Page 124 of 224 FirstFirst ... 2474114120121122123124125126127128134174 ... LastLast
Results 1.231 to 1.240 of 2233

Topic: chemari si raspunsuri

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Hai sa fiu avocatul diavolului. Inchiriati direct barca cu sofer. Ala va duce la pescuit, are sculele pe barca stie unde e pestele. 3 zile iesiti cu el pe mare. Alte 3 zile inchiriati barca cu sofer pe canale. Ala va duce sa vedeti crocodilii, flamingosi si ce mai e de vazut, va povesteste chestii locale, etc. Are echipament pe barca. Voi lasati masina acasa, zburati low cost cu bikini si camerele de filmat in poseta. Inca 3 zile inchiriati o masina sa va plimbati prin mlastina.
    Fiti americani pana la capat.

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    Hai sa fiu avocatul diavolului. Inchiriati direct barca cu sofer. Ala va duce la pescuit, are sculele pe barca stie unde e pestele. 3 zile iesiti cu el pe mare. Alte 3 zile inchiriati barca cu sofer pe canale. Ala va duce sa vedeti crocodilii, flamingosi si ce mai e de vazut, va povesteste chestii locale, etc. Are echipament pe barca. Voi lasati masina acasa, zburati low cost cu bikini si camerele de filmat in poseta. Inca 3 zile inchiriati o masina sa va plimbati prin mlastina.
    Fiti americani pana la capat.
    Et tu, Silvius?... Si eu care credeam ca ne cunosti indeajuns... Sau doar glumesti?...

Daca e sosea, se poate ajunge cu troaca noastra... Radeam cu M. ca daca am avea timp ar fi atat de usor sa ne intoarcem in Alaska cu masina noastra si sa luam si U-Boa-ul de data asta... Orele petrecute la volan alaturi de M. ne ofera o sansa sa vorbim, sa visam, sa planuim... Toate iesirlle verii au fost planuite pe sosea iarna... Avionul ar diminua cu mult bucuria intimitatii oferita de lungul drum cu masina...

Mai bine stau acasa decat sa ies cu un ghid, sofer, etc. In situatiile in care nu a fost voie decat cu ghid, Kilimanjaro, Machu Picchu, pentru ca asa impunea legea locului sa dea oamenilor alora o bucata de paine, m-am consolat cu ideea ca ajut, dar altfel n-a fost nici pe departe o experienta pe care as repeta-o... Ne-au ramas foarte putine destinatii unde nu putem ajunge decat cu ghid si probabil ca, cel putin pentru una din ele, vom fi nevoiti sa recurgem la un compromis, doar pentru ca altfel nu am putea ajunge niciodata acolo... dar, in general vorbind, vom ramane cat mai departe de ghid si de orice fel de grup organizat...

Din aceeasi dorinta de independenta, nu ne ducem pe nici un velier ca pasageri, desi inca imi doresc sa fiu pe un velier mai mult decat orice alt tip de transport ... dar astept, daca e in carti sa am vreodata barca mea, va fi, asa cum stim si putem noi in prostia noastra, invatand din mers, nu ca pasageri, sau echipaj, pe barca altuia... Fara a stirbi cu nimic respectul si admiratia pentru cei care iau echipaj, sau pasageri, pe barca si cu un acelasi respect pentru cei care pleaca ca echipaj, sau pasageri, pe barca altuia, si fara a contesta inegalabila valoare educativa a plecarii intr-o croaziera cu un capitan experimentat, modul asta de a invata nu ni se potriveste... Probabil ca ar fi o experienta neplacuta de ambele parti... Independenta imi ramane mai scumpa decat siguranta sau confortul si daca va fi nevoie voi plati si pretzul independentei... Nu ma refer la bani, ci la consecintele lipsei de experienta. Cum e sa fie... Va rog nu interpretati in nici un alt fel acest comentariu... Nu este o cale mai buna, nu este un sfat, nu este un indemn, nu este o critica, este doar o cat se poate de subiectiva optiune personala... Ceea ce nu ni se potriveste noua, se poate potrivi perfect altora...

La fel si cu pescuitul... Am tinut o unditza in mana de vreo doua, trei, ori in viata si am prins, probabil, un singur peste in 50 de ani... Ala record!!! Desi nu ma omor cu pescuitul, cred ca ii inteleg pe cei ce gasesc o placere in asta si-i admir pentru devotamentul lor pentru pescuit... La iesirea asta vom incerca si noi sa pescuim, asa, doar sa vedem cum e cand stai in barca si arunci o undita (pe care o vom inchiria cu momeala cu tot)... Daca reusim sa prindem ceva, ne bucuram si prajim, daca nu prindem nimic, ne bucuram si mai deschidem o conserva, bucuria noastra va fi aproape aceeasi... Un ghid care sa ne dadaceasca cum sa pescuim ne-ar dilua toata bucuria copilului iesit la joaca...

Cunoastem fiecare ruta majora din Everglades si pot afirma ca, daca ar fi nevoie, as intra si noaptea fara sa ma tem ca nu mai ies... Si orice nu cunoastem, vom avea placerea sa descoperim... Ce vom omite datorita lipsei de informare prealabila, sau ce nu vom fi capabili sa observam si sa recunoastem, datorita propriei miopii, vom lasa ne-explorat... asta e, ciubucu' nostru... Cel mai important aspect este ca am participat impreuna si am reusit sa ne mai zambim o data "pe planeta noastra"...

Gata cu indoielile, am confirmat barca in timp ce scriam raspunsul. In ciuda nici unei specificatii online, acum, cand s-a batut palma, mi-au atras atentia sa nu ies in largul oceanului mai mult de 25 de mile marine si nu s-au aratat incantati nici de planurile mele de navigatie costiera... hmm... si in momentul cand am inceput sa discutam distante, mi-a spus cu un ton serios,

"You're gonna burn a lot of fuel. It's a big engine..."

Pai, nu erau motoarele voastre noi, bine intretinute si "cele mai economicoase"?... Acum, dupa "semnarea contractului", s-au transformat brusc din zane sfioase fara apetit in monstri insetati de sute de litri de benzina?... Al dracului si comertzu' asta bazat pe reclama...

Va fi cum e sa fie...

Rumpi, nu stiu ce inseamna pentru tine "a fi american pana la capat", pentru ca a fi american are foarte multe aspecte si nu exista un tipar national, dupa cum ar fi tragi-comic sa etichetam romanii cu un tipar stereotipic. Iti multumesc inca o data pentru explicatia detaliata si le multumesc si celorlalti partcipanti la dialog pentru diferitele opinii. Toate sunt binevenite.

Sper ca n-am suparat pe nimeni reafirmandu-mi dorita de a ramane independent chiar si pe un velier.

Cele bune.
    Last edited by DoiNomazi; 4 Nov 2015 at 03:26 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Bai.... va LIKE din ce in ce mai mult. Chestia aia cu masina e fenomenala: si noi stam in masina mii de km si e chiar placut. Stam impreuna si facem planuri, vorbim... orice. Suntem doar noi si e perfect.

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

He he, ma gandeam eu ca raspundeti asa. De aia am zis avocatul diavolului. Diavolul fiind confortul, o trasatura definitorie (dupa parerea mea) a civilizatiei americane moderne (nu conteaza ca e un confort perceput sau unul real). Plus ca la o adica varianta avion + captain ghita poate fi mai ieftina decat masina + barca + benzina + marina.

Sa va bucurati de iesire. Atentie mare in marina. Mergeti ca melcu si acostati si mai incet. Nu stiu cum e contractul vostru dar daca aveti ceva garantie si zgarii barca omului... Afara pe mare nu-i problema, complicat e in trafic si la acostare. Asa ca mergeti incet, fara graba, ca nu va fugareste nimeni.
    Treaba cu independenta si toate alea o am si eu. Doar ca nu mai fac drumuri lungi cu masina daca am program. Fara program cu placere.

Daca tot vreti sa mergeti odata cu vele va propun eu ceva deosebit. Mergeti pe un velier traditional ca "trainees". Chestia asta e una dintre acelea care nu se poate face singur. De mers cu vele se poate singur pe o barca mai mica si fara experienta, dar pe un velier cu vele patrate nexam. Ca sa fie cat mai apropiat de ce vreti voi si sa nu va simtiti ca la hotel va recomand ceva deosebit si in lumea asta. O brigantina fara motor care duce marfa intre europa si caraibe. Barca are 5 marinari profesionisti si 10 locuri de trainees. E lume putina si sunt sanse bune sa nu fie toate locurile ocupate. Eu as lua o bucata mai scurta ca e mai ieftin. Sper ca v-am dat material de discutie pe drumul spre Florida.
    Linkul, sa aveti material de discutie : http://fairtransport.eu/sail-along/
    P.S. barca e surplus militar a fost construita ca si minesweeper in 1943. Vi se potriveste, adica.

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    He he, ma gandeam eu ca raspundeti asa. De aia am zis avocatul diavolului. Diavolul fiind confortul, o trasatura definitorie (dupa parerea mea) a civilizatiei americane moderne (nu conteaza ca e un confort perceput sau unul real). Plus ca la o adica varianta avion + captain ghita poate fi mai ieftina decat masina + barca + benzina + marina.

Sa va bucurati de iesire. Atentie mare in marina. Mergeti ca melcu si acostati si mai incet. Nu stiu cum e contractul vostru dar daca aveti ceva garantie si zgarii barca omului... Afara pe mare nu-i problema, complicat e in trafic si la acostare. Asa ca mergeti incet, fara graba, ca nu va fugareste nimeni.
    Treaba cu independenta si toate alea o am si eu. Doar ca nu mai fac drumuri lungi cu masina daca am program. Fara program cu placere.

Daca tot vreti sa mergeti odata cu vele va propun eu ceva deosebit. Mergeti pe un velier traditional ca "trainees". Chestia asta e una dintre acelea care nu se poate face singur. De mers cu vele se poate singur pe o barca mai mica si fara experienta, dar pe un velier cu vele patrate nexam. Ca sa fie cat mai apropiat de ce vreti voi si sa nu va simtiti ca la hotel va recomand ceva deosebit si in lumea asta. O brigantina fara motor care duce marfa intre europa si caraibe. Barca are 5 marinari profesionisti si 10 locuri de trainees. E lume putina si sunt sanse bune sa nu fie toate locurile ocupate. Eu as lua o bucata mai scurta ca e mai ieftin. Sper ca v-am dat material de discutie pe drumul spre Florida.
    Linkul, sa aveti material de discutie : http://fairtransport.eu/sail-along/
    P.S. barca e surplus militar a fost construita ca si minesweeper in 1943. Vi se potriveste, adica.
    Multumiri pentru raspuns... Si multumiri pentru urare.

Am dat fuga sa vad linku'. Moromete mic zice, "hmmm, imi aduce aminte de agro-turism... pe apa." Nu cunosc detaliile, dar probabil ca le ofera copiilor aia zambitori din poze o lectie utila de viata si una de marinarie. Pe de alta parte, e mai greu sa te faci "mus" in a doua jumatate a vietii...

Dincolo de respectul pentru libertatea individului, atat cat a mai ramas din ea in paienjenisul tehno,ogic, una din cele mai pretioase lectii invatate in America este pragmatismul. Ideea unei calatorii se naste din entuziasmul dorintei de a imbratisa necunoscutul oferit de o natura puternica, neatinsa de aglomeratie si poluare, zgomot, rautati si meschinarii, dar derularea planului acelei calatorii trebuie abordata pragmatic. Oricat mi-as dori sa zbor si indiferent de entuziasmul cu care as da din maini, nu pot ignora fortza gravitationala...

Desi fezabil in multe alte privinte, si probabil cel mai avantajos pentru a ne putea transporta U-Boat-ul in Alaska, lipsa timpului necesar nu ne-a permis sa mergem cu masina in Alaska in vara. Dar aia ne-a fost prima optiune. Exista mai multe motive pentru care un drum pana in Florida cu masina este de preferat. Timpul petrecut impreuna in masina, discutiile, planurile, glumele, senzatia ca se creaza o "lume noastra". Nu mai putina importanta este posibilitatea de a ne lua cu noi echipamentul preferat de campare, un kayak, o barca, un motor, bicicletele, eliberandu-ne de restrictiile si costurile unei inchirieri. Si, nu in ultimul rand, faptul ca pretul combustibilului este inca accesibil. Dar, la fel ca plecarea in Alaska, daca timpul ar deveni brusc factorul principal, chiar daca avionul nu este niciodata prima preferinta, am lua avionul fara ezitare.

Calatoria asta, pe care initial o botezasem "Lazy Wake - 2015", a suferit in permanenta ajustari dictate de conditiile concrete si pare sa devina din ce in ce mai lazy... Pana acum am schimbat scopul, modalitatea principala de transport, echipamentul, locatia, activitatile propuse. Avand in vedere ca scopul principal este sa fim impreuna, vom incerca sa ne simtim bine indiferent unde vom fi.

Am ajuns la o intelegere, contracte, etc. dar stim din experienta ca traim intr-o lume in care este nevoie de flexibilitate in program. Ehe, daca am fi fost pe barca noastra in sudul Pacificului, sau in apele nordului...

Se pare ca exista oarece asigurare, dar mi-au atras atentia ca elicea nu este acoperita de asigurare. Probabil ca o voi ciobi ca nu cunosc zona si avem de mers in multe locuri. In marina voi fi ca melcul ca este a doua oara in viata cand acostez cu o barca cu motor mai mare decat un lighean...

6.  

Stiinta si arta, pescuitul asta...Abordarea pescuitului oceanic, cel putin din perspectiva logisticii, pare de o complexitate coplesitoare... Nu stiu cat este de reala aceasta nevoie de jucarii specializate si cat face parte din mrejele efortului de comercializare indreptat asupra pasionatilor, dar este impresionant. Habar n-am de unde sa incep si Moromete mic tace nepasator...

Cred ca am vrea sa incercam "trolling" pentru ca pare sa se potriveascs cel mai bine intentiei noastre de miscare continua... Scriu miscare continua si Moromete mic tresare cu gandul la cele 70 de galoane de benzina pe care trebuie sa le avem in rezervor cand intoarcem barca... Hmmm... Va trebui sa gasim un balans pragmatic intre miscare si stationare...

Dar, hai sa zicem, ca vrem sa dam la peste din mers...

Citesc "din mers" ce mai gasesc pe forumurile de discutii ale pescarilor.

Viteza potrivita pentru trolling? Barca are in dotare "outriggers".

"Si la ce-mi foloseste?", zice Moromete mic cu sprancenele arcuite, oarecum neincrezator.

Nu stiu ce sa-i raspund si tac si eu usor exasperat. In ultima vreme Moromete mic din interior iese la suprafata din ce in ce mai des si incepe sa capete contur de "rol principal" in discutii. Hmmm...

Vedem la fatza locului la ce ne-ar putea folosi acele outriggers. Pana atunci, ce facem de unditza?

De cumparat o scula buna, nu se pune problema pentru ca dupa aceasta calatorie ar deveni complet inutila, colectand praf pe undeva. Nu cred ca are rost sa pierd timpul documentandu-ma in detaliu despre diferente si optiuni, cu atat mai mult cu cat pare un subiect vast si ultra-specializat. Cred ca ne trebuie un batz/rod si un reel pentru a avea utilajul necesar unei functionari "de baza". Adaugam carlig si momeala si punem (deja) tigaia la foc?

Trebuie batz special pentru trolling? Cu rollers in loc de ochiurile de ghidare? Ce caracteristici specifice imping pretzul unui "reel" la peste $500? O avea pescar automat si iti alegi pe vreun "fishing app" ce sa-ti prinda inainte de cina? Probabil ca nu...

Stiu! In mod pragmatic ma duc la magazinu' de "tackle and bait" si rog duduia pistruiata de la casa sa ma dumireasca cum sa prind un peste din ala ca in "Batranul si Marea". Probabil ca domnisoara, facand pluta intre doua zambete tropicale, ma va trimite la chelu' din partea indepartata a tejghelei, soptindu-mi conspirativ printre gene tremurande, "he's our fishing guru, you know". In cazul lipsei totale de cunostinte despre natura "pescuitului oceanic", nea chelu' poa' sa-mi vanda si un portavion pe post de scula "absolut indispensabila"... Cu ce argumente pertinente as putea sa-l contrazic?

"Nu ziceai ca inchiriem?"

Moromete mic e pe faza ca un pontator zgribulit la capatul randului de cartofi inghetzatzi de bruma.

Asa-i! Noi nu cumparam, noi doar inchiriem...

"Pragmatic...", sopteste Moromete mic ca un ecou cu autoritate nesifonabila de mama grijulie.

"Pragmatic." ingan si eu ingrijorat ca puritatea si naivitatea jocului "de-a Hemingway" este in mod treptat inlocuita de rigorile si disciplina unei alte "operatiuni".

"Sir, permission to speak freely, sir."

Probabil ca chelu' imi va raspunde cu o privire amuzat-consternata.

"What would you recommend and what can I rent from you, you know, the whole damn k i t, without leaving an arm and a leg behind?"

Probabil ca chelu' va zambi ca un crab cu un cleste strans in jurul prazii vazandu-ma cufundat pan' la gat in apele lui teritoriale...

"Sir?", adaug eu protocolar.

Moromete mic ma trage de maneca si ma trezesc brusc din criza acuta de scenarita. N-am ajuns inca in Florida, nu e nici o roscata pistruiata zambitoare, nu e nici un chel atoatestiutor si cel mai bine ar fi sa continui sa caut articole despre pescuitul oceanic amator.

Sugestii?

Pana acum am inteles cam jumatate din sugestia aluia, si problema este a lu' Moromete, nu a accentului celui ce explica

Last edited by DoiNomazi; 4 Nov 2015 at 10:00 PM.

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    147

Ai niste discutii interesante pe cruiserforum http://www.cruisersforum.com/forums/...ce-153776.html

Este adevarat ca se folosesc toate metodele de prindere....cu bat, fara bat, momeli specializate sau nu,linie la mana, speargun etc si la final poti intelege ca depinde de bulan, anotimp, perioada din zi, lumina, momeala, culoarea momelii,mirosul ei, sunetele pe care le scoti, viteza ei

Dar poate ar fi interesant sa ne povesteasca Rumpi mai mult de ce nu s-a descurcat cu pescuitul cand era prin Mexic caci, de aici de acasa, de la laptop, pare incredibila ideea ca flamanzesti pe mare daca te bazezi numai pe pescuit

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

@DoiNomazi

Nu ma prind...

Am cam citit ce a scris Zaharia Stancu si nu il zaresc pe "Moromete mic" in toata discutia de aici.
    Am crezut ca iar am uitat asa cum am patit pe CapCompas si desi nu este cea mai buna sursa de cultura, am apelat la net: http://www.calificativ.ro/Familia_in...da-a10365.html " Familia Moromete nu este una chiar obisnuita, copiii fiind impartitii in doua tabere, una formata din copiii din prima casatorie a lui Ilie Moromete, Paraschiv, Nila, Achim, si a doua compusa din fete si Niculae, care era mai mult neutru.
    El fiind cel mai mic din familie, putem spune ca este si cel mai sensibil, lucru care il facea sa planga foarte repede."

Probabil ca, inclusiv pe net, exista si alte surse de documentare dar - cert - Niculae era Cel Mai Mic Moromete.

Cu tot respectul, mi-ar pare rau sa-l iei din nou ca un atac insa ar fi penibil sa numar de cate ori l-ai invocat pe "Niculae - Moromete mic"... Sigur, ca un simbol dar parca nu se potriveste...

Quote Originally Posted by Thor View Post
    @DoiNomazi

Nu ma prind...

Am cam citit ce a scris Zaharia Stancu si nu il zaresc pe "Moromete mic" in toata discutia de aici.
    Am crezut ca iar am uitat asa cum am patit pe CapCompas si desi nu este cea mai buna sursa de cultura, am apelat la net: http://www.calificativ.ro/Familia_in...da-a10365.html " Familia Moromete nu este una chiar obisnuita, copiii fiind impartitii in doua tabere, una formata din copiii din prima casatorie a lui Ilie Moromete, Paraschiv, Nila, Achim, si a doua compusa din fete si Niculae, care era mai mult neutru.
    El fiind cel mai mic din familie, putem spune ca este si cel mai sensibil, lucru care il facea sa planga foarte repede."

Probabil ca, inclusiv pe net, exista si alte surse de documentare dar - cert - Niculae era Cel Mai Mic Moromete.

Cu tot respectul, mi-ar pare rau sa-l iei din nou ca un atac insa ar fi penibil sa numar de cate ori l-ai invocat pe "Niculae - Moromete mic"... Sigur, ca un simbol dar parca nu se potriveste...
    Hai sa incerc sa explic... Marin Preda a scris despre niste Morometi mari de tot, care nu au absolut nici o legatura cu "Moromete mic" din adancuri de suflet... "Moromete mic" e nascut in Dobrogea si reprezinta un set de principii si abordari de multe ori incongruente cu principiile si abordarile curente ale oricarui meridian. Moromete mic e mic pentru ca altfel n-ar incapea prin intamplari... Moromete mic e sceptic, incapatanat, mandru, imbibat de opinii cimentate de vanturile experientelor personale, etc.

L-am poreclit "Moromete mic" sperand ca cei ce se obosesc sa citeasca vor intelege conotatiile etichetei si nu se vor teme ca atentez la integritatea unui simbol national. Drept sa-ti spun, imi place si cum suna fonetic.

Mai bine de atat nu ma pricep sa explic, dar cu prima ocazie il intreb pe Moromete mic, ca el pare sa le stie pe toate...

PS Cu pace si prietenie, doar nu te astepti sa gasesti literatura in postarile mele.

LE Pe partea cu penibilul, ma tem ca n-am nici o retzeta. Interferentele apar si la transmisie si la receptie... Iti inteleg punctul de vedere, il respect, dar nu ma simt capabil sa-mi modific preferintele, cu atat mai mult cu cat n-am dat buzna sa ocup vreun scaun rezervat in preferintele tale. Si daca tot veni vorba, nu privesc interventia ca pe un atac ci ca pe un simplu exercitiu al libertatii de opinie, pe care nu am de gand sa ti-l umbresc...

"Ce zice? Ce zice?", intreaba Moromete mic.

Stai sa-i raspund omului cum se cuvine si-ti povestesc dupa aia...
    Last edited by DoiNomazi; 4 Nov 2015 at 11:03 PM.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.051

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Originally Posted by Thor View Post
    " @DoiNomazi

Nu ma prind...

Cu tot respectul, mi-ar pare rau sa-l iei din nou ca un atac insa ar fi penibil sa numar de cate ori l-ai invocat pe "Niculae - Moromete mic"... Sigur, ca un simbol dar parca nu se potrivese..."

Hai sa incerc sa explic... Marin Preda a scris despre niste Morometi mari de tot, care nu au absolut nici o legatura cu "Moromete mic" din adancuri de suflet... "Moromete mic" e nascut in Dobrogea si reprezinta un set de principii si abordari de multe incongruente cu principiile si abordarile curente ale oricarui meridian. Moromete mic e mic pentru ca altfel n-ar incapea prin intamplari... Moromete mic e sceptic, incapatanat, mandru, imbibat de opinii cimentate de vanturile experientelor personale, etc.

L-am poreclit Moromete mic sperand ca cei ce se obosesc sa citeasca vor intelege conotatiile etichetei si nu se vor teme ca atentez la integritatea unui simbol national. Drept sa-ti spun, imi place si cum suna fonetic.

Mai bine de atat nu ma pricep sa explic, dar cu prima ocazie il intreb pe Moromete mic, ca el pare sa le stie pe toate...

PS Cu pace si prietenie, doar nu te astepti sa gasesti literatura in postarile mele.

LE pPe partea cu penibilul, ma tem ca n-am nici o retzeta. Interferentele apar si la transmisie si la receptie... Iti inteleg punctul de vedere, il respect, dar nu ma simt capabil sa-mi modific preferintele, cu atat mai mult cu cat n-am dat buzna sa ocup vreun scaun rezervat in preferintele tale. Si daca tot veni vorba, nu privesc interventia ca pe un atac ci ca pe ul simplu exercitiu al livertatii de opinie, pe care nu am de gand sa ti-l umbresc...

"Ce zice? Ce zice?" intreaba Moromete mic.

Stai sa-i raspund omului cum se cuvine si-ti povestesc dupa aia...

Astea metaforice e grele de tot...
    Ar trebui sa ai ceva succes la pescuit, vad ca rabdare ai din belsug!

Tags for this Thread

Bookmarks