Page 112 of 215 FirstFirst ... 1262102108109110111112113114115116122162212 ... LastLast
Results 1.111 to 1.120 of 2149

Topic: chemari si raspunsuri

Doua - aproape trei - ore de citit tot topicul. Omule, pune tot ce ai de spus si povestit intr-o carte. Este mult prea frumos cum si ce scrii. Big like!
    forum www.capcompas.ro - comunicare pertinenta in domeniul nautic

Quote Originally Posted by mugurescu View Post
    Doua - aproape trei - ore de citit tot topicul. Omule, pune tot ce ai de spus si povestit intr-o carte. Este mult prea frumos cum si ce scrii. Big like!
    Multumesc mult pentru cuvintele de incurajare! Imi place sa povestesc, dar gasesc foarte greu timpul necesar sa ma astern la scris. Scriu pe fuga pe un telefon, ba in metrou, ba ciocnindu-ma de concetateni pe trotuar, fac greseli de sintaxa, sau de acord, mananc virgule si cuvinte, alteori pun prea multe, revin, incerc sa corectez, se pierd paragrafe din text din cauza erorilor cauzate de touch screen, etc.

Deocamdata le astern aici, au si asa un rol si un farmec al lor, la liber, fara coperte, ca o ofranda fara pretz si eticheta oferita infinitului... Cartea cere jertfa copacilor, e setoasa de cerneala, costa bani si eforturi de tiparire, transport si distributie, in timp ce vorbele insirate pe un forum sunt libere sa inconjoare pamantul precum pasarile cerului.

Este, intr-un fel, de parca as povesti la un foc de tabara virtual...

Inca o data, multumiri pentru lectura si caldura cuvintelor!... Dincolo de cuvinte, sper sa reusim sa mai adunam cateva stari si imagini intr-un nou video jurnal de calatorie.
    Last edited by DoiNomazi; 2 Aug 2015 at 04:28 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Quote Originally Posted by mugurescu View Post
    Foarte bine ca-l indeni si tu la scrierea unei carti. Poate daca se aduna masa critica...
    Life in colour!

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Multumesc mult pentru cuvintele de incurajare! Imi place sa povestesc, dar gasesc foarte greu timpul necesar sa ma astern la scris. Scriu pe fuga pe un telefon, ba in metrou, ba ciocnindu-ma de concetateni pe trotuar, fac greseli de sintaxa, sau de acord, mananc virgule si cuvinte, alteori pun prea multe, revin, incerc sa corectez, se pierd paragrafe din text din cauza erorilor cauzate de touch screen, etc.

Deocamdata le astern aici, au si asa un rol si un farmec al lor, la liber, fara coperte, ca o ofranda fara pretz si eticheta oferita infinitului... Cartea cere jertfa copacilor, e setoasa de cerneala, costa bani si eforturi de tiparire, transport si distributie, in timp ce vorbele insirate pe un forum sunt libere sa inconjoare pamantul precum pasarile cerului.

Este, intr-un fel, de parca as povesti la un foc de tabara virtual...

Inca o data, multumiri pentru lectura si caldura cuvintelor!... Dincolo de cuvinte, sper sa reusim sa mai adunam cateva stari si imagini intr-un nou video jurnal de calatorie.
    Un tip pescuia si un altul se opreste in spatele lui sa se uite. Dupa trei ore in care pescarul il simte pe celalalt „suflandu-i in ceafa” nu mai rezista si-l intreaba:
    -Domnule, de ce nu iei si tu o undita?
    -Aaaaaa, nuuuuu! N-as avea atata rabdare...
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Un tip pescuia si un altul se opreste in spatele lui sa se uite. Dupa trei ore in care pescarul il simte pe celalalt „suflandu-i in ceafa” nu mai rezista si-l intreaba:
    -Domnule, de ce nu iei si tu o undita?
    -Aaaaaa, nuuuuu! N-as avea atata rabdare...
    In scris, cred, Dorine, dar online, nu pe hartie... La urma urmei, mesajul conteaza mult mai mult decat suportul, altfel am fi ramas la tablitze de lut si suluri de papirus. Stiu ca nostalgiile se incolacesc in jurul placerii oferita de palparea hartiei, de mirosul cernelii, de suspinul zglobiu al unei pagini intoarse, dar mie imi place mai mult viteza si lipsa de greutate a cuvantului trimis in toate cele patru zari simultan...

Si imi place sa povestesc urmand firul viu, asa cum se toarce el din lana amintirilor de acum douazeci de ani, sau de acum douazeci de secunde... Bashca interactivitatea, aproape "in direct", cu cititorii... Vis a vis de comunicarea libera in ambele sensuri pe internet, o carte scrisa pare un ierbar ce a rastignit pe vecie emotiile in cuvinte...

Am incercat si varianta "reportaj in direct", postand paragrafe aproape in direct, asa cum se derulau cu cel mult cinci minute inainte de a "trimite raspunsul rapid" pe barcaholic... imi place aceasta dimensiune a comunicarii pentru ca vibreaza in direct...

Faptul ca mie nu-mi place sa pescuiesc nu inseamna ca nu ma bucur cand altii prind peste...

Uite, am scris, am postat si dupa trei minute mi-am amintit ca in timp ce noua in vest ne place sa colectam, sa etichetam, sa stivuim si sa ordonam toate cele pe rafturi pentru a le arhiva pentru un maine care e mereu pe vine si pe care nu parem in stare sa-l priponim niciodata pe raftul prezentului, in est se iau unii la tranta cu detaliile unei mandala doar pentru a o spulbera pe aripi de vant... Daca as scrie o carte, mi-ar atarna pe umeri cat lespedea unui sarcofag, asa, dau putin din deshte, scutur palaria si sunt liber sa ma las purtat mai departe de curentul unei povestiri libere, fara inceput si fara sfarsit...
    Last edited by DoiNomazi; 4 Aug 2015 at 12:37 AM.

6.  

Daca as scrie o carte, mi-ar atarna pe umeri cat lespedea unui sarcofag, asa, dau putin din deshte, scutur palaria si sunt liber sa ma las purtat mai departe de curentul unei povestiri libere, fara inceput si fara sfarsit...
    N-a sosit inca vremea. Mai asteptam...
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    N-a sosit inca vremea. Mai asteptam...
    Vremea hartiei trece precum norii de toamna peste nostalgiile omului... Asteptarea va fi, pana la urma, rasplatita cu un anotimp nou, inflorit in kilobitzi.. Desi continui sa respect sanctitatea cuvantului scris, sau rostit, nu mai cred in hartie... Nu ma mai "inchin" nici unei coperte... Odata tiparit intre coperte, cuvantul dintr-o carte este zavorat...

Dincolo de vorbele scrise, in poiana viselor eliberate de timp si spatiu, imi canta sufletul in imagini si sunete ce nu mai incap in cofrajul alfabetului...

Cata caldura iti transmite o culoare, sau o textura, pe care o vezi si uneori o "auzi" prin asocierea cu o nota muzicala, si cata caldura ti se transmite din cuvintele care (doar) descriu culoarea respectiva?

LE: Nu mi-a placut niciodata un ierbar, un insectar, si nici la circ, sau la gradina zoologica...
    Last edited by DoiNomazi; 4 Aug 2015 at 01:18 AM.

Vremea hartiei trece precum norii de toamna peste nostalgiile omului... Asteptarea va fi, pana la urma, rasplatita cu un anotimp nou, inflorit in kilobitzi.. Desi continui sa respect sanctitatea cuvantului scris, sau rostit, nu mai cred in hartie... Nu ma mai "inchin" nici unei coperte... Odata tiparit intre coperte, cuvantul dintr-o carte este zavorat...

Dincolo de vorbele scrise, in poiana viselor eliberate de timp si spatiu, imi canta sufletul in imagini si sunete ce nu mai incap in cofrajul alfabetului...

Cata caldura iti transmite o culoare, sau o textura, pe care o vezi si uneori o "auzi" prin asocierea cu o nota muzicala, si cata caldura ti se transmite din cuvintele care (doar) descriu culoarea respectiva?

LE: Nu mi-a placut niciodata un ierbar, un insectar, si nici la circ, sau la gradina zoologica...
    Vreau să atrag atenția doar asupra a două aspecte:
    1. După apariția stiloului, desuetul creion nu a dispărut, având în continuare felia lui pe care e imbatabil.
    2. Dacă civilizația noastră ar dispărea subit, cineva din viitor venit să ne caute cu dovezi arheologice nu va găsi nimic din epoca digitală. Cuvintele din memoriile electronice sunt mult prea volatile (am împins exemplul la extrem, reține doar ideea de volatilitate). Sau cum spunea o persoană vârstnică: „mintea de la tinerețe e ca scrisul pe granit. Mintea de la bătrânețe e ca scrisul în nisip”.
    Life in colour!

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.045

Cred ca cel mai mult conteaza daca "actul cultural" are loc in cadrul unei civilizatii care va rezista peste timp. Biblioteca din Alexandria, povestile beduinilor din jurul focurilor din desert, povestile popoarelor europene, Biblia, Coranul, Talmudul, nici una dintre acestea nu au fost scrise in piatra si unele n-au fost scrise deloc, dar au o importanta enorma in istoria omenirii pentru ca au supravietuit in cadrul civilizatiei mediteraneene greco-romano-iudeo-arabo-crestine. In schimb, la ce le-a folosit mayasilor ca au lasat inscriptii in granit? Chiar daca am putea sa le descifram, cred ca nu le-am putea intelege cu adevarat niciodata.
    Daca Nomazii vor sa fie doar "povestitori in jurul focului" cine sint eu sa ma contrazic cu ei? Savurez povestea, traiesc clipa si poate peste vreo 10 - 20 de ani cumpar si cartea. Sau nu! Ceea ce conteaza este ca au contribuit cumva la dezvoltarea unei "constiinte barcaholice" in Romania, chiar daca ei "povestesc" de la New York.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.045

Cu cartile mai e o problema, mai ales in epoca internetului, in care gasesti "milioane de tone" de informatie gratis. Am pus o poza ...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate work.jpg‎  

Tags for this Thread

Bookmarks