Permis de navigator - Daltonism/Discromatie

Din cite stiu este nevoie doar de o adeverinta de la medicul de familie care sa contina fraza "clinic sanatos, apt sa conduca ambarcatiuni".
Secretul este in acest "apt sa conduca". Daca medicul de familie "uita" sau pur si simplu nici nu are in fisa problemele oculare, atunci n -ai nici o treaba.
Problema este dupa aia, daca te apuca noaptea si nu stii ce lumina vezi: rosu (de babord) sau verde (de tribord) la vaporu' care vrea sa intre in tine?
"Verde -n verde, ros in ros, drumu -i bun din mosi stramosi !"
 
Din cite stiu este nevoie doar de o adeverinta de la medicul de familie care sa contina fraza "clinic sanatos, apt sa conduca ambarcatiuni".
Secretul este in acest "apt sa conduca". Daca medicul de familie "uita" sau pur si simplu nici nu are in fisa problemele oculare, atunci n -ai nici o treaba.
Problema este dupa aia, daca te apuca noaptea si nu stii ce lumina vezi: rosu (de babord) sau verde (de tribord) la vaporu' care vrea sa intre in tine?
"Verde -n verde, ros in ros, drumu -i bun din mosi stramosi !"

Luminile rosii/verzi le deosebesc, si la semafor de exemplu. Cand am dat testul pentru permisul de conducere am trecut testele medicale, dar am dat cu lumini, nu cu plansele acelea cu numere - acolo sunt cateva combinatii care nu le deosebesc, in principal roz/mov, verde/maro.
 
Luminile rosii/verzi le deosebesc, si la semafor de exemplu. Cand am dat testul pentru permisul de conducere am trecut testele medicale, dar am dat cu lumini, nu cu plansele acelea cu numere - acolo sunt cateva combinatii care nu le deosebesc, in principal roz/mov, verde/maro.

Stiu testele auto despre care vorbesti, unele sunt greu de deosebit chiar si de catre cei cu vedere normala .
Aici nu se pune problema in felul asta. Insa culorile principale trebuie sa le deosebesti, pentru ca asa traiesti mai mult :) .
Inteleg ca tu nu ai probleme cu asa ceva , ci doar cu unele nuante.
Adica ori vezi viata in roz, ori in mov :)

P.S.
Asa cum a spus si Pelicanul, pentru adeverinta medicala in vederea obtinerii permisului de navigator, nici mie nu mi s-au cerut asemenea teste de acuitate vizuala . Desi am ochi de vultur :) . Parca imi amintesc totusi de panoul cu litere mari, mijlocii, mici, foarte mici si extrem de mici .

P.P.S.
Cu toate astea, ai sa vezi cat e de greu de distins noaptea, pe valuri, nuanta unei lumini intermitente: o fi alba, o fi galbena...parca ar fi si rosie ? Mare deosebire fata de un semafor.
 
Ultima editare:
Stiu testele auto despre care vorbesti, unele sunt greu de deosebit chiar si de catre cei cu vedere normala .
Aici nu se pune problema in felul asta. Insa culorile principale trebuie sa le deosebesti, pentru ca asa traiesti mai mult :) .
Inteleg ca tu nu ai probleme cu asa ceva , ci doar cu unele nuante.
Adica ori vezi viata in roz, ori in mov :)

P.S.
Asa cum a spus si Pelicanul, pentru adeverinta medicala in vederea obtinerii permisului de navigator, nici mie nu mi s-au cerut asemenea teste de acuitate vizuala . Desi am ochi de vultur :) . Parca imi amintesc totusi de panoul cu litere mari, mijlocii, mici, foarte mici si extrem de mici .

P.P.S.
Cu toate astea, ai sa vezi cat e de greu de distins noaptea, pe valuri, nuanta unei lumini intermitente: o fi alba, o fi galbena...parca ar fi si rosie ? Mare deosebire fata de un semafor.

hmmm cam nasol :) si nu exista vreo unealta care sa ma poate ajuta? luneta, binoclu, telescop? :)
 
Sunt exact in aceasi situatie si din acest motiv am fost refuzat la probele medicale la admiterea in Institutul de Marina prin 90 si ceva.In schimb conduc din 94 si,fara lauda,nu cred ca a trecut an fara sa fac 20000km poate au fost si mult mai multi in unii ani(de ex 5 ani am facut naveta Londra Bucuresti mai des decat lunar)si....inca merge brici.
Discromatia asta e si ea pe grade dar in Ro e dificil de stabilit gradul(a propos....statistica spune ca jumatate din barbati sunt intr-un grad sau altul discromati.....doar barbatii si se transmite patriliniar).
Nu te va afecta in nici un fel daca e asa cum spui si doar unele din acele planse iti fac probleme.
Ca sa mai descretim fruntile....un doctor tampit ma intreba cu multi ani in urma cum pot distinge o masina verde care iese dintr-un lan de grau.
I-am raspuns ca doar cu exceptia acelei masini ciudate inventate parca de un nene pe nume Capra(soleta se numea parca si era cat un kart).....restul masinilor sunt sensibil mai inalte si mai in miscare decat lanul de grau din capul lui.
 
barbatii discromati

a propos....statistica spune ca jumatate din barbati sunt intr-un grad sau altul discromati.....doar barbatii si se transmite patriliniar

- Ce spui de nuantele astea de roz, care mi -ar veni mai bine?
- Cred ca oricare din ele, nu vad nici o diferenta !
- Hai lasa -ma -n pace ! OFF, barbatii astia !!
 
Ultima editare:
Salutare,
cand am vazut postul acesta mi-am amintit de reclama la bere in care cei doi constata ca "suntem multi"......... "Daaaa". Am aceiasi problema si in afara de momentul obtinerii permisului de port arma nu am simtit nevoia stringenta sa deosebesc rozul de bleu sau altele care mai sunt prin carticica cu litere si cifre. Sunt convins ca vom supravietui si pe ape cu acest mic handicap.
 

Back
Sus