Page 11 of 224 FirstFirst ... 7891011121314152161111 ... LastLast
Results 101 to 110 of 2233

Topic: chemari si raspunsuri

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Nu pot sa nu-mi amintesc de pregatirile minutioase si de diferitele scenarii pe care le-ati luat in calcul pregatindu-va sa le faceti fata. V-ati gandit ca s-ar putea ca omul sa nu va mai inchirieze caiacul?
    @Crocodilul Varianta asta nu intra in calcul datorita faptului ca traim intr-o lume unde un acord incheiat se respecta. Omul are cateva zeci de kayace pe care le inchiriaza pentru profit. Am vorbit in prealabil, am stabilit pretul si conditiile (nus-a specificat nicaieri limita de viteza a vantului) Omul se teme pentru ca au murit cativa turisti in apele din dreptul taberei, probabil in kayace inchiriate de la el. Il inteleg in plan uman si nu pot argumenta cu el. El are kayakul, noi nu. E obiectul lui... E hotararea lui pe care trebuie s-o respect. Dar el nu poate hotara in ce conditii meteo trebuie, sau nu, sa iesim noi pe apa. El poate exprima o opinie personala pe care noi putem, sau nu, s-o luam in calcul. Noua ne trebuie tocmai apa de care el se teme...

Atata vreme cat semnam un act legal prin care ne asumam raspunderea pentru ceea ce intreprindem si il absolvam de orice raspundere legala sau financiara, acordul incheiat in prealabil trebuie respectat. Ii respect ceea ce vreau sa cred ca este o motivatie "morala", dar indiferent de nuante principiul fundamental al unui acord trebuie respectat. Este o dilema cu implicatii ce trec dincolo de ploaia si vantul asta de acum.

Putem discuta (aici e 4 dimineata si ploaia bate darabsna pe cort tinandu-ma treaz) despre dreptul sacru al individului de a opta, cel putin atata timp cat nu apeleaza la ajutor din partea altcuiva. Putem discuta despre faptul ca accidentele anterioare s-au produs cu "turisti" naivi imbracati in tricouri de bumbac (se pare ca, dupa cum era de asteptat, hipotermia a fost factorul principal ce a condus la deces, ma rog, unul pare sa fi suferit de hidrocutie). Putem discuta despre faptul ca si noi avem dreptul sa ne bucuram de apa oceanului si sa ne testam echipamentul in conditiile de care avem nevoie. Da, asa-i, asta e...

Sper sa reusim sa ne cunoastem in persoana astazi pentru o discutie amicala in care, totusi, punctele de vedere trebuie enuntzate "fatza in fatza", nu din spatele receptorului sau a tastaturii...

@Vincentiu da, intotdeauna, fiecare detaliu a ceea ce se intampla este, pana la urma, acceptat ca "ceea ce trebuia sa fie"... evident ca ramanem la fel de entuziasti pentru urmatoarea calatorie intr-un layak rigid in conditii meteo ce pot fi chiar mai dificile decat cele de acum...

Ploua in noapte si imi aduc aminte de "versuri lacustre"... M. Inca doarme. O privesc la lumina discreta a ecranului de telefon pe care scriu si ma bucur ca se odihneste. Pare sa zambeasca in somn. Oare, viseaza la piscina insorita de la ClubMed unde nomazii nu vor ajunge niciodata?...
    Last edited by DoiNomazi; 25 May 2013 at 06:50 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

10:26

Timpul reflectiilor... Ne ploua intreg universul cu lacrimi mari si grele.

De unde vine atata apa? Unde se duce atata apa? Am inceput sa ne simtim mai acvatici. Apa nici nu vine, nici nu pleaca. Totul este apa, si noi suntem apa, si amintirile sunt apa, si dorinta de a intreprinde ceva tot apa este.

Oamenii au plecat in case calduroase. Noi am ramas pe pozitie precum soldatii japonezi uitati de timp aparand vreun atol din Pacific... Nu putem face nimic altceva decat sa asteptam. Avem adapost, cortul rezista inca bine. Avem apa. Avem hrana. In mod paradoxal, ne simtim bine. Ne avem unul pe celalalt. M. citeste in dreapta mea iar eu ma pregatesc sa dau o tura prin ploaie. Inspectie pe perimetru...

Continua sa ploua des si cu picaturi grele...

Calatori pe uscat hoinarind prin Bar Harbor in cautarea balenei insetate pentru o supa calda.

(imaginile pe FB)
    Last edited by DoiNomazi; 25 May 2013 at 09:09 PM.

Este plin de turisti zgribuliti pe stradutzele cochete din Bar Harbor. Fac poze si se uita cu teama spre ocean. Toti par coborati din camere calduroase de hotel sau autocare ultra-silentioase. Ei se feresc de stropii de ploaie purtati de rafalele sarate, noi le cautam... Atat de mult ne dorim sa iesim pe apa... Am trecut pe la un centru de inchirieri in oras. Au locuri pentru maine dar nu inchiriaza kayace, doar in turul lor organizat supravegheat indeaproape de "caini ciobanesti" cu fluierul de gat... Nu am nimic cu ghizii, castiga o paine cinstita, dar sunt dezamagit de felul cum sunt tratati turistii-oi. O gramada de ignoranti speriosi si neajutorati numai buni de muls. S-au uitat chiorash cand le-am spus ca folosim vesta si padela noastra. Apoi a urmat bomba zilei, nu vor iesi decat pe un bratz interior pentru doar 2 ore de padelat, nici vorba de iesit in apele deschise ale golfului... spre larg, spre albatrosi si balene...

Nu ne-am inteles. La naiba cu tururile organizate... Batem stradutzele inguste ca niste marinari dintr-un alt timp. Aratam un pic altfel decat ceilalti turisti si zambim in ploaie ca doi copii prosti...

Gata, intram la masa la "Balena Insetata". Oare, camarazilor de la RAID, cum le-o fi? Urmatoarea bere o inchinam celor de la RAID si reusitei lor. Un gand bun si pentru Lucian Ionescu. Pe unde o fi ajuns?

Nu exista "alte mari si oceane", toti vaslim pe aceeasi mare...

Last edited by DoiNomazi; 4 Jun 2013 at 01:15 AM.

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Lucian Ionescu, cred ca e la Mangalia deja. Am vorbit cu el cand mai avea cel mult juma' de ora de padelat, pana la locul pe care si l-a ales sa campeze.

6.  

Discutia necesara a avut loc. Acordul trebuie respectat. Maine la 09:00 va sosi kayakul la cort si vom iesi pe apa indiferent de conditiile meteo. Asa e sa fie...

19:28 hours. Sunt 11 grade C si temperatura va cobora peste noapte la 8 grade C.

Exista o legatura imposibil de contestat intre calator si focul de tabara...Odata cu jocul dezordonat al primelor valvatai perspectiva se schimba. Temerile se risipesc, muschii se relaxeaza, vantul pare mai putin rece, ploaia capata o armonie melodioasa ce se suprapune troznetelor de lemn ars. Inspir cu nesatz mirosul de fum ce pare sa-mi umple plamanii cu ecouri de pre-istorie si simt cu adevarat ca sunt viu... Parca si pulsul rezoneaza cu dansul flacarilor.

Fiecare lemn in parte se topeste in bataile inimii amintindu-mi de trecerea timpului, de cat de pretioasa este fiecare clipa din viata noastra. Picatura unica ce trece precum lemnul ce arde si nu se mai intoarce.

Acum, in acest moment unic, nomazilor le-a fost sortit sa fie aici. Ploaia s-a dezlantzuit frenetic deasupra polietilenii de deasipra capului, dar acum, la foc, simtim ca ne iubeste, ca suntem parte din ea. Ne lasam imbratisati de ploaie si vant fara a ne impotrivi. Zambim. Asa a fost sa fie...
    Last edited by DoiNomazi; 26 May 2013 at 04:02 AM.

04:42 Duminica dimineata... A plouat toata noaptea iar acum s-a intensificat si ploua mai tare decat oricand in ultimele trei zile. Cortul inca rezista dar pare apasat din afara datorita rafalelor de stropi mari si grei.

Asteptam livrarea kayakului si incercam sa facem planul... Daca nu iesim pana in 6 dimineata vom pleca impotriva fluxului si a vantului si probabil ne vom intoarce impotriva refluxului dar cu vantul de 11 knts de dupa amiaza. Sper ca ala sa aduca kayakul la 9 conform intelegerii.

Deocamdata, vizibilitate aproape zero datorita rafalelor de ploaie. E frig si absolut tot in jur pare imbibat cu apa. Nu cred ca voi mai reusi sa aprind focul in dimineatza asta. Singura sansa sa ne incalzim va fi cand incepem sa padelam...

Oare, la ClubMed all inclusive in Bahamas, tot asa ploua?...
    Last edited by DoiNomazi; 26 May 2013 at 12:06 PM.

ma bucur ca at-i revenit si pot citi din nou despre aventurile voastre va doresc vreme buna si vint din pupa

E timpul sa trecem la dry suits si veste, ca de aia suntem aici...

Focul diminetii nu mi-a iesit. Totul musteste de apa si lemnele au devenit sfaramicioase. Un ceai cald la aragazul de buzunar, un biscuite, putina carne uscata, o doza de otrava RB si echiparea pentru executarea programului de instructie pe apa. Ajunge cu huzureala de pana acum!...

Tare sunt curios cum arata kayakul promis si cum se va comporta pe apa. Apa pare negociabila deocamdata. Vom incerca sa ne intoarcem in Bar Harbor pe apa. Dus intors, sper sa facem vreo 14 mn.

Daca o fi sa fie si nu se iveste altceva neprevazut

Tags for this Thread

Bookmarks