Caut skipperi!

Cautam pasionati de sailing pentru a completa necesarul de skipperi ai scolii. Asiguram pregatire si acumulare de experienta. Orice propunere serioasa va fi luata in considerare.
 
Buna ziua,
Puteti, va rog, detalia ce conditii (de orice natura)ar fi de indeplinit pt skipperul aspirant si cam ce presupune acest training si care sunt oportunitatile pe viitor avand acest training.
Scuzati limbajul de lemn.
Cu drag,
Marius
 
Buna ziua,
Puteti, va rog, detalia ce conditii (de orice natura)ar fi de indeplinit pt skipperul aspirant si cam ce presupune acest training si care sunt oportunitatile pe viitor avand acest training.
Scuzati limbajul de lemn.
Cu drag,
Marius

Mi se pare fff interesant. Aceleasi intrebari ca si predecesorul meu...

Multumesc anticipat !
 
Salut,
Ma inscriu si eu la intrebari/raspunsuri.

Sunt din Bucuresti, am deja ceva experienta si permis "Cotier" si radio (nu am ajuns inca sa vad cum e cu echivalarile si schimbarile....)
Ciprian
 
Pasionat de sailing sunt, timp disponibil am destul, daca ies din casa vad marea deci ma pot deplasa repede in port, daca e nevoie de o barcuta mai mica va puteti baza si pe velierul meu Rocky ce va tulbura apele Marii Negre incepand din aprilie, posesor CDS si GMDSS-LRC.
 
Scuze tuturor, am fost foarte prins cu tot felul!

Iata despre ce este vorba: Activitatea mea, ca si a scolii, capata incet valente noi si volumuri de munca tot mai mari. De aceea, pentru ca nu pot conduce personal toate navele aflate in exploatare, mai ales atunci cand sunt plecat (dar nu numai), am decis sa pregatesc o garnitura de Skipperi care sa preia o parte din sarcini. Acestia vor trebui sa conduca grupuri de turisti pe mare (in tara si pe alte meleaguri), unii dintre ei pot deveni instructori ai scolii.
Pentru a fi sigur ca nu vor exixta probleme, va trebui, indiferent de pregatirea pe care o au, sa urmeze, fara costuri, cursurile scolii noastre, inclusiv cursuri practice de manevra a navei cu motor si a navei cu vele. Vom redacta si semna un contract.
Drepturi, in mare: sa urmeze gratuit cursurile scolii (daca nu le-au urmat deja), sa conduca ambarcatiunile aflate in exploatarea mea sau a scolii, sa primeasca indemnizatii. Obligatii, in mare: sa raspunda solicitarilor, in functie de timpul liber disponibil. Sa-si imbogateasca permanent bagajul de cunostinte legat de activitatea de SKIPPER.

SA IUBEASCA MAREA SI NAVELE!

Pentru toata lumea: nu uitati ca toate datele mele de contact sunt publice, pe net. Ajunge sa tastati numelele meu si veti gasi toate datele. Nu intotdeauna am timpul necesar sa intru pe forumuri, dar absolut intotdeauna raspund la emailuri si telefoane!

Multumesc celor interesati si va astept.

Va doresc o zi buna si Faire Winds.

Constantin
 
salutare,eu sunt gata sa imbratisez aceasta pasiune,nicicand nu-i tarziu sa-ti schimbi meseria daca esti pasionat,deci eu as vrea sa devin skipper cu acte in regula al domnului Constantin
 
Salut,
sunt skipper categoria A (din 2006), am navigat Mediterana in lung si in lat, cu tot felul de echipaje, de la prieteni la necunoscuti. In viata de zi cu zi ma ocup cu altceva, dar daca prind cateva zile / o saptamana libera, fug pe mare. Mi-ar facea placere sa colaboram, te rog transmite-mi instructiuni.
 
In vara asta am "profitat" si eu de oferta lui Constantin. Adica, atunci cind am avut timp, am fugit la Constanta ( din Bucuresti) si i-am dat o mina de ajutor. Acostari, cu bordurile sau pupa la cheu (aici ar fi o mica problema si, in acelasi timp un mare avantaj ca Tomisul este bine adapostit de vinturi, deci inceputul este usor dar nu prea se invata omu' cu problemele datorate vintului la acostari), manevra cu vele si motor, iesire de noapte pina la Tuzla si retur, cu scopul de a se acomoda cursanti cu vizibilitatea de noapte si dificultatile ei, de a identifica lumini, balize, etc. Intrarea in portul Constanta ofera aproape toate balizele cardinale, safe water, bineinteles balizele de intrare in port, la fel ca in marina Tomis. In plus, luminile Constantei demonstreaza excelent dificultatea de a distinge o baliza verde de luminile pilpiitoare ale unei farmacii sau rosu de stopuri, semafoare sau alte cele de pe mal.
Am facut si vreo doua iesiri plimbind plimbareti, pina la Navodari si inapoi, de exemplu. Ca o paranteza, mare pacat ca litoralul nostru nu ofera si turismului ceva! Nu sunt insule, de ancorat nu ai nici unde, nici pentru ce, de peisaj sau privelisti sa nu vorbim! Parca prea plat pentru gustul meu! Ramine insa un teren de scoala excelent! In special pentru cabotaj; sunt repere destule, cu buna vizibilitate, poti lucra pe harta in voie. Si nici traficul nu distrage atentia; cum ar fi o scolire in marea inchsa Ionica, in iulie sau august, cind nu stii cine te calca primul un ferry, iahtul nesi de sute de milioane si zeci de metri, unul care doarme la timona, unul care nu stie (sau ignora) cui trebuie sa dea drum?
Toata activitatea din vara asta a fost ( mi se pare normal) neremunerata. In definitiv am capatat experienta, am invatat multe care mi-au folosit (si dat incredere) in concediul din septembrie in marea Ionica. Nu va puteti imagina cit de dadator de incredere este sa inveti pe cineva manevre; sa repeti de mai multe ori acelasi lucru; sa observi si sa corectezi greseli (normale pentru un incepator), devine rutina folositoare. Din pacate nu am avut timp sa particip si la cursuri teoretice, sa mai asez din notiuni.
Daca, si atunci cind, Constantin va avea nevoie de mine, sunt sigur ca voi raspunde cu DA!
 
Ultima editare:
Nimeni nu a mai "profitat" de oferta/solicitarea lui Constantin? Sa ne spuna si impartaseasca impresii, pareri, trairi?
 
Dl. Constantin este OK, acum 3 saptamani ne-am intalnit la Constanta cu dumnealui, intr-o formula extinsa - mai multi barcagii constanteni si galateni.
Sunt destule de povestit, este impresionant ce a pus pe roate dl. Constantin in portul Tomis, si cat de respectat este acolo.
Din pacate, in ciuda acestor lucruri, dl. Constantin a ajuns sa fie denigrat la modul cel mai josnic pe forumul de fata, motiv pentru care nu va mai scrie pe aici.
 
pt scoala de skiperi

Scuze tuturor, am fost foarte prins cu tot felul!

Iata despre ce este vorba: Activitatea mea, ca si a scolii, capata incet valente noi si volumuri de munca tot mai mari. De aceea, pentru ca nu pot conduce personal toate navele aflate in exploatare, mai ales atunci cand sunt plecat (dar nu numai), am decis sa pregatesc o garnitura de Skipperi care sa preia o parte din sarcini. Acestia vor trebui sa conduca grupuri de turisti pe mare (in tara si pe alte meleaguri), unii dintre ei pot deveni instructori ai scolii.
Pentru a fi sigur ca nu vor exixta probleme, va trebui, indiferent de pregatirea pe care o au, sa urmeze, fara costuri, cursurile scolii noastre, inclusiv cursuri practice de manevra a navei cu motor si a navei cu vele. Vom redacta si semna un contract.
Drepturi, in mare: sa urmeze gratuit cursurile scolii (daca nu le-au urmat deja), sa conduca ambarcatiunile aflate in exploatarea mea sau a scolii, sa primeasca indemnizatii. Obligatii, in mare: sa raspunda solicitarilor, in functie de timpul liber disponibil. Sa-si imbogateasca permanent bagajul de cunostinte legat de activitatea de SKIPPER.

SA IUBEASCA MAREA SI NAVELE!

Pentru toata lumea: nu uitati ca toate datele mele de contact sunt publice, pe net. Ajunge sa tastati numelele meu si veti gasi toate datele. Nu intotdeauna am timpul necesar sa intru pe forumuri, dar absolut intotdeauna raspund la emailuri si telefoane!

Multumesc celor interesati si va astept.

Va doresc o zi buna si Faire Winds.

Constantin
d.le ctin lascu ma numesc pintilie mihail timonier fluvial si am ceva timp liber sa putem colabora tel 0753860613 sau 0721865668
 
Nu stiu de ce a fost denigrat dar eu personal l-am sunat acum doua zile si a fost super ok . Nu il cunosc personal , am luat numarul dumnealui de pe net - si i-am pus o groaza de intrebari la telefon la care mi-a raspuns concret si cu multa curtoazie . Mi-a oferit un bagaj de informatii care ma costau f mult daca incercam sa le aflu personal . Ii datorez un raspuns pe care il astept si eu .
RECOMAND CU DRAG !
 
Acum am vazut si eu cat a fost de batjocarita reputatia domnului Lascu (Tin Capitan). De fel nu-mi permit sa iau apararea cuiva
daca nu am asistat la disputa dar nu ma pot abtine. "Sarlatanul" acela (dl. Lascu) si-a permis sezonul trecut sa ma ia cu
dumnealui in nenumarate randuri pe mare cu dansul fara a-mi cere un leu ba chiar mai mult mi-a si explicat enorm de multe lucruri
legate de navigatie. Tot acel om "josnic" ce arunca chistocul de tigara in apa, l-am vazut in Portul Turistic Tomis, platind
din propriul buzunar 2 baieti si inchiriindu-le o ambarcatiune pneumatica pentru a curata bazinul de gunoaiele aruncate de
oamenii EDUCATI si POLITICOSI de la terase, lucru ce nu-l avantaja material dar imi spunea ca vrea sa-i fie CASA curata.
Iti poti face o idee de caracterul dumnealui doar prin simplul fapt de a purta o conversatie cu dansul iar dupa acea conversatie,
sigur vei pleca acasa bucuros ca ai capatat un nou prieten si ti-ai inbunatatit cunostintele de navigatie.
E un inceput "bun" ca dam cu pietre in sansa de a aduce cultura yachtingului in Romania, sigur nu e singurul dumnealui
dar totusi a facut auzit numele de yachting sezonul trecut in multe ziare si emisiuni televizate.
Sper sa nu ii dispara motivatia si hotararea de care a dat dovada. RECOMAND CONSTANTIN LASCU
 
Ultima editare:

Back
Sus