Page 183 of 183 FirstFirst ... 83133173179180181182183
Results 1.821 to 1.822 of 1822

Topic: chemari si raspunsuri

KaBoat-ul e īngust dar destul de stabil. Cu toate astea aș avea tendința să stau acolo ca īn caiac, nu sus pe banchete .
    Am urcat īntr-o astfel de barcă, de la Cătălin (Bărci īn bagaje) la Regata 2011 a lor. Foarte ok, viteză, flotabilitate, tot. Barca era de producție Grabner, din Hypalon, caracteristici pozitive principale, rigiditatea și rezistența.
    Cumva tot cu centrul de greutate jos mă simt bine (deh, spiritul de caiacist).

O īntrebare: sigur aveați stație radio. Aveați și două pagăi, așa, ca manevră de rezervă?
    Am observat anul acesta īn Abdera și Fanari, foarte multe bărci cu motor, avānd la pupa și un auxiliar (față de alte zone din Egee). Am pus asta pe seama desigur a experiențelor neplăcute de pană de motor, dar mai cu seamă a zonei respective care primește vānturi puternice N-E, cu valuri serioase.
    Pe care dealtfel le-am īnfruntat și noi, zilnic .

Quote Originally Posted by Florio View Post
    KaBoat-ul e īngust dar destul de stabil. Cu toate astea aș avea tendința să stau acolo ca īn caiac, nu sus pe banchete .
    Am urcat īntr-o astfel de barcă, de la Cătălin (Bărci īn bagaje) la Regata 2011 a lor. Foarte ok, viteză, flotabilitate, tot. Barca era de producție Grabner, din Hypalon, caracteristici pozitive principale, rigiditatea și rezistența.
    Cumva tot cu centrul de greutate jos mă simt bine (deh, spiritul de caiacist).

O īntrebare: sigur aveați stație radio. Aveați și două pagăi, așa, ca manevră de rezervă?
    Am observat anul acesta īn Abdera și Fanari, foarte multe bărci cu motor, avānd la pupa și un auxiliar (față de alte zone din Egee). Am pus asta pe seama desigur a experiențelor neplăcute de pană de motor, dar mai cu seamă a zonei respective care primește vānturi puternice N-E, cu valuri serioase.
    Pe care dealtfel le-am īnfruntat și noi, zilnic .
    De obicei, nu ne lipseste nimic din ceea ce am avea nevoie, oriunde am fi... Cele doua pagai sunt intotdeauna la bord.

Doar ca jucaria noastra este din PVC.

Este stabila, chiar cand stam pe banchete, dar incarcata cu echipament, noi doi, motor si 20 litri de benzina flexeaza pe apa si chila se onduleaza cu valurile, mai ales cand motorul incepe sa impinga spre jumatate de rpm. Are si bordurile joase si valurile le incaleca usor, din pacate, dar cu rabdare am strabatut si peste 32 de mile nautice in ea...

Last edited by DoiNomazi; acum 2 săptămāni at 02:19 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Tags for this Thread

Bookmarks