Page 1 of 21 1234511 ... LastLast
Results 1 to 10 of 205

Topic: Manevra navei cu vele

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

Default Manevra navei cu vele

Haideti sa vedem unde putem face cursul asta si la ce preturi. Pe Softpedia era un post in care se zicea ca la Ceronav galati se poate face.

Vali, ne poti pune preturi si date de contact de acolo ?

Pentru bucuresteni, am gasit asta (de la YCRR)

Va informam ca Yacht Clubul Regal Roman va deschide, in data de 09 iunie 2008, a treia serie de cursuri " Manevra navei cu vele" din acest an.
    Prin acest curs obtineti brevetul de navigatie de tip ICC D si ICC C ( navigatia pe apele interioare, respectiv navigatia pe apele maritime pana la 6 Mm fata de coasta). Cursul este format din parte teoretica si parte practica. Cursul practic se va desfasura in sezonul estival.

Pentru a va inscrie va asteptam la sediul clubului nostru din strada C-tin Noica, nr.138, de luni pana vineri intre orele 9.00 si 18.00. Pentru a participa la curs este obligatoriu semnarea contractului si achitarea integrala a cursului. Valoare cursului este de 550 Euro (fara TVA ). (Adica 654.5 E cu TVA)
    Durata cursului teoretic va fi de 4 saptamani. Se va tine de luni pana vineri, incepand cu orele 18, in cadrul Ministerului Transporturilor, Bucuresti.

Sincer, este ENORM pretul, tinand cont ca nu ii intereseaza daca ai C, D etc...

Deci, constanteni, galateni ... asteptam provincia ca la cacapitala e prea scump !

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

True...true...

Nu doar ca e scump, dar tine si enorm de mult. Daca nu esti din Bucuresti trebuie sa te muti acolo 4 saptamani ?!

Mai e si varianta prin corepondenta, dar aici deja se largesc optiunile ...

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Ceronav Galati: Str.Portului 23, Galaţi, 800225, judetul Galaţi
    Tel: + 40 (236) 416773
    Fax: + 40 (236) 471011
    In primavara pretul era de 545 ron, cred ca si acum e acelasi, si dureaza 4 zile. Cel care preda e un marinar varstnic, si cred ca ar fi bine sa se formeze un grup, pentru a fi mai eficienta toata tevatura. Nu stiu cata vreme se mai poate face cursul anul asta, in curand va veni frigul. Oricum, importanta e hartia de la ei, caci abilitatile se formeaza in timp prin exercitiu.

Senior Member bibicu13's Avatar
    Locația
    ... intre Saturn si Venus ...
    Posturi
    352

E obligatoriu cursul asta ???
    Daca stiu sa manevrez velele ... imi mai trebuie ???

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

In noul Ordin emis de MT, cel cu preschimbarea certificatelor, scrie ca daca manevrezi un velier, trebuie sa ai trecut asta in certificat, deci e cam obligatorie panarama asta de curs. Oricum, sa multumim YCRR-ului, ca de acolo a plecat toata porcaria asta, pana in 2007 n-a murit nimeni fara cursul de vele. Dintr-o data ii doare inima, pardon, portofelul, de abilitatile noastre de velisti. Oricum, asteptati-va numai la mizerii din-astea de la sleahta de la YCRR.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

Locația
    Posturi
    352

Ai dreptate ... asta mi-a scapat

"(3) Dacă posesorul certificatului de conducător de ambarcaţiune de agrement, obţinut īn conformitate cu prevederile prezentului ordin, intenţionează să navigheze şi cu ajutorul velelor, acesta trebuie să facă
    dovada că a absolvit cursul practic "Manevra navei cu vele" la un centru specializat, autorizat īn acest sens de către ANR."
    ...
    " Valabil pentru/Valid for: I - ape interioare/Inland Waters, C - Maritimă īn apropierea coastei pānă la 6 Mm/Maritime Coastal Waters until 6 Mm, M - cu motor/Motorized craft, S - cu vele/Sailing craft "

Deci urmatoarea destinatie este Ceronav Galati

Se mai baga cineva anul asta ??

Last edited by bibicu13; 27 Oct 2008 at 09:43 PM.

Nu am inteles prea bine ... se poate face cursul acesta chiar daca nu am inca nici un fel de certificat (C,D etc ... )?
    IF A MAN DOES NOT KEEP PACE WITH HIS COMPANIONS, PERHAPS IT IS BECAUSE HE HEARS A DIFFERENT DRUMMER. LET HIM STEP TO THE MUSIC WHICH HE HEARS, HOWEVER MEASURED OR FAR AWAY. HENRY DAVID THOREAU (1817 - 1862)

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Trebuie sa ai certificat de categoria corespunzatoare apelor in care circuli, si in plus cursul de manevra velei, daca esti cu vela.
    Last edited by Vali; 28 Oct 2008 at 01:05 AM.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Locația
    Posturi
    352

Quote Originally Posted by mariani View Post
    Nu am inteles prea bine ... se poate face cursul acesta chiar daca nu am inca nici un fel de certificat (C,D etc ... )?
    Din cate am vazut eu, la examenul din 24.09 de la Snagov erau o multime de tipi care tocmai terminasera cursurile YCRR si care venisera sa isi dea D-ul sau C-ul. Banuiesc ca aveau deja in pantaloni patalamaua cumca au terminat cursul ala de manevre cu vela.
    Cel mai bine e sa intrebi la vreo capitanie sau pe la Ceronav

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

Te referi la tipii care intrau intr-o camera separata pentru a da examen ?

OnTopic : Poti face cursul asta, dar nu iti foloseste la nimic din punct de vedere legal fara sa dai examen pentru "C" sau "D", pentru ca nu se emite permis pe care sa scrie doar "S".

Page 1 of 21 1234511 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks