Motor barca electric- sfaturi

Salut
Detin o barca gonflabila de 3 metri marca INTEX II, la care vreau sa ii atases un motor de barca electric Minn Kota. Nu ma pot pronunta intre aceste modele : - Cel vechi Endura de 40 lb - 1375 lei
- Cel nou Endura C2 de 30lb - 863 lei
Intre ele este o diferenta de pret si de consum , deci si o mai mare autonomie cu o baterie de 75 A, ceea ce nu cunosc este daca aceste motoare dezvolta si viteza , nu numai forta de tractiune. Endura 40 lb are forta de tractiune 1100 kg, iar Endura C2 30 lb de 750 kg, greutate pe care eu nu o sa am niciodata cu aceasta barca.
Care dintre aceste 2 motoare deplaseaza barca cu o viteza mai mare si cu care reusesc sa traversez mai repede un curent de apa mai puternic ( gen urcarea in amonte a unui rau ). Se merita diferenta de pret ?
 
Salut
Detin o barca gonflabila de 3 metri marca INTEX II, la care vreau sa ii atases un motor de barca electric Minn Kota. Nu ma pot pronunta intre aceste modele : - Cel vechi Endura de 40 lb - 1375 lei
- Cel nou Endura C2 de 30lb - 863 lei
Intre ele este o diferenta de pret si de consum , deci si o mai mare autonomie cu o baterie de 75 A, ceea ce nu cunosc este daca aceste motoare dezvolta si viteza , nu numai forta de tractiune. Endura 40 lb are forta de tractiune 1100 kg, iar Endura C2 30 lb de 750 kg, greutate pe care eu nu o sa am niciodata cu aceasta barca.
Care dintre aceste 2 motoare deplaseaza barca cu o viteza mai mare si cu care reusesc sa traversez mai repede un curent de apa mai puternic ( gen urcarea in amonte a unui rau ). Se merita diferenta de pret ?

Salut, pe rau motor electric NU recomand doar pentru a cobora si a mentine deriva. Eu am minkotta de 30 lbs si stiu despre ce vorbesc :( am avut si et 44 si maxxum de 40 lbs insa pe rau in cel mai bun caz poti sa stai in curent moderat la viteza maxima a motorului... pe balta sau apa lent curgatoare impinge orice motor barca, chestia cu autonomia e doar teoretic adica de multe orieste mai rentabil sa mergi cu un motor mai puternic in treapta a doua la o viteza superioara decat cu un motor mai mic la maxim... gonflabilele au o suprafata de contact "foarte mare" cu apa din aceasta cauza ai nevoie de un motor puternic... un motor termic de 2.5 cp este de 100 ori mai eficient decat una electrica pe apa curgatoare... iar la pret daca adunic pretul motorului cu a bateriei si a incarcatorului cam tot pe acolo esti ...
 
Acest ansamblu barca+ motor le voi folosi la pescuit, deci este exclus folosirea unui motor termic. Acum daca ai zis ca ai avut si motor maxxum de 40 lb, intre cel de 30 lb si acesta de 40 lb se vede o diferenta de viteza ? Pe mine ma intereseaza sa aibe si un plus viteza nu numai putere de tractiune. Ansamblu va fi folosit in navigatie pe baraje de acumulare, deci fara un curent puternic de apa.
 
Da era diferenta "semnificativa" dar pe rau nici la viteza maxima nu poti sa inaintez contra curentului cu niciuna ... eu tot la pescuit am folosit, cel mai mult pe mures sau pe tarnava dar era ok doar la coborare si ptr a mentine deriva... in curent consuma bateria "degeaba". Pneumatica cum are o suprafata de contact mare cu apa la viteza nici sa nu te gandesti ... Pe baraje ar fi ok motorul de 40 lbs cu conditia sa nu fie valuri si vant puternic, ceea ce nu poti sa stii niciodata din timp, vremea e foarte imprevizibila si cand trebuie sa te adapostesti, sa iesi pe mal o sa para o vesnicie :( ... Ca o comparatie ceea de 30 lbs impinge la viteza maxima (treapta 5) ca si cum ai vasli in "mod de plimbare", doar ca nu transpiri de oboseala... insa ai nevoie de ceva timp pana barca"ia viteza" . Maxxumul era mai ok fiindca puteam sa merg cat de incet vroiam, nu avea viteza in trepte si e super la spinning, insa o foloseam doar ocazional ca era la mine doar in "custodie" ... Daca ai posibilitate indiferent de ce motor electric ai alege, ia 2 baterii cu tine si astfel nu o sa ai surprize ca nu mai ai cu ce sa iesi la mal, sau daca pescuiesti intens una se incarca si cu cealalta poti sa pescuiesti ... un sfat sa nu uiti VVT :) adica Vasla, Vesta si Telefonul in husa impermeabila sa nu uiti niciodata cand iesi pe apa indiferent de locatie si de starea vremii :)
Distractie placuta !
 
Salut
Detin o barca gonflabila de 3 metri marca INTEX II, la care vreau sa ii atases un motor de barca electric Minn Kota. Nu ma pot pronunta intre aceste modele : - Cel vechi Endura de 40 lb - 1375 lei
- Cel nou Endura C2 de 30lb - 863 lei
Intre ele este o diferenta de pret si de consum , deci si o mai mare autonomie cu o baterie de 75 A, ceea ce nu cunosc este daca aceste motoare dezvolta si viteza , nu numai forta de tractiune. Endura 40 lb are forta de tractiune 1100 kg, iar Endura C2 30 lb de 750 kg, greutate pe care eu nu o sa am niciodata cu aceasta barca.
Care dintre aceste 2 motoare deplaseaza barca cu o viteza mai mare si cu care reusesc sa traversez mai repede un curent de apa mai puternic ( gen urcarea in amonte a unui rau ). Se merita diferenta de pret ?

ma bag si eu, desi am al tip de barca, dar sper sa te ajute. motoarele electrice minnkota sunt "trolling motors", adica cel mai bun efect il au daca "trag barca" adica sunt montate la prova. in general sunt achizitionate pt. backup, manevre, pescuit spinning (in cazul meu). nu sunt motoare cu care te plimbi de colo pana colo te lasa repede, eu de exemplu l-am montat pe barca pt. backup si pentru spining atunci cand sunt deja la destinatie. eu am o barca de 1.5 t si ma trage cu 3-4 noduri. dar bateria nu ma tine mai mult de 40-50 min la half throttle. eu am avantajul ca mi-am montat un izolator galvanic in sistem si motorul termic incarca pe rand ambele baterii de pe barca. dar tu nu ai aceasta posibilitate. pot sa-ti mai spun ca in conditii vitrege (lacul puiu valuri 0.5m) nici nu se simte....
 
Dupa cum am mai scris si aici, http://www.barcaholic.ro/f27/baterie-de-motor-electric-3652-2.html, la capitolul autonomie trebuie tinut cont de faptul ca acumulatorii din gama uzuala (auto) sunt conceputi ca acumulatori de start si NU de TRACTIUNE. Cei de tractiune sunt si mai scumpi, dar isi merita banii. Diferenta ar fi ca cei de tractiune sunt conceputi sa asigure pe toata durata ciclului de descarcare un amperaj constant, pana la descarcarea totala a acumulatorului, pe cand cei de start asigura un curent mare in regim spot (perioada scurta) dupa care incepe sa scada exponential. La fel de bine un acumulataor de start nu este indicat sa fie descarcat total pentru ca ii scurteaza perioada de viata.

In rest, este diferenta intre tractiunea unui motor si "viteza". Viteza ansamblului motor-barca-incarcatura-conditii poate varia foarte mult, forta de tractiune a motorului ramanand aceeasi.
Daca vrei si viteza cu barca ar trebui sa te orientezi catre motor termic

O zi buna
 

Back
Sus