Inca un velier pe Marea Neagra

Florio,

O aduc, o aduc, ca vad ca nu scap de voi :D

Cred ca n-o sa ma fac american, n-o sa-mi cumpar o barca de 45 ft, n-o sa am pe ce sa pun panouri de 450 W asa ca frigider n-o sa-mi cumpar. Dar o lada... studiez cum sa aduc niste SPACELOFT, e pe ebay la $5 / sq.ft. dar transportul dubleaza pretul. Ca indiciu, face cu 10 mm (milimetri) ce nu fac 25 cm (centimetri) de spuma.

Barca sigur o iau sa stau pe apa, eu muncesc cu tastatura in brate oriunde am net. De s-o anunta vreme prea naspa, o scot pe peridoc si pun cortul. Cand eram mic imi placea sa ies noaptea pe faleza sa ascult furtuna, pe vremea aia imi povestea taica-miu ce furtuna a prins in Biscaia cand l-a insotit pe Mircea pana la Hamburg. Ce vremuri...
 
Si ca sa nu lasam chiar in pom treaba cu incarcarea bateriilor, un mic update:

pe elforum punct ro a fost creat acum vreo 2 ani un singur controller (sursa) pseudo-mppt, care e un fel de mppt real-time. Analogic, randament ridicat, destul de ieftin, exact ce vreau eu. Din pacate efortul celor cativa pasionati s-a oprit la jumatate si nu au elaborat partea de incarcare a acumulatorului. De mentionat ca baietii au facut absolut totul ca la carte: compensare in functie de temperatura panoului, capabil sa ajusteze curentul de incarcare pentru a mentine tensiunea la nivelul optim indicat de producatorul panoului. La 2 ani de cand a fost pus in practica, media masuratorilor unuia dintre creatori arata peste 8Ah pentru un panou de 100W, chiar si la o temperatura a panoului de 75 grade Celsius (home build fara sticla speciala).
Acum ca i-am zgandarit, sunt interesati sa dezvolte si circuitul de control al incarcarii. Exista microcontrollere speciale insa e nevoie de ceva programare, sunt si eu curios cat o sa dureze. Foarte interesant ca prima persoana care a pus in practica solutia si care a contribuit asiduu la crearea ei este preot! Daca e de interes propun un thread separat.
 
Si ca sa nu lasam chiar in pom treaba cu incarcarea bateriilor, un mic update:

pe elforum punct ro a fost creat acum vreo 2 ani un singur controller (sursa) pseudo-mppt, care e un fel de mppt real-time. Analogic, randament ridicat, destul de ieftin, exact ce vreau eu. Din pacate efortul celor cativa pasionati s-a oprit la jumatate si nu au elaborat partea de incarcare a acumulatorului. De mentionat ca baietii au facut absolut totul ca la carte: compensare in functie de temperatura panoului, capabil sa ajusteze curentul de incarcare pentru a mentine tensiunea la nivelul optim indicat de producatorul panoului. La 2 ani de cand a fost pus in practica, media masuratorilor unuia dintre creatori arata peste 8Ah pentru un panou de 100W, chiar si la o temperatura a panoului de 75 grade Celsius (home build fara sticla speciala).
Acum ca i-am zgandarit, sunt interesati sa dezvolte si circuitul de control al incarcarii. Exista microcontrollere speciale insa e nevoie de ceva programare, sunt si eu curios cat o sa dureze. Foarte interesant ca prima persoana care a pus in practica solutia si care a contribuit asiduu la crearea ei este preot! Daca e de interes propun un thread separat.

E de interes, sigur ca da. Toti cei care avem barci, avem nevoie si de energie .
Ma intreb totusi despre ce vorbim si cat este de reala acea masuratoare. O medie de 8Ah inseamna pentru un circuit de 12 V, randament de 96% :) .
Nu pare realist pentru un panou solar, chiar daca am avea numai ziua si soare pe cer, un an intreg .

Panoul meu montat pe roof (deci fara inclinatie optima fata de soare), incarca in conditii bune cu un randament de 72-78% (maxim, nu mediu). Adica 6-6,5 A.
Daca s-a innorat, se schimba situatiunea :) . La fel, daca fac o volta pe partea opusa soarelui, deci am soare dar schimb unghiul de inclinatie .

P.S.
Spun astea ca baza de discutie cu stricta aplicatie la barci .
Da te rog un link, sunt curios . Un randament mediu de 17 % vad ca este de varf pentru tehnologia comercializata a momentului http://prutix.ro/panouri_fotovoltaice/Panou_fotovoltaic_100W .
 
Ultima editare:
Scuze de raspunsul intarziat.

@Florio poti urmari dezbaterea aici, daca iti faci cont ai acces si la schema electrica in clar: Forumul electronistilor • Vezi subiect - Incarcare acumulator de la panou solar,in comutatie.
Cei 8Ah masurati de preotul cu pricina sunt scosi dintr-un panou instalat in curte. Am discutat de cateva ori la telefon, l-am stors de tot ce-mi putea spune si nu vad motive pentru care sa bage din top.
Cei 17% de care zici tu reprezinta coeficientul de energie transferat din lumina in electrica, in conditii standard de test.
Cautarea mea are la baza un principiu simplu: daca dintr-o sursa de 18V iei 14V si ii bagi intr-o baterie, 4V pur si simplu ii pierzi. Asta fac chargerele "clasice" si cele chinezesti. Poti face o sursa care sa ia cei 4V si sa-i transforme in Amperi, tensiunea fiind o rezultanta dintre Intensitate si Putere (legea PUI). Problema e ca panoul nu este o sursa liniara, daca schimbi inclinatia fata de soare se schimba si datele problemei (practic la fiecare val). In plus, apar si variatii in functie de temperatura panoului. Deci sursa trebuie sa fie capabila sa urmareasca ce scoate panoul si sa utilizeze optim ceea ce are.
Din discutii pe forumuri externe am invatat ca in practica MPPT-urile digitale nu dau randament in situatia data, fiind destinate aplicatiilor cu panouri inseriate, deci voltaje mult mai mari.
Inca nu am gasit pe cineva care sa realizeze jucaria din link-ul de mai sus, daca stiti pe cineva pasionat de joaca cu cablaje si letcon raman indatorat!
 
Ultima editare:
@Florio: Revenind la panouri, am comparat link-ul tau cu ce vreau eu sa cumpar, vezi aici si aici.

Pe scurt, performante comparabile la 2 treimi din pret. Din cate stiu eu, pe aici au facut unii stocuri mari pe vremea cand se anuntau subventii babane, care insa au lipsit cu desavarsire. Tehnologia a depasit procesoarele ca viteza de dezvoltare, criza a aruncat preturile in jos, ai nostri sunt prea mici sa tina pasul.

Si la acumulatori lucrurile stau cam la fel. Eu nush cum naiba fac dar din ce muncesc, din aia sunt mai in clenci cu banii, cand s-or decide clientii mei sa si plateasca, primul lucru ma asigur ca am panoul in barca. Daca te intereseaza, iti dau de veste, sper sa incep sa descurc itzele saptamana asta..
 
Ultima editare:

Back
Sus