Page 194 of 213 FirstFirst ... 94144184190191192193194195196197198204 ... LastLast
Results 1.931 to 1.940 of 2127

Topic: chemari si raspunsuri

Si ca toata lumea care se prosteste la batranete, cei doi nomazi s-au indragostit brusc si nefiresc de o paddle board... Maine flota se mareste cu acest nou (pentru noi) tip de transport pe apa. Instabil, lent, fara posibilitatea de a transporta echipamente, inutil in expeditii, pare sa fie un prilej de amuzament pe apa.

Si pentru ca Seasick & Grumpy participa la activitati impreuna, am ales o paddle board care ne va permite sa padelam impreuna, in tandem.

Duminica, daca e vreme frumoasa, o punem pe apa la ocean si incercam sa stam cat mai mult pe ea si cat mai putzin in apa. Invatam si asta tot din mers...

Este suficient de mare, un fel de portavion gonflabil, la 5 m lungime si 1.67 m latime, cu sarcina utila de 500 kg si o greutate proprie de 42 kg. Nu va fi usor de manevrat dar promite cateva ore de distractie la fiecare iesire (daca pluteste fara sa se sparga). Din pacate culoarea este o combinatie alb-albastru aproape oribila.

Eventual vom incerca s-o testam in conditii “de expeditii”...

LE: Pana vom reusi sa capturam propriile imagini pe apa cu aceasta noua “ambarcatiune” punem asta...

Last edited by DoiNomazi; 31 Aug 2019 at 12:00 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Intotdeauna m-am gandit ce satisfactii poate sa ofere o astfel de „ambarcatie”, fara ca, fireste, sa pot sa-mi raspund mie insumi. Poate voi afla de la voi
    Life in colour!

Prima impresie, e maricel portavionul... 790 litri volum de aer pompat la 15 psi in 20 de minute chiar la 2 pompe iti asigura cota de exercitiu fizic si incepi sa te intrebi daca mai are rost sa iesi pe apa...

E rigida! Acum... ca bucuria-i mare...

Sa vedem daca sta rigida pana maine... si daca trece proba de etanseitate, e buna de dat la apa... Luam cu noi o sticla de cico s-o botezam.

Numele tau este "The Carrier", ca in aircraft carrier... ca ai spatiu pe punte suficient pentru o aterizare..

Nu e foarte clar unde va incapea si board-ul asta in micul nostru apartament alaturi de U-Boat, KaBoat, motor si restul echipamentelor.

LE: A propos de cei tentati de un hobby (sau ambarcatie) noua. Nu va mai coditi cu intrebari si calcule, opinii, manuale, video clipuri, daca vreti ceva, asumati-va toate riscurile si pasiti inainte, ca viata-i scurta si bucuriile putzine. Veti invata din mers cum trebuie procedat si veti face cu placere ce vi se potriveste. Probabil veti trage relativ rapid concluziile de rigoare daca hobby-ul (sau ambarcatiunea) se asorteaza la stilul de viata si la ce va gadila cel mai tare.

Luni seara ne-a venit ideea in pat inainte sa adormim, marti am cautat online un paddle board care poate fi padelat in tandem, am ales gonflabil ca nu avem spatiu unde sa-l depozitam si am optat pentru cel ce putea fi livrat cel mai rapid ca sa putem iesi la garla duminica. Asta a fost singurul care intrunea toate conditiile si a sosit din Florida "second day air", deci asta e... Ca e bun, ca e performant, ca sunt altele mai bune, asta e... invatam pe el, il pastram ca pe un dulce "blestem', ne chinuim cu ce nu se potriveste si ne bucuram de ce ofera... ca asa e soarta.

Daca tot n-am bani de motor cruiser cum imi doresc, imi fac o bucurie cu o olaca de PVC...

Last edited by DoiNomazi; 30 Aug 2019 at 07:57 AM.

E chiar... urias!!! Astept cu nerabdare raportul de tura
    Am avut si eu un interes legat de o astfel de... pluta. Cum locuiesc pe malul Crisului si biroul la care am lucrat ani de zile era situat tot pe mal, la vreo 4 kilometri distanta, m-am tot gandit cu ce as putea sa fac naveta pe apa. Deoarece caiacul era prea mare ca sa-l trambalez prin bloc am incercat sa minimizez „barca”, sa raman doar cu opera vie pe care sa o pot lua sub brat si rezultatul a fost un fel de SUP. Din pacate n-am materializat ideea si intre timp am trecut la alt job asa ca ideea nu mai e de actualitate.
    Life in colour!

Da halatul?
    Cat e halatul?
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

6.  

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Si ca toata lumea care se prosteste la batranete, cei doi nomazi s-au indragostit brusc si nefiresc de o paddle board... Maine flota se mareste cu acest nou (pentru noi) tip de transport pe apa. Instabil, lent, fara posibilitatea de a transporta echipamente, inutil in expeditii, pare sa fie un prilej de amuzament pe apa.

Si pentru ca Seasick & Grumpy participa la activitati impreuna, am ales o paddle board care ne va permite sa padelam impreuna, in tandem.

Duminica, daca e vreme frumoasa, o punem pe apa la ocean si incercam sa stam cat mai mult pe ea si cat mai putzin in apa. Invatam si asta tot din mers...

Este suficient de mare, un fel de portavion gonflabil, la 5 m lungime si 1.2 m latime, cu sarcina utila de 500 kg si o greutate proprie de 42 kg. Nu va fi usor de manevrat dar promite cateva ore de distractie la fiecare iesire (daca pluteste fara sa se sparga). Din pacate culoarea este o combinatie alb-albastru aproape oribila.

Eventual vom incerca s-o testam in conditii “de expeditii”...

LE: Pana vom reusi sa capturam propriile imagini pe apa cu aceasta noua “ambarcatiune” punem asta...

Ho, ho, ho... distracții plăcute cu noua jucărie! Rādem noi, rādem, dar padelatul ăsta īn picioare poate să fie o linguriță de tinerețe pe zi, la ce solicitări faine te expune

Sub egida ”Toată lumea se prostește la bătrānețe”, mi-aș cumpăra și eu un 470, cu care să zbor pe valuri, legat īn ham, cu abdomenul numa” pătrățele!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    E chiar... urias!!! Astept cu nerabdare raportul de tura
    Am avut si eu un interes legat de o astfel de... pluta. Cum locuiesc pe malul Crisului si biroul la care am lucrat ani de zile era situat tot pe mal, la vreo 4 kilometri distanta, m-am tot gandit cu ce as putea sa fac naveta pe apa. Deoarece caiacul era prea mare ca sa-l trambalez prin bloc am incercat sa minimizez „barca”, sa raman doar cu opera vie pe care sa o pot lua sub brat si rezultatul a fost un fel de SUP. Din pacate n-am materializat ideea si intre timp am trecut la alt job asa ca ideea nu mai e de actualitate.
    @Crododilu Nu ai fi fost singurul. Se pare ca s-au mai grabit si altii la servici pe un SUP... Voi incerca sa surprind “Operatiunea Portavionul” in cateva imagini.

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Da halatul?
    Cat e halatul?

@piesenoi gluma cu halatul trebuie sa mi-o desenezi pe hartie milimetrica...

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Ho, ho, ho... distracții plăcute cu noua jucărie! Rādem noi, rādem, dar padelatul ăsta īn picioare poate să fie o linguriță de tinerețe pe zi, la ce solicitări faine te expune

Sub egida ”Toată lumea se prostește la bătrānețe”, mi-aș cumpăra și eu un 470, cu care să zbor pe valuri, legat īn ham, cu abdomenul numa” pătrățele!
    @Florio Pai, ce mai astepti? Sfarsitul batranetzii vine brusc si neasteptat. Du-te si bucura-te cat mai ai timp...
    Last edited by DoiNomazi; 30 Aug 2019 at 01:43 PM.

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    @Crododilu Nu ai fi fost singurul. Se pare ca s-au mai grabit si altii la servici pe un SUP... Voi incerca sa surprind “Operatiunea Portavionul” in cateva imagini.

@piesenoi gluma cu halatul trebuie sa mi-o desenezi pe hartie milimetrica...

@Florio Pai, ce mai astepti? Sfarsitul batranetzii vine brusc si neasteptat. Du-te si bucura-te cat mai ai timp...
    https://youtu.be/W3-5zxmYquQ
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Trebuie sa fie o gluma din categoria celor cu "circuit inchis", valabila pe zone culturale specifice. Ca daca vezi reclama, asa, pentru prima data, la cateva mii de Km distanta, te scarpini pe cortex sa pricepi de unde incepe si unde se termina contextul...

F...ing foreigners!
    E o reclamă veche dar face parte din patrimoniu!
    Sigur o poate explica Florio ��

Tags for this Thread

Bookmarks