chemari si raspunsuri

Next? Fata in fata cu toate incertitudinile si incercarile ce inca mai urmeaza sa vina, incepem sa creionam un plan firav pentru vacanta din vara asta. Va trebui sa fie pe uscat, in cea mai mare parte... ☺️ dar se intrevede si un strop de apa.
 
Excelent!...
Am si eu o colectie de discuri His Masters Voice, dar din pacate nu mai am cu ce sa le ascult.
Unul din discuri, nu stiu din ce an este, are o grosime de vre-o 6-7mm...
 
Excelent!...
Am si eu o colectie de discuri His Masters Voice, dar din pacate nu mai am cu ce sa le ascult.
Unul din discuri, nu stiu din ce an este, are o grosime de vre-o 6-7mm...

Asa sunt astea de 78 RPM, groase si rezistente, dar extrem de casabile. Nu rezista la socuri si se crapa. Gandeste-te ca trece cuiul (la propriu) peste ele si se uzeaza cate putzin (ireversibil) de fiecare data cand le asculti. Eu incerc sa schimb cuiul la fiecare trecere.

Am primit ca prin minune unul din Germania (Lili Marlene) varianta originala 1939 intr-o conditie foarte buna. Restul colectiei are si bune si uzate, vreo doua s-au spart... Asta e, le tin cat or rezista.
 
Ultima editare:
Uite un gramofon care merge cu muzica de la His Masters Voice...:happy-banana:
 

Atașamente

  • Gramofon-1.jpg
    Gramofon-1.jpg
    38.2 KB · Vizualizări: 14
Un alt video, tot din ciclul "Vaslind Prin Casa" in vremuri de restriste...

Aveti si voi de pe ce sterge praful :)
Mi s-a parut mie, sau o multime de artefacte erau tibetane? Ca prin Tibet parca n-ati fost... Sau e de vina „globalizarea” (de exemplu la muzeul de antropologie din Mexico City am vazut o gramada de exponate care as fi jurat ca sunt din Maramures, dar bineinteles erau locale).
 
Aveti si voi de pe ce sterge praful :)
Mi s-a parut mie, sau o multime de artefacte erau tibetane? Ca prin Tibet parca n-ati fost... Sau e de vina „globalizarea” (de exemplu la muzeul de antropologie din Mexico City am vazut o gramada de exponate care as fi jurat ca sunt din Maramures, dar bineinteles erau locale).

Daca te uiti cu atentie, observi ca praful nu-l prea stergem... :) la ce bun? se pune altul la loc... :) da, ai dreptate, sunt si vreo cateva piese tibetane culese de pe unde nici nu te astepti, ca asa-i in ziua de astazi... :)
 
Ultima editare:
Ca de obicei reușiți să creați impresia că aveți o echipăde filmare după voi :)
Remarc o mulțime de facilități pentru cicliști și totuși e cam aventuros să circuli pe două roți pe trasee lungi. Fain tipul pe-o roata...
 
Ca de obicei reușiți să creați impresia că aveți o echipăde filmare după voi :)
Remarc o mulțime de facilități pentru cicliști și totuși e cam aventuros să circuli pe două roți pe trasee lungi. Fain tipul pe-o roata...

Sunt portiuni foarte bine amenajate si portiuni absolut haotice unde numai sansa te aduce inapoi acasa. In medie fiecare biciclist, inclusiv noi, are cam 2-3 acrosari sau coliziuni usoare cu o masina, alta bicicleta sau pieton pe saptamana. Cand sunt cu Seasick merg mai lent pentru ca incerc sa ne port de grija la amandoi, dar cand sunt singur las adrenalina “la liber”... :)

Cea mai lunga tura de o zi prin oras a avut 70.5 mile terestre. In medie facem cam 20-22 mile terestre pe zi.
 
Ultima editare:
Din nefericire 2020 n-a fost un an bun nici pentru noi. N-am reusit sa ne apropiem de apa sau sa plecam unde am planuit in Decembrie 2019 si unde ne-am fi dorit atat de mult. Asta e, in viata sunt mult mai frecvente momentele cand nu poti face ce-ti doresti.

Ingraditi de impactul pandemiei COVID-19, am reusit totusi sa furam franturi de adrenalina facand naveta casa-servici-casa, ba cu bicicleta, ba cu electro-trotineta... :) Sau, cu alte cuvinte, cand dai in mintea copiilor la batranetze si te joci cu loteria sanselor pe strada in locul unei destinatii departe de lume... :)

https://vimeo.com/462332258
 
Ultima editare:
Jungla urbană, mai periculoasă decât sălbăticia. De aia a făcut Bear Grylls o serie de episoade prin orașe :)
Înțeleg frustrarea anului fără călătorii, iar joaca cu trotineta este un surogat eficient, cel puțin împotriva depresiei de carantină.
Foarte mulți dintre noi, am avut însă în această perioadă, mai mult timp decât în anii anteriori. Nu suficient cât să mergem în călătoriile uzuale, dar pentru călătorii de weekend sau weekend extins (vineri-sâmbătă-duminică-luni) ne-am tot descurcat.
Eu unul am mers doar în țară, dar câțiva dintre prietenii mei barcaholici au susținut riscul de a merge prin Grecia, unde le-a fost extrem de fain. Adică așa cum ne era nouă mereu: zone fără înghesuieli de bărci, porturi lejer populate (nouă așa ne e mereu, fiindcă mergem în locuri ceva mai sălbatice sau puțin populate. Deh...barca noastră, traseul nostru :) ).
Vreau să spun că voi aveți norocul de a locui într-o zonă cu multe ape...dar ce spun eu? Sunteți înconjurați de ape, porțiuni cu insule, râuri, o nebunie! Exact la nasul nomadului :D
Știu că nu se compară cu destinațiile sălbatice unde plonjați uzual. Și ce dacă? :) Tot e frumos, muult mai frumos decât betonul orașului!
 
Eh, Florio... e mult mai usor de navigat cu ochiul pe harta decat slalomul printre regulamente si restrictii in realitate. Locurile prin care se poate da la apa o ambarcatiune sunt relativ putzine si in cazul nostru efortul asamblarii gonflabilei cu motor, sau a kayak-ului, nu poate fi justificat de vaga placere de a naviga in ape poluate si inghesuite de barje, jet ski-uri, etc.

Ne-am anulat o buna parte din concedii deoarece au fost zile de concediu in care a trebuit sa lucram. Nici in weekend n-a fost mai bine pentru ca n-am reusit sa iesim mai mult de cateva ore, fie sambata sau duminica. Asta e, se putea si mai rau... :)

Macar voi sa va bucurati de iesirile voastre.
 
Eh, Florio... e mult mai usor de navigat cu ochiul pe harta decat slalomul printre regulamente si restrictii in realitate. Locurile prin care se poate da la apa o ambarcatiune sunt relativ putzine si in cazul nostru efortul asamblarii gonflabilei cu motor, sau a kayak-ului, nu poate fi justificat de vaga placere de a naviga in ape poluate si inghesuite de barje, jet ski-uri, etc.

Ne-am anulat o buna parte din concedii deoarece au fost zile de concediu in care a trebuit sa lucram. Nici in weekend n-a fost mai bine pentru ca n-am reusit sa iesim mai mult de cateva ore, fie sambata sau duminica. Asta e, se putea si mai rau... :)

Macar voi sa va bucurati de iesirile voastre.

Cumva bănuiam că există și opreliști, altfel ieșeați voi la o plutire :) .
M-au încercat acele gânduri, amintindu-mi de Aurelian (X_Petrolist) care, locuind în New Jersey, avea barca la apă și mai dădea câte o tură pe mare sau prin zona lagunară, gura golfurilor, etc... zonă care este foarte ofertantă dealtfel, pe hartă :) .
Cu siguranță e la fel de ofertantă și în realitate, dacă ambarcațiunea poate face ture mai largi decât partea poluată de care amintești.
El are un Catboat micuț, dar extrem de drăguț, aspectuos și plin de personalitate.

Mulțumesc de urare, într-adevăr ne-am făcut săptămânal câte o injecție de sănătate și una de fericire, prin ieșirile pe insulele dunărene :)
 

Back
Sus