Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 46

Topic: Confectionare podea barca pneumatica

si mai mult......trebuie placaj de minim 15mm (tego)...tocmai am venit de la Dedeman unde am rupt ca pe nimic o placa de tego de 9mm....nu rupt efectiv dar a trosnit ca un brat de vreascuri si au sarit toate.....lacurile din ea.
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Senior Member
    Locația
    Bucuresti, dar nu sunt mandru de asta
    Posturi
    181

am mai gasit ceva, dar cred ca e greu de facut rost de profilul cel ciudat - vezi link

Inflatable boats accessories. Plywood or Aluminum Floors Assembly.

Senior Member
    Locația
    Posturi
    181

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Chiar ca sunt ca pe mana(cum spunea pupezica) acei stringeri)longitudinali).
    Nu e de joaca.
    M-am cam resemnat cu DIY.
    Ok, dar atat vreme cat functioneaza o podina semi-rigida din stinghii paralele (pe latime evident) si departate unele de altele, nu vad de ce nu ar functiona eva mai rigid, chiar daca nu e cghiar ca pe mana.
    m-am uitat nu demult la decathlon si nu parea asa infricosator...

si mai mult......trebuie placaj de minim 15mm (tego)...tocmai am venit de la Dedeman unde am rupt ca pe nimic o placa de tego de 9mm....nu rupt efectiv dar a trosnit ca un brat de vreascuri si au sarit toate.....lacurile din ea.
    Trebuie sa mai iei in seama faptul ca eforturile la care e supusa podina in barca, sunt mult mai mici decat la ce o supui cand te urci pe ea in magazin.
    Sunt absolut convins ca placa de 9 mm rezista cu brio, atunci cand e culcata pe fundul barcii, iar barca e pe apa .

P.S.
    Nu e cazul sa creezi o consola care sa tina 130 kg, pentru ca e groasa, grea si nu isi are rostul. Apa opune suficienta rezistenta cat sa te ajute. Inchipuie-ti daca incerci sa testezi barca in magazin, sprijinita pe doua scaune . Punand-o pe apa, te tine chiar si podeaua aceea subtire, din cauciuc.
    Last edited by Florio; 7 Apr 2013 at 04:51 AM.

Merg pe mana lui Florio(fara tocuri cui ) ) .....am luat deja placa de Tego de 9mm. Ca o paranteza...am avut nevoie de aprobarea Directorului General de la Arabesque Cluj pentru a o taia in trei bucati...aprobare obtinuta.....si astfel placuta mea a fost prima placa de Tego taiata din istoria firmei lor....).
    Am gasit un super profil H de aluminiu pentru imbinarile transversale si maine am sa merg la un nene strungar priceput care a zis ca poate sa imi faca din tabla de Al sau zincata stringerii(are acces la o masinarie numita parca APCAN care indoaie tabla cum vrea muschii ei...sper sa mearga, altfel am sa mai cumpar inca o bara de 3 m din acelasi profil H si ori ii indoi doua laterale ori le protejez cu un furtun gros prins in pop nituri....(sper sa ii dea si tie Geo o idee).....
    Pret pana acum.....97Ron Tego de 9mm(productie romaneasca nu made by people of China) si 70ron profilul de Al de 3m.
    Ah.....si 9.9 ron un bomfraier.
    Acum urmeaza inca o rugaminte adresata meseriasilor barcaholici.
    Cum si cu ce etansez taieturile placilor de Tego?
    Ma gandesc ca acel profil H pentru imbinarile transversale sa il lipesc pe cate una din partile podelelor cu ceva adeziv gen bison sau ceva asemanator si acolo sa zicem ca e rezolvata dar mai raman cele longitudinale si cealalta jumatate laterala a fiecarei placi.....
    Ma gandeam ca o solutie temporara ar fi acel scotch(banda adeziva water resistant de la Bison parca sau un fel de Duck Tape...., sau un lac gen Kober Yacht....habar nu am....astept sugestii.
    Multumesc din nou in avans.
    Last edited by piesenoi111; 17 Apr 2013 at 05:32 PM.
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

6.  

Senior Member
    Locația
    Posturi
    181

ii las pe cei mai experimentati sa iti/ne rapunda, eu nu vreau decat sa te felicit ca ai luat taurul de coarne.

Din pacate eu m-am mai inmuiat un pic si ma gandesc sa incerc intai numai sa rigidizez podeaua pe care o am, cu niste stringeri si eventual pe langa chila cu ceva profil mai rotunjor
    Am portbagajul asa de plin cu barca + motorul si sunt in total atat de grele, incat nu mai am loc si chef sa car si o podea de tego...

Cum si cu ce etansez taieturile placilor de Tego?
    Ma gandesc ca acel profil H pentru imbinarile transversale sa il lipesc pe cate una din partile podelelor cu ceva adeziv gen bison sau ceva asemanator si acolo sa zicem ca e rezolvata dar mai raman cele longitudinale si cealalta jumatate laterala a fiecarei placi.....
    Ma gandeam ca o solutie temporara ar fi acel scotch(banda adeziva water resistant de la Bison parca sau un fel de Duck Tape...., sau un lac gen Kober Yacht....habar nu am....astept sugestii.
    Multumesc din nou in avans.
    Ideea cu scotchul mi se pare buna, chiar foarte buna, dar ca supraprotectie. Intâi tratează lemnul cu un lac care sa intre in fibră.
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Ideea cu scotchul mi se pare buna, chiar foarte buna, dar ca supraprotectie. Intâi tratează lemnul cu un lac care sa intre in fibră.
    Eu as slefui rotund muchiile taieturilor, apoi as impregna lateralele cu rasina epoxidica. Dupa polimerizare as mai da un smirghel fin si va rezulta o suprafata finisata si rezistenta la apa .

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Eu as slefui rotund muchiile taieturilor, apoi as impregna lateralele cu rasina epoxidica. Dupa polimerizare as mai da un smirghel fin si va rezulta o suprafata finisata si rezistenta la apa .
    Il bagi la apa pe om cu rasina epoxidica. Prietenul nostru nu e constructor ca sa aiba pe stoc asa ceva si un kit de rasina costa cateva sute de lei. Fiindca nu e avion ci doar barca, cred ca merge si lacul pentru yachturi - va intra destul de bine in fibra.
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Il bagi la apa pe om cu rasina epoxidica. Prietenul nostru nu e constructor ca sa aiba pe stoc asa ceva si un kit de rasina costa cateva sute de lei. Fiindca nu e avion ci doar barca, cred ca merge si lacul pentru yachturi - va intra destul de bine in fibra.
    Asa-i, am raportat si eu la ce am pe langa casa . Sigur ca merge si lacul rezistent la apa.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca pneumatica
    de uriashoo în topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 3 Oct 2012, 06:46 PM
  2. Vand barca pneumatica 3,2m cu chila gonflabila in V podea de aluminiu si suport motor
    de Kistler în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 20 Sep 2012, 10:50 PM
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 20 Sep 2012, 10:45 PM
  4. barca honda t40 pneumatica
    de livium în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 27 May 2012, 04:12 AM
  5. Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 17 Aug 2011, 08:58 AM

Tags for this Thread

Bookmarks