Confectionare podea barca pneumatica

Revin cu o mare cerere: am nevoie de sugestii legate de material si modul de prindere al unei podele modulare pentru o barca pneumatica.Poate ma poate lamuri cineva cum sa masor exact locul pentru podea....ma gândesc ca trebuie lăsat puțin spațiu și pentru acele traverse longitudinale de rigidizare sau cum s-or numi ele.
Mulțumesc mult,
Marius
 
si eu vreau sa-mi fac o podea, dar la mine e mai simplu; am deja podea semirigida si am dupa ce croi :)
ce barca ai ?

am vazut ceva idei pe internet, poate nu am nimerit acum cele mai bune linkuri:
DIY Intex Seahawk 4 Inflatable Custom Bass Boat mod - YouTube
Floorboard question...*/ 317546
Design for DIY wooden floor - RIBnet Forums

Oricum, gandul meu este sa croiesc intai din carton, sa probez pe barca umflata (bineinteles, montat inainte de umflare) si dupa ce le ras-croiesc :) sa ma apuc sa tai din tego. Nu stiu daca sa pun balamale (care trebuie protejate pe dedesubt:(sa nu agati barca) sau sa caut niste profile de aluminiu cu care sa rigidizez pe margini.
Probabil ca oricum i-as inveli si marginile intr-un furtun de plastic taiat longitudinal, ca sa nu zgarii/tai barca.

Te rog, daca iti vine vreo idee interesanta de condtructie, rigidizare sau material, impartaseste-mi-o si mie.

Succes !
 
Ma bucur ca am fost si eu de folos cuiva :) Demult astaptam sa vina si ziua asta...
Nu stiu inca nimic despre profile, stau extrem de prost cu timpul de reasearch, iar in acest moment ma concentrez pe achizitionarea unui magar de motor :)

Eu nu sunt foarte incantat nici de tego, dar nu am gasit ideea de ceva mai usor si la fel de rigid - evident si oleaca stropibil.

Intersanta barcutza ta; daca eram de aproape ne intreceam la vara cu podinile noastre :)
 
Ma bucur ca am fost si eu de folos cuiva :) Demult astaptam sa vina si ziua asta...
Nu stiu inca nimic despre profile, stau extrem de prost cu timpul de reasearch, iar in acest moment ma concentrez pe achizitionarea unui magar de motor :)

Eu nu sunt foarte incantat nici de tego, dar nu am gasit ideea de ceva mai usor si la fel de rigid - evident si oleaca stropibil.

Intersanta barcutza ta; daca eram de aproape ne intreceam la vara cu podinile noastre :)

Am haladuit astazi prin Praktiker si am descoperit un profil H care este folosit in general pentru fixarea acelor bucati de policarbonat de garduri dar profilul este din aluminiu destul de tapan imi pare dar cel mai mare are gura(inaltimea) de 10mm.Adancimea e cam de 30mm si lungimea 3metri...in carne cred ca este de 1mm si ceva.
Ma gandeam ca ar intra ok in el un fel de tego melaminat de la Arabesque de 9mm(pare solid dar nu stiu...astept parerile voastre).Ma gandeam ca de diferenta aia de 1mm ar merge niste fibra de sticla dar habar nu am cu ce se mananca fibra aia.Ca si costuri..o bara de profil de Al este 60ron iar placa de tego cam 100ron.Nu stiu cat ar fi fibra si intaritorul sau varianta epoxy...nu stiu daca se lipeste pe melamina...etc etc.Ramane problema stringerilor(acele intaritoare longitudinale)
 
Am haladuit astazi prin Praktiker si am descoperit un profil H care este folosit in general pentru fixarea acelor bucati de policarbonat de garduri dar profilul este din aluminiu destul de tapan imi pare dar cel mai mare are gura(inaltimea) de 10mm.Adancimea e cam de 30mm si lungimea 3metri...in carne cred ca este de 1mm si ceva.
Ma gandeam ca ar intra ok in el un fel de tego melaminat de la Arabesque de 9mm(pare solid dar nu stiu...astept parerile voastre).Ma gandeam ca de diferenta aia de 1mm ar merge niste fibra de sticla dar habar nu am cu ce se mananca fibra aia.Ca si costuri..o bara de profil de Al este 60ron iar placa de tego cam 100ron.Nu stiu cat ar fi fibra si intaritorul sau varianta epoxy...nu stiu daca se lipeste pe melamina...etc etc.Ramane problema stringerilor(acele intaritoare longitudinale)

Iar ma bag in vorba... Structura "podelei" trebuie sa fie extrem de rezistenta. Practic, la ORICE barca, motorul impinge in oglinda si oglinda in... paiol. :) Adica "podeaua" preia mare parte din "impingerea motorului, nu flotoarele, asa cum ne-ar placea noua sa credem. Mai mult de-atat, daca ar fi numai solutia de interconectare din aluminiu dintre placi, structura ar "flamba" in adevaratul sens al cuvantului. Asa ca intaritoarele longitudinale sunt de importanta majora.

La mine, aceste strangeri laterale sunt din aluminiu, GROASE CA PE MANA... nu le-am masurat dar pot sa le masor. Le voi face poze cu telefonul si ti le trimit MMS daca... ai MMS pe tel. activat si daca-mi dai numarul pe privat :)

Sfatul meu, inca o data, la "scorurile" pe care le vehiculezi... mai bine te duci la un producator de barci de cauciuc ... sa ti le faca el ASA CUM SE FAC, fara improvizatii. Iti pui viata in joc, gratuit ! Fara suparare, mai bine iti spun direct ce gandesc... :)

Prea iti doresti sa te dai cu barcuta, asa ca mai bine ai o scula buna si SIGURA decat o improvizatie NESIGURA.

Cu masuratul... Umfla barca, masoara pe toata lungimea fundului din balon in balon, pana sub balon !:):):) Daca o sa te uiti, in mod normal, racordul dintre baloanele laterale si fund nu este tesit, are o zona verticala... sa incapa podina. Nu este farmacie, daca o faci cu cativa mm ma putin lata podina, tot sta. Sa nu o faci mai mare, ca nu intra. La lungime, acelasi lucru cu urmatoarele amendamente: iei in calcul si spatiul ocupat de rigidizarile transversale, care este :) de obicei 3 la numar. Asta dupa ce ai 'solutia de rigidizare. Spatiul pentru rigidizarile longitudinale, 4 la numar, cate doua pe fiecare parte, se decupeaza din podine... Asta dupa ce ai solutia de rigidizare :):):) Tocmai ti-am devualat ca podina are 4 elemente...:):):)
 
Multumesc mult de tot....again!
maine o sa ma intalnesc cu Rumpi pentru un brainstorming sa vedem ce iese....dar cu cat ma gandesc mai mult cu atat cred ca am sa ajung la cei de la kingfisher sa ii dea ei de cap.Am vorbit cu ei la telefon si par foarte amabili...e adevarat ma va costa 200euro dar macar e lucrare profi si ma astept si la o garantie..In banii astia intra si chila gonflabila.
@pupezica... numarul este 0757333357(mms activat)...nu mai e privat pt ca deja l-am mai dat pe cateva threaduri...(nu am nimic de ascuns ;))

P.S.: din cate am vazut eu acele rigidizari longitudinale sunt doua la numar sau doua facute din alte doua dar intr-o singura bucata pe fiecare latura ......cam ca aici... http://www.defender.com/product.jsp?path=-1|294|299769&id=2215815
 
.....
cu cat ma gandesc mai mult cu atat cred ca am sa ajung la cei de la kingfisher sa ii dea ei de cap.Am vorbit cu ei la telefon si par foarte amabili...e adevarat ma va costa 200euro dar macar e lucrare profi....


O idee excelenta! Ce vrei mai mult? Lasi barca acolo, si o iei cu podea.
Materialele si sculele nu sunt nici ele pe gratis. In plus, inteleg ca vor face si chila...
 
nu ma descuraja... si-asa am doua maini pe stanga :(
nu vreau sa te descurajez de loc dar sa sti ca am facut o mica plimbare printre niste barci gonflabile cu podea rigida si crede-ma ca am ajuns la concluzia ca nu sunt deloc jucarii.
Chiar ca sunt ca pe mana(cum spunea pupezica) acei stringeri)longitudinali).
Nu e de joaca.
M-am cam resemnat cu DIY.
 
si mai mult......trebuie placaj de minim 15mm (tego)...tocmai am venit de la Dedeman unde am rupt ca pe nimic o placa de tego de 9mm....nu rupt efectiv dar a trosnit ca un brat de vreascuri si au sarit toate.....lacurile din ea.
 
Chiar ca sunt ca pe mana(cum spunea pupezica) acei stringeri)longitudinali).
Nu e de joaca.
M-am cam resemnat cu DIY.

Ok, dar atat vreme cat functioneaza o podina semi-rigida din stinghii paralele (pe latime evident) si departate unele de altele, nu vad de ce nu ar functiona eva mai rigid, chiar daca nu e cghiar ca pe mana.
m-am uitat nu demult la decathlon si nu parea asa infricosator...
 
si mai mult......trebuie placaj de minim 15mm (tego)...tocmai am venit de la Dedeman unde am rupt ca pe nimic o placa de tego de 9mm....nu rupt efectiv dar a trosnit ca un brat de vreascuri si au sarit toate.....lacurile din ea.

Trebuie sa mai iei in seama faptul ca eforturile la care e supusa podina in barca, sunt mult mai mici decat la ce o supui cand te urci pe ea in magazin.
Sunt absolut convins ca placa de 9 mm rezista cu brio, atunci cand e culcata pe fundul barcii, iar barca e pe apa :) .

P.S.
Nu e cazul sa creezi o consola care sa tina 130 kg, pentru ca e groasa, grea si nu isi are rostul. Apa opune suficienta rezistenta cat sa te ajute. Inchipuie-ti daca incerci sa testezi barca in magazin, sprijinita pe doua scaune :) . Punand-o pe apa, te tine chiar si podeaua aceea subtire, din cauciuc.
 
Ultima editare:
Merg pe mana lui Florio(fara tocuri cui :)) ) .....am luat deja placa de Tego de 9mm. Ca o paranteza...am avut nevoie de aprobarea Directorului General de la Arabesque Cluj pentru a o taia in trei bucati...aprobare obtinuta.....si astfel placuta mea a fost prima placa de Tego taiata din istoria firmei lor....:)).
Am gasit un super profil H de aluminiu pentru imbinarile transversale si maine am sa merg la un nene strungar priceput care a zis ca poate sa imi faca din tabla de Al sau zincata stringerii(are acces la o masinarie numita parca APCAN care indoaie tabla cum vrea muschii ei...sper sa mearga, altfel am sa mai cumpar inca o bara de 3 m din acelasi profil H si ori ii indoi doua laterale ori le protejez cu un furtun gros prins in pop nituri....(sper sa ii dea si tie Geo o idee).....
Pret pana acum.....97Ron Tego de 9mm(productie romaneasca nu made by people of China) si 70ron profilul de Al de 3m.
Ah.....si 9.9 ron un bomfraier.
Acum urmeaza inca o rugaminte adresata meseriasilor barcaholici.
Cum si cu ce etansez taieturile placilor de Tego?
Ma gandesc ca acel profil H pentru imbinarile transversale sa il lipesc pe cate una din partile podelelor cu ceva adeziv gen bison sau ceva asemanator si acolo sa zicem ca e rezolvata dar mai raman cele longitudinale si cealalta jumatate laterala a fiecarei placi.....
Ma gandeam ca o solutie temporara ar fi acel scotch(banda adeziva water resistant de la Bison parca sau un fel de Duck Tape...., sau un lac gen Kober Yacht....habar nu am....astept sugestii.
Multumesc din nou in avans.
 
Ultima editare:
ii las pe cei mai experimentati sa iti/ne rapunda, eu nu vreau decat sa te felicit ca ai luat taurul de coarne.

Din pacate eu m-am mai inmuiat un pic si ma gandesc sa incerc intai numai sa rigidizez podeaua pe care o am, cu niste stringeri si eventual pe langa chila cu ceva profil mai rotunjor :(
Am portbagajul asa de plin cu barca + motorul si sunt in total atat de grele, incat nu mai am loc si chef sa car si o podea de tego...
 
Cum si cu ce etansez taieturile placilor de Tego?
Ma gandesc ca acel profil H pentru imbinarile transversale sa il lipesc pe cate una din partile podelelor cu ceva adeziv gen bison sau ceva asemanator si acolo sa zicem ca e rezolvata dar mai raman cele longitudinale si cealalta jumatate laterala a fiecarei placi.....
Ma gandeam ca o solutie temporara ar fi acel scotch(banda adeziva water resistant de la Bison parca sau un fel de Duck Tape...., sau un lac gen Kober Yacht....habar nu am....astept sugestii.
Multumesc din nou in avans.

Ideea cu scotchul mi se pare buna, chiar foarte buna, dar ca supraprotectie. Intâi tratează lemnul cu un lac care sa intre in fibră.
 
Ideea cu scotchul mi se pare buna, chiar foarte buna, dar ca supraprotectie. Intâi tratează lemnul cu un lac care sa intre in fibră.

Eu as slefui rotund muchiile taieturilor, apoi as impregna lateralele cu rasina epoxidica. Dupa polimerizare as mai da un smirghel fin si va rezulta o suprafata finisata si rezistenta la apa .
 
Eu as slefui rotund muchiile taieturilor, apoi as impregna lateralele cu rasina epoxidica. Dupa polimerizare as mai da un smirghel fin si va rezulta o suprafata finisata si rezistenta la apa .

Il bagi la apa pe om cu rasina epoxidica. Prietenul nostru nu e constructor ca sa aiba pe stoc asa ceva si un kit de rasina costa cateva sute de lei. Fiindca nu e avion ci doar barca, cred ca merge si lacul pentru yachturi - va intra destul de bine in fibra.
 
Il bagi la apa pe om cu rasina epoxidica. Prietenul nostru nu e constructor ca sa aiba pe stoc asa ceva si un kit de rasina costa cateva sute de lei. Fiindca nu e avion ci doar barca, cred ca merge si lacul pentru yachturi - va intra destul de bine in fibra.

Asa-i, am raportat si eu la ce am pe langa casa :) . Sigur ca merge si lacul rezistent la apa.
 

Back
Sus