Page 210 of 213 FirstFirst ... 110160200206207208209210211212213 LastLast
Results 2.091 to 2.100 of 2127

Topic: chemari si raspunsuri

Inca 20 de imagini, proaspete, scoase din cuptor...

(va urma...)
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Inca 20 cu dedicatie, special pentru CrocodiluDilu, ca a facut greseala sa ceara poze...

(va urma...)

Merci pentru foto, cu sau fara dedicatie
    Deduc ca v-a fost bine!
    Referitor la remorca... cu ce scop a fost fabricata? Drept ce se vinde? Voua la ce v-a slujit?
    Life in colour!

Default "The Ebbing of Time - 2021"

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Merci pentru foto, cu sau fara dedicatie
    Deduc ca v-a fost bine!
    Referitor la remorca... cu ce scop a fost fabricata? Drept ce se vinde? Voua la ce v-a slujit?
    Stii cum e, Kirule, "bine", "rau", sunt simple interpretari subiective in functie de apetitul pentru perceptie al fiecaruia... In timp ce palmele sufera, ochiul se umple si se bucura.

Remorca a fost fabricata si comercializata in scopul de purta berea pe apa pentru cei ce se duc sa se bucure de apa stand la taclale cufundati in apa. Nu a fost conceputa ca "remorca" de fabricant dar fiecare este liber s-o foloseasca cumm il taie capul. Noua ne-a fost utila pentru ca am carat in berea fiecarei zile (portie dubla de Craciun si a doua zi), vinul si bourbon.ul, plus 90% din mancare. Efectiv ne-a marit capacitatea de transport, ne-a tinut berea la rece si ne-a asigurat protectia mancarii de raccooni la taberele de pe malul Golfului Mexic.

Pun aici imagini din incheierea turei prin apele golfului. Am coborat spre sud-vest prin rauri si lacuri si ne-am intors spre nord-est pe la plaja.

(va urma...)
    Last edited by DoiNomazi; 22 Jan 2022 at 05:08 PM.

Ptiu, misto de tot traseul dealungul plajei. Poate ca mai monoton decat pe rauri, dar peisagistic tare fain (incepand cu focul ala cu scantei pe fundalul apusului)!
    Life in colour!

6.  

Default "The Ebbing of Time - 2021"

Ptiu, misto de tot traseul dealungul plajei. Poate ca mai monoton decat pe rauri, dar peisagistic tare fain (incepand cu focul ala cu scantei pe fundalul apusului)!
    Multumesc, Kirule. Atat a putut telefonul dintr-o carcasa de protectie care distorsioneaza imaginea. Nu m-am mai atins de DSLR de multi ani. Postez ultimele imagini ale turei... In partea a doua a mini-vacantei ne-am dus la Key West sa ne simtim "marinari de apa minerala". Si dincolo de toate astea, urmeaza munca la ocna filmuletzului.

LE: Vrea cineva sa vada imagini din partea a doua a vacantei?…
    Last edited by DoiNomazi; 11 Jan 2022 at 05:27 AM.

Da, eu vreau si partea cu apa minerala
    Ati schimbat vechea Toyota cu camioneta alba?
    M-am uitat mai atent la canoea de aluminiu a parcului: pare un lucru solid si bine facut. Cate kile are?
    Life in colour!

Da, eu vreau si partea cu apa minerala
    Ati schimbat vechea Toyota cu camioneta alba?
    M-am uitat mai atent la canoea de aluminiu a parcului: pare un lucru solid si bine facut. Cate kile are?
    Nu. Toyota a ramas bine mersi acasa in garaj. Probabil ca inca ar face fata la drum desi a implinit 22 de ani, dar nu aveam timp de surpize si am inchiriat camioneta pentru ca era noua si daca s-ar fi intamplat ceva o schimbau rapid. Camioneta, trebuie sa recunosc,a fost mult mai comoda ca spatiu si confort decat Toyota noastra rigida si stramta,

Canoea nu este a parcului, am inchiriat-o de la hotelul in care am stat, dar are si parcul cateva identice si incepand de anul asta vor sa introduca cateva pe care se pot monta motoare termice. Da, intr-adevar, o canoe de aluminiu Grumman - Marathon este fara moarte... a noastra avea probabil mai bine de 20 de ani si inca mai plutea. Noi am fost singurii care am distrus o canoe de aluminiu in 2011... dar am platit-o de noua, ei au casat-o, si au sters-o din amintirile hotelului... o sa caut online detaliile.. Grumman de 17 picioare... din pacate nu se mai fabrica.

Si imaginile din jurul oraselului Everglades City...

(va urma...)
    Last edited by DoiNomazi; 11 Jan 2022 at 04:01 PM.

Super fain magazinul ala cu relicvele lui!!!
    Am cautat un pic dupa Grumman... constructor de avioane la origine... nu e de mirare ca barca e din aluminiu, cu nituri
    Am cautat si dupa Milleberg: astia fac niste corturi uriase... Mda, daca nu trebuie sa le cari in spate, sunt comode...
    Life in colour!

Super fain magazinul ala cu relicvele lui!!!
    Am cautat un pic dupa Grumman... constructor de avioane la origine... nu e de mirare ca barca e din aluminiu, cu nituri
    Am cautat si dupa Milleberg: astia fac niste corturi uriase... Mda, daca nu trebuie sa le cari in spate, sunt comode...
    Magazinul, devenit muzeu, are o istorie bogata si colorata

Hilleberg face corturi bune, mici, usoare si extrem de rezistente. Noi am carat unul in Fagaras, pe Mt. Rainier, etc. Avem 2. In imaginile din ultima tura este un Hilleberg Staika.

Asta din imaginea de mai jos este unul din cortuile noastre de masina. Greu dar spatios, stai in picioare inauntru, poti utiliza paturi pliante si ramane loc de miscare si echipament. Evident, nu se poate cara in spate.

Grumman-ul mi se pare o canoe exceptionala pentru expeditii. Singura problema este cauzata de efectele unui impact. De exemplu daca o proptesti brusc intr-o cioata pe un rau rapid… se sparge si aluminiul. Noi in 2011 am lasat-o goala pe plaja si a umflat-o vantul si efectiv a facut-o “avion” dupa care a proptit-o intr-o cioata pe plaja si s-a gaurit. Gaura s-a reparat temporar dar s-a modificat si profilul ireparabil. Nimeni nu vrea sa padeleze o canoe stramba…

A propos de canoe, o pustoaica care se ocupa de inchirieri mi-a propus sa ne dea in loc de Grumman, because, they are kind of old, zice pustoaica, un Old Town nou-noutz de plastic… Say, what? Aia a inceput sa turuie ca e un plastic special care absoarbe impactul, mai rezistent decat aluminiul, blah, blah, blah… No, no, no… Miss, look at me, I am old and I kinda like old things. I want the Grumman that I reserved more than 2 months ago… PERIOD! N-o scoti la capat cu catarii astia imbatraniti si tabaciti in naravurile lor… A oftat plictisita si mi-a dat Grumman-ul. Dupa 12 ani, incepand de la anul, nu mai inchiriez de la ei. Am gasit alta sursa la acelasi pretz, sau ma rog, pretz competitiv.

Pagina oficiala o gasesti aici.
    Last edited by DoiNomazi; 11 Jan 2022 at 09:03 PM.

Tags for this Thread

Bookmarks