar (cele fara drop bottom)

Oricum, revenind la veste E misto vesta infdicata de tine, dar e pt whitewater. Eu pt touring as prefera ceva cu buzunare mai mari o leaca, ca asta:
Kokatat OutFIT Tour Front Zip PFD (Unisex) - Mountain Equipment Co-op. Free Shipping Available
Trebuie sa fie si la REI

Dar daca iti pace Stolhquist-ul, nu vad de ce ar fi vreo problema.

dreptate ai, dar ma gandeam ca tot ajung in apa oceanului, va fi destul de spumoasa si asemanatoare cu whitewater...:) Ma uit si la cealalta acum
 
Habar nu am cum vom incarca o ascutitoare din asta... Par sa fie din fibra ceea ce inseamna ca sunt rigide... Noi vrem U-boat-ul dar nu stim inca cum ne vom descurca cu transportul...

Problema bagajelor pe care o vad, e doar aceea ca nu aveti un caiac dintr-asta acasa, la dispozitie, pentru a incarca si testa "la rece" ergonomia compartimentelor, fara nici un fel de presiuni de timp; in tot felul de variante de dispunere a echipamentului. Asta, pentru tras concluzii si refacut lista, cand e cazul sa mai renunti la cate ceva. In rest, ai sa fii placut uimit, de volumul de bagaj pe care-l inghite o "balena" dintr-asta . Acuma eu, la viata mea, am avut la dispozitie compartimentele unui caiac, pentru echipamentul meu si atat. La voi se modifica oarecum datele problemei, pentru ca e vorba de echipamentului a doi oameni.
Atasez urmatorul filmulet, pentru a alunga gandurile sumbre, in privinta incarcarii echipamentului : http://www.canoekayak.com/touring-kayak/5-friends-5-weeks-500-miles-1-sea-kayaking-movie/
 
Problema bagajelor pe care o vad, e doar aceea ca nu aveti un caiac dintr-asta acasa, la dispozitie, pentru a incarca si testa "la rece" ergonomia compartimentelor, fara nici un fel de presiuni de timp; in tot felul de variante de dispunere a echipamentului. Asta, pentru tras concluzii si refacut lista, cand e cazul sa mai renunti la cate ceva. In rest, ai sa fii placut uimit, de volumul de bagaj pe care-l inghite o "balena" dintr-asta . Acuma eu, la viata mea, am avut la dispozitie compartimentele unui caiac, pentru echipamentul meu si atat. La voi se modifica oarecum datele problemei, pentru ca e vorba de echipamentului a doi oameni.
Atasez urmatorul filmulet, pentru a alunga gandurile sumbre, in privinta incarcarii echipamentului : 5 Friends. 5 Weeks. 500 Miles. 1 Sea Kayaking Movie. | Canoe & Kayak Magazine

Il stiu, Guzi. Multumesc. Il revad cu placere. Aia au toti costume... hmmm... si caiace din fibra... mi se par atat de "jucause" si saltarete... parca sunt "masini de curse" in comparatie cu camioneta noastra de marfa... Atat de mult as vrea sa fiu in U-boat-ul nostru...

Corect. In timp ce U-boat-ul il incarc si descarc si pe intuneric in valuri, cu ascutitoarea va trebui sa ma invat direct la fata locului. Nu luam sacii nostri polari cu primaloft pentru ca par prea voluminosi pentru ascutitoarea aia... cortul, hrana, electronicele... mi-am facut pe covor o macheta bazata pe dimensiunile existente online si practic cu volumele
 
Orice vesta ai alege va fi ok - Gandeste-te mai mult la confort. Harnes-ul si inelele alea de remorcare snt pentru ca sa ii salveze pe aia la whitewater daca ramin blocati pe o piatra, sa ii traga colegii afara. Poate sa va foloseasca pe viitor :) daca va apucati de whitewater.

Sa nu iti para rau de U-boat. Am mare respect pentru Seaward. Modelul Passat GT ales de voi e misto si pt ca e foarte mult spatiu intre vaslasi. Practic nici nu aveti nevoie sa va sincronizati. Fiecare poate vasli in ritmul lui. U-boat-ul era totusi misto pt ca avea panze si mergeati la vela ca boierii.

Abia astept sa citesc impresiile de calatorie cand va intoarceti.

PS: Luati neaparat sacii polari de primaloft, eventual in niste dry bags Vor incapea in hatch-ul central Nu luati saci de puf cu caiacul! Eu nu as merge fara un pad serios ca Exped DownMat 9 sau macar DownMat 7. Dorm mai bine ca acasa! Numai ca pt astia trebuie pompa. Daca mai ai spatiu in caiac, nici nu ii dezumfli complet = flotabilitate! Sunt misto si thermaresturile din seria neo-air, dar dpdv confort si greutate/durabilitate nu se compara.
 
Ultima editare:
Orice ai alege va fi ok - Gandeste-te mai mult la confort. Harnes-ul si inelele alea de remorcare snt pentru ca sa ii salveze pe aia la whitewater daca ramin blocati pe o piatra, sa ii traga colegii afara. Poate sa va foloseasca pe viitor :) daca va apucati de whitewater.

Am mare respect pentru Seaward. Modelul Passat GT ales de voi e misto si pt ca e foarte mult spatiu intre vaslasi. Practic nici nu aveti nevoie sa va sincronizati. Fiecare poate vasli in ritmul lui.

Abia astept sa citesc impresiile de calatorie cand va intoarceti.

PS: Luati neaparat sacii polari de primaloft, eventual in niste dry bags Vor incapea in hatch-ul central Nu luati saci de puf cu caiacul!

nu noi am ales passat-ul, nici nu stiam de el pana ieri. Aia care ne vor lasa la apa intr-un punct si ne vor culege dupa 10 zile din alt punct au doar cele doua modele de inchiriat. Pare un caiac potrivit turelor costiere la Pacific. Am confirmat rezervarea dar inca incerc sa organizez transportul U-boat-ului caci este si ramane prima optiune.

toti sacii nostri sunt primaloft cu invelitoare de pertex... nu mai folosim puf de pe kili... puful este compromis la ploaie si umiditate. Am gasit si la ei niste saci sintetici de inchiriat dar ai nostri varianta polara sunt cuptoare... dormi la pijama sub zero, fermoar central, nu lateral ca cele civile, pentru iesire rapida, captuseala pentru bocanci in caz ca totusi vrei sa te culci incaltat si gata de iesire.

imi place vesta ca se poate atasa si un bottom harness... noi ne mai urcam pe cate un pietroi cand eram mai tinerei...:) si pe urma au de ce sa ne agate aia din garda de coasta sa ne scoata din garla cand ne-o ingheta popoul in kokatat...

mai este pana la film... deocamdata rezervari, programari, pregatiri echipament... de obicei circul incepe cu 6-7 luni in avans. In anumite zone se fac rezervari cu un an inainte, si in cazuri foarte rare, chiar cu doi ani....:) asta e cu turismul de masa...
 
Nu luam sacii nostri polari cu primaloft pentru ca par prea voluminosi pentru ascutitoarea aia... cortul, hrana, electronicele... mi-am facut pe covor o macheta bazata pe dimensiunile existente online si practic cu volumele

Eu recomand sa va luati sacii, iar daca sunt prea voluminosi pentru compartimente, o sa-i fixati sub elasticele exterioare ale caiacului.
 
Eu recomand sa va luati sacii, iar daca sunt prea voluminosi pentru compartimente, o sa-i fixati sub elasticele exterioare ale caiacului.

sunt voluminosi, Guzi... pe avioane, schimbam vreo 3, vor ocupa spatiu si apoi pe caiac devin vela..:) Probabil ca vom inchiria saci tot de la aia.
 
Daca nu v-ati mai dat in ascutitori; Eu mi-as lua una-doua zile de acomodare cu unealta aleasa, la locul inchirierii si daca este posibil, o initiere facuta cu un avizat privind braces and stuff, reentry in tandem. Privind ce luati si ce nu luati cu voi, cel mai bine va sfatuieste un kayaker din zona. Probabil(daca nu sunteti incapatanati), veti renunta la o multime de gadgeturi dar veti avea o tura faina.Sacii de dormit ar merge in varfuri, in centru bagaj mai greu.
 
Nimeni nu va poate sfatui mai bine decat feeling-ul vostru atunci cand incercati un caiac sau altul ... daca ati putea aranja o scurta testare ar fi ideal.
Costumul dintr-o bucata este clar mai bun si Kokatat este cam best of money can buy ....
Am un amic care renunta la costumul din 2 bucati pentru ca patit-o, s-a rasturnat si pantalonii s-au umplut cu apa ca 2 pungi bine sigilate de banda de cauciuc de la glezne :)) .

O zi senina si sa auzim de bine,
Radu
 
Daca nu v-ati mai dat in ascutitori; Eu mi-as lua una-doua zile de acomodare cu unealta aleasa, la locul inchirierii si daca este posibil, o initiere facuta cu un avizat privind braces and stuff, reentry in tandem. Privind ce luati si ce nu luati cu voi, cel mai bine va sfatuieste un kayaker din zona. Probabil(daca nu sunteti incapatanati), veti renunta la o multime de gadgeturi dar veti avea o tura faina.Sacii de dormit ar merge in varfuri, in centru bagaj mai greu.

Bun sfat, dar timpul nu permite. Calificarea la locul de munca... vom invata caiacul din mers. Inca sper sa putem lua U-boat-ul nostru. Reintrarea o vom face cumva, ca alternativa e destul de... racoroasa. In doi, pare mai usor sa te ajuti. Tandemurile ar trebui sa se rastoarne mai greu. Chiar si astea ascutite. Nu prea exista alternative... Zilele sunt fixe si putine dar am inclus o zi de furtuna in care stam pe vreun mal si admiram valurile...

Amplasarea bagajului va fi la fel ca la U-boat. Greu la mijloc, usor la extremitati.

Ca o ironie, lista de echipament sugerata de cei de la administratia parcurilor este mai mare decat ce luam noi pe apa. Haine mai multe, dispozitive de salvare mai multe, etc. Paddle floats noi de obicei nu luam, de exemplu. Padela de rezerva, nu luam, ca doar cea din mana este asigurata cu o cordelina, etc. Plus tot felul de truse de prim ajutor si reparatii mult mai grase decat ale noastre.

Una din problemele planificarii este si sindromul drobului de sare. Incet, incet, ajungi sa-ti imaginezi cele mai nastrusnice scenarii si adaugi tot felul de jucarele si cate un strop de teama ca va trebui sa le si folosesti. Nu putem lasa frica si indoiala sa complice lucrurile sau sa ne tina in casa... Faptul ca unii cad cu avionul si supravietuiesc, in timp ce altii mor dormind in patul din dormitor pentru ca se casca un hau chiar sub dormitorul lor, imi aminteste ca trebuie sa existe un scenariu pentru fiecare dintre noi. Tot ceea ce intreprind, sau nu, fiecare pas prealabil, in cele mai mici detalii, este menit sa se imbine la implinirea acelui scenariu.

Este ciudat cum se deschid cotiturile pe drumul vietii... Vreo doua luni am studiat cateva trasee pe interior. Yukon, Big Salmon River, Wind River si chiar Porcupine River care curge din Canada in Alaska printr-o zona frumoasa si salbatica. Imi placea ce vad si ce citesc, am extras puncte pe Google, m-am plimbat pe trasee imaginare cu degetul... si tousi, paradoxal, ceva nu se lega. Nu-mi vorbea. Erau calcule si decizii logice, neinsufletite de vreo vibratie a sufletului. Era ca si cum mananci o mancare consistenta, bine preparata, gustoasa, dar pe care n-o "devorezi" cu flamanzeala. In contrast, noua destinatie m-a sedus de la prima ciocnire. Simt ca trebuie sa ajungem acolo. Folosesc pluralul pentru ca si M. a simtit la fel. Asemanarile dintre noi ne-au adus in punctul in care nu ne mai mira ca de multe ori stim exact ce gandeste celalalt inca inainte de a deschide gura...:)

Multumim pentru sfat, este binevenit.
 

Back
Sus