Page 200 of 202 FirstFirst ... 100150190196197198199200201202 LastLast
Results 1.991 to 2.000 of 2019

Topic: chemari si raspunsuri

Quote Originally Posted by Alex78 View Post
    Of... Ce pofta de apa mi-ati facut!

Deci, tot sunt bune la ceva si pozele astea...

DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

(continuare)

(continuare)

Ultima zi a fost interesanta... 17 mile si un vant din prova pe masura... Am inceput devreme si am reusit cu greu sa iesim la punctul de rendez-vous unde masina trimisa sa ne intampine ne astepta. Am fost putin nedumerit ca au trimis ditamai autobuzul cu remorca 150 de mile sa ne recupereze... dar asa a fost intelegerea, ca ne va astepta o masina si asa a fost. Omul a stat in soare mai bine de 4 ore si ne-a asteptat...

Autobuzul ne-a intors in Everglades City de unde ne-am recuperat truck-ul si am continuat mai departe iesirea spre sud...

A doua parte a iesiriii din ianuarie a inclus o decindere de 3 zile la Key West.

Last edited by DoiNomazi; 24 Jan 2020 at 07:47 PM.

Si cum era imposibil sa nu trecem si prin Key West, daca tot eram in zona... Problema a fost truck-ul care a trebuit inghesuit cu greu pe stradutze inguste pana in curtea "locului de campare" din orasul vechi... Dar, odata parcat truck-ul, Key West-ul, am inchiriat biciclete si orasul ne-a inghitit cu pofta... Aproape ca ne dezobisnuisem sa dormim pe o saltea moale. Evident, nu inainte de a lua cateva baruri la rand... Margaritas, Mojitos, Sloppy Ritas, Havana Sunsets, pareau delicioase dupa abstinenta indelungata si n-am ratat ocazia...

[img] https://66.media.tumblr.com/b7c00f70...0e24e.jpg/img]

[img] https://66.media.tumblr.com/6a3f8e78...61244.jpg/img]

O colecție interesantă de imagini, prin care mai vedem și noi lumea de dincolo de ocean . Ne stārnesc fanteziile.
    Apropo de fantezii, de 11 ani am visul de a coborī pe Mississippi, vis probabil alimentat din copilărie, de povestirile lui Mark Twain. Chiar am făcut o incursiune Google Maps, pentru a vedea ce implică un traseu.
    Te-a tentat vreodată?

6.  

Quote Originally Posted by Florio View Post
    O colecție interesantă de imagini, prin care mai vedem și noi lumea de dincolo de ocean . Ne stārnesc fanteziile.
    Apropo de fantezii, de 11 ani am visul de a coborī pe Mississippi, vis probabil alimentat din copilărie, de povestirile lui Mark Twain. Chiar am făcut o incursiune Google Maps, pentru a vedea ce implică un traseu.
    Te-a tentat vreodată?
    Se poate, dar e putzin mai complicat pentru ca se duce la vale prin zone locuite si acolo mai apar probleme...

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Se poate, dar e putzin mai complicat pentru ca se duce la vale prin zone locuite si acolo mai apar probleme...
    Păi da, și Tom Sawyer a avut probleme .
    Chestia e că după ce mi-am făcut acele vise cu ani īn urmă, incursiunea pe Google Maps mi-a arătat o realitate mult diferită față de literatura citită īn copilărie.
    Acolo unde cartea de aventură zugrăvea dimensiuni uriașe de ape, am descoperit un fluviu cam pe măsura Dunării, cu insule de același gen, lățimi aproximativ la fel, iar adāncimi... mult mai mici.
    Ce īnseamnă imaginația unui scriitor, aripile imaginației unui cititor și realitatea izbitoare .
    Sigur că o coborāre pe Mississippi rămāne o aventură deosebită, īnsă gradul de siguranță nu știu să īl apreciez.
    Și mă refer aici la fel ca și tine, la protecția față de oameni, nu față de fluviu, curenți, animale. Cu ele ne descurcăm

Inca nu putem hotara care e mai bun, "Havana Sunset", "Mojitos", "Margaritas", sau originalul "Sloppy Rita" de la Sloppy Joe... E de munca si trebuie facute ore suplimentare. Numai prin repetari putem stabili cu precizie... La barul mexican trebuie sa chemam managerul cu o doleanta. Maragaritele de la ei sunt "virgine", nu par sa aiba decat o impresie de alcohol. Managerul spune, "No problem, senor" si se intoarce cu o sticla de Tequila pe care o desface la masa noastra. Zambeste larg in timp ce toarna in dusmanie peste sucul de portocale. Imi bag degetle in pahar si pescuies rapid doua cuburi de gheata pe care le pun pe masa. Ii fac cu ochiul. A inteles si toarna pana se umple paharul.

"This is not a Margarita anymore..."

Ridic degetul aratator, "No! I respectfully disagree. This is a real fucking Margarita!"

Rade, ridica din umeri si sopteste, "Enjoy..."

"Muchķsimas gracias..." strig si eu in siajul lui gandindu-ma unde sa facem urmatoarea escala. Pana la urma am incheiat programul la Sloppy Joe unde pare ca nu inchide niciodata. A doua zi dimineata la 8 erau deja cateva scaune ocupate. Viata-i grea....

Nu postez acum pozele cu muzeul Hemingway. La intoarcere, daca tot a fost benzina in rezervor, ne-am abatut si pe la Miami Beach sa vedem cum isi petrec aia vacanta,,, Mi s-a parut oribil vizitand Miami Beach dupa 30 de ani. Si probabil canistra noastra de benzina si bocancii din portbagaj nu se asortau cu un Lamborghini parcat in apropiere...

Am stat cateva ore, am baut o cafea si ne-am intors pe autostarda, unde ne era locul... Am mai facut 24 de ore pana acasa si New York-ul ne-a intampinat cu temperaturi sub zero si zapada asternuta. Mi-a parut rau sa ma despart de de "redneck Express". Ma obisnuisem cu el si nu consuma chiar asa mult cat ma asteptam...

The End, nu mai dau cu poze in forum. Cine mai are chef si de film o sa postez link-ul in vreo 2 luni, sper. Intre timp am reusit sa adun de pe GPS traseul.

"Gliding Memories - 2020" a acoperit 99.72 mile nautice, adica 185.6 Km.

Last edited by DoiNomazi; acum 4 săptămāni at 07:55 AM.

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Păi da, și Tom Sawyer a avut probleme .
    Chestia e că după ce mi-am făcut acele vise cu ani īn urmă, incursiunea pe Google Maps mi-a arătat o realitate mult diferită față de literatura citită īn copilărie.
    Acolo unde cartea de aventură zugrăvea dimensiuni uriașe de ape, am descoperit un fluviu cam pe măsura Dunării, cu insule de același gen, lățimi aproximativ la fel, iar adāncimi... mult mai mici.
    Ce īnseamnă imaginația unui scriitor, aripile imaginației unui cititor și realitatea izbitoare .
    Sigur că o coborāre pe Mississippi rămāne o aventură deosebită, īnsă gradul de siguranță nu știu să īl apreciez.
    Și mă refer aici la fel ca și tine, la protecția față de oameni, nu față de fluviu, curenți, animale. Cu ele ne descurcăm
    Nu e nici o problema cu animale si curenti (daca ai PFD), vapoarele cu zbaturi mai sunt vreo doua trei care circula de chi-chi pentru turisti, dar oamenii sunt problema. Am citit patanii cu jafuri la tabara, etc. Nu dese, dar au fost cazuri. Daca vrei o excursie pe apa curgatoare fa-o pe Yukon... Eu ma chinui de vreo cativa ani s-o conving pe M. sa coboram o canoe pe Yukon. E liniste si pace dar M. se teme de grizzlies. Vechea poveste... Exista un rau is mai al dracu' unde ajungi doar cu hidroavionul, te lasa baietii acolo de capul tau cu cane si provizii si vii tu singur la vale, daca e menit sa fie...
    Last edited by DoiNomazi; acum 4 săptămāni at 11:35 PM.

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    .................Zambeste larg in timp ce toarna in dusmanie peste sucul de portocale. Imi bag degetle in pahar si pescuies rapid doua cuburi de gheata pe care le pun pe masa. Ii fac cu ochiul. A inteles si toarna pana se umple paharul.

"This is not a Margarita anymore..."

Ridic degetul aratator, "No! I respectfully disagree. This is a real fucking Margarita!"

..........
    l-a īnvins atitudinea.
    La orice pas īn viață avem parte de confruntări. O situație gestionată cu umor, e cea mai savuroasă victorie.

Tags for this Thread

Bookmarks