Page 220 of 224 FirstFirst ... 120170210216217218219220221222223224 LastLast
Results 2.191 to 2.200 of 2233

Topic: chemari si raspunsuri

Foarte, foarte frumoasa canoea voastra (de modul cum este lucrata nu mai zic)! Hai, la apa cu ea si sa va bucurati macar la fel de mult ca de cele inchiriate!
    Cat despre fixarea pe masina, cred ca v-ar trebui niste chingi cu clichet de strangere...
    Last edited by CrocodiluDiluDilu; 21 May 2023 at 01:32 PM.
    Life in colour!

Multumim, Kirule! E lung drumul pana la apa. Probabil prin Decembrie, de Craciun, daca totul se desfasoara conform planului curent.

Mai intai trebuie sa gasim o modalitate sa transportam canoea in siguranta pana in Florida. Primii 475 km de la fabrica pana in NY am adus-o cu chiu cu vai pe masina noastra legata cu sfori, dar pentru urmatorii 2,000 de km trebuie sa gasim o modalitate mai buna si mai sigura. Si cum va fi iar o masina inchiriata optiunile sunt extrem de limitate pentru ca n-am voie sa dau gauri utilajului inchiriat. Va fi (iar) distractie…

Aia de la fabrica s-au mirat putzin ca am optat pentru varianta ancorata pe masina. Mi-au spus de la obraz ca se asteptau la peridoc si mi-au urat succes cam intr-o dunga.

Chingi am o gramada, dar lipsesc punctele de prindere la prova. Si curentul la peste 90-100 km/h o salta ca pe o aripa de avion, ca deh, aluminiul nituit e obisnuit sa zboare… Voi incerca cu niste suporti daca reusesc sa-i montez pe masina inchiriata fara a da gauri pentru suruburile de prindere. Evident ca asta adauga o intarziere semnificativa, probabil mai mult de 4-5 ore, in ziua plecarii, pentru ca trebuie sa gasesc si o solutie pentru a incarca o gramada de bagaj pe langa canoe… E cam ca dracu, dar alta cale nu e…

Salt inainte!
    Last edited by DoiNomazi; 22 May 2023 at 03:26 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

O lucrare deosebit de frumoasă, canoea! Nu-mi închipui de ce n-ar face clienții coadă la asemenea bărci.
    M-au amuzat teribil imaginile cu voi doi ținând prin trapă de canoe, crezusem că în text a fost o figură de stil
    Oricum, canoe în sufragerie s-a văzut de când lumea! De la serialul Friends, când Joey și Chandler aveau ca unice piese de mobilier, o canoe și un dulap. Stăteau amândoi în canoe și se uitau la televizor

Quote Originally Posted by Florio View Post
    O lucrare deosebit de frumoasă, canoea! Nu-mi închipui de ce n-ar face clienții coadă la asemenea bărci.
    M-au amuzat teribil imaginile cu voi doi ținând prin trapă de canoe, crezusem că în text a fost o figură de stil
    Oricum, canoe în sufragerie s-a văzut de când lumea! De la serialul Friends, când Joey și Chandler aveau ca unice piese de mobilier, o canoe și un dulap. Stăteau amândoi în canoe și se uitau la televizor
    Multumim, Florio! Ne-am atasat de canoe ca scaietele de caine. Initial am avut dubii legate de culoare pentru ca am comandat-o kaki, dar m-au convins aia de la fabrica ca vopseaua asta arata mai misto si calitativ e mai buna. Au vopsit-o kaki anti-derapant pe interior ca sa nu alunecam cand e uda. Asta e, asa a fost sa fie, ne place…

Se pare ca majoritatea celor care mai folosesc o canoe, prefera s-o faca in grup in cadrul unui club pentru o zi, pe o raza de cateva mile. Numai cei (chiar) mai batrani ca mine par sa aprecieze calitatile "depasite" ale unei canoe de aluminiu. “It’s obsolete..”, zic gurile rele, tehnologia zilei de ieri, greoaie pe apa…

Mesterii de la fabrica se plangeau ca noi suntem ultima comanda “individuala” si ca mai au vreo doua comenzi de la cluburi. Ce sa spun, pareau foarte abatuti si aproape siguri ca vor inchide in toamna. Pacat, ca mai faceau si alte ambarcatii din aluminiu nu numai canoe. Sper din tot sufletul sa fi inteles eu gresit

O canoe de aluminiu este cvasi-indestructibila, zic eu, dupa care adaug ca necesita intretinere minima si se comporta bine chiar expusa la soare si la apa sarata a oceanului.

Nu e ea chiar sufragerie Louise IV, dar ii sta bine langa biblioteca. Pacat ca e o situatie temporara…
    Last edited by DoiNomazi; 24 May 2023 at 02:19 AM.

„Nu e ea chiar sufragerie Louise IV, dar ii sta bine langa biblioteca. Pacat ca e o situatie temporara… ”

Pe asta o duceti la apa, e clar, dar mai puteti comanda una care sa stea permanent in fata televizorului
    Life in colour!

6.  

Ei una, da de ce nu inca sase sa se faca sapte, cate una pentru fiecare pacat, ca-s “ieftine ca braga” zau asa, pacatele zic…

Da, Kirule, vom incerca s-o ducem, macar, pana la apa.
    Last edited by DoiNomazi; 24 May 2023 at 02:20 AM.

De necrezut că se mai fac lucruri aşa de faine şi de trainice. Canoea arată într-un mare fel. Nici măcar nu m-am apropiat vreodată de măcar un butoi de aluminiu. Nu ştiu cum se comportă o canoe de aluminiu pe apă şi care sunt sunetele unei bărci de aluminiu... dar indestructibilă este sigur. Şi poate asta e definitoriu.
    S-o alunecaţi pe ape, sănătoşi.
    Inimă bună şi ture la max!
    PS:Am şi eu un caiac lung de aproape 6 metri. Am găsit soluţia de al prinde de tavan.
    Pentru transport poate vă ajută un suport de caiac de la Thule care nu lasă să alunece aproape deloc caiacul pe pad-urile suporturilor. Tot de la ei aveţi un sistem cu cârlig de prindere prova şi pupa, care se poziţionează cam cum se vede la dumneavoastră în poze, cu condiţia să aveţi de ce le prinde la maşină (cârlig dedicat pentru remorcare, a maşinii).

Multumim inca o data.

Am ales o canoe de aluminiu pentru ca o cunoastem destul de bine dupa cateva ture in Everglades National Park. Am invatat “direct de la sursa” ca se poate incarca cu apa si echipament pana da pe dinafara, am vazut ca in cazuri de forta majora se poate tarsai plina peste bancuri de scoici, ne-am bucurat de excelentele ei capacitati de manevrare pe canale inguste, ne-am dumirit in privinta limitelor cand am iesit in apele Golfului Mexic pe valuri si am invatat fara voie cum se comporta cand devine aeropurtata pe plaja si aterizeaza intr-o cioata. Da, se poate gauri, dar exploatarea normala nu include si proba aeropurtata cu aterizare intr-un par…

Da, rezistenta la conditiile marsului este definitorie cand ai nevoie s-o scoti mai departe de civilizatie si trebuie sa te bazezi pe ea.

Sunet? Da, chiar armonie. Daca e goala ademeneste stropii zglobii sa barfeasca in jurul ei chicotind placut. Daca lovesti din neatentie pielea ei fina de aluminiu cu cate o pagaie manevrata neindemanatic, te avertizeaza cu un latrat puternic si rezonant. Cand e incarcata la capacitate sunetele se domolesc si suna scurt, “indesate”, fara ecou, cu o oarece gravitate chiar.

In ciuda lipsei optiunilor de prindere din prova situatia se complica putzin cand ai o masina inchiriata pe care evident nu ai voie s-o gauresti pentru a instala suporti. Asa zisele 1/2 ton trucks din US vin “bareback” fara nici o posibilitate de a monta ceva pe acoperis. Nu exista barele transversale de care are nevoie sistemul Thule. Daca ar fi avut, sau daca as fi putut instala doua bare transversale pe acoperis, se rezolva oarecum cu doua carpe si cateva chingi. Am cerut un RAM 1500 de la centrul de inchirieri dar imi vor da ce vor avea disponibil in dimineata aia.

Unica mea modalitate de abordare acum, cand nici macar nu stiu ce marca de truck imi vor da este sa pregatesc un sistem cat mai flexibil de bare transversale pentru bena, care, in principiu, poate fi adaptat la cateva marci diferite de truck si in dimineata in care ridic utilajul sa gasesc in timp util o solutie ce nu necesita gauri si in acelasi timp ma lasa sa incarc si canoea si cateva sute de kg de marfa utila ce trebuie sa ia deasemeni drumul spre sud.

Este un pic cam ca la capra, lupul si varza, in timp ce eu deocamdata ma uit la un morcov!

LE: Un morcov care creste si imi va provoca ore de nesomn pana in dimineata plecarii.
    Last edited by DoiNomazi; 24 May 2023 at 08:00 AM.

Ce greutate are canoea?
    I-ati pus nume?
    Life in colour!

Aia de la fabrica spun ca ar cantari 34 de kg fara accesorii si incarcatura. N-am avut cantar sa verific dar incheieturile mele par de acord cu ce sustin aia de la fabrica.

Un nume nu i-am pus, dar incepem sa ne referim la ea ca “The Battleship” (nava de linie). ca cele reale sunt demodate si scoase din uz…

Length: 17 feet
    Width: 36 and 1/8 inches
    Center Depth: 13 and 1/8 inches
    Ribs: 3
    Keel: Standard
    Capacity: 755 Pounds
    Weight: 75 Pounds

Tags for this Thread

Bookmarks