Uuauauaoo... sa nu incurcam lucrurile:
- sistemul GPS functioneaza la fel oriunde pe glob!
- erorile de pozitionare sunt din cauza hartilor, nu din cauza receptiei! Adica aparatul va raporta latitudinea si longitudinea cu o precizie de cativa metri, problema e sa si stii unde se afla locatia aia pe o harta, adica sa ai o harta calibrata perfect - deci harta e problema nu receptia.
- orice aparat ar trebui sa aiba optiunea de schimbat unitatile de masura din imperial si metric sau invers; cel putin n-am vazut nicio scula care sa nu aiba asa ceva.
- daca e vorba de o decodare, atunci e vorba de harti, nu de "sistemul satelit: un aparat cumparat in SUA va avea implicit hartile pentru zona aceea, nu zona europeana; unii oameni certati cu legea, in loc sa meagra la distribuitorul autorizat de harti sa cumpere o harta, iau una pirat de pe internet, o deblocheaza si o descarca in aparat
Ai dreptate. Si eu am sesizat ca orice receptor din cele cateva intalnite pana acum au posibilitatea de a utiliza diverse unitati de masura.
Exista si pasionati care isi confectioneaza hartile cu pasiune si rabdare. Unele harti "de casa" sunt cel putin la fel de bune ca cele din comertz.
Imi permit sa adaug cateva observatii minore despre comportamentul receptoarelor GPS pe diverse meridiane si paralele. Receptoarele de acelasi "clasa", caci exista diferente intre receptoarele "consumer" si cele "industrial/military" , functioneaza la fel oriunde, dar semnalul poate fi "bruiat" neintentionat de oarece surse locale, conditii atmosferice, etc. Nu trebuie decat sa lasi un receptor GPS stationar sa continue sa inregistreze track-ul timp de cateva ore. Zig-zagurile unui track ce, in principiu, ar trebui sa fie un punct fix, din cate inteleg eu, este produs de variatiile in citirea semnalului.
Dincolo de posibile bruiaje neintentionate, acuratetzea unui receptor depinde si de model si nu in ultima instanta de calitatea semnalului emis de satelit. Din cate imi aduc aminte initial existau diferenta de acuratetze intre semnalul civil si cel militar. Ulterior, prin 2000 parca, unchiu' Sam a deschis semnalul cu acuratetze mai mare tuturor aparetelor civile capabile sa-l receptioneze, trecand de la 100 m la 10 m. Parca rezolutia de 1m (aprox. 3 feet) este punctul unde s-a ajuns pana acum in conditii ideale. Evident, indiferent de modelul receptorului, in zonele izolate deschise, apa, desert, plaji, departe de orice potentiala sursa de RF, sau obstacole fizice, am intotdeauna o receptie mai buna decat in padure, in centrul orasului sau langa "transformatorul coborator" de pe strada unde locuiesc. Oricum, in ciuda reclamei, nu cred ca am ajuns de multe ori si in multe locuri la rezolutia de 1 m.
Noi am folosit in Delta si pe Marea Neagra un Garmin 62CSX achizitionat online in US, incarcat cu o harta de la Garmin si a nu am avut probleme de navigatie. Chiar pe canalele mai mici, cand arata ca suntem pe apa, eram pe apa...
Pana la urma, as judeca utilitatea unui receptor dupa cat de constanta e receptia si nu dupa "batalia metrilor". Nimeni nu se bazeaza pe GPS pentru a naviga in absenta altor instrumente datorita mofturilor pe care sistemul GPS le face destul de frecvent. Desi, unele bombe par sa intre pe fereastra potrivita bazandu-se pe GPS...
Pentru nevoile mele de pantofar in vacanta o acuratetze de 10-15 m cat mai stabila este suficienta.
Fabricantii PLB-ului nostru, de exemplu, indica o acuratetze de 100 m. Asta e, intr-o situatie extrema e buna si aia, mai ales pe apa.
Majoritatea receptoarelor curente de pe piata sunt capabile sa lucreze cu ambele corectii WAAS si EGNOS. Daca vrei un receptor multi-sistem, care merge si cu americanii (GPS) si cu rusii (GLONASS) poti incerca, parca sunt vreo doua modele la Garmin. Nu stiu daca GALILEO este functional.
Ca in majoritatea cazurilor cand vrei sa cumperi electronice, poti face sapaturi ample si poti ajunge la "obsesia milimetrilor, a gramelor, a milivatzilor" si la dureri de cap. Pana epuizezi tot materialul despre un model, apare altul...
Bani si timp sa ai.
Am raspuns in fuga pe mobil si din ce-mi mai aduc aminte. Corecturile sunt binevenite...