raul OLT ... cine stie zone cu restrictie si daca se opoate merge cu barca cu motor.

se poate merge cu barca pe raul OLT ,ma refer la zona valcea si mai jos .....barca cu motor ...cine stie ,orice informatie ma ajuta foarte mult ...
 
Ultima editare:
filmuletul l/am vazut e la viaducturi facut ...pe forum o sa mai caut
mersi pentru reaspuns si vreau sa te intreb daca pot sa ma plimb pe olt in zinele govora ionesti sau chiar barajul din ostroveni ....eu stau in oras ostroveni dar am nevasta din budesti si avem acolo o casa si barca o sa stea la budesti ..
 
Salut. Eu am terminat un motor de 6 cai in lacul de la Galicea. Mai jos de podul de fier, care duce din Galicea la Babeni , mergand in aval pe dreapta este ,,delta Bistritei" Loc bun de peste ...Cand treci de ea , in aval vreo 2 km dar pe stanga e varsarea Topologului in Olt ... Este o linie de inalta tensiune...stalpi care traverseaza Oltul...cam in diagonala .In zona aia am spart pintenul ...la un motor de 6 cai ...adica am ramas fara el ...cu tot cu pinioane si axul elicei ... si o elice la un Veterok de 12. Dar nu in acelasi loc. Dar tot in zona. Cred ca au turnat mai multe fundatii de stalpi...si au renuntat la ele. Sunt la 10 cm sub apa...Nu le vezi.
 
Salut! Apropo de picioare de pod si la Lotrisor dupa viaductul cel mare chiar in dreptul restaurantului a fost un pod care traversa Oltul si au ramas doar pilonii cam la 20-30 cm sub apa iar daca este apa scazuta apar 10 cm deasupra dar poti trece printre ei ca au cam 3m distanta dar cu grija.
 
salut Adila......nu stiu daca esti din Valcea dar dupa cum ai descris zona Stuparei ,Babeni ,Tatarani (Galicea, delta Bistritei,Topologul )se pare ca esti valcean cu acte in regula. multumesc pentru sfaturi si indicatii... apropo ca tot esti cunoscator la barajul din Stuparei, in perioada august se prinde foarte bine somn...eu am pescuit somn in august si seara dupa 6-7 pana la 10-11 , nu mare la 2-3 kg la buchet de rame negre ........am incetrcat si dupa "BUNICUL" dar nimic ......
tot acolo se prinde si crap ....eu am pescuit la boiles si au fost cateva capturi frumusele .......iar ca sa nu te plictisesti merge bine rapitorul ..biban, salau...dar mici , si un gratar umezit cu bere rece....
salutarii Republicii....!!!! danke pentru informatii
 
Ultima editare:
despre Delta Bistritei , cum spui tu este un loc frumos ,,,eu pescuiam acolo cu o barca gonflabila intre plauri ....se prinde binisor la pluta dar ironia sortii este ca desi sunt unul care arunca o gramada de bani pe plimbari prin tara pentru partide de pescuit , scule de pescuit si acum si barci ....nu mananc PESTE.....(max de 2-3 ori pe an) :))dar in schimb ma relaxeaza o zi pe balta la peste .....
 
Da...Taica-meu era de acolo...Galicea. ..Bratia deal . Eram in fiecare weakend pe Olt ...si prindeam si peste. Crap romanesc, caras, biban...mai am veri, unchi acolo...Dar sunt toti vanatori. De vreo 10 ani nu mai merg nici la peste. Ultimii crapi si carasi prinsi acolo miroseau tare de tot a detergent ...Deversau substante chimice ,cred ca de la Govora.
Dupa ce m-am insurat...nu am mai avut timp nici de pescuit,nici de vanatoare...si din Bucuresti la Valcea e distanta ...totusi. Giurgiu e mai aproape!!! O sa incerc si eu la somn...mai ales ca acum am cabinata ! :) Mai am sa montez o chiuveta mica in barca...ca butelie de voiaj de 3 litri am ...Mai prind la mare ...asa de-o saramura.
Azi am cumparat biban proaspat din piata Obor...Plin de icre...Am facut o saramura ...Stai ca am vreo doua poze-n telefon...:rolleyes:
 

Atașamente

  • IMG538.jpg
    IMG538.jpg
    71 KB · Vizualizări: 63
  • IMG532.jpg
    IMG532.jpg
    58 KB · Vizualizări: 72
  • IMG533.jpg
    IMG533.jpg
    60.4 KB · Vizualizări: 67
  • IMG480.jpg
    IMG480.jpg
    92.7 KB · Vizualizări: 70
  • IMG483.jpg
    IMG483.jpg
    62.6 KB · Vizualizări: 65
Ultima editare:
Arata destul de bine,chiar foarte bine.......poti sa concurezi la MASTER CHEF , si sunt sigur ca ai sanse... :). Pofta buna!!!!!
 

Back
Sus