Eurosail - Cursuri RYA
Page 209 of 211 FirstFirst ... 109159199205206207208209210211 LastLast
Results 2.081 to 2.090 of 2106

Topic: chemari si raspunsuri

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Am inceput sa ma uit pe Netflix la un film, parca „Destinatia: Yukon”. Zic am inceput, fiindca era execrabil si m-am oprit dupa primul sfert. Un englez cu taica-su`au plecat sa coboare Yukonul (Canada) cu o canoe. Cam 800 de kilometri printr-o zona pustie, 100% natura + ursi (bonus). Am retinut destinatia: mi s-a parut faina (si m-am gandit ca vi s-ar potrivi). Am mai retinut si faptul ca Netflix difuzeaza si filme „de amatori”. Am mai vazut cateva si chiar daca mai lasau de dorit pe ici-colo, actiunea m-a tinut in fata ecranului pana la capat si n-am regretat timpul alocat (n-a fost cazul si cu Yukonul). Nu v-ati gandit sa intrati cu filmele voastre pe Netflix?
    N-am vazut filmul respectiv dar stim amandoi ca fiecare calatorie este unica in felul ei si nu exista calatorii mari si calatorii mici. Nu-ti mai amintesti dar am discutat si aici pe barcaholic acum cativa ani posibilitatea unei coborari pe Yukon. Voiam sa intram in Canada la Whitehorse si sa iesim in Alaska la nord de Fairbanks. N-am mai fost in zona respectiva de mai bine de 25 de ani. Trebuie sa recunosc ca Mackenzie m-a fascinat mai mult decat Yukon-ul si mai degraba as fi tentat si acum de o coborare pe Mackenzie pana la Oceanul Arctic.

Nu ne-am gandit, kirule, pentru ca in primul rand nu consider ca filmele noastre depasesc stacheta minima a unui produs comercial. Sunt si raman simple jurnale de vacanta oferite gratuit celor ce ar putea fi interesati sa vada. Pentru mine este o imbinare intre profesie si pasiunea si imi face placere sa ma joc cu camera… Pe de alta parte sunt prea independent si incapatanat pentru a putea lucra incatusat de anumite cerinte pe care un eventual cumparator/distributor mi le-ar impune. Asa, pe banul meu, sunt liber sa ma joc si sa abordez orice stil…

Sper ca maine sau poimaine sa postez un nou jurnal (parodie) de vacanta filmat in vara asta.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Spui: „trebuie sa recunosc ca Mackenzie m-a fascinat mai mult decat Yukon-ul si mai degraba as fi tentat si acum de o coborare pe Mackenzie pana la Oceanul Arctic.” Nu cunosc Canada decat din filme iar Mackenzie deloc, dar mi-a facut impresia ca ar fi acolo vaste zone putin locuite si cu natura mai mult decat atragatoare pentru niste oameni ca voi in primul rand, si „ca noi” in sens mai larg Sa ma astept in viitor la un film pe Mackenzie?
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Spui: „trebuie sa recunosc ca Mackenzie m-a fascinat mai mult decat Yukon-ul si mai degraba as fi tentat si acum de o coborare pe Mackenzie pana la Oceanul Arctic.” Nu cunosc Canada decat din filme iar Mackenzie deloc, dar mi-a facut impresia ca ar fi acolo vaste zone putin locuite si cu natura mai mult decat atragatoare pentru niste oameni ca voi in primul rand, si „ca noi” in sens mai larg Sa ma astept in viitor la un film pe Mackenzie?
    La prima strigare, instinctiv, imi vine sa ma reped sa raspund, da… Entuziasmul si dorul de duca se sting ultimele… Dar… Din perspectiva momentului actual este foarte dificil de dat un raspuns pertinent. Poate daca se mai aseaza putzin lumea pe un fagas mai stabil si mai previzibil. Nu mai putem anticipa ce se va intampla in doua saptamani, degeaba facem planuri detaliate pentru ca majoritatea ajung la cos. Singurul aspect de care suntem siguri este ca nu va mai fi niciodata ca inainte, a propos de cum ne urcam liberi in avion si ne lasam purtati oriunde de imaginatie.

Incercam sa evitam orice zbor si un desant pe Mackenzie implica zile suplimentare la volan pentru a ajunge la locul faptei, transportul echipamentelor, eventual un chartered flight si mai presus de toate cheltuieli suplimentare. Rational vorbind pare un proiect de care deocamdata ne indepartam. Chemarea insa inca exista…
    Last edited by DoiNomazi; 17 Dec 2021 at 01:23 AM.

Si daca tot am promis:

"Full Circle, No Escape - 2021", in traducere, atat s-a putut in vara asta...

In cateva ore intram pe apa independenti, singuri si liberi pentru zece zile. Va fi cum e menit sa fie, cu furtuna a doua zi, cu soare, cu tzantzari, aligatori, rechini, si ce-o mai fi sa fie… Sarbatori Fericite si un An Nou mai bun pentru toti!
    Last edited by DoiNomazi; 20 Dec 2021 at 04:56 AM.

6.  

Pasi, distractie sa aveti! Sa ne vedem/auzim/citim bucurosi la anu`!
    Life in colour!

Astazi am iesit dupa 91.4 mile parcurse in 9 zile, cu o zi mai devreme decat planul initial. A fost o tura buna in ciuda furtunii de a doua zi cand prognoza meteo anunta tornade. Am mers inainte bazandu-ne pe soarta… Si am trecut. Am vazut o sumedenie de delfini, cativa rechini, aligatori, crocodili, racooni, si o sumedenir de pasari si pesti . Vom posta cateva imagini si cand va fi gata un video jurnal “The Ebbing of Time - 2021”. Asa a fost sa fie…

Ah! Bravo! Asteptam foto si relatari mai pe larg...
    Life in colour!

Default "the Ebbing of Time - 2021" in 20 de fotografii (pana la editarea video jurnalului)

Calatoria de Craciun la sfarsitul lui 2021...

(va urma...)

Inca 20 de imagini din ultima calatorie in Dec 2021...

(va urma...)

Tags for this Thread

Bookmarks