traseu Murighiol - Sf. Gheorghe, alternativa pe canale

In primul rand: Salut tuturor!

Imi fac un plan de o minivacanta de 5 zile incheiata pe 1 mai, vreau sa ajung la Sf. Gheorghe cu barcuta personala de 4.10m si 10cp, 2 adulti + 1 copil + echipament usor, plecand din Murighiol. Am o serie de intrebari pentru cei care cunosc mai bine zona.

As vrea sa incerc un traseu alternativ (macar la intoarcere ca sa scap de mers in amonte), si pentru ca cel putin o parte din traseu e mai putin anost, si vreau ca drumul dus-intors sa fie ca o "plimbare".

Voi descrie aici traseul in aval:

1. plecare din Murighiol. rampa amenajata pentru dat barca la apa, ceva ajutor la operatiune, parcare pazita? aveti un update recent? sau recomandati plecare Mahmudia?
2. bratul Sf. Gheorghe pana la intrarea in canalul Dunavat
3. din canalul Dunavat intru pe Canalul de Centura pana la canal Dranov - este navigabil? sunt blocaje, colmatari, plauri, posibile alte pericole?
4. in continuare merg pe canal de Centura pana la intrare pe Crasnicol - aceleasi intrebari ca mai sus.
5. cobor pe Crasnicol, pana la intersectie canal Belciug - aceleasi intrebari ca mai sus.
6. mai departe pe Crasnicol pana la C. Cisterna
7. Cisterna pana la Uncova
8. din Uncova intru pe Ciotic, canalul Turcesc si ajung in Sfantu Gheorghe.

Traseul de la punctele 6,7,8 il stiu, am fost de mai multe ori (spre Canal Tarata si pe L. Belciug) cu omul meu de baza din Sf. Gheorghe, cand apa era scazuta si nu am intampinat probleme.
Zona 3-4-5 nu o cunosc si aici am nevoie de ajutorul vostru.

Urmaresc cotele apelor, prognoza meteo...
Din topicul lui Pupezica inteleg ca daca e cota peste 180 in Tulcea, ar trebui sa fie ok.

Multumesc!
 
In primul rand: Salut tuturor!

Imi fac un plan de o minivacanta de 5 zile incheiata pe 1 mai, vreau sa ajung la Sf. Gheorghe cu barcuta personala de 4.10m si 10cp, 2 adulti + 1 copil + echipament usor, plecand din Murighiol. Am o serie de intrebari pentru cei care cunosc mai bine zona.

As vrea sa incerc un traseu alternativ (macar la intoarcere ca sa scap de mers in amonte), si pentru ca cel putin o parte din traseu e mai putin anost, si vreau ca drumul dus-intors sa fie ca o "plimbare".

Voi descrie aici traseul in aval:

1. plecare din Murighiol. rampa amenajata pentru dat barca la apa, ceva ajutor la operatiune, parcare pazita? aveti un update recent? sau recomandati plecare Mahmudia?
2. bratul Sf. Gheorghe pana la intrarea in canalul Dunavat
3. din canalul Dunavat intru pe Canalul de Centura pana la canal Dranov - este navigabil? sunt blocaje, colmatari, plauri, posibile alte pericole?
4. in continuare merg pe canal de Centura pana la intrare pe Crasnicol - aceleasi intrebari ca mai sus.
5. cobor pe Crasnicol, pana la intersectie canal Belciug - aceleasi intrebari ca mai sus.
6. mai departe pe Crasnicol pana la C. Cisterna
7. Cisterna pana la Uncova
8. din Uncova intru pe Ciotic, canalul Turcesc si ajung in Sfantu Gheorghe.

Traseul de la punctele 6,7,8 il stiu, am fost de mai multe ori (spre Canal Tarata si pe L. Belciug) cu omul meu de baza din Sf. Gheorghe, cand apa era scazuta si nu am intampinat probleme.
Zona 3-4-5 nu o cunosc si aici am nevoie de ajutorul vostru.

Urmaresc cotele apelor, prognoza meteo...
Din topicul lui Pupezica inteleg ca daca e cota peste 180 in Tulcea, ar trebui sa fie ok.

Multumesc!

Nu am inteles exact traseul... cunosc bine zona si-ti dau toate indicatiile necesare, numai ca nu acum, sunt la Galati, repar Pupezica... Nu am denumirile tale, poate postezi o harta sa explici ce traseu vrei. Crasnicolul nu are nici o treaba cu Dunavatul... Dar poti face un super-traseu in Delta de Sud. Inca o data, iti dau toate detaliile, dar pana atunci, gasesti harti si detalii pe postul meu...

P. S. Ma bucur ca mai sunt si dintre acestia... care vor sa descopere !!!

P. P. S. Te rog adu-mi aminte pe privat, luni, asta ca sa gasesc postul usor...
 
Ultima editare:
Cu scuzele de rigoare... m-am pripit

Ok, am citit in fuga si nu intelesesem traseul... Intru-cat n-am somn, sa explic putin... :):):)


1. plecare din Murighiol. rampa amenajata pentru dat barca la apa, ceva ajutor la operatiune, parcare pazita? aveti un update recent? sau recomandati plecare Mahmudia?

Murighiol are avantajul ca este un pic mai la vale. Rampa de beton exista, parcare pe bani, da. De obicei imi lasam masina la Tanti Frosa, carciumareasa de lana rampa. In Mahmudia, poti da barca la apa imediat dupa Casa Teo, dar nu este rampa, insa intru-cat ai apa mare si buna, nu este chiar nici o problema. Masina poti sa ti-o lasi chiar in fata Casei Teo, au camere de supraveghere, trebuie vb. cu ei. De costat nu costa, intrucat este terenul primariei... dar o cinste nu strica... nu poate face decat bine. :):):)

Eu recomand aceasta varianta care-mi ofera conditii mai civilizate (Casa Teo versus Murighiol) , pentru cat de primitori si reliable au fost cei de la Casa Teo cu mine si... pentru ca ajung mai repede pe apa... pana la Murighiol mai sunt cca 15 km !!! :):):)

2. bratul Sf. Gheorghe pana la intrarea in canalul Dunavat

Aici s-a produs "confuzia"...

Detalii+1+Delta+de+Sud+pentru+Gstef+24.03.2013.png


Ai urmatoarele variante:

1. Pentru "mai scurt pe Dunare", mergi pana la Dunavat, intrii pe Canalul Dunavat si apoi faci pe primul canal la stanga (Cocos "fake" ii spun eu intru-cat multa vreme am crezut ca acela este Canalul Cocos...), canal care te scoate FARA PROBLEME in Canalul Dranov, asta daca mergi tooot drept... Nu sunt cioate, apa cca 2m sau mai mult, acum pe ape mari, canalul este mai "dosnic" decat Cocosiul si deci... mai putine valuri de la conlocuitori...

Pana aici probleme de navigatie nu sunt... doar urmatoarele aspecte: Dunarea este fff mare si cara trunchiuri si craci la greu. Unele plutesc intre ape... asa ca ATENTIE. Tehnica de a merge prea sub mal, pentru evitarea curentului sau a valurilor nu prea este buna intru-cat la mal, toate buturugile care in mod normal fac deliciul pescarilor SUNT ACOPERITE DE APE... Cam acestea ar fi cele doua probleme pe care le-as putea intrevedea...

2. Pentru "mai mult pe Dunare", lasi intrarea in Canalul Dunavat pe dreapta, intrii pe Dunare Noua, apoi o cocoasa de Dunare Veche si ajungi la Canalul de Centura, recte zona Canalului Dranov.

Canalul Dranov se duce drept inainte, spre sud-vest, tu faci stanga (est) pe Canalul de Centura si prinzi primul canal pe dreapta, catre sud, care este Crasnicolul. Intrarea se identifica fff bine, nu sunt probleme.

Trebuie sa stii ca la intrarea pe Dranov si la intrarea pe Crasnicol sunt (in sezon) destul de multi pescari, scule, setci, etc...

Alte probleme fata de cele amintite pa primul punct nu sunt...

... acum, pe ape mari, dar pe ape mici, TREBUIE STIUT faptul ca prima portiune a Canalulul Dranov, in sensul tau de mers, are apa fff mica, nu este dragat. Pe harta, aceasta zona cu apa mica este cam in zona "verde", pana la intersectia Dranovului cu "Cocos fake"... Apoi Dranovul se linisteste, chiar pe ape mici.

3. din canalul Dunavat intru pe Canalul de Centura pana la canal Dranov - este navigabil? sunt blocaje, colmatari, plauri, posibile alte pericole?

Aici, la mine sau la tine, este o confuzie. :confused::confused::confused:

Deci... sa concluzionam... cum-ne-cum, am ajuns pe Crasnicol :cool::cool::cool:

Aici incepe "dansul"...

4. in continuare merg pe canal de Centura pana la intrare pe Crasnicol - aceleasi intrebari ca mai sus.
5. cobor pe Crasnicol, pana la intersectie canal Belciug - aceleasi intrebari ca mai sus.
6. mai departe pe Crasnicol pana la C. Cisterna

Crasnicolul nu trebuie subestimat NICI PE APE MARI. La inceput pare fff prietenos, pana te prinde... Daca primele sute de metri, poate mai bine de 1 km, este cvasi OK, apoi incepe sa-ti arate din splendoare lui. Prima caracteristica a Crasnicolului este ca in genere are PAT DE CRACI SI DE TRUNCHIURI PE FUND... Trebuie atentie mare... Glisare, vezi ceva sau simti in pinten, redus brusc, si tot asa... La un motor asa de mic si cu ape asa de mari, poti sa ai noroc sa treci fff probleme, dar iti recomand atentie. Eu am parcurs Crasnicolul o data, la pas, si am sondat cu ghiondirul... m-am ingrozit de ce-i sub apa. Ca sa nu spunem numai de rau, am glisat si noaptea pe Crasnicol la lumina proiectorului... si am iesit... dar mi-a ajutat Dumnezeu.

A doua caracteristica a Crasnicolului sunt... ZONELE ! Zona de deasupra Belciugului este cu padure, zona de sun Belciug este preponderent cu stuf, ca toata Delta de Sud de altfel...

Sa ma explic... In prima parte ... ajungi sa mergi efectuv IN TUNEL. Se lasa salciile pe tine si te plesnesc peste... parbriz, asta daca feresti capul... :):):) Ceea ce spun este la propriu. Uneori ai mai putin de 1 m spatiu deasupra apei. Trebuie atentie mare intru-cat nu prea este convenabil sa te prinda... in glisare !

Parcurgerea Carasnicolului este o suita nesfarsita de START - GLISARE - STOP... si tot asa pe distante uneori de sub 100 m !!!

In apropierea intersectiei cu Belciugul (pe care, nota bene, trebuie sa fii fff perspicace ca sa o descoperi, dar nu vb despre asta ca se supara SSS-ul ;););) ) este Bisericuta din Inima Deltei... Poti sa te opresti daca este cineva pe-acolo sa vezi ceva... ne-mai-vazut...

Treci de Belciug si... peisajul se schimba... Stuf. Zici c-ai scapat dar.... nu este chiar asa. Uneori ai ape mai largi, alteori sunt cat barca... si stuful se impreuneaza :) si el deasupra capului tau... aceleasi probleme... nu este prea placut sa glisezi prin stuf si sa te pocneasca peste fata... Taie. In plus, cand ai apa de 1-1.5 m latime, trebuie sa stii sa conduci o barca in glisare.

Apa este, obstacole in apa, mai putine, mal pe fund (am sondat) dar... mai sunt plauri. Cand am fost eu ultima data (cred ca prin octombrie 2012) se putea trece, dar cu plaurii... never know, ca se misca... merg :):):)

Obstacolul cel mai mare, dar in sezon, este vegetatia compacta care poate sa acopere acest canal neumblat. Tu insa nu vei avea probleme intru-cat este mai...

Rezumand, parcurgerea Crasnicolului nu este easy si nici facila si se adreseaza celor cu experienta.

Crasnicolul se lasa in Canalul Zaton - Buhaz, dupa denumirile pe care le cunosc eu. Canalul Zaton - Buhaz este un fel de "cordon litoral" dar pe partea cealalta fata de Sf. Gheorghe. Este ultimul canal inainte de Marea cea Mare...

Crasnicolul se mai intersecteaza cu un canal, oarecum paralel cu Belciugul, Canalul Palade ... care iese in Dunare spre nord - est. Eu nu l-am facut, parerea mea este ca IESE in Dunare, pescarii mi-au spus ca nu se poate trece...

Nu stiu ce numesti tu "Cisterna"... m-ar interesa sa dai detalii.

Dar sa revenim la o alta problema... TIMPUL
Presupun ca vrei sa te bucuri, nu sa alergi la turatie maxima.

1. Mahmudia - Dunare Noua - Cotul Uzlinei - 20-30 min
2. Cotul Uzlinei - Murighiol - 10 min
3. Murighiol - Dunare - Dunavat - 20-30 min
4. V1 Dunavat - Canalul Dunavat - Cocos fake - Dranov - 30-45 min, dar ai ratat DEFINITIV Crasnicolul. Poti sa mai intrii doar daca o iei pe Dranov spre nord, sa te intorci in Centura, situatie in care mai adugi cca 30 min. Atentie, zona cu apa mica !!!
5. V2 Dunavat - Dunare Noua - Dunare - intrarea pe Canalul Dranov / Canalul de Centura - 30-45 min
6. Intrarea pe Canalul de Centura - intrarea pe Crasnicol - 15 min
7. Canalul Crasnicol - intersectia cu Canalul Belciug - 1-2 ore, functie de conditii
8. Canalul Crasnicol intersectia cu Belciug - Canalul Zaton - Buhaz - 2-3 ore, functie de conditii (plauri, vegetatie, etc)

"Retrageri"...

Ceea ce trebuie sa mai stii in tura aceasta este ca ... NU AI PE UNDE SA TE RETRAGI, te intorci pe unde ai venit. Daca dai de un obstacol "de ne-trecut" pe Crasnicol, te intorci... pe Crasnicol. Daca gasesti Zaton - Buhazul "infundat", te intorci pe Crasnicol... E bine de stiut !!!

7. Cisterna pana la Uncova
8. din Uncova intru pe Ciotic, canalul Turcesc si ajung in Sfantu Gheorghe.

Nu stiu unde este Uncova. In opinia mea Canalul Turcesc (recte Garla Turceasca) este altul, este langa Garla de Mijloc, tocmai spre Sfantu'. Ciotica este pe malul "marii", iesire in Laguna Sahalinului... deci n-ai treaba cu ea. Spun aceste lucruri intru-cat MA INTERESEAZA EXPLICATII AMANUNTITE... ai spus ca stii zona...

Dupa mine... daca iesi in Canalul Zaton Buhaz din Crasnicol, ai o singura posibilitate : spre nord-est, adica stanga in sensul tau de mers, adica spre Sfantu'

Ce mai trebuie sa stii... sprea dreapta, Canalul Zaton-Buhaz se infunda cu plauri, imediat dupa intersectia cu Canlul Lejai. Nu poti trece spre Perisor. Lejaiul l-am parcurs numai pe vegetatie... este COMPACT, infiorator pentru un motor de 100 CP... Cu 10 poti trece doar daca este vegetatie. Fara sa complic prea mult "povestea", poti face dreapta (sud-vest_ pe Zaton Buhaz pana in Lejai, poti urca spre nord pe Lejai pana la intersectia cu... Canalul Belciug care, in zona aceea se numeste "Tarata"... poti face dreapta pe "Tarata" (spre est) pana la intersectia cu Crasnicolul si te poti intoarce... dar n-are sens. Eu am parcurs si varianta asta, nu sunt obstacole majore, apa peste 2 m... este OK cu exceptia vegetatiei compacte.

Canalul Zaton Buhaz zici ca-l stii... daca vrei sa te distrezi, mai este o iesire la mare, aproape de locul in care iesi tu din Crasnicol in Zaton-Buhaz... Este apa, sunt foisoare, iesirea este barata cu popi, dar daca te sfortezi, poti trece sa iesi pe mare (daca-i linistita) si sa vii pe mare la Sfantu'. Cum te uiti la iesirea blocata cu popi, pe stanga ai cam 0.5 m apa si un pop lipsa, ceea ce-ti lasa cam 1-1-5 m spatiu sa treci cu barca. Dar este destul de riscant...

Ce mai vreau sa subliniez este ca Zaton - Buhazul are zone fff inguste care solicita un pic maiestria pilotului la glisare...

Timp estimat de la intersectia Crasnicol / Zaton-Buhaz pana in Sfantu'... cca 1 ora.

Detalii+2+Delta+de+Sud+pentru+Gstef+24.03.2013.png


In concluzie, ceea ce ti-ai propus este realizabil DAR CU MARE ATENTIE. Conditiile "ape mari" si "frig - lipsa vegetatie"... te pot feri de multe din problemele pe care le-am enumerat, dar traseul, in ansamblul lui, nu trebuie subestimat. Este un traseu lung, fara posibilitati de retragere in caz de ceva, conditiile meteo il pot face dificil, lung si obositor.
 
Ultima editare:
Completare... pentru Gspeph - Delta de Sud

Gasesti toate detaliile turei mele descrise... mentionez asta deoarece am fost de mai multe ori... incepand cu... aici (sunt mai multe posturi):

http://www.barcaholic.ro/f29/barcuta-mea-gonflabila-de-la-decathlon-2891-58.html#post40271

Ai si poze ca sa vezi cu ce te confrunti.

Inca ceva... eu am facut tura descrisa pe 21.07.2012. Dunarea, la Tulcea, era ...+ 90 cm.

Cotele+apelor+Dunarii+in+21.07.2012+pentru+Gsteph.png


Acum, mai precis ieri, erau + 320 cm la Tulcea

Cotele+apelor+Dunarii+in+24.03.2013+pentru+Gsteph.png


Concluzia o tragi singur, cu amendamentul ca tura este dificila...

Bafta multa !!!
 
nu speram sa imi raspunda Pupezica!
ma bazam pe asta!
:D

MULTUMESC!

urmaresc topicul tau de multa vreme.

voi reveni cu niste precizari, si asupra denumirilor si a traseului, imediat ce pregatesc screenshot-urile.
 
nu speram sa imi raspunda Pupezica!
ma bazam pe asta!
:D

MULTUMESC!

urmaresc topicul tau de multa vreme.

voi reveni cu niste precizari, si asupra denumirilor si a traseului, imediat ce pregatesc screenshot-urile.

Cu placere si sa-ti foloseasca... Si mie mi-a raspuns Ciby cand m-am incurcat in Delta de Vest - Barlogul lui Ciby :):):) cu toate "Sontile" acelea... La fel mi-a raspuns si Vali pe subiecte tehnice... Si multi altii, Florio, Corcodiludiludilu... si lista poate continua. Daca stii ceva si tii numai pentru tine, n-ai facut nimic !!!

Asa cum am mai spus (de vreo 100 de ori :):):) ) singurul motiv pentru care scriu pe acest site este sa ofer acea informatie care lipseste cu desavarsire dar pe care eu am dobandit-o prin... "practica" !!! Poate deschid si altora gustul pentru explorari... :):):) in Delta Dunarii !!!
 
Fisier GPX cu Delta de Sud

Atasez si fisierul GPX intr-o arniva, sa-l poti rula pe Google
 

Atașamente

  • Delta de Sud 21.07.2012.zip
    33.5 KB · Vizualizări: 78
Multumesc!

Eu folosesc Garmin Map Source cu hartile ROAD 2008, si Google Earth (sau Maps pe telefon).

Despre denumiri: unele dintre canale le stiu de la cei din Sf. Gheorghe si intamplator coincid cu ce imi spune Garmin Map Source (desi la Mila23 am avut discutii pe tema asta cu cei de acolo). Am atasat niste imagini.

Canal Zaton - Buhaz = Ciotic[a]
Canalul Uncova - este legatura intre Zaton Buhaz si Palade - continuat cu Cisterna (Palade?) dupa Garmin si localnici Sf. Gheorge.
"Bisericuta" sau "La popi" (am gasit pe o harta Grindul "La popi") este pe Crasnicol inainte de intersectia C. Belciug.
Am figurat cu rosu traseul (partea de sud).
73836641.png



Portiunea de Canal de Centura dintre Crasnicol si C. Dranov este clara in Google Earth - apare destul de bine "documentata" cu foto...
In Garmin, OSM si GE este figurat acest canal intre C. Dranov si C. Dunavat (numit tot C. de Centura in Garmin).
Asta imi este mie necunoscut. Pe GE satelit e "anemic".

59693039.png


Si un screen din GE:
98376719.png


Tot traseul din partea sudica, adica Buhaz (Ciotic), Uncova, Cisterna/Palade, si Crasnicol pana la intersectia cu Belciug si Taratza am parcurs-o de mai multe ori (cautand stiuca) ultima data in toamna tarzie 2011, si stiu la ce sa ma astept. Cioate, plase nesemnalizate...
Am fost in plimbare de 2 ori pe C. Belciug pana la lac si cred ca pot sa nimeresc intrarea printre plauri. Planuiesc sa ajung si acolo daca toate merg bine. O sa merg si pe Taratza sa vad daca se infunda sau nu.

Nu cunosc C. Crasnicol, la nord de Belciug si nici cele 2 canale de centura: intre C. Dunavat si C. Dranov (asta ma ingrijoreaza mai mult) si apoi intre C. Dranov si Crasnicol (asta mai putin). Voi tine cont de safaturile tale!

Pentru frumusetea Crasnicolului spre nord si mai departe spre Dunavat am ales traseul asta. Buhaz, Uncova are cam mult stuf, e adevarat... Pe Cisterna/Palade insa devine mai variat, copaci, poti sa acostezi...

Despre viteza... ce sa zic... barca mea nu gliseaza, asa ca voi merge in regim de deplasament. Ajunge la vreo 20km/h cu 2 persoane si ceva bagajel. Estimez o viteza de max. 15km/h max. Intrucat vreau sa ajung dimineata in Murighiol probabil spre seara voi fi la Sf. Gh.

Track-ul pus in graba pe Garmin Maps imi zice ca sunt vreo 52km, deci 5 ore de mers continuu. Motorul imi ia cam 2.5l/h, voi avea 20l in rezervor si un rezervor suplimentar de 12l (toamna trecuta am avut probleme cu un "dop" de apa in carburator, benzina f. proasta).
 

Atașamente

  • Murighiol-SfGh-canale.zip
    1.8 KB · Vizualizări: 41
Ultima editare:
Foarte tare...

Foarte tare... sa o luam pe rand...

Eu folosesc Garmin Map Source cu hartile ROAD 2008, si Google Earth (sau Maps pe telefon).

Eu folosesc ViewRanger, care, la randul lui :):):), foloseste Open Street Map.

ViewRanger online trip planning and sharing community for the outdoors Trebuie sa-ti faci cont. Este disponibil pt. Symbian, Android si IPhone.

OpenStreetMap Poti sa vizualizezi fara cont.

Aceasta harta, facuta de cei ca mine si de ce nu, ca tine, este cea mai exacta harta a Deltei in momentul de fata, dpdv al traseelor, fara denumiri. Am verificat-o in fff multe situatii si are o acuratete, dupa parerea mea, de 95-98 %, ceea ce este enorm. Singurul canal cunoscut, spre exemplu, care nu este trecut pe Open Street Map, este Canalul Cocos. Deasemenea nu sunt trecute incintele, unde cei ca mine, in cautare de salbaticie, n-au acces sau n-au interes... Mai lipsesc Zatoanele, Rosca, etc... dar asta din pricina minunatilor de ecologisti care "apara" Delta de cei care vor sa o cunoasca... :mad::mad::mad: Si polueaza cu motoarele lor mari :mad::mad::mad:, nelasand pelicanii sa se inmulteasca in voie, ne-deranjati de catre cei care pescuiesc cu curent... :mad::mad::mad:

:eek:t: Sorry iar m-am aprins...

Canal Zaton - Buhaz = Ciotic[a]
Canalul Uncova - este legatura intre Zaton Buhaz si Palade - continuat cu Cisterna (Palade?) dupa Garmin si localnici Sf. Gheorge.
"Bisericuta" sau "La popi" (am gasit pe o harta Grindul "La popi") este pe Crasnicol inainte de intersectia C. Belciug.
Am figurat cu rosu traseul (partea de sud).

Ok, nu stiam aceste denumiri, n-am nimic de obiectat. Multumesc pentru informati(e). Dar nu prea are rost sa te abati de la Crasnicol. Depinde de timp... faci o analiza la momentul intersectiei cu Cisterna. Cand am fost eu, asa gandisem, insa un localnic mi-a spus ca NU SE IESE. Eu nu povestesc decat despre CEEA CE AM FACUT / PARCURS EU CU PILOTUL MEU SI CU PUPEZICA... Paladele-meu, Cisterna-ta eu nu am facut-o. Deci nu te pot sfatui...

Ceea ce m-a uimit la Bisericuta... La popi... aveau icoane slave, poze, trase in folie, batute in cuie pe salcii... mai mult nu spun !!!

Portiunea de Canal de Centura dintre Crasnicol si C. Dranov este clara in Google Earth - apare destul de bine "documentata" cu foto...
In Garmin, OSM si GE este figurat acest canal intre C. Dranov si C. Dunavat (numit tot C. de Centura in Garmin).
Asta imi este mie necunoscut. Pe GE satelit e "anemic".

Nu exista !!! Canalul de Centura... denumit ca multe altele, incepe la Dranov si "cica" iese in Dunare, spre sud-est. Eu l-am parcurs NUMAI intre Dranov si Crasnicol si vice-versa. Este fara probleme, cu exceptia posibilelor scule...

Din pacate, se vede si pe ViewRanger... Ti-am spus, 95-98% acuratete !!! :):):) Cum sa-ti explic, cand intrii din Dunare pe Dranov / Canalul de Centura la care te referi, ai un mare DIG pe dreapta... Cand iesi din Crasnicol in Canalul de Centura, ai alt mare dig in fata... Nu este, dupa stiinta mea, trecere "de centura" intre Dranov si Dunavat. Dar promit sa investighez... Am fost de mai multe ori, cel putin 10 !!! b-)b-)b-) in acele locuri, si NU L-AM VAZUT !!! Poate ma insel dar...

Tot traseul din partea sudica, adica Buhaz (Ciotic), Uncova, Cisterna/Palade, si Crasnicol pana la intersectia cu Belciug si Taratza am parcurs-o de mai multe ori (cautand stiuca) ultima data in toamna tarzie 2011, si stiu la ce sa ma astept. Cioate, plase nesemnalizate...
Am fost in plimbare de 2 ori pe C. Belciug pana la lac si cred ca pot sa nimeresc intrarea printre plauri. Planuiesc sa ajung si acolo daca toate merg bine. O sa merg si pe Taratza sa vad daca se infunda sau nu.

Respect si felicitarile mele. Sunt putini care s-au dat in Delta de Sud. Catre Lacul Belciug ai 6 zone naspa... plauri, cioate, diverse obstacole. Nici unul de ne-trecut dar... scuze SSS :cool::cool::cool: ... cele mai multe se ocolesc pe stanga, in drumul CATRE LAC... Dar merge si... la miros. Intrarea din Crasnicol este "oblica", prin stuf si fff ingusta... atat cat sa te descurajeze... Dar mai departe... pentru connoisseuri...

Taratza... se infunda sigur. Aproape ca nu vei putea intra "la dreapta"... venind de pe Crasnicol - Dranov si privind / mergand spre Belciug !!!

Nu cunosc C. Crasnicol, la nord de Belciug si nici cele 2 canale de centura: intre C. Dunavat si C. Dranov (asta ma ingrijoreaza mai mult) si apoi intre C. Dranov si Crasnicol (asta mai putin). Voi tine cont de safaturile tale!

Pentru frumusetea Crasnicolului spre nord si mai departe spre Dunavat am ales traseul asta. Buhaz, Uncova are cam mult stuf, e adevarat... Pe Cisterna/Palade insa devine mai variat, copaci, poti sa acostezi...

O sa-l cunosti, asa te simt... Este spectaculos, salbatic, frumos in duritatea lui... ostil omului nepregatit si plin de satisfactii dupa ce-l parcurgi... Salcii si culori in apa... locuri neumblate... Bisericuta din Inima Deltei... Stuf plecat care "te biciuieste" daca esti neatent... Ape drepte si netulburate de "bizoni"...

Despre viteza... ce sa zic... barca mea nu gliseaza, asa ca voi merge in regim de deplasament. Ajunge la vreo 20km/h cu 2 persoane si ceva bagajel. Estimez o viteza de max. 15km/h max. Intrucat vreau sa ajung dimineata in Murighiol probabil spre seara voi fi la Sf. Gh.

Ia-ti rezerve... Cumpara-ti timp... Uita-te exact cand rasare soarele si cand apune... a fost echinoctiul... ai cca 12 ore de lumina. Crede-ma, nu este o fericire sa te prinda noaptea, nici macar pe Dunare. Mi s-a intamplat de multe ori. Ti-am mai spus, m-a prins noaptea pe Crasnicol si am glisat la lumina proiectorului, dirijat din telcomanda de Pilot (proiectorul, nu eu :):):) )... Cand ai sa jungi acolo, ai sa-ntelgi... Si era pe apa mica... septembrie - octombrie 2012... mica rau !!!

Viteza ta este "mica rau"... poate ar fi bine sa dublezi timpii estimati de mine... Nu te sfatuiesc de rau !!!

Tura mea, cu plecare din Mahmudia, cazare la Sfantu' apoi bucla "ta" are ... 107.04 mm... adica MILE MARINE !!! Asta inseamna cca 200 Km. Eu am plecat din Mahmudia (sa presupunem ca si tu) si m-am dus la Sfantu' (cca 60 km), de unde m-am "jucat" pe Zaton Buhaz... si am facut traseul tau, dar in sens invers, apoi, back de la Dranov la Sfantu... Da-i l jumatate si tot are cca 100 Km !!! La 15 km/h, nu mananci, nu bei, nu respiri... inseamna cca 7 ore... Ia-ti rezerve... Cumpara-ti timp...

Track-ul pus in graba pe Garmin Maps imi zice ca sunt vreo 52km, deci 5 ore de mers continuu. Motorul imi ia cam 2.5l/h, voi avea 20l in rezervor si un rezervor suplimentar de 12l (toamna trecuta am avut probleme cu un "dop" de apa in carburator, benzina f. proasta).

Eu nu plec fara rezerve de benzina... La "ale mele" stau cam asa... La "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" 3.20 m cu motor de 10 CP imi iau, pe langa rezervorul de 12 L, inca 10 L in canistra. Cei 12 L mi-au ajuns, nu o data, pentru ture de 100 Km +... La Pupezica, 5 m cu 100 CP imi iau, pe langa cei 70 L din rezervor, inca 2x20L = 40 L in canistre... si mi-a ajuns pentru ture de 200 km +... cei din rezervor, ca sa comparam "mere cu mere". Fa o regula "de trei simpla"...

Bafta multa inca o data.
 
Salutare,
Pupezica, ce GPS folosesti (ce aparat)?
Ma intereseaza sa cumpar unul pentru a-mi marca drumurile :). Multumiri.
 
Salutare,
Pupezica, ce GPS folosesti (ce aparat)?
Ma intereseaza sa cumpar unul pentru a-mi marca drumurile :). Multumiri.

Nu folosesc un GPS in adevaratul sens al cuvantului. Folosesc un tel Nokia E-7.00 cu Symbian Belle pe el, dar asta nu are mare importanta. Orice tel. cu Symbian, Android, IPhone... merge cu softul pe care-l folosesc. Trebuie sa ai doar... "ecran mare"... :):):) Link-urile nu le mai pun... Le ai in postul anterior.. Eu mi-am inregistrat toate turele. Am setat la fel tel., ceasul de la mana si aparatul photo... si determin cu "exactitate" unde am facut poza... de anul acesta, dupa ce am "din nou" Pupezica, voi folosi si un ... reportofon... Daca tot ma asculta... sa ma ascult si eu... "la ora fixa" !!! :):):) cu descrierea turelor !
 
Nu folosesc un GPS in adevaratul sens al cuvantului. Folosesc un tel Nokia E-7.00 cu Symbian Belle pe el, dar asta nu are mare importanta. Orice tel. cu Symbian, Android, IPhone... merge cu softul pe care-l folosesc. Trebuie sa ai doar... "ecran mare"... :):):) Link-urile nu le mai pun... Le ai in postul anterior.. Eu mi-am inregistrat toate turele. Am setat la fel tel., ceasul de la mana si aparatul photo... si determin cu "exactitate" unde am facut poza... de anul acesta, dupa ce am "din nou" Pupezica, voi folosi si un ... reportofon... Daca tot ma asculta... sa ma ascult si eu... "la ora fixa" !!! :):):) cu descrierea turelor !

Cu respect si admiratie pentru cata munca investeste Bogdan in cartografierea Deltei, as vrea sa amintesc ca, cel putin pana stinge unchiu' Sam lumina, in pustietati un GPS cu receptie satelit este mai de incredere decat reteaua de telefonie celulara. Pe sosea si "la oras" utilizam si noi telefoanele pentru navigatie, insa pe coclauri nu m-as lasa pe mana retelei telefonice cu antene la sol.

Urmatorul pas va fi GPS cu afisare imagine satelit in real time, cand iti poti face cu mana din barca (si poze)...:) Adica exista, dar nu se prea vinde...

Inca o data, tot respectul pentru efortul de a aduce Delta Dunarii la lumina.
 
Ultima editare:
Portiunea de Canal de Centura dintre Crasnicol si C. Dranov este clara in Google Earth - apare destul de bine "documentata" cu foto...
In Garmin, OSM si GE este figurat acest canal intre C. Dranov si C. Dunavat (numit tot C. de Centura in Garmin).
Asta imi este mie necunoscut. Pe GE satelit e "anemic".

59693039.png


Si un screen din GE:
98376719.png


.

Canal de centura intre Dunavat si Dranov exista, nu stiu insa cat de usor poate fi parcurs. Eu nu am intrat pe el, dar de vazut, l-am vazut de cate ori am trecut pe Dunavat (Pupezica, e posibil sa-l fi ratat din cauza vitezei :)). Pe GE este anemic, dar la zoom mare i se poate urmari traiectoria (cum stiti, acolo unde dispare luciul apei este galerie de copaci) si, de asemenea, i se vede clar confluenta cu Dunavat si cu Dranov. Cat priveste fotografiile de pe GE, eu vad 6 pe zona Dunavat-Dranov, si doar una pe zona Dranov-Crasnicol.
Atasez 3 poze descarcate de pe GE. A doua este facuta din Canalul Dunavat spre Canalul de Centura. Ambarcatiunea legata la mal poate fi reper: eu am vazut-o tot timpul acolo, in ultimii ani.
 

Atașamente

  • 55419922.jpg
    55419922.jpg
    47 KB · Vizualizări: 101
  • 28172710.jpg
    28172710.jpg
    71.6 KB · Vizualizări: 100
  • 28172726.jpg
    28172726.jpg
    68.5 KB · Vizualizări: 81
Canal de centura intre Dunavat si Dranov exista, nu stiu insa cat de usor poate fi parcurs. Eu nu am intrat pe el, dar de vazut, l-am vazut de cate ori am trecut pe Dunavat (Pupezica, e posibil sa-l fi ratat din cauza vitezei :)). Pe GE este anemic, dar la zoom mare i se poate urmari traiectoria (cum stiti, acolo unde dispare luciul apei este galerie de copaci) si, de asemenea, i se vede clar confluenta cu Dunavat si cu Dranov. Cat priveste fotografiile de pe GE, eu vad 6 pe zona Dunavat-Dranov, si doar una pe zona Dranov-Crasnicol.
Atasez 3 poze descarcate de pe GE. A doua este facuta din Canalul Dunavat spre Canalul de Centura. Ambarcatiunea legata la mal poate fi reper: eu am vazut-o tot timpul acolo, in ultimii ani.

am vazut fotografiile puse in GE, dar nu totdeauna poti fi sigur 100% ca sunt atasate la coordonatele corecte, de aceea nu le-am luat in calcul pana acum.
sper sa fie apa...
multumesc pentru informatie!
 
...
Eu folosesc ViewRanger, care, la randul lui :):):), foloseste Open Street Map.

Am un telefon cu "true" GPS (chipset SirfStar) si Android. Pana acum am folosit GE (o portare nu prea reusita si am renuntat), acum Google Maps si MyTracks ca aplicatie pentru tracking. Imi fac un track in Garmin Map Source (gpx) si il import in My Tracks. Aplicatia utilizeaza Google Maps - incarca hartile si imaginile de satelit. E drept ca in lipsa semnalului trebuie sa ai totul in cache...
Este destul de presis sistemul - pe canale imi arata la zoom apropierea de mal in mod corect. Pentru orientare si ca sa nu ratezi a functionat corect pana acum (zona Mila23, nord de Sulina).
O sa incerc acum si View Ranger.

Ok, nu stiam aceste denumiri, n-am nimic de obiectat. Multumesc pentru informati(e). Dar nu prea are rost sa te abati de la Crasnicol. Depinde de timp... faci o analiza la momentul intersectiei cu Cisterna. Cand am fost eu, asa gandisem, insa un localnic mi-a spus ca NU SE IESE. Eu nu povestesc decat despre CEEA CE AM FACUT / PARCURS EU CU PILOTUL MEU SI CU PUPEZICA... Paladele-meu, Cisterna-ta eu nu am facut-o. Deci nu te pot sfatui...
Despre denumiri... localnicii, hartile (cate versiuni or fi) - toate sursele mai au inconsecvente.
Palade in partea dinspre Dunare se infunda, sau e colmatat cu vegetatie. Acum 2 ani nu se putea merge decat cateva zeci de metri. Spre vest (Cisterna) era perfect navigabil, cam 2 m de apa pana la fund, in cateva locuri se ingusta si mai erau crengi / radacini. Si plase...hmm... nu totdeauna semnalizate, asa ca trebuia sa urmaresti apa spre mal sa vezi flotoarele.

Ceea ce m-a uimit la Bisericuta... La popi... aveau icoane slave, poze, trase in folie, batute in cuie pe salcii... mai mult nu spun !!!
O sa ma opresc acolo sa vad si eu. Cand am mai trecut pe acolo nu am vrut sa-l tulbur pe calugarul (sau ce este) pe care l-am vazut acolo.

Nu exista !!! Canalul de Centura... denumit ca multe altele, incepe la Dranov si "cica" iese in Dunare, spre sud-est. Eu l-am parcurs NUMAI intre Dranov si Crasnicol si vice-versa. Este fara probleme, cu exceptia posibilelor scule...
Din pacate, se vede si pe ViewRanger... Ti-am spus, 95-98% acuratete !!! :):):) Cum sa-ti explic, cand intrii din Dunare pe Dranov / Canalul de Centura la care te referi, ai un mare DIG pe dreapta... Cand iesi din Crasnicol in Canalul de Centura, ai alt mare dig in fata... Nu este, dupa stiinta mea, trecere "de centura" intre Dranov si Dunavat. Dar promit sa investighez... Am fost de mai multe ori, cel putin 10 !!! b-)b-)b-) in acele locuri, si NU L-AM VAZUT !!! Poate ma insel dar...
Dupa cum spune Eos - se pare ca exista acest canal. GE (imaginea de satelit) si pozele asociate, apoi si ce spune Garmin... o sa vad atunci. Incerc si daca nu... ma intorc si mai merg o bucata pe Sf. Gheorghe.

Taratza... se infunda sigur. Aproape ca nu vei putea intra "la dreapta"... venind de pe Crasnicol - Dranov si privind / mergand spre Belciug !!!
Da, se infunda mergand spre Perisor, eu speram sa se poata ajunge in partea aia din ce vad in GE... nici macar nu ajunge la lacusorul ala alungit din vecinatatea dranovului.

Ia-ti rezerve... Cumpara-ti timp... Uita-te exact cand rasare soarele si cand apune... a fost echinoctiul... ai cca 12 ore de lumina. Crede-ma, nu este o fericire sa te prinda noaptea, nici macar pe Dunare. Mi s-a intamplat de multe ori. Ti-am mai spus, m-a prins noaptea pe Crasnicol si am glisat la lumina proiectorului, dirijat din telcomanda de Pilot (proiectorul, nu eu :):):) )... Cand ai sa jungi acolo, ai sa-ntelgi... Si era pe apa mica... septembrie - octombrie 2012... mica rau !!!
Viteza ta este "mica rau"... poate ar fi bine sa dublezi timpii estimati de mine... Nu te sfatuiesc de rau !!!

Am mers pe intuneric (cu ceva luna) toamna trecuta... Sulina de la ceatal pana in Mila23... Sulina a fost parfum, restul... Noroc ca am avut un prieten care stia drumul si m-a ghidat pe unde era mai dificil.

Voi avea 5 zile la dispozitie.
Iau in calcul cate 1 zi (durata 14 ore ziua) pentru a parcurge Murighiol - Sf. Gheorghe pe traseul propus.
La dus daca ajung in Murighiol inainte de 10 dimineata, imi raman 10 ore de soare pe cer (soarele apune ~20:15) + crepuscul inca min. 30m ca sa ajung la Sf. Gheorghe. pe 25 Aprilie e luna plina - dar nu ma bazez pe asta. (BTW: am lucrat ca astronom vreo 5 ani...) La plecare evident e mai simplu sa urmez acelasi traseu.

In rest voi avea 3 zile pline de bantuit zona..., cu plecari din Sf. Gheorghe si oamenii mei de acolo pregatiti sa intervina sa ma recupereze daca e cazul...

Eu nu plec fara rezerve de benzina...
Voi avea rezerva suficienta! 20+12+5l.
Cu barca incarcata la maxim (4 pers. + bagaje, total ~550kg) am consumat cam 2.5l/h, 3 ore cu viteze intre 15 si 18km/h.

Bafta multa inca o data.
Multumesc! O sa am nevoie!
 
Ultima editare:
am vazut fotografiile puse in GE, dar nu totdeauna poti fi sigur 100% ca sunt atasate la coordonatele corecte, de aceea nu le-am luat in calcul pana acum.
sper sa fie apa...
multumesc pentru informatie!

Ai dreptate! nu te poti increde 100% in pozitionarea fotografiilor de pe Google Earth; foarte multe sunt puse anapoda. In cazul de ne intereseaza, eu cred ca pozele sunt de acolo, de pe Canalul de Centura Dunavat-Dranov. Am intrat pe contul celui care le-a incarcat si am observat ca omul e pescar si ca se invarte prin zona. I-am trimis un mesaj pentru a-mi confirma. Cum primesc raspuns, il postez aici.
 
Cu scuze pentru ... "dezinformare"

Canal de centura intre Dunavat si Dranov exista, nu stiu insa cat de usor poate fi parcurs. Eu nu am intrat pe el, dar de vazut, l-am vazut de cate ori am trecut pe Dunavat (Pupezica, e posibil sa-l fi ratat din cauza vitezei ). Pe GE este anemic, dar la zoom mare i se poate urmari traiectoria (cum stiti, acolo unde dispare luciul apei este galerie de copaci) si, de asemenea, i se vede clar confluenta cu Dunavat si cu Dranov. Cat priveste fotografiile de pe GE, eu vad 6 pe zona Dunavat-Dranov, si doar una pe zona Dranov-Crasnicol.
Atasez 3 poze descarcate de pe GE. A doua este facuta din Canalul Dunavat spre Canalul de Centura. Ambarcatiunea legata la mal poate fi reper: eu am vazut-o tot timpul acolo, in ultimii ani.

@ Eos: Sincer, nu am vazut canalul respectiv. In urma postului tau, gustand ironia ta fina :):):) dar amintindu-mi de toate interventiile tale extrem de pertinente si la subiect, m-am mirat foarte... M-am uitat pe GE, m-am uitat pe ViewRanger, m-am uitat pe alte materiale pe care le mai am... si am constatat ca exista ! Probabil ai dreptate, nu l-am vazut din cauza vitezei !!! :):):) Cand intram pe Dunavat, aveam alta tinta si fiind canalul larg, intram in viteza... Cand intram pe Dranov sau ieseam din Crasnicol... iarasi ma grabeam cine stie unde. Nu l-am vazut... :confused::confused::confused: Dar il voi "cauta"... b-)b-)b-) Sa vad de unde incepe si unde se termina ... :):):)

Despre denumiri... localnicii, hartile (cate versiuni or fi) - toate sursele mai au inconsecvente.
Palade in partea dinspre Dunare se infunda, sau e colmatat cu vegetatie. Acum 2 ani nu se putea merge decat cateva zeci de metri. Spre vest (Cisterna) era perfect navigabil, cam 2 m de apa pana la fund, in cateva locuri se ingusta si mai erau crengi / radacini. Si plase...hmm... nu totdeauna semnalizate, asa ca trebuia sa urmaresti apa spre mal sa vezi flotoarele.

@Gsteph: Intrarea dinspre Dunare al lui Palade sau Cisterna, cum ii zici tu, arata bine :):):). Stiu pt. ca m-am uitat cu atentie... Ma obsedeaza faptul ca localnicul acela despre care am pomenit mi-a spus ca "nu se iese". Asa cum ti-am spus, n-am fost pe-acolo. Dar daca te uiti pe fisierul postat, eu am fost spre vest, din ceea ce numesti tu Uncova am intrat in Crasnicol. Pe topicul meu, am postat harta cu tura... Segmentul dintre Uncova si Crasnicol este navigabil, indeed...

Dupa cum spune Eos - se pare ca exista acest canal. GE (imaginea de satelit) si pozele asociate, apoi si ce spune Garmin... o sa vad atunci. Incerc si daca nu... ma intorc si mai merg o bucata pe Sf. Gheorghe.

Mi-am cerut o data scuze pentru ... "dezinformare"... :eek::eek::eek: O mai spun o data... :eek::eek::eek:

Da, se infunda mergand spre Perisor, eu speram sa se poata ajunge in partea aia din ce vad in GE... nici macar nu ajunge la lacusorul ala alungit din vecinatatea Dranovului.

:agree: Daca ai fost pe-acolo, pune niste poze. Mi-ar placea niste detalii...

Am mers pe intuneric (cu ceva luna) toamna trecuta... Sulina de la ceatal pana in Mila23... Sulina a fost parfum, restul... Noroc ca am avut un prieten care stia drumul si m-a ghidat pe unde era mai dificil.

Voi avea 5 zile la dispozitie.
Iau in calcul cate 1 zi (durata 14 ore ziua) pentru a parcurge Murighiol - Sf. Gheorghe pe traseul propus.
La dus daca ajung in Murighiol inainte de 10 dimineata, imi raman 10 ore de soare pe cer (soarele apune ~20:15) + crepuscul inca min. 30m ca sa ajung la Sf. Gheorghe. pe 25 Aprilie e luna plina - dar nu ma bazez pe asta. (BTW: am lucrat ca astronom vreo 5 ani...) La plecare evident e mai simplu sa urmez acelasi traseu.

In rest voi avea 3 zile pline de bantuit zona..., cu plecari din Sf. Gheorghe si cunostintele de acolo mele pregatite sa intervina sa ma recupereze daca e cazul...
Foarte tare analiza "soarelui"... Si eu ma uit / informez cand plec in tura, cand rasare si cand apune... sa stiu cata lumina am... desi eu plec cam tarziu in ture, gratie Pilotului... :cool::cool::cool: 10 ore s-ar putea sa-ti ajunga... n-am adunat timpii estimati de mine :):):)

Bantuit zona... fff frumos. Recomand Zatoanele si intrarile / iesirile din Laguna Sahalin... Ti-am spus ca spre Perisor n-ai cum sa treci. Spre nord, bifurcatia din Canalul de Centura a Marii = Cordon Litoral, spre lacul Tataru se infunda si ea. Pe Centura Marii n-ai ce sa vezi, cel mult sa agati un cablu de otel de la vreun bac cu pintenul... :mad::mad::mad:

Voi avea rezerva suficienta! 20+12+5l.
Cu barca incarcata la maxim (4 pers. + bagaje, total ~550kg) am consumat cam 2.5l/h, 3 ore cu viteze intre 15 si 18km/h.

La Sfantu' ai statie de benzina... dar cred ca stii deja !!!

Multumesc! O sa am nevoie!

Apreciez stilul tau echilibrat de a raspunde... chiar si la "dezinformari"... :):):) Ceea ce scriu, imi doresc sa-ti foloseasca si tie si altora... Poate se deschide "gustul" pentru Delta salbatica... si pentru ture, nu numai pentru ... pescuit !
 
Am intrat pe contul celui care le-a incarcat si am observat ca omul e pescar si ca se invarte prin zona. I-am trimis un mesaj pentru a-mi confirma. Cum primesc raspuns, il postez aici.

Am elucidat dilema! Iata raspunsul celui care a incarcat pozele pe GE:

Salut,

Pozele sunt de acum câţiva ani. Canalul e aproape întotdeauna blocat cu pomi căzuţi de pe maluri. Sunt ani când nici nu mai rămâne apă pe el... Oricum nici când e apă ceva mai multişoară nu e uşor de trecut pentru că sunt vaduri cu apă foarte mică. Am postat şi un videoclip pe youtube "Cu barca pe canal în deltă" şi acolo se vede mai clar care sunt condiţiile. Noi am intrat cu o gonflabilă şi am fost nevoiţi să ne dăm jos din ea. N-am ajuns până în Dranov.
Locul e frumos, dar rişti să omori motorul şi barca pe acolo...


Adresa filmuletului de pe YouTube: Cu barca pe canal in Delta - YouTube
 
Salut, nu am citit cu 100% atentie tot ce s-a scris pe thread, nu stiu daca ai plecat in excursie deja. Daaar, pe centura Dunavat-Dranov nu se poate trece. La 100-300 metri de la Dunavat e un prag de nisip, pe urma se sugruma, sunt salcii cazute etc. Iar la iesirea spre Can. Dranov iar se ingusteaza la mai putin de 1 metru, sunt praguri si pomi cazuti. In general, a ramas ca o balta de pescuit de subzistenta pentru pescarii din zona. Eu merg in zona toamna si nu am mai auzit pe cineva care sa faca traseul Can. Dunavat- Can Dranov pe centura de cel putin 3-4 ani.
 
Mi s-a "reperat" onoarea...

Salut, nu am citit cu 100% atentie tot ce s-a scris pe thread, nu stiu daca ai plecat in excursie deja. Daaar, pe centura Dunavat-Dranov nu se poate trece. La 100-300 metri de la Dunavat e un prag de nisip, pe urma se sugruma, sunt salcii cazute etc. Iar la iesirea spre Can. Dranov iar se ingusteaza la mai putin de 1 metru, sunt praguri si pomi cazuti. In general, a ramas ca o balta de pescuit de subzistenta pentru pescarii din zona. Eu merg in zona toamna si nu am mai auzit pe cineva care sa faca traseul Can. Dunavat- Can Dranov pe centura de cel putin 3-4 ani.

si... @ Eos:

(Pupezica, e posibil sa-l fi ratat din cauza vitezei ) :)

De aceea nu l-am vazut... :):):) ca era mic !!! :):):) Un mini-canal !!! :):):) inspre Dunavat, din Dranov... Multam fain, Doodoo...
 

Back
Sus