Confectionare podea barca pneumatica

Cred ca am sa innebunesc cu podeaua asta dar....nu ma las, nu ma las(vorba cantecului).
Am luat tot ce imi trebuie(tego,lac , scotch) am facut rost si de stringeri(am hamalit un strungar tare de treaba o zi intreaga la o masinarie de doar 12,5 tone pe numele ei ANCAP de am indoit tabla de 3mm de aluminiu (si striata)...pot sa sustina greutatea masinii acum stringeri aia)dar......nu reusesc sa masor exact si nici sa stabilesc pozitia exacta a podelei.....mai concret:....barca are chiar sub baloane un spatiu cam de 30mm intarit si care pare predestinat podelei dar....(futi-i acest DAR) placa motor are un sant adanc de 50mm si inalt de cam 15 mm unde SIGUR intra podeaua(partea de la pupa).
Problema este ca acel sant este SUB nivelul acelui spatiu de sub baloane cu circa 50mm......adica....daca bag podeaua in acel sant din placa.....a propos: intra perfect acolo)nu mai vine podeaua exact sub baloane ci cu 50mm mai jos......Ma gandesc ca o fi avut un model de stringeri cumva defazati .....adica stringerii mai sus si podeaua mai jos...Habar nu am.
Dar, spre edificare am dat fuga la Decathlon sa vad cum arata la barcile lor podeaua si ....surpriza....cam asa este.....podeaua este oarecum mai jos de mijlocul stringerilor si podeaua NU ajunge la materialul barcii nicaieri pe lungimea ei(cu exceptia ultimei sectiuni.....cea din prora)care nu are stringeri....ci se sprijina doar in stringeri aceia masivi.
Cred ca am sa o tai tego cum o fi si o sa vedem ce zice pe ape ca nu mai suport vremea de afara(minunata ) si barca umflata in living.
 
Asa cum sunt barci si barci asa sunt si oameni si oameni......Sa ma explic:....a doua zi dupa ce am luat barca cheala(adica fara supape fara podea si fara chila am trecut la armarea ei)....primul lucru....valvele.Am luat 2 valve de saltea pneumatica de la Decathlon si am sarit pe internet sa gasesc un strungar sa imi faca 2 reductii.....am gasit un nene intr-un garaj.....zis si facut....3-4 masuratori si max 30 min de strungarit....100RON.Am zis ca innebunesc dar ...asta e.
Pe partea cealalta.....am chinuit un alt amarat de strungar(culmea.....recomandat de primul Jecmanici).....deci....l-am chinuit cam 7 ore si a stricat mult MULT material (aluminiu de 3mm striat) ca sa imi faca 4 stringeri.....au iesit perfect...am sa postez si poze la final....imi era sincer frica de nota de plata cand ma gandeam la ce scoruri practica confratele lui.Culmea increderii....inainte sa imi ceara banii m-a rugat sa ma duc si pana acasa sa probez stringerii.Zis si facut.....Nota de plata ....40(patruzecii) RON.Si nu a vrut sa ia 50 oferiti de mine si mai mult, cand mi-a spus pretul a fost de-a dreptul stanjenit, chiar m-a intrebat daca e prea mult.
Sa ii dea Dumnezeu sanatate!
Mai sunt si asemenea rara avis printre noi.
 
Ultima editare:
Ah....sa nu uit....poze facute acum 5 minute....ia sa vedeti cum se taie tego acasa(nu am si nici nu am vrut sa cumpar un pendular pt ca nu aveau lame destul de fine sa nu sara filmul fenolic de pe Tego si nici nu mai sunt dispus la cheltuieli).....A propos de Tego...la Arabesque de unde am luat foaia de Tego a trebuit sa cer aprobarea Directorului General ca sa mi-o taie in trei sa o pot baga in masina.
Voila.....
Asta este o panza rupta pentru metal.......:rock:
O placere!
 

Atașamente

  • 2013-04-24 16.19.42.jpg
    2013-04-24 16.19.42.jpg
    66.5 KB · Vizualizări: 163
  • 2013-04-24 16.19.48.jpg
    2013-04-24 16.19.48.jpg
    40.1 KB · Vizualizări: 137
ori nu stiu eu ce este tego, ori ai un tego care arata foarte interesant :)

daca vii la Bucuresti iti dau eu un pendular.
sau daca vin eu la Cluj ma duci la strungarul tau :)

sau facem schimb; eu iti trimit pendularul prin curier si niste bani, tu mi-l returnezi odata cu niste stringeri.
Te bagi ?
 
Scuza-ma te rog ca nu am raspuns la acest post la timp!
Multumesc de oferta...de pendular nu mai am nevoie...am pendulat eu ( ad labam) dintr-o panza de bomfraier...si bineinteles ca ultima bucata de podea mi-a iesit mai muca....dar tot raul spre bine......se va potrivi perfect ultima bucata din prora pt ca daca toate intrau fix nu le mai puteam monta si trebuia sa le folosesc separat :))
Ori podeaua ori barca...:))
In legatura cu stringerii....eu pot oricand sa il mai calc pe acel nene strungar(chiar daca dupa ce i-a facut pe ai mei a zis ca nu mai face niciodata asa ceva......dar nu stiu in ce masura te-ar ajuta pe tine niste stringeri.....solutia ideala pe care o vad eu la barcuta ta este fara stringeri pt ca deja ai un suport format din pideaua existenta si peste....doua bucati de tego cu balamale intre ele sau cu acel profil H folosit si de mine(il gasesti la Praktiker acolo unde au de vanzare placile de policarbonat pt garduri....
am vazut pe Youtube barcute ca a ta facute exact asa si arata super....
Sevylor fish hunter HF-280 HF-360 wood plywood floor installation inflatable boat part 1 - YouTube

Sau ce sa mai zicem de asta?
Intex Mariner 4 with sail and cabin homemade dinghy sailboat Schlauchboot Segel - YouTube
Probabil ca il sti dar merita revazut....de unde deducem ca : Daca e vointa e si puterinta!
Bafta!
 
solutia ideala pe care o vad eu la barcuta ta este fara stringeri pt ca deja ai un suport format din pideaua existenta si peste....doua bucati de tego cu balamale intre ele sau cu acel profil H folosit si de mine

Ideea era ca n-as cara dupa mine (si volum, pt portbagaj, si greutate, pentru manutze) si podeaua existenta, si cea rigida. Voiam sa renunt la cea existenta, care nu e prea rigida - e facuta din stinghii transversale de PVC care nu sunt lipite unele de altele ci sut "dinte-pauza-dinte")
In plus, coabitarea intre ele m-ar duce la probleme de fixare pt cea suplimentara, ca nu mai are loc sub baloane.

Eu ma gandisem initial doar la bucatile de tego cu H-ul intre ele si cu un U simplu de rigidizare, dar tu mi-ai bagat in cap strigoii. Pardon, stringerii :)

iar ala cu cabina... daca as avea remorca. iar daca as avea remorca mi-as lua un Zodiac, de exemplu al tau :)
 
Zodiacul meu nu este in nici un caz o barca de iesit cateva ore pe lac( nu e imposibil dar implica prea multa logistica si te sleieste de puteri)...legat de podea...eu sincer as folosi si podeaua existenta...iti ofera un super suport pt orice vei pune acolo si va distribui perfect fortele de apasare(destul de concentrate in cazul nostru :)) ).
podeaua adaugata nu mai are nevoie sa intre sub baloanele barcii.....va fi doar o platforma continua care va face marea diferenta.....din doua sau trei bucati....profil H sau balamale(recomand profilul H) si eventual un furtun taiat pe lung pe margini pt a proteja baloanele......podeaua existenta va suplini cu succes stringerii(parerea mea, hac).
Legat de profilul H si ca sa ne mai edificam o data ( daca mai era nevoie) de cum suntem noi romanii:cel pe care l-am gasit eu si l-am luat avea latimea de 70 mm ...practic intra Tego cate 30mm in fiecare parte...super..dar acum au adus unele de nici 50 mm latime (s-au gandit ca isi fac treaba la garduri de policarbonat si asa si economisesc peste 20 % material....
Mictionez : la acelasi pret ...of course.....
 
...eu sincer as folosi si podeaua existenta...iti ofera un super suport pt orice vei pune acolo si va distribui perfect fortele de apasare(destul de concentrate in cazul nostru :))
).
QUOTE]

Hm, nu distribuie grozav, spuneam nu demult ca trebuie sa fiu atent sa pasesc pe 2 stinghii odata, si asta e nasol mai ales cand cobor in barca de pe ponton.
Mai mult, barca nu e rigida longitudinal, adica cu mine la pupa si unul similar (cu numai o octava mai jos) pus la prova, sta incovoiata - convex fata de planul apei.
Tare urat.

In plus, sper ca o podea de tego ma va putea ajuta sa ma ridic si eu in picioare si in mijlocul lacului, nu numai tinandu-ma de ponton.
Sau, maca podeaua actuala rigidizata.

Am incercat si varianta inversa, dar sub 119-120 n-am reusit sa ma scobor.
 
"
Hm, nu distribuie grozav, spuneam nu demult ca trebuie sa fiu atent sa pasesc pe 2 stinghii odata, si asta e nasol mai ales cand cobor in barca de pe ponton."
Cand am spus ca ar distribui bine greutatea ma refeream la momentul cand are deasupra noua podea de tego....atunci de abia va distibui greutatea corect.....legat de rigidizarea longitudinala cred ca altele sunt ( daca exista ) solutiile......Ma gandesc ca podeaua poate ajuta dar chiar trebuie facuta sa se comporte ca fiind dintr-o bucata si....departe de noi performantele astea :))
 
Salut. Eu am un seahawk 2 varianta pe albastru (adica aia mai serioasa). Mi-am facut podeaua din tego, din 3 bucati, care vin una linga alta. Nu trebuie prinse cu balamale pentru ca le pun pe fundul barcii cind e desumflata, iar cind umflu barca, se fixeaza automat. Am mai pus si 2 scaune directorale prinse de tego, la care am dat jos scaunul de sus si am pus scaune de la un tramvai terminat. Si e super. Daca va intereseaza am sa pun si pozele :))
 
nu am stiut cum sa schimb ID-ul de la beleaua la floria ionut asa ca am facut un cont nou. Aveti atasata poza cu podeaua din tego. Scaunul e de la un autobuz, iar piciorul de la un scaun directoral rupt, dar cu telescopul si piciorul bune.
 

Atașamente

  • 563347_543717589005656_1409341475_n.jpg
    563347_543717589005656_1409341475_n.jpg
    34.9 KB · Vizualizări: 124
Nu se freaca materialul, dar fata de poza asta am mutat scaunul mai in fata inainte de a iesi pe apa. Am iesit o data cu el in pozitia din poza dar stateam prea pe spate, asa ca l-am pus integral pe bucata a doua de tego. Ideal ar fi fost sa las tego dintr-o bucata, dar il transportam greu (si montajul era mai greoi) Mai este un aspect. am fost cu barca pe lacuri nu pe mare(adica si balansul barcii e redus, nefiind valuri)
 

Back
Sus