Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 10 of 112

Topic: Caiac sau Canoe pro si contra

Default Caiac sau Canoe pro si contra

Incep prin a imi cere scuze daca subiectul a mai fost dezbatut(am tot cautat dar nu am gasit ceva asemanator in forum....mea culpa daca gresesc).
    Se dau datele problemei:
    Eu....un urs de 1,92m si peste 125kg in viu si sotia cam jumatate din gramajul meu , destul de sedentari dar cu oarecare aplecare catre outdoor adventure si mai ales catre susurul apei(mai mult statatoare sau rauri domoale)....aplecare prezenta mai ales la mine dar lucrez si la motivarea sotiei.
    Avem deja (cum am mai scris in alte topicuri) un pachebot de barca pneumatica...o Rescue Boat Zodiac de 4,7 m cu flotoare imense si podea din placaj marin imbracat in fibra de sticla de aproape 2 cm grosime, cu o modesta capacitate de incarcare de 1100kg sau 11 persoane si cu o "neglijabila" greutate de 150 kg.
    De asemenea mai posedam un motor Evinrude de 9,9 CP pe care am incercat eu sa il reconditionez oarecum si acum zace intr-o gramada indefinita de piese(deci iese din discutie) si un batranel motoras Yamaha in 2 timpi si 4CP care merge ca nou, motoras de altfel folosit intr-o tura in Delta Dunarii anul trecut montat pe pachebot si cu 4 persoane si minim 400kg de bagaje la bord facand o treaba admirabila......trebuie sa va povestesc candva tura asta insotita de poze.
    Nu suntem adeptii vitezei si nu am avea nimic impotriva padelatului, vaslitului etc cu toate ca trebuie sa recunosc ca daca ar exista si posibilitatea montarii batranului motoras(18,8 kg by the way)am fi mai mult decat incantati pentru ture mai lungi.
    Locuim la Cluj mai nou si asta inseamna ca am avea ceva ceva lacuri pe care sa padelam(aici fac apel la cei din zona pentru indrumari si sugestii de destinatii) si ne gandim ca pachebotul sa ramana doar pentru concedii mai lungi in minunata Delta sau....sa isi gaseasca eventual un nou stapan.
    In concluzie barca este total inadecvata iesirilor scurte deoarece nu avem peridoc si nici nu intentionam sa achizitionam unul iar pentru a o transporta chiar si dezumflata trebuie o remorca.
    De asemenea ceea ce vom cumpara trebuie sa se poata transporta deasupra masinii(masina normala....Mitsubishi Lancer) si iarasi trebuie sa nu fie foarte grea deoarece sunt si mandrul posesor al unor vertebre starcite.
    Si bineinteles.....sa si aiba un pret omenesc.
    Cam multe nu?

Acum dilema:
    Ce imi recomandati voi ,stimabili cuceritorii ai valurilor, sa achizitionez pentru a putea fi mai mobili si a putea sa reusim sa iesim mult mai des pe ape:un caiac sau o canoe.....Trebuie sa stiti ca habar nu avem nimic despre aceste ambarcatiuni(cu exceptia celor citite pe acest forum indragit), si , de asemenea, trebuie sa stiti ca ne mai place si camparea si pescuitul asa ca trebuie sa luati in calcul si o gramada de echipament greoi.
    Am descoperit aici pe forum o canoe Old Town Charles River care ma atrage prin forma si capacitatea de incarcare dar nu stiu mai nimic despre ea si , mai ales , nu stiu cum se comporta cu novicele urs imbarcat.....
    Rugamintea mea este:
    Impartasiti va rog experientele voastre legate de caiac sau canoe si umpleti-ma de sfaturile voastre.
    Multumesc cu mult drag in avans tuturor celor ce vor acorda putina atentie acestui post.
    Last edited by piesenoi111; 23 Mar 2013 at 12:40 PM.

Din start trebuie sa recunosc ca nu am pus vreodata piciorul intr-o canoe, prin urmare nu voi vorbi decat despre caiac.
    In general (depinde covarsitor de materialul din care e confectionat), caiacul e mai usor decat canoea dar daca nu optezi din start pentru tandem, ca sa iesi impreuna cu sotia va trebui sa cari 2 caiace. Greutatea totala va ajunge din urma canoea dar va fi "rupta" in doua, deci mai usor de manuit. Pun mereu inainte greutatea deoarece operatiunile de incarcare/descarcare de pe masina sunt cronofage si necesita ajutor, deci nu sunt de neglijat. In plus, spui ca acum esti clujean deci vei ajunge frecvent la lacurile de baraj de la Tarnita, Belis, Dragan unde accesul la apa este dificil, deosebit de dificil sau imposibil (datorita faptului ca nivelul apei e fluctuant si malurile abrupte) si o ambarcatie usoara te va ajuta mult.
    Daca insa esti pescar si vrei sa cari bagaje voluminoase si echipament de pescuit, canoea este de departe mai potrivita, nefiind puntata si asigurand volum si acces mai usor.
    Concluzie:
    Incepe cu un caiac. O sa-ti placa atat de mult incat iti vei dori si o canoe. Sau invers.
    Life in colour!

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Incep prin a imi cere scuze daca subiectul a mai fost dezbatut(am tot cautat dar nu am gasit ceva asemanator in forum....mea culpa daca gresesc).
    Se dau datele problemei:
    Eu....un urs de 1,92m si peste 125kg in viu si sotia cam jumatate din gramajul meu , destul de sedentari dar cu oarecare aplecare catre outdoor adventure si mai ales catre susurul apei(mai mult statatoare sau rauri domoale)....aplecare prezenta mai ales la mine dar lucrez si la motivarea sotiei.
    Avem deja (cum am mai scris in alte topicuri) un pachebot de barca pneumatica...o Rescue Boat Zodiac de 4,7 m cu flotoare imense si podea din placaj marin imbracat in fibra de sticla de aproape 2 cm grosime, cu o modesta capacitate de incarcare de 1100kg sau 11 persoane si cu o "neglijabila" greutate de 150 kg.
    De asemenea mai posedam un motor Evinrude de 9,9 CP pe care am incercat eu sa il reconditionez oarecum si acum zace intr-o gramada indefinita de piese(deci iese din discutie) si un batranel motoras Yamaha in 2 timpi si 4CP care merge ca nou, motoras de altfel folosit intr-o tura in Delta Dunarii anul trecut montat pe pachebot si cu 4 persoane si minim 400kg la bord facand o treaba admirabila......trebuie sa va povestesc candva tura asta insotita de poze.
    Nu suntem adeptii vitezei si nu am avea nimic impotriva padelatului, vaslitului etc cu toate ca trebuie sa recunosc ca daca ar exista si posibilitatea montarii batranului motoras(18,8 kg by the way)am fi mai mult decat incantati pentru ture mai lungi.
    Locuim la Cluj mai nou si asta inseamna ca am avea ceva ceva lacuri pe care sa padelam(aici fac apel la cei din zona pentru indrumari si sugestii de destinatii) si ne gandim ca pachebotul sa ramana doar pentru concedii mai lungi in minunata Delta sau....sa isi gaseasca eventual un nou stapan.
    In concluzie barca este total inadecvata iesirilor scurte deoarece nu avem peridoc si nici nu intentionam sa achizitionam unul iar pentru a o transporta chiar si dezumflata trebuie o remorca.
    De asemenea ceea ce vom cumpara trebuie sa se poata transporta deasupra masinii(masina normala....Mitsubishi Lancer) si iarasi trebuie sa nu fie foarte grea deoarece sunt si mandrul posesor al unor vertebre starcite.
    Si bineinteles.....sa si aiba un pret omenesc.
    Cam multe nu?

Acum dilema:
    Ce imi recomandati voi ,stimabili cuceritorii ai valurilor, sa achizitionez pentru a putea fi mai mobili si a putea sa reusim sa iesim mult mai des pe ape:un caiac sau o canoe.....Trebuie sa stiti ca habar nu avem nimic despre aceste ambarcatiuni(cu exceptia celor citite pe acest forum indragit), si , de asemenea, trebuie sa stiti ca ne mai place si camparea si pescuitul asa ca trebuie sa luati in calcul si o gramada de echipament greoi.
    Am descoperit aici pe forum o canoe Old Town Charles River care ma atrage prin forma si capacitatea de incarcare dar nu stiu mai nimic despre ea si , mai ales , nu stiu cum se comporta cu novicele urs imbarcat.....
    Rugamintea mea este:
    Impartasiti va rog experientele voastre legate de caiac sau canoe si umpleti-ma de sfaturile voastre.
    Multumesc cu mult drag in avans tuturor celor ce vor acorda putina atentie acestui post.
    Experientele noastre numara si cazurile unor prieteni care in zilele bune bat in 145 kg, asa ca esti in liga usoara .
    Ambii sunt amatori de caiac, au participat la TID, au batut si alte ape, poti afla si opiniile lor, dar pana atunci....am sa iti spun eu, ce prefer.

Canoea este in fapt o barca de o forma mai zvelta, cu banchete si cu o capacitate de incarcare superioara caiacului. Totodata daca folosesti banchetele, ca incepator ai probleme serioase de echilibru cand sunt doua persoane in canoe. E logic, fiindca centrul de greutate e mai sus. Dar asta se rezolva cu timpul. Viteza unei canor este mai mica decat a unui caiac, lucru dat de forma si de volum, insa asta iarasi spun se rezolva odata cu castigarea unui dram de experienta.

Caiacul are o forma ce ii da viteza superioara, puntea inchisa, compartimente pentru bagaje. Echilibrul intr-un caiac este mai bun, el are o suprafata libera mai mica la "opera moarta", adica deasupra apei. Deci caiacul va aluneca mai usor pe apa iar vantul nu ii va opune atat de mare rezistenta ca unei canoe.
    Pe apa vei avea si valuri, iar un caiac va trece prin aceasta incercare mai usor decat o canoe . Atat centrul lui de greutate care e mai jos, cat si puntea care il inchide vor fi un avantaj major.
    Nu e de neglijat nici o rafala de ploaie, care pentru caiac nu inseamna nimic, insa la o canoe se traduce intr-un disconfort evident.
    Iar compartimentele etanse pentru bagaje (prova si pupa) se constituie in rezerva de flotabilitate in cazul unei rasturnari accidentale .
    Ca o lovitura de gratie, iti spun sa vizionezi distractia lui Radu si Viorel de asta iarna de pe litoral, cand un weekend intreg au "calarit" cu caiacele niste valuri de toata frumusetea .

Pentru toate astea, eu am preferat mereu caiacul.
    Iar daca se opteaza pentru doua caiace "single", distractia este si mai mare . Iar spatiu pentru bagaje se mareste proportional . Asa cum spunea si Dorin, e mai facil sa manevrezi doua caiace usoare, decat o canoe .
    Last edited by Florio; 6 Mar 2013 at 03:30 PM.

Pentru inocularea virusului, serveste aici o injectie letala :

P.S>
    Pozele sunt facute de prietenii mei si arata ce fel de oameni sunt : pe 1 decembrie 2012, la 2 Mai, pe o mare cu valuri si un soare cu dinti .
    Fa asta cu o canoe .
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 703789_2622024166045_243916509_o.jpg‎   703954_2623150114193_627929564_o.jpg‎   463772_2623150794210_1557898321_o.jpg‎   704404_2622018845912_923035582_o.jpg‎   703778_2627712028238_961715787_o.jpg‎   705360_2627711468224_1933223963_o.jpg‎   706070_2627711668229_1455571937_o.jpg‎  

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

dupa cum spune Crocodilu ai trei optiuni mari si late. caiac tandem, 2 caiace solo, canoe. Dintre cele trei optiuni doar canoea va cara cu siguranta tot echipamentul. Asta nu inseamna ca un caiac nu cara echipamentul inseamna ca in canoe intra sigur. Problema la caiac si echipament este volumul echipamentului. canoea fiind nepuntata poti arunca totul in barca si gata. exista si caiace cu cockpit mare (in loc de doua gauri o gaura mare pe juma de barca), care permit asa ceva dar mai rar. in rest caiacele sunt mai pretentioase la incarcare, totul trebuie desfacut in bucati mici si instalat cu grija. caiacele tandem care va vor duce vor fi mai lungi (5,x m).
    Pentru utilizare in zona clujului ai in principal doua optiuni: ture de zi in care nu ai nevoie sa cari echipament si ture de weekend in care ai nevoie de echipament putin. practic o sa faci doua lucruri: o sa mergi la unul din lacuri, o sa pui barca pe apa o sa plimbi ursu cateva ore, dupa care iei o pauza la mal in unul dintre locurile unde se poate (dependent de nivelul apei). de ancorat nu poate fi vorba adancimea lacurilor e prea mare (adica ma rog se poate daca duci dupa tine 100m de funie si 10m de lant). pentru camping ai optiunea sa te reintorci la baza (adica la masina) sau sa duci un cort usor si ceva echipament minim cu tine. oricum multe locuri de campare nu sunt malurile sunt majoritar abrubte si stancoase. Pentru zona asta poate ca cel mai potrivit ar fi potrivit un hamac de agatat in pom, eu ma gandesc serios la optiunea asta pentru viitor.
    In ce priveste barca te poti gandi asa: canoe sau caiac tandem mare sau doua caiace solo unul mai mare si unul mai mic (dupa greutate). Toate din categoria mai late ca sa fie stabile pentru incepatori. optiunea cea mai flexibila este 2 caiace solo, nu neaparat ca sa iesi fara sotie ci ca fiecare sa isi poata stabili ritmul de padelat, sa va puteti face poze reciproc, sa puteti explora fiecare ce vrea, e un avantaj major sa fie fiecare in caiacul lui. Daca sunteti doi va puteti opri impreuna pe mijlocul lacului unul langa altul, legati barcile impreuna stil catamaran, e o pozitie foarte stabila si va puteti vedea cand vorbiti.
    La toate modelele aveti trei optiuni: rigid, demontabil, gonflabil. Canoe demontabila n-am vazut la noi, stiu doar ca exista. despre caiacele demontabile s-a scris mult pe forum. caiacele/canoele gonflabile au si ele avantajele si dezavantajele lor. sunt mici, usoare (10-15kg) se impacheteaza frumos si incap in portbagaj, etc. in schimb nu sunt cele mai rapide de pe lac, flexeaza, etc. la decathlon momentan e promotie la sevylor scirocco pro la 1200 lei. asta e de fapt sevylor colorado cu branding decathlon. poate ca ar fi o optiune pentru voi, merge foarte ok pe rauri si decent pe lac, 2 bucati va duc unde vreti cu destul echipament doar ca trebuie impachetat neaparat in saci impermeabili. nu veti fi foarte rapizi si cu siguranta o sa blestemati putin daca bate vantul tare. dar in schimb o sa le duceti in portbagaj si o sa le ridicati pe mal usor. de stabilitate nu vorbesc, e gonflabila pana la urma.
    succes la facut compromisuri.

6.  

Sfaturile primite sunt extrem de pertinente si acopera cam tot ce se poate raspunde la intrebarea ta.

In functie de cum iti vei convinge jumatatea sa participe, s-ar putea ca un tandem sa va tina mai "aproape". Doua caiace individuale ofera mai mult spatiu pentru bagaj si probabil mobilitate, dar un tandem ii va da sotiei un strop in plus de siguranta. Dincolo de asta, in timpul unui marsh, unul se poate odihni, poate bea apa, poate manca, poate filma. In cazul unui accident in urma caruia unul din voi nu mai poate padela, celalalt poate scoate barca la mal...

Nu te sfatuiesc sa va luati un tandem, iti prezint doar ce ni se potriveste noua. Am inceput si noi cu aceeasi intrebare.

Referitor la demontabil, este usor de impachetat si transportat in masina proprie, nu neaparat usor de transportat cu avionul (in functie de greutate) si necesita grija si atentie. Un demontabil trebuie curatat si intretinut meticulos, mai ales dipa plimbari pe apa sarata.

Indiferent de optiune, sa va bucurati in primul rand unul de celalalt si apoi de ambarcatiune, sau ambarcatiuni...

PS multumiri pentru 'likes'
    Last edited by DoiNomazi; 6 Mar 2013 at 04:34 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si promptitudinea lor.....chiar si raspunsul din nyc a venit prompt!
    In privinta optiunilor...cred ca sunt de fapt doar doua......
    Oricat de multe avantaje ar oferi doua caiace individuale nu am putea opta nicicand pentru asa ceva fiind genul de cuplu care uraste sericiul pt ca ne tine despartiti.Deci doua barcute pica!
    Ramanem acum la intrebarea: caiac sau canoe?
    Impresia mea este ca e destul de dificilde intrat si iesit dintr-un caiac mai ales daca esti si cat un urs si mai mult, parca canoea prin forma ei ma atrage intr-un fel aparte, dar, repet....nu stiu nimic despre stabilitate, manevrabilitate etc.
    Spuneam mai sus : "Am descoperit aici pe forum o canoe Old Town Charles River care ma atrage prin forma si capacitatea de incarcare dar nu stiu mai nimic despre ea si , mai ales , nu stiu cum se comporta cu novicele urs imbarcat....."
    Ma puteti indruma putin si in aceasta privinta?
    Ma gandesc ca odata urcat la bordul unei asemenea canoe bordul liber va fi la un deget de suprafata apei si lka cel mai mic val....baldabac....
    Spuneti-mi daca am dreptate!

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Mai exista si a patra optiune, un hibrid, adica un caiac nepuntat dublu, dare sa poata fi padelat cu vasla de caiac (max 30 inch latime) si configurat pt 1 sau 2 persoane.
    Dezavantajul principal e greutatea cand esti singur

Ultimate 14.5 Tandem

Aici explica cum ca poate fi configurat si solo:
    http://nativewatercraft.com/boat.cfm?id=11

Grija mare in privinta unui caiac dublu. Nu cred ca merge, pentru ca e diferenta mare de greutate intre voi. Va sta apupat.
    Hibridul din link merge tandem pentru ca este un pic mai special: are doua chile, ca un catamaran. Pui nevasta in fata, bagajele in varf si se echilibreaza foarte usor.
    Altfel, daca vreti canoe de dublu, o puteti modifica, astfel incat scaunul spate sa fie mai avansat si o tzara mai coborat.
    Doua caiace sunt si ele o optiunie viabila. Unul mai mare si unul mai mic. Dar daca nu vi se potriveste, asta e.

Cheers!

PS.
    Mi-a venit o idee. Daca intentia este doar sa puteti iesi mai des si sa fiti mobili, atunci optiunea ideala este un Saturn Kaboat de 15 picioare. E ultra usoara! Merge superb cu motorul vostru actual, duce de 3 ori mai multa incarcatura decat cantariti voi, poate fi urcata umflata pe portbagaj, poate fi umflata dezumflata imediat (5-10 minute garantat). Eu am un kaboat de 14 picioare si sezonul acesta va sta permanent umflat in garaj si va calatori pe masina, ii voi face un adaptor pt portbagaj!

http://www.youtube.com/watch?v=etFfzSuEiVc
    Last edited by mihaif99; 6 Mar 2013 at 06:14 PM.

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri si promptitudinea lor.....chiar si raspunsul din nyc a venit prompt!
    In privinta optiunilor...cred ca sunt de fapt doar doua......
    Oricat de multe avantaje ar oferi doua caiace individuale nu am putea opta nicicand pentru asa ceva fiind genul de cuplu care uraste sericiul pt ca ne tine despartiti.Deci doua barcute pica!
    Ramanem acum la intrebarea: caiac sau canoe?
    Impresia mea este ca e destul de dificilde intrat si iesit dintr-un caiac mai ales daca esti si cat un urs si mai mult, parca canoea prin forma ei ma atrage intr-un fel aparte, dar, repet....nu stiu nimic despre stabilitate, manevrabilitate etc.
    Spuneam mai sus : "Am descoperit aici pe forum o canoe Old Town Charles River care ma atrage prin forma si capacitatea de incarcare dar nu stiu mai nimic despre ea si , mai ales , nu stiu cum se comporta cu novicele urs imbarcat....."
    Ma puteti indruma putin si in aceasta privinta?
    Ma gandesc ca odata urcat la bordul unei asemenea canoe bordul liber va fi la un deget de suprafata apei si lka cel mai mic val....baldabac....
    Spuneti-mi daca am dreptate!
    Inca o data, opiniile mele vin din partea unui novice si reflecta doar experientele proprii. Nu te sfatuiesc sa faci ca mine.

Noi am inceput plimbarile mai lungi pe apa in canoe.

Prima tura de peste 99 de mile nautice a fost intr-o canoe de aluminiu de 17 picioare. Cat am stat pe ape interioare asemanatoare unui lac, sau pe canale, a fost bine. In canoe incape mult, este destul de stabila daca o incarci cum trebuie si pasesti pe centru.. Este usor de incarcat si descarcat, usor de tras pe mal, sau de lasat la apa. In fucntie de marime si material poate fi mai greu de urcat si transportat (mai ales PE masina). Nu stiu daca se gasesc in Ro acele minunate Grumman de aluminiu dar sunt puternice si rezistente, numai bune de expeditii si tavaleala. De cate ori auzi cum se harjaie de chila, o piatra, o craca de copac, sau un banc de scoici taioase iti vine sa canti "aluminiu, te iubesc..."

Nu cunosc acea canoe indicata in post-ul tau, dar banuiesc ca este buna. Se pare ca inima trage catre ea..

Problema este ca, intr-adevar, asa cum ai banuit, cu cat o incarci se afunda mai mult si de cate ori incep valurile incepi sa iei apa. Am iesit si noi cu acelasi tip de canoe in apele Golfului Mexic dar am padelat mereu cu ochii la panda cum se schimba sau se inteteste vantul pentru a cauta adapost imediat. Nu faci baldabac la primul val, noi am luat vreo 2o-30 de valurele peste bord si inca ramasese loc de apa.. Daca ai si o pompa sau un ispol cu tine, mai scapi de apa... Valurile dese care se sparg cu spuma, cum ar fi la mare cand iesi, sunt putin mai pretentioase si pot crea probleme unei canoe nepuntate... Nu stiu unde vrei s-o folosesti, sau cat de ondulate sunt de obicei apele din apropierea Clujului, dar probabil ca ar trebui sa iei in calcul unde si in ce fel o vei folosi.

Exista si posibilitatea de a punta o canoe pentru asemenea calatorii pe valurele.

In privinta unei canoe demontabila, exista Ally, exista si Long Haul (cei ce au construit U-boat-ul nostru) si mai sunt cativa.

Noi am laes kayak tandem demontabil din doua motive. Locuim intr-un apt destul de mic si nu avem alte optiuni de depozitare si am vrut sa fim tot timpul impreuna, chiar pe barca. Si noi gandim la fel ca voi.. ce pacat ca trebuie sa ne despartim cand ne ducem la servicii separate..

Daca as avea de ales intre canoe demontabila si kayak demontabil as alege tot kayakul/ Da, este mai dificil de incarcat si descarcat decat o canoe, da, este mai dificil sa te urci in el si sa te cobori din el (cu atat mai mult daca esti mai voluminos), dar este mai protejat de valuri. Inca nu m-am plimbat cu un kayak rigid tandem de tura gen ascutitoare si nu pot sa afirm nimic despre ele.

Nu lasa grijile si indoielile sa-ti dilueze avantul initial. Fa pasul unde te indeamna inima.. Pana la urma mai exista si adaptare... barca ideala nu prea pare sa existe, va veti adapta si voi la barca voastra... important este sa aveti timp sa va bucurati de ea impreuna.

Astept pozele si povestirile din prima tura. Succes!
    Last edited by DoiNomazi; 6 Mar 2013 at 08:35 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Default Caiac sau Canoe pro si contra

Ma bag si eu cu parerea mea :-).

Am avut un caiac sitontop cu care am facut cateva plimbari frumoase dar am avut mereu in suflet canoea desi habar n-aveam daca merita sau nu. Acum ca am canoe sunt cu sufletul inpacat si am iesit cu ea intr-un an cat nu am iesit cu caiacul in vreo 3-4 ani. Deci primul sfat e sa iei ce iti spune inima si nu ce zice lumea.

Despre caiace gasesti o tona de informatii si de modele. Ce s-a spus despre ele este adevarat. Sunt mai rapide (cu mici diferente) dar mai putin incapatoare.

Canoile sunt si ele de mai multe tipuri dar in Romania ai optiunile cele mai proaste. Prost in sensul de greoi si lent. Dar incapator si stabil. Daca vrei o canoe usoara, rapida si incapatoare trebuie sa iti construiesti. Cu echilibrul e discutabil. E ca la bicicleta.

Pe vremea caiacului aveam vreo 120 de kg. Acum m-am stabilizat la 100. Adica si eu sunt usor sedentar. Nu imi place sportul ca competitie. Imi place sa ma plimb usor si sa admir. Mai o poza, mai un senviș, mai o motaiala in canoe, etc. Ca sa am o canoe decenta mi-am construit una. Am fost pe Dunare cu ea si pot spune ca mergeam mai repede decat unele caiace. Evident ca un caiac suplu ma va lasa in urma fara efort.

In caiac ai viteza dar si niste limitari. La canoe ai libertate dar viteza mai mica. Oricum indiferent ca e caiac sau canoe cu cat creste viteza cu atat scade stabilitatea.

Dar daca inima iti zice caiac si tu alegi canoe sunt convins ca nu o sa fi multumit dupa o perioada :-).

Succes si sa ne vedem șuncile pe apa! :-)))

Sent from my iPad using Tapatalk

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Schimb canoe cu caiac
    de ORKA īn topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 13 Jun 2013, 10:07 AM
  2. Clasificarea probelor de caiac-canoe
    de paul-razvan īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29 May 2012, 09:01 PM
  3. cu caiac sau cu canoe, la TID 2011 ?
    de legenda dunarii īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 37
    Ultimul post: 21 Jun 2011, 03:04 PM
  4. Vele pentru caiac / canoe
    de stavride īn topicul Caiac, canoe, canotaj