Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Topic: Inca un velier pe Marea Neagra

Default Inca un velier pe Marea Neagra

Salutari tuturor!

Pe scurt, voi aduce in tara la sfarsitul lunii, din Anglia, un Anderson 22. E departe de a fi intr-o stare acceptabila pentru mine, asa ca am pregatit terenul (Bucuresti) pentru un refit intensiv pe durata lunii Aprile, in plan fiind sa ma prajesc in cockpit pe mare de 1 Mai. Scuze in avans pentru englezisme dar cunostintele mele privind denumirile in romana pentru tot ce tine de marinarie se rezuma la amintirile cartilor de Jules Verne si filmului Toate Panzele Sus

Cu ce tine de fibra, lemn, inox si electrica sunt aranjat dar am un mic stres legat de chargerul pt baterii. Am ceva experienta in balaceala in clorura ferica, dar tot de pe vremea diozaurilor, asa ca va cer un sfat. Inca nu m-am hotarat ce fel de baterii vor fi pe barca, bugetul poate inca fluctua insa clar nu-mi voi permite, oricat de mult mi-as dori, baterii LiFePO4. Ce vreau este un charger in 3 stagii care sa-mi ofere posibilitatea ajustarii parametrilor pentru fiecare stagiu. Am in plan un panou solar de 100W dar pentru cazul in care ma hotarasc sa petrec iarna in ape mai calde (pe o barca mai mare) as vrea sa fie capabil sa duca 30A. Cui/unde m-as putea adresa pentru constructia unui astfel de dispozitiv?

Multumiri,
    Catalin

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.029

Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de ea! Din ce am vazut pe net barca are un lest marisor la capatul unui derivor tip ghilotina. Asta inseamna o stabilitate destul de buna. Da -ne mai multe detalii, si poze daca ai.

Felicitari pentru achizitie!

In ceea ce priveste charge controller-ul, cel mppt (maximum power point tracking) este mult mai eficient decat cel clasic. Daca te intereseaza unul gata facut se gasesc pe ebay (si nu numai!) la preturi convenabile ( ex.: 4 Mutiple MPPT Solar Charge Controller Regulator 12V 24V Battery Charging PWM US | eBay)
    Daca te intereseaza constructia in regim diy atunci se gasesc mai multe variante pe net in regim open source sau sub forma unui kit ( ex.: Zen Cart!, The Art of E-commerce ) sau daca esti familiarizat cu microcontrolere o schema excelenta gasesti aici: timnolan - Arduino PPT Solar Charger

Succes!

Multumesc! Am si cateva poze, revin cand le gasesc.

@pelicanul eu traiam cu impresia ca aripa lestata aflata sub coca se numeste chila. Termenul de derivor (centerboard sau daggerboard) e folosit in UK doar pentru copaile la care poate fi manevrata cu mana. Restul sunt "lifting keel" sau "swinging keel". Nu incerc sa starnesc o polemica sau sa te contrazic, doar sa fiu sigur ca vorbim despre acelasi lucru. Din cate stiu eu, asta a fost primul model cu lestul montat in capatul chilei/profundorului, un fel de stramos al modelelor performante din ziua de azi.

@epex desi inteleg cam tot ce tine de functionarea unui acumulator, n-o sa vorbesc din studiile proprii, pentru ca nu exista. Insa taica-miu a fost electrician de aviatie o viata intreaga, lucrand la un avion englezesc ce a fost fabricat in Romania (BN-2). Multumesc pentru link dar daca te uiti la specificatii o sa ai o mica surpriza: "• PWM Control Charger"! In tabelul de acolo o sa vezi ca stie doar 2 stagii : charging si floating. Un acumulator de 12 V fiind compus din mai multe celule legate in serie, cineva cumva trebuie sa faca o egalizare intre acestea, etapa cunoscuta ca "slow charge" si existenta pe majoritatea redresoarelor cu destinatie auto. Practic e o incarcare cu un curent (intensitate) mult mai mic. Am studiat cam tot ce exista pe ebay si la furnizorii cu traditie, chargerele cu 3 stagii intra la categoria "profesionale" si au niste preturi ridicol de mari.

Din studiile altora am invatat ca in aplicatiile marine (sau mobile) MPPT-ul nu are sansa sa-si faca treaba. Pretul unui MPPT "adevarat" e mult mai mare si isi are rostul in aplicatiile casnice, off-grid. Neavand la indemana cele necesare, cineva care sa construiasca dispozitivul pe care il vreau mi-ar fi de mare ajutor!

Cele bune!

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.029

Quote Originally Posted by catakate View Post
    Multumesc! Am si cateva poze, revin cand le gasesc.

@pelicanul eu traiam cu impresia ca aripa lestata aflata sub coca se numeste chila. Termenul de derivor (centerboard sau daggerboard) e folosit in UK doar pentru copaile la care poate fi manevrata cu mana. Restul sunt "lifting keel" sau "swinging keel". Nu incerc sa starnesc o polemica sau sa te contrazic, doar sa fiu sigur ca vorbim despre acelasi lucru. Din cate stiu eu, asta a fost primul model cu lestul montat in capatul chilei/profundorului, un fel de stramos al modelelor performante din ziua de azi.
    Daca obiectul respectiv se misca in sus si in jos (barca avind pescaj variabil) atunci cred ca este vorba de un derivor mobil tip ghilotina (lestat sau nu).
    Daca este fix, prins cu bolturi de corpul barcii, atunci putem vorbi de chila profilata. Bineinteles, in acest caz pescajul barcii este fix.
    Nu cred ca e nici o problema sa clarificam termenii, la noi toti termenii au fost tradusi din engleza, franceza, germana sau italiana si sint unele chestii care apar diferit in diferite carti, depinde care de unde a tradus.
    Pina la urma barca ta are "lifting keel"?

6.  

Quote Originally Posted by pelicanul View Post
    Pina la urma barca ta are "lifting keel"?
    Deci da, are "derivor mobil tip ghilotina"!

Diferenta fata de alte modele e ca lestul ramane tot timpul in afara barcii, pescajul minim fiind ceva mai mare, 2 picioare sau 60 cm.

Quote Originally Posted by catakate View Post
    Deci da, are "derivor mobil tip ghilotina"!

Diferenta fata de alte modele e ca lestul ramane tot timpul in afara barcii, pescajul minim fiind ceva mai mare, 2 picioare sau 60 cm.
    E un pescaj foarte bun, chiar daca bulbul ramane in afara chilei . De 60 cm de apa e nevoie ( din cauza elicei), chiar daca barca ar putea pluti in apa mai mica .
    Iti urez sa te bucuri de barca !

P.S>
    Intr-adevar, e vorba de derivoare, desi englezii au tot felul de termeni care contin "keel" ( Fin keel , swing keel , lifting keel, etc... ) . Noi consideram chila tot ce e prins de corpul barcii, avand o suprafata serioasa, de la chila oceanica (pe toata suprafata cocai) pana la chila fina ce ocupa chiar mai putin de o treime din coca barcii . Restul sunt derivoare, arata ca o aripa cu latime mica sunt sau nu sunt lestate si aduna un minim de suprafata antideriva, cat barca sa urce in vant fara sa fie incetinita de frictiunea acestuia cu apa .

Quote Originally Posted by Florio View Post
    E un pescaj foarte bun, chiar daca bulbul ramane in afara chilei . De 60 cm de apa e nevoie ( din cauza elicei), chiar daca barca ar putea pluti in apa mai mica .
    Iti urez sa te bucuri de barca !
    Salut Florio,

Multumesc pentru urari si clarificari. Barca nu are motor inboard ci e prevazuta cu un "put" (engine well) pentru un outboard, ce poate fi acoperit cu un capac atunci cand motorul nu este instalat, rezultand o suprafata uniforma.

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Felicitari pentru barca. daca vrei incarcare solara MPPT e cea mai buna optiune. nu de alta dar barca e o aplicatie tip "insula" "off grid" exact ca si cabana la munte. faptul ca multe stiu doar incarcare si mentinere nu te deranjeaza foarte mult, egalizare poti face cu un incarcator auto cand esti in marina. si sa stii ca pentru romania bateriile adevarate de tractiune cu plumb (deep cycle) sunt scumpe. in tara avem doi fabricanti de baterii de tractiune cu plumb, Caranda si Rombat. cere pretul si specificatiile tehnice (volum, greutate) de la ei pentru voltajul si amperajul pe care il vrei si o sa te miri.

Rumpi,
    multumesc pentru sfaturi dar, cum am scris mai sus, am urmarit si analizat performantele in practica.

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    barca e o aplicatie tip "insula" "off grid" exact ca si cabana la munte.
    Barca e o cabana dar... se misca. Randamentul celulelor PV e dat de intensitatea fluxului luminos si unghiul de incidenta. MPPT-ul face o analiza si calibreaza un circuit DC/DC conform conditiilor existente la un moment dat, insa in urmatoarea fractiune de secunda conditiile sunt altele. Singura situatie in care un charger MPPT ar putea da randament ca in cazul unei cabane, e atunci cand barca e legata de un ponton in conditii de calm perfect. Nu incerc sa conving pe nimeni insa am vazut destule studii facute de barcagii care au afaceri in instalarea de astfel de sisteme, pentru mine lucrurile sunt clare.

Incarcarea bateriilor sper sa n-o fac niciodata intr-o marina, de-aia mi-am luat un pocket cruiser cu derivor mobil, ca atunci cand nu poate sta pe mare sa-l pun pe peridoc. Poate parea un pic hazardat dar e o vorba prin partile lumii unde exista o traditie in domeniu cum ca minimul pentru a traversa orice ocean e de 18 ft, fiecare inch adaugat la barca este doar cel mai scump mod in care poti obtine confort pe planeta asta.

In ce priveste bateriile, clar le cumpar din Anglia. Inclin spre 2x Trojan 6V 225Ah dar nu e o decizie luata.

Pentru doritorii de diverse maruntisuri o sa pun un anunt in sectiunea achizitii in combinatie. Drumul il fac cu un Sprinter izoterma de 3,5 to. care e flamand rau dar al naibii de incapator. Am vazut la noi barci destul de scumpe cu peturi de borsec pline cu apa pe post de "fendere" (la naiba, la astea cum le zice? ). La intoarcere am de gand sa ma opresc in vreo doua locuri pe care le stiu, burdusite cu tot felul de bunatati second dar cu multa viata in ele
    Last edited by catakate; 6 Mar 2013 at 06:53 PM.

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Inchiriere velier Elysea - Marea Neagra
    de DanutzaZpr īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 16 May 2013, 04:35 PM
  2. Caracteristici Velier adecvat Marea Neagra, Mediterana.
    de Krasnik īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 26 Jan 2011, 11:37 PM
  3. faruri la marea neagra
    de rexsailor īn topicul Marea Neagră, Bosfor, Dardanele, Marea Marmara
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 27 Jun 2010, 10:06 AM
  4. Marea Neagra
    de adrian.n īn topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 4 Jun 2010, 11:44 AM
  5. Marea Neagra, mai 2009