chemari si raspunsuri

O idee ingenioasa, un tiki bar plutitor motorizat, de inchiriat cu ora cu barman cu tot. Iesi cateva mile in larg cu gasca si plutesti si bei si plutesti si bei pana apune soarele sau setea...

804fa005e2a76c4f35a5c90601cc6c5ee1d1003d.jpg


07778dce321188e1f4b87337aa96c2f5f2ef2761.jpg


34c7d34cad1fa5eb59fc3c2563b968300aed0995.jpg
 
Bucuria de a te da cu barca... Astazi am inchiriat o Cobia de 22 de picioare cu center console si un “screw” de 150 HP. Modesta dupa naravurile locului, dar pe asta o aveau de inchiriat.

Dialogul s-a desfasurat cam asa:

“Good morning”

“Good morning, folks. How can we help you today?”

“We have a reservation for a boat...”

“Do you know which one?”

“A Cobia...”

“Oh, the Cobia... Actually it is ready. We just filled her up. Any prior experience boating?” (N-a intrebat de nici un fel de act identitate, permis de barca, atestat de cosmonaut sau brevet de cofetar)

“Yep”

A primit raspunsul complet pictisita.

“How are you going to pay?” (Intrebarea cea mai importanta)

“Credit card...”

“The boat will cost $X for 8 hours, you must be back at the dock at 5:00 to fill her up and you must leave an additional $1,000 deposit for damages”

“Sure...”

“Shall I put everything on the same card?”

“Yep...”

In mai putin de un minut a efectuat tranzactia pe card dupa care mi-a pus in fata un fel de contract.

“You must sign here, here, and here and initialize all the spaces marked with an x.”

Am semnat in trei locuri diferite, mi-am pus initialele in nu mai putzin de 19 locuri si in felul asta i-am absolvit de orice vina si raspundere si am luat asupra mea toata raspunderea pentru absolut orice s-ar intampla cu barca, cu mine, cu pasagerii din barca, sau cu alte barci. Cu atatea semnaturi cred mi-am asumat raspunderea si pentru global warming... :)

“Follow me... “

Am mers dupa ea pana la barca pe un ponton de scanduri.

A ridicat motorul din apa sa-mi arate elicea.

“There are no dents, please taka a picture...”

M-a incurajat sa fac poze la elice.

“We charge $150 for damaged props”

“OK”

“This is how you lower the engine. It is not good to ride with the engine up, out of the water, because you’ll damage the engine”

“OK”

“You have an anchor here, the diving flag here, PFD’s here, flares, this is a radio in case you get in trouble. Don’t change channels, leave it on Ch. 16 and someone will hear you. Remember to use the radio only if you get in trouble.”

“You mean, I can’t order a pizza?”

N-a ras dar a raspuns mecanic.

“No, unless you want to pay for a very expensive delivery.”

“No GPS?” am intrebat eu.

“No. They get stolen and we took them off.”

“No chart plotter, no depth finder?” (apele din jurul Key West-ului sunt renumite pentru praguri de nisip, recif, piloni de fier abandonati sub apa inalti exact pana la elice)

“No...”

“Do you have a map?” am intrebat eu cu o ultima speranta.

“You have this...” mi-a inmanat un fel de nautic chart veche cu cerneala diluata de apa sarata.

“OK.”

“You can buy ice from us for your beer and store it in one of the livewells. There are four livewells on this boat, here, here. here and here."”

“Sure”, am ridicat si eu din umeri plictisit.

Am cumparat gheata de la ei, am pus "racoritoarele" la gheatza si ne-am urcat la bord.

“I’ll give you a push. Remember, if you pull the steering wheel to the right, the boat will go to the right and the opposite for the left.. Have fun!...” a mai adaugat doamna plictisita care ne-a inchiriat barca. Totul, de cand am parcat masina si pana cand ne-am despartit de tzarm cam 15 minute.

“OK”

Am scos barca de la ponton pe un canal ingust si dupa ce am iesit in apele Atlanticului am lasat-o pe M. sa mearga toata ziua. Mentionez ca eu am un permis pe care nu mi l-a cerut nimeni, nici n-am fost intrebat daca as avea vreunul, in Florida nici nu imi trebuia vreunul, iar M. nu are nici un fel de permis. N-am primit nici o restrictie, puteam sa ne ducem oriunde in larg, sau in apele Golfului Mexic, cu conditia sa nu plecam mai departe de 20 mile nautice de Key West.

Asta-i atitudinea care incurajeaza datul cu barca, nu constipatia cu permise si grade... :)

M. a navigat si prin traficul portuar si totul a fost cat se poate de relaxat... :) Se pare ca Florida iubeste barcile mai mult decat alte locuri.
 
Ultima editare:
A da, acte, nelipsitii avocati si mai ales instrumentele de plata. Nu cunosc statistici despre accidente, dar daca nu se lasa cu mortaciuni, fibra si elicea/motorul se schimba usor si ajuta industria locala.

Este interesanta aceasta abordare. Ca avantaj, pune omul pe apa rapid scutindu-l de cerinte stufoase care i-ar umbri vacanta si il determina sa fie responsabil cand stie ca orice greseala ar face plateste usturator.

Si exista si aici, ca peste tot in lume, cota normala de neajutorati, nepriceputi, agresivi, nesimtiti.

LE: Cele mai frecvente incidente (zilnice se pare) sunt cauzate de stirbitea elicei (care trebuie inlocuita indiferent de situatie) si daunele cauzate de acostari nepotrivite.
 
Ultima editare:
O imagine a traficului marin in jurul Manhattan-ului intr-o zi de vara. Busy, busy, din toate partile... :)

9992bc8080b8af1a68c1b1f0ab575134a94fe860.jpg


Vazute de sus, par mici, dar alea sunt vaporase si barci mai mari de 7 m. Nu se disting dinghie-urile, kayacele, SUP-urile... :)
 
Si ca toata lumea care se prosteste la batranete, cei doi nomazi s-au indragostit brusc si nefiresc de o paddle board... :) Maine flota se mareste cu acest nou (pentru noi) tip de transport pe apa. Instabil, lent, fara posibilitatea de a transporta echipamente, inutil in expeditii, pare sa fie un prilej de amuzament pe apa.

Si pentru ca Seasick & Grumpy participa la activitati impreuna, am ales o paddle board care ne va permite sa padelam impreuna, in tandem.

Duminica, daca e vreme frumoasa, o punem pe apa la ocean si incercam sa stam cat mai mult pe ea si cat mai putzin in apa. Invatam si asta tot din mers... :)

Este suficient de mare, un fel de portavion gonflabil, la 5 m lungime si 1.67 m latime, cu sarcina utila de 500 kg si o greutate proprie de 42 kg. Nu va fi usor de manevrat dar promite cateva ore de distractie la fiecare iesire (daca pluteste fara sa se sparga). Din pacate culoarea este o combinatie alb-albastru aproape oribila.

Eventual vom incerca s-o testam in conditii “de expeditii”... :)

LE: Pana vom reusi sa capturam propriile imagini pe apa cu aceasta noua “ambarcatiune” punem asta...

41073a9e34ad9de18284d36e29a149636d57e334.jpg
 
Ultima editare:
Intotdeauna m-am gandit ce satisfactii poate sa ofere o astfel de „ambarcatie”, fara ca, fireste, sa pot sa-mi raspund mie insumi. Poate voi afla de la voi :)
 
Prima impresie, e maricel portavionul... :) 790 litri volum de aer pompat la 15 psi in 20 de minute chiar la 2 pompe iti asigura cota de exercitiu fizic si incepi sa te intrebi daca mai are rost sa iesi pe apa... :)

E rigida! Acum... ca bucuria-i mare... :)

Sa vedem daca sta rigida pana maine... si daca trece proba de etanseitate, e buna de dat la apa... Luam cu noi o sticla de cico s-o botezam.

Numele tau este "The Carrier", ca in aircraft carrier... ca ai spatiu pe punte suficient pentru o aterizare.. :)

Nu e foarte clar unde va incapea si board-ul asta in micul nostru apartament alaturi de U-Boat, KaBoat, motor si restul echipamentelor.

LE: A propos de cei tentati de un hobby (sau ambarcatie) noua. Nu va mai coditi cu intrebari si calcule, opinii, manuale, video clipuri, daca vreti ceva, asumati-va toate riscurile si pasiti inainte, ca viata-i scurta si bucuriile putzine. Veti invata din mers cum trebuie procedat si veti face cu placere ce vi se potriveste. Probabil veti trage relativ rapid concluziile de rigoare daca hobby-ul (sau ambarcatiunea) se asorteaza la stilul de viata si la ce va gadila cel mai tare.

Luni seara ne-a venit ideea in pat inainte sa adormim, marti am cautat online un paddle board care poate fi padelat in tandem, am ales gonflabil ca nu avem spatiu unde sa-l depozitam si am optat pentru cel ce putea fi livrat cel mai rapid ca sa putem iesi la garla duminica. Asta a fost singurul care intrunea toate conditiile si a sosit din Florida "second day air", deci asta e... Ca e bun, ca e performant, ca sunt altele mai bune, asta e... invatam pe el, il pastram ca pe un dulce "blestem', ne chinuim cu ce nu se potriveste si ne bucuram de ce ofera... ca asa e soarta.

Daca tot n-am bani de motor cruiser cum imi doresc, imi fac o bucurie cu o olaca de PVC... :)

1b3d3725d3a937b3996aa43164817cdd08cad7ff.jpg


953b0225ec40f914517d1e01d5ee048d32af49d3.jpg


703cd758a80a2eb05af9a1b323e1de47b578af9c.jpg
 
Ultima editare:
E chiar... urias!!! Astept cu nerabdare raportul de tura :)
Am avut si eu un interes legat de o astfel de... pluta. Cum locuiesc pe malul Crisului si biroul la care am lucrat ani de zile era situat tot pe mal, la vreo 4 kilometri distanta, m-am tot gandit cu ce as putea sa fac naveta pe apa. Deoarece caiacul era prea mare ca sa-l trambalez prin bloc am incercat sa minimizez „barca”, sa raman doar cu opera vie pe care sa o pot lua sub brat si rezultatul a fost un fel de SUP. Din pacate n-am materializat ideea si intre timp am trecut la alt job asa ca ideea nu mai e de actualitate.
 
Si ca toata lumea care se prosteste la batranete, cei doi nomazi s-au indragostit brusc si nefiresc de o paddle board... :) Maine flota se mareste cu acest nou (pentru noi) tip de transport pe apa. Instabil, lent, fara posibilitatea de a transporta echipamente, inutil in expeditii, pare sa fie un prilej de amuzament pe apa.

Si pentru ca Seasick & Grumpy participa la activitati impreuna, am ales o paddle board care ne va permite sa padelam impreuna, in tandem.

Duminica, daca e vreme frumoasa, o punem pe apa la ocean si incercam sa stam cat mai mult pe ea si cat mai putzin in apa. Invatam si asta tot din mers... :)

Este suficient de mare, un fel de portavion gonflabil, la 5 m lungime si 1.2 m latime, cu sarcina utila de 500 kg si o greutate proprie de 42 kg. Nu va fi usor de manevrat dar promite cateva ore de distractie la fiecare iesire (daca pluteste fara sa se sparga). Din pacate culoarea este o combinatie alb-albastru aproape oribila.

Eventual vom incerca s-o testam in conditii “de expeditii”... :)

LE: Pana vom reusi sa capturam propriile imagini pe apa cu aceasta noua “ambarcatiune” punem asta...

41073a9e34ad9de18284d36e29a149636d57e334.jpg

Ho, ho, ho... distracții plăcute cu noua jucărie! :) Râdem noi, râdem, dar padelatul ăsta în picioare poate să fie o linguriță de tinerețe pe zi, la ce solicitări faine te expune :)

Sub egida ”Toată lumea se prostește la bătrânețe”, mi-aș cumpăra și eu un 470, cu care să zbor pe valuri, legat în ham, cu abdomenul numa” pătrățele! :D
 
E chiar... urias!!! Astept cu nerabdare raportul de tura :)
Am avut si eu un interes legat de o astfel de... pluta. Cum locuiesc pe malul Crisului si biroul la care am lucrat ani de zile era situat tot pe mal, la vreo 4 kilometri distanta, m-am tot gandit cu ce as putea sa fac naveta pe apa. Deoarece caiacul era prea mare ca sa-l trambalez prin bloc am incercat sa minimizez „barca”, sa raman doar cu opera vie pe care sa o pot lua sub brat si rezultatul a fost un fel de SUP. Din pacate n-am materializat ideea si intre timp am trecut la alt job asa ca ideea nu mai e de actualitate.

@Crododilu Nu ai fi fost singurul. Se pare ca s-au mai grabit si altii la servici pe un SUP... :) Voi incerca sa surprind “Operatiunea Portavionul” in cateva imagini.



Da halatul?
Cat e halatul?


@piesenoi gluma cu halatul trebuie sa mi-o desenezi pe hartie milimetrica... :)


Ho, ho, ho... distracții plăcute cu noua jucărie! :) Râdem noi, râdem, dar padelatul ăsta în picioare poate să fie o linguriță de tinerețe pe zi, la ce solicitări faine te expune :)

Sub egida ”Toată lumea se prostește la bătrânețe”, mi-aș cumpăra și eu un 470, cu care să zbor pe valuri, legat în ham, cu abdomenul numa” pătrățele! :D

@Florio Pai, ce mai astepti? Sfarsitul batranetzii vine brusc si neasteptat. Du-te si bucura-te cat mai ai timp... :)
 
Ultima editare:

Back
Sus