Confectionare podea barca pneumatica

Eu la un intex mariner 4 am cumparat tego de 15mm din dedeman. Podeaua am taiat-o din 3 bucati, cea de la mijloc fiind cea mai mica de aproximativ 30cm x 80 cm. De masurat am masurat dupa cea veche cu elemente de pvc. Am pus si sus si jos intarituri de metal prinse cu cate 3 suruburi de fiecare bucata. Am cumparat si vreo 7m de furtun sa il pun pe margine. Urmeaza sa gasesc un sistem de prindere mai convenabil si mai rapid pentru ca acum imi ia 30 min sa fixez podina (astept idei). Urmeaza sa mai dau marginile si gaurile cu lac rezistent la apa, si sa fie gata suportul de motor (din profil dreptunghiular 20x30mm), care va fi prins de podea. Se va folosi un suzuki 5hp 4T. Cu suportul de motor cu care vine barca nu se poate merge mai tare de 1/4 din puterea motorului pentru ca tot spatele barcii e tras in apa.
 
Eu la un intex mariner 4 am cumparat tego de 15mm din dedeman.
Mult prea gros si greu . Ar fi fost de ajuns placaj de 9 mm . Pentru o sporita rezistenta , dar si pentru o suprafata antiaderenta , fibrat pe ambele parti .
Ulterior rotunjite canturile si colturile .


Urmeaza sa gasesc un sistem de prindere mai convenabil si mai rapid pentru ca acum imi ia 30 min sa fixez podina (astept idei).
Cea mai buna varianta este cea prezenta la mai toate barcile , acel profil de aluminiu care preia in canturi toate elementele podinei ( 2 , 3 sau chiar 4 bucati . Depinde de lungimea barcii ) si care este profilat pe unghiul dintre balon si podina .
Si cum este imposibil de gasit acel profil , se poate reproduce :

1 - greu , scump si cu ajutorul unui frezor de clasa - din aluminiu masiv
2 - mai usor si ieftin , cu ajutorul unui tamplar sau handy-man - din lemn de esenta tare
 

Atașamente

  • 1.png
    1.png
    4.7 KB · Vizualizări: 67
suportul de motor (din profil dreptunghiular 20x30mm), care va fi prins de podea. Se va folosi un suzuki 5hp 4T. Cu suportul de motor cu care vine barca nu se poate merge mai tare de 1/4 din puterea motorului pentru ca tot spatele barcii e tras in apa.

Ceva nu-i in regula aici . Nu concepe producatorul un suport motor care sa nu permita decat 1/4 din puterea acestuia . Probabil ca ceea ce numesti "tras spatele barcii in apa" este exact momentul dinaintea glisajului , cand barca se realiniaza cu suprafata apei .
Iar daca intradevar se ridica mult de prova poti schimba asta prin repozitionarea ta pe podina cu ajutorul unui prelungitor de mansa .

In foto 1 vezi un asemenea suport ( cu timp in urma m-a uluit un tip de pe Rapitori - din pacate nu gasesc topicul acum - care si l-a facut artizanal din teava si coturi de PPR )
In foto 2 vezi probabil ceea ce spui despre pozitia barcii la fortarea motorului .

p.s. Intradevar , o pneumatica special pentru motor are oglinda inspre prova , intre "calcaiele" care exact asta fac : impiedica prin flotabilitate scufundarea pupei .
Sfatul meu : vinde-o p-asta si ia-ti ce trebuie . Te vei chinui la nesfarsit sa-i dai de cap .
Si inca ceva : po' sa-i faci ce vrei asteia . Suportul de motor niciodata nu va avea o pozitie fixa ( in mars , in functionare ) fata de "linia" barcii . Indiferent ca-i prins de baloane ( si le va uza in timp prin atatea eforturi ) sau de podina , ducand si asta la fortarea acesteia tot in baloane ( si tot la uzura prematura ajungi )
Concret , n-as echipa un Intex Mariner cu mai mult de-un motor electric .
 

Atașamente

  • 2.jpg
    2.jpg
    37.2 KB · Vizualizări: 102
  • 3.jpg
    3.jpg
    46.2 KB · Vizualizări: 84
Ultima editare:
Iti multumesc pentru raspunsuri.
Din cauza imposibilitatii de a cumpara acel profil de aluminiu, podeaua va ramane momentan asa.
Pe barca scrie maxim 2.3hp deci probabil un motor mult mai usor decat ce are acum. Suportul de motor este la fel ca cel din poza doar ca oglinda este de lemn. Forteaza in suportii de pe baloane de imi e frica uneori sa nu se rupa.
Am modificat o poza de pe net ca sa se inteleaga ce vreau sa spun referitor la spatele care intra in apa. Deoarece podeaua nu este fixa, si la pescuit mai este o persoana in barca, fata ramane oarecum paralela cu apa, iar spatele intra la fund, baloanele formand un unghi cam pe la mijlocul barcii daca merg la mai mult de 1/4 din puterea motorului. Probabil ca ajuta si faptul ca ambii pescari sunt cam pe la 100kg.

Motorul a fost luat de 5hp nou, anu trecut, avand in vedere ca probabil in curand voi cumpara o barca mai serioasa 6-7m si acesta va fi folosit ca motor de rezerva. Nu avea nici un rost sa iau un motor electric.

Daca nici dupa modificarile aduse acum nu voi fi multumit de comportamentul pe apa, ne vom bucura de barca asa cum putem anu asta si la anu o scoatem la vanzare. Pana una alta, suportul de motor din profil metalic va fi prins de toata podeaua din fata pana in spate si sper ca astfel sa forteze in baloane pe o suprafata mai mare.
Voi modifica suportul original si sper ca altfel sa se mai imparta sarcina, nu sa forteze doar in cele 4 puncte din spate.

Cam asa vreau sa arate la final
 
Ultima editare:
Iti multumesc pentru raspunsuri.
Din cauza imposibilitatii de a cumpara acel profil de aluminiu, podeaua va ramane momentan asa.
Pe barca scrie maxim 2.3hp deci probabil un motor mult mai usor decat ce are acum. Suportul de motor este la fel ca cel din poza doar ca oglinda este de lemn. Forteaza in suportii de pe baloane de imi e frica uneori sa nu se rupa.
Am modificat o poza de pe net ca sa se inteleaga ce vreau sa spun referitor la spatele care intra in apa. Deoarece podeaua nu este fixa, si la pescuit mai este o persoana in barca, fata ramane oarecum paralela cu apa, iar spatele intra la fund, baloanele formand un unghi cam pe la mijlocul barcii daca merg la mai mult de 1/4 din puterea motorului. Probabil ca ajuta si faptul ca ambii pescari sunt cam pe la 100kg.

Motorul a fost luat de 5hp nou, anu trecut, avand in vedere ca probabil in curand voi cumpara o barca mai serioasa 6-7m si acesta va fi folosit ca motor de rezerva. Nu avea nici un rost sa iau un motor electric.

Daca nici dupa modificarile aduse acum nu voi fi multumit de comportamentul pe apa, ne vom bucura de barca asa cum putem anu asta si la anu o scoatem la vanzare. Pana una alta, suportul de motor din profil metalic va fi prins de toata podeaua din fata pana in spate si sper ca astfel sa forteze in baloane pe o suprafata mai mare.
Voi modifica suportul original si sper ca altfel sa se mai imparta sarcina, nu sa forteze doar in cele 4 puncte din spate.

Cam asa vreau sa arate la final


Intex Mariner este o barca exclusiv pentru deplasament. Este ideala pentru motor electric, sau un motoras de 2-2.5 cp, folosit puna la 30-40%.
Mariner-ul este o alternativa la barcile din PVC neramforsat, si la pretul ei nu exista nimic care sa o bata. In plus merge frumos si la vasle. Podeaua cu care vine baca este si ea usoara si practica.

Asa cum este ea, marinerul reprezinta o platforma excelenta pentru iesit cu familia pe apa, pentru pescuit pe ape statatoare sau curgatoare in drifting, etc. Merge superb in parametri ei.

Vreau sa spun ca incercarile de a supramotoriza acesta barca vor duce la esec. Nu a fost proiectata pentru asa ceva. 5 CP este un motor MULT prea mare pentru ea. Nu este o barca de planaj. Daca folosesti GPS, vei vedea ca viteza inainte si dupa indoire este aproape similara.

Singurul fel in care poti face barca asta sa mearga fara sa se indoaie, este sa faci un fel de "sanie" exterioara. Sa o asezi pe aceasta "sanie" rigida, iar motorul sa fie atasat tocmai de aceasta sanie. Am vazut un om inventiv care a facut un astfel de dispozitiv. Chiar si cu o astfel de sanie tot nu vei plana.
 

Back
Sus