INTREBARE

Daca am gasit un velier de 7,2 metri e musai inmatricularea?il masoara cei care vin in control?scrie undeva in actele lui lungimea?si daca vreau sa plec cu el din tara e musai inmatricularea?chiar daca e de 6m?multumesc de raspunsuri
 
S -a mai discutat chestia asta pe forumurile de barci, cauta cu atentie! :)
Rezumatul ar fi asa:
- da, barcile se masoara si, daca are 7,1 m (si/sau motor peste 20 CP) trebuie inmatriculata;
- daca are 6,99 m nu trebuie inmatriculata, decit daca motorul este mai mare de 20 CP;
- am pus si eu intrebarea asta: "pot sa plec cu o barca neinmatriculata (6 m) in Bulgaria? " (tot in UE, nu vorbesc de Turcia sau, Doamne - fereste, Ucraina); se pare ca nimeni nu stie raspunsul exact;
- ce s -ar intimpla odata ajuns in Bulgaria (pe mare) cu o barca neinmatriculata (si neinmatriculabila)?; a fost un forumist care a facut chestia asta, dar a mers cu barca pe uscat (la remorca, pe un peridoc) pina in Grecia!;
- nimeni nu stie exact (cu argumente legale) daca am voie (sau nu) sa arborez pavilionul Romaniei (eu fiind cetatean roman) pe barca mea de 6 m, neinmatriculata; pina la urma, se pare ca am voie :);
Asta e !
 
ma gandeam ca daca iau o barca din Olanda de 7,2 s-o trec in acte de 7,0,nu m-asteptam sa ma opreasca politia navala si sa-mi masoare barca,oricum cele mai faine veliere ce-am gasit la max 5000 euro sunt intre 7-8 m lungime,pe siteurile frantuzesti am vazut ca se inmatriculeaza de la 8 m in sus
 
S -a mai discutat chestia asta pe forumurile de barci, cauta cu atentie! :)
Rezumatul ar fi asa:
- da, barcile se masoara si, daca are 7,1 m (si/sau motor peste 20 CP) trebuie inmatriculata;
- daca are 6,99 m nu trebuie inmatriculata, decit daca motorul este mai mare de 20 CP;
- am pus si eu intrebarea asta: "pot sa plec cu o barca neinmatriculata (6 m) in Bulgaria? " (tot in UE, nu vorbesc de Turcia sau, Doamne - fereste, Ucraina); se pare ca nimeni nu stie raspunsul exact;
- ce s -ar intimpla odata ajuns in Bulgaria (pe mare) cu o barca neinmatriculata (si neinmatriculabila)?; a fost un forumist care a facut chestia asta, dar a mers cu barca pe uscat (la remorca, pe un peridoc) pina in Grecia!;
- nimeni nu stie exact (cu argumente legale) daca am voie (sau nu) sa arborez pavilionul Romaniei (eu fiind cetatean roman) pe barca mea de 6 m, neinmatriculata; pina la urma, se pare ca am voie :);
Asta e !

Salut !
Raspunsul este relativ simplu:nu este o legislatie unitara la nivel UE .Dupa parerea ta ce inseamna”neinmatriculabila”? Daca ai o barca de 4 m cu un motor de 10 cp nu esti obligat sa o inmatriculezi (IN ROMANIA).Daca mergi cu aceiasi barca in alta tara este bine sa te interesezi ce prevede legea in respectiva tara, poate acolo este OBLIGATORIU si poti avea probleme.La noi poti solicita inmatricularea respectivei barci;nu esti obligat, dar nici nu-ti este interzis sa o inmatriculezi daca vrei sa o folosesti in afara cat si in tara.Cat priveste ”arborarea fara drept a pavilionului roman....”vezi art.28 dinLegea nr.191/2003. In rest toate cele bune.
Salut.
 
PS
Prin inmatriculare nava/ambarcatiune se acorda dreptul de arborare a pavilionului roman. Pentru acordarea dreptului de arborare a pavilionului roman nu este de ajuns ca tu sa fi cetatean roman ca doar nu tu porti pavilionul ci barca, iar acest drept nu se acorda doar navelor proprietate a persoanelor de cetatenie/nationalitate romana(vezi art.45 din OG 42/1997 actualizata).
 
PS
Prin inmatriculare nava/ambarcatiune se acorda dreptul de arborare a pavilionului roman. Pentru acordarea dreptului de arborare a pavilionului roman nu este de ajuns ca tu sa fi cetatean roman ca doar nu tu porti pavilionul ci barca, iar acest drept nu se acorda doar navelor proprietate a persoanelor de cetatenie/nationalitate romana(vezi art.45 din OG 42/1997 actualizata).

Tocmai despre asta e vorba, citez: "Prin inmatriculare se acorda dreptul de arborare a pavilionului roman." Intrebarea mea este: Pe o barca de 6,9 m lungime si 10 CP neinmatriculata (si care nu trebuie inmatriculata, conform art. 51 indice 4 par 5 din OUG 74 /2006 pentru completarea si modificarea OUG nr. 42/1997) am sau nu am dreptul sa arborez pavilionul roman, daca proprietarul acelei barci de 6,9 m este roman? Care ar fi baza legala, pentru da sau nu? Atit !

PS Imi plac la nebunie Ordonantele astea date "pentru completarea si modificarea OUG x/y". Toate sint "de urgenta" si dupa doua - trei "urgente" succesive nu mai intelege nimeni nimic! :)
 
Ultima editare:
Se stringe surubul

Am discutat zilele astea cu mai multi pasionati de barci si se pare ca la ANR se pregateste o modificare a OUG 74/2006 (prin ordin de ministru sau norme de aplicare), in sensul crearii unui registru de inscriere si pentru ambarcatiunile cu L<7m si motor cu P<15KW. Deocamdata se zice ca e doar un zvon, dar poate stie careva mai multe si ne lamureste si pe noi.
Pai ce va inchipuiti voi, tara e in criza si voi va dati in barci fara sa va pese?
 
E foarte bine așa: înscrierea într-un registru (luarea în evidență) presupune un proprietar, un loc / port de reședință, neapărat un nume și alte date cerute de registru. Permite implicit folosirea pavilionului, eliberarea unui înscris oficial pentru barcă necesar pe apă. Și până acum bărcile mici trebuiau înscrise (într-un registru), dar cine o făcea dacă nu trecea de limitele înmatriculării?
Și până acum, bărcile înmatriculate purtau pavilion obligatoriu, iar pe cele neînmatriculate nu era interzis. Eu din prima am arborat pavilion la pupa.
Dreptul de a purta pavilion este datorită faptului că în legislația maritimă, nava este recunoscută ca aparținând țării respective și tratată la fel ca națiunea respectivă: ești în război cu ea, arestezi barca etc. O barcă mică, sub 7 metri, cui aparține, dacă nu este în evidența niciunei căpitănii? Cum este tratată o ambarcațiune în zona de frontieră navală, dacă nu arborează niciun pavilion? Să reținem că sunt două lucruri diferite ”cetățenia navei” și cetățenia celui ce conduce ambarcațiunea. Astfel dacă am o bărcuță mică, sub 7m luată în evidențele Republicii Ciad și eu sunt român, este bine, nu se prind mulți, dar dacă este sub pavilionul Gambiei sau Surinam?
Intrebare: dacă ai pavilion bulgăresc, barca fiind luată în evidență la Plovdiv poți să acostezi fără probleme în Romania ? Dar dacă acostezi la Silistra?
 

Atașamente

  • Pavilion Fraga 3.jpg
    Pavilion Fraga 3.jpg
    36.3 KB · Vizualizări: 30
Ultima editare:
Buna ziua , ma numesc Petre Toma ( day skipper ) . Am citit de mai mult timp pe aici , tin sa va felicit . Discutia despre inscrisul ambarcatiunilor e dea dreptul revoltatoare si doresc sa imi spun parerea din experienta mea internationala . Arborarea drapelului national pe o amb . e un drept cu care te nasti . Daca barca e cumparata din alta tara drapelul romanesc se pune daca skipperul e roman si vrea el asta . Nici un organ oficial nu are dreptul sa iti spuna sa dai jos drapelul tau pt ca barca e inrg. in afara . Iar chestia cu incrisul e aiurea , nu imi voi inscrie la vrun oficiu romanesc barca atata timp cand imi vor cere mai mult decat in orice alta tara EU adica maxim 60€ si atat pe viata nu in fiecare an . Daca e vreo lege stramba e din vina noastra ca ne supunem . Deci NU TREBUIE ACTE ROM LA BARCA fie ea cat de mare CA SA PUI STEAGUL ROMANESC . Iar inmatricularea e o chestie de alegere a stapanului barci , yahtului . Inca ceva , chiar daca ambarcatiunea este detinuta de un proprietar olandez -sa zicem - si skipperul e roman se poate arbora la pupa stagul romanesc (vezi legile din Spania ) . Legea trebuie privita in felul urmator : O ambarcatiune apartine proprietarului ei si apelor , nicidecum malurilor . De ex : daca locuiesc pe barca si nu am alta adresa sigur ca pot locui in orice stat membru EU din care face parte Romania . Am cumparat barca din Anglia si eu sunt roman . Pun frumosul steag romanesc la pupa si gata . De ce sa mai inmatriculez barca in Romania daca e inrg o data in EU ?, e ca si cum ti-ar cere sa iti schimbi permisul international de skipper in unul romanesc . Eu unul nu ascult legi stambe , mai ales ca nu iti pot face nimic , timpurile negre comuniste s-au terminat . Barca e a mea si doar a mea si se supune proprietarului si capitanului ei . As vrea sa intalnesc eu pe cineva , vrun oficial sa-mi spuna sa dau jos drapelul meu pe motiv ca barca e inrg in Anglia sa am si eu pe cine da in judecata . Doamne ajuta ! pupi
 
Ultima editare:
Nu este deloc asa, si spun asta fara a cita vreo lege actuala. Doar din ce am invatat acum ceva timp.
Barca arboreaza pavilionul tarii unde este inmatriculata/luata in evidenta si se bucura de aceleasi drepturi ale statului respectiv. Ea este bucata din teritoriul national indicat de pavilion. Este ca si cum te-ai afla in Romania, pe pamant romanesc, indiferent de nationalitatea skipper-ului. Esti proprietar, ai aceleasi drepturi asa cum esti proprietar pe o masina sau pe o bucata de teren in tara respectiva, unde este inmatriculata/inregistrata barca, si unde eventual se platesc impozite. Fara pavilion, sau cu unul de curtoazie (al armatorului, al vreunei organizatii, etc) esti in ilegalitate in orice ape plutesti. Eu asa am invatat in scoala de marina, n-am cursuri de skipper. O varianta ar fi ca proprietarul sa fie strain, iar barca sa fie inmatriculata in alta tara. Aici cred ca tot pavilionul indicat pe certificatul de ambarcatiune ar trebui ridicat si nu al nationalitatii skipperului, sau al proprietarului. Mi-e lene sa caut, imi dau cu parerea.
Apropo, nu ati facut la DaySkipper nimic despre legislatie? Dincolo de apele teritoriale ale oricarei tari poti face ce vrei tu, dar si altii pot sa faca ce vor ei cu tine. Pavilion ai ridicat, atunci esti protejat!
Parca suntem pe vremea bucaneerilor. Ce vremuri faine!
Aia cu ”dreptul cu care te nasti” n-are logica, e poezie. Poate asa o fi in coloniile britanice, asa o fi traditia in statele coloniale, insa la noi nu prea tine treaba asta. Aici ai drepturi doar acolo unde iti platesti impozitele... in alte parti esti doar turist. Glumesc, sa mai dezmotim atmosfera.
 
Ultima editare:
Buna ziua , ma numesc Petre Toma ( day skipper ) . Am citit de mai mult timp pe aici , tin sa va felicit . Discutia despre inscrisul ambarcatiunilor e dea dreptul revoltatoare si doresc sa imi spun parerea din experienta mea internationala . Arborarea drapelului national pe o amb . e un drept cu care te nasti . Daca barca e cumparata din alta tara drapelul romanesc se pune daca skipperul e roman si vrea el asta . Nici un organ oficial nu are dreptul sa iti spuna sa dai jos drapelul tau pt ca barca e inrg. in afara . Iar chestia cu incrisul e aiurea , nu imi voi inscrie la vrun oficiu romanesc barca atata timp cand imi vor cere mai mult decat in orice alta tara EU adica maxim 60€ si atat pe viata nu in fiecare an . Daca e vreo lege stramba e din vina noastra ca ne supunem . Deci NU TREBUIE ACTE ROM LA BARCA fie ea cat de mare CA SA PUI STEAGUL ROMANESC . Iar inmatricularea e o chestie de alegere a stapanului barci , yahtului . Inca ceva , chiar daca ambarcatiunea este detinuta de un proprietar olandez -sa zicem - si skipperul e roman se poate arbora la pupa stagul romanesc (vezi legile din Spania ) . Legea trebuie privita in felul urmator : O ambarcatiune apartine proprietarului ei si apelor , nicidecum malurilor . De ex : daca locuiesc pe barca si nu am alta adresa sigur ca pot locui in orice stat membru EU din care face parte Romania . Am cumparat barca din Anglia si eu sunt roman . Pun frumosul steag romanesc la pupa si gata . De ce sa mai inmatriculez barca in Romania daca e inrg o data in EU ?, e ca si cum ti-ar cere sa iti schimbi permisul international de skipper in unul romanesc . Eu unul nu ascult legi stambe , mai ales ca nu iti pot face nimic , timpurile negre comuniste s-au terminat . Barca e a mea si doar a mea si se supune proprietarului si capitanului ei . As vrea sa intalnesc eu pe cineva , vrun oficial sa-mi spuna sa dau jos drapelul meu pe motiv ca barca e inrg in Anglia sa am si eu pe cine da in judecata . Doamne ajuta ! pupi

Este pavilionul strict legat de malul pe care te-ai nascut, caci presupun ca daca te nasti in ape internationale, ori ai dreptul sa arborezi orice pavilion, ori n-ai dreptul sa arborezi nici unul (poate cel de pirat)... sincer si serios vorbind, chiar nu stiu, dar am dubii ca exista un asemenea drept obtinut prin nastere. Oare, vorbim aici despre un (fel de) "flag of convenience" menit sa evite anumite taxe? Se practica si in marina comerciala...

Maritime flag - Wikipedia, the free encyclopedia

Flag state - Wikipedia, the free encyclopedia

Flag of convenience - Wikipedia, the free encyclopedia

http://www.yachtracing.com/technicaljournals/Code Flags/codeflagsships1.html

http://www.navy.mil/navydata/nav_legacy.asp?id=273
 
Ultima editare:
Iertare , dar tocmai la day skipper am facut asta , acum doua spatamani , de vinerea viitoare continui cursuri mai avansate pana la iarna . Ma aflu in UK unde fac aceste cursuri si credetima ca i-am innebunit cu intrebarile astea . ma doare si pe mine ca sunt roman si vreau sa fie libertate . Ce steag sa pun , cum trebuie sa fac si tot asa . In primul rand legislatiile difera de la tara la tara dar peste toate troneaza EU . Si discutia era despre faptul ca in Romania daca ai o barca cumparata din EU poati arbora steag romanesc pentru ca esti roman . Ce taxe ? La barca ? Numai in Romania vor taxe la barci . Si daca nu o platesti ? Adica atatia englezi care vin pe la noi fara nici un act sau autorizatie de navigatie nu se leaga nimeni de ei ca nu au , navigheaza beti franti si drogati , dar de mine roman la mine acasa vor sa am acte de minim day skipper si sa platesc taxe la barca ? Barca nu este a statului ci a mea personala , eu sunt roman , prin pavilion arat ca sunt roman nu unde a fost barca inregistrata , ar fi un nonsens . Ce daca mergeti spre exemplu in grecia si puneti la pupa tribord stagul greciei deasupra celui romanesc le aratati ca va aflati in apele grecesti ? Le aratati o forma de respect si ca va supuneti legilor de acolo . Inca o data : asa mi s-a explicat - O barca e a proprietarului si a apelor ci nu a tarii din care face parte . (Vorbim de vasele personale nu si de cele comerciale . acolo nu stiu ) mai ales ca acum EU face legea peste tot . Un alt exemplu - Spania nu lasa skipperi lor sa arboreze decat steag spaniol , fie ca lucreaza pe vase din uk sau america respectiv toata comunitatea EU . Alta durere pt mine : un englez poate naviga cu vasul personal pana la 24 de m fara sa aiba vre un act de pregatire sau vre un curs , asta ma doare cel mai mult ca la noi mai sunt inca oameni care se cramponeaza de legi si nu inteleg ca marea e libera si nu v-a putea fi niciodata controlata si supusa . Daca nu va multumeste raspunsul o sa il rog pe harbor master din gosport marina sa imi faca o scrisoare oficila si o postez aici . De la el stiu ca daca vasul meu e inregistrat in uk eu ca si skipper trebuie sa am steag romanesc , la el aici in alglia sau la mine acs in Romania . Multumesc
 
E foarte bine așa: înscrierea într-un registru (luarea în evidență) presupune un proprietar, un loc / port de reședință, neapărat un nume și alte date cerute de registru. Permite implicit folosirea pavilionului, eliberarea unui înscris oficial pentru barcă necesar pe apă. Și până acum bărcile mici trebuiau înscrise (într-un registru), dar cine o făcea dacă nu trecea de limitele înmatriculării?

E foarte bine asa, cu conditia sa ai niste taxe rezonabile (60 Euro o data, pe viata, cum zicea cineva mai sus, nu 50 sau 300 euro pe an cum e la noi) si niste conditii rezonabile, nu tot felul de cacaturi (scuzati expresia dar n -am gasit alta rima).
De exemplu, eu am barca de doi ani, acum daca trebuie s -o declar la fisc si s -o inscriu, primesc amenda pentru nedeclarare in termen. Cu toate ca acum doi ani nu era obligatorie declararea si inscrierea.
Pentru o barca de 6m, daca o declar barca cu vele si mi -o incadreaza la iahturi platesc 1200 lei pe an (aprox. 270 de euro pe an). In conditiile astea, trebuie sa umblu cu "Saru' mina" si sa le fac curu' mare la aia de la ANR ca sa o treaca in acte "barca fara motor" si sa platesc doar 100 de lei pe an. Nu stiu dupa aia ce fac cu motoru? Si asa mai departe, etc, etc nu mai repet toate povestile, ca le stie toata lumea. De asta nu e normal.
Dar romanu' se descurca, ca e baiat destept. Destept pe dracu, eu am convingerea ca daca toata lumea ar fi respectat toate legile si nimeni nu "s-ar fi descurcat" comunismul ar fi picat cu 10 - 15 ani mai devreme. Pentru ca aceasta supapa cu "descurcatul", pe termen lung e distrugatoare. Toata lumea "se descurca" si nimeni nu face nimic (de exemplu asociatii, proteste, greva fiscala etc) contra legilor facute cu picioarele. Pe care nu le respecta decit fraierii.
 
S -a mai discutat chestia asta pe forumurile de barci, cauta cu atentie! :)
Rezumatul ar fi asa:
- da, barcile se masoara si, daca are 7,1 m (si/sau motor peste 20 CP) trebuie inmatriculata;
- daca are 6,99 m nu trebuie inmatriculata, decit daca motorul este mai mare de 20 CP;
- am pus si eu intrebarea asta: "pot sa plec cu o barca neinmatriculata (6 m) in Bulgaria? " (tot in UE, nu vorbesc de Turcia sau, Doamne - fereste, Ucraina); se pare ca nimeni nu stie raspunsul exact;
- ce s -ar intimpla odata ajuns in Bulgaria (pe mare) cu o barca neinmatriculata (si neinmatriculabila)?; a fost un forumist care a facut chestia asta, dar a mers cu barca pe uscat (la remorca, pe un peridoc) pina in Grecia!;
- nimeni nu stie exact (cu argumente legale) daca am voie (sau nu) sa arborez pavilionul Romaniei (eu fiind cetatean roman) pe barca mea de 6 m, neinmatriculata; pina la urma, se pare ca am voie :);
Asta e !

Citind, stau si ma intreb, oare, noi, cu U-boat-ul nostru (5,5 m neinmatriculabili) fara pavilion, in zona de frontiera, de la Sf. Gheroghe la Constanta, ce obligatii legale aveam? Daca aveam timp continuam pana la Balchik fara sa-mi pun problema pavilionului. Evident, am carat pasapoartele cu noi pe apa... dar nu ne-a intrebat nimeni de sanatate... probabil, nefind o barca in toata regula, paream copii iesiti la joaca cu camera de Raba..:)

Era obligatoriu sa acostez la Mangalia sa-mi pun o viza de iesire pe pasaport? Asa pare logic...:)


Imi amintesc zambind o intamplare din '99. Campam la Vama Veche si la vremea respectiva detinatorii de pasapoarte US nu aveau voie sa depaseasca o sedere de 30 de zile fara ceva viza nu stiu de care... Trebuia sa iesi si sa reintri inainte de trecerea celor 30 de zile pentru a incepe un nou ciclu... Aflat in Vama Veche in ziua a 29-a, am aruncat in graba pe mine o perecehe de chiloti de baie si am plecat descultz cu pasaportul "la cuc" de-a lungul soselei spre sud. Asfaltul incins de soare imi ardea talpile si incercam sa merg mai mult prin colbul drumului. Am ajuns la punctul de control intampinat de priviri oarecum consternate... Nu prea le venea sa creada ca cineva descultz, imbracat doar in chiloti de baie, fara tricou, sapca, sau ochelari, pleaca in excursie... Le-am intins pasaportul spunand ca nu am nimic de declarat... Ofiterul de la politia de frontiera l-a apucat mai de la margine vazand de unde l-am scos...:)
"Da' unde va duceti?"
"Pana in Bulgaria..."
"Pai..."
"..."
"Pai, cat stati in Bulgaria?"
"Vreo zece minute..."

A inteles. Nu parea amuzat dar a pus stampila regulamentar. Vamesul nici nu m-a bagat in seama. Am trecut constiincios prin groapa cu bromocet... Bromocetul de abea mi-a ajuns pana la genunchi, dar talpile scapate de parjolul asfaltului s-au bucurat nespus.

Am ajuns la punctul de control bulgaresc si am intins pasaportul.
"Hello..."
"Dobre Deni"
Ofiterul bulgar era transpirat si plictisit. Mi-a stampilat pasaportul neglijent, drept in mijlocul foii, nerespectand nici una din cele patru casutze alocate. Cred ca nici daca as fi avut doua capete, sau patru maini, nu s-ar fi urnit din plictisul acelei dogoritoare dupa amiezi de August...

Am ocolit cladirea punctului de control si am trecut pe contra-sens. A trebuit sa stau la coada printre turistii din Republica Moldova coborati dintr-un autocar ce parea sa vina din Turcia. Cand mi-a venit randul la ghiseu mi-am primit stampila de iesire fara nici o intrebare. Am plecat inapoi spre Romania pe jos racorindu-mi din nou talpile in cealalta groapa cu bromocet. Pana sa ajung la punctul de control romanesc m-a ajuns din urma autocarul cu moldoveni si m-a depasit. Cateva capete se zgaiau cu curiozitate pe geam...:)

Am stat iar la coada printre moldovenii din autocar sa-mi iau stampila de intrare. In treacat fie spus, vamesii romani de atunci pareau neprietenosi fatza de moldoveni. La mine se uitau oarecum mirati.
"Bagajul?"
"N-am bagaj..."
"Pai, asa ati venit din Bulgaria?"
"Da..."
"Pai... de unde veniti din Bulgaria?"
"Am masina si hainele in Vama Veche, doar am dat o tura pentru viza..."
"A..."
M-am intors fericit in Vama Veche si mi-am luat o sticla rece de Ursus. Pasaportul era oarecum mototolit..:)

Scuze pentru poluarea topicului, dar acum mi-am amintit si m-am gandit ca poate va aduce si voua un zambet..:) Chemarea marii nu are granitze...
 
Ultima editare:
Citind, stau si ma intreb, oare, noi, cu U-boat-ul nostru (5,5 m neinmatriculabili) fara pavilion, in zona de frontiera, de la Sf. Gheroghe la Constanta, ce obligatii legale aveam?

... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

M-am intors fericit in Vama Veche si mi-am luat o sticla rece ce Ursus.

Scuze pentru poluarea topicului, dar acum mi-am amintit si m-am gandit ca poate va aduce si voua un zambet..:)

Nu e nici o poluare, povestea (adevarata sau nu :)) merita cel putin vreo 10 (say ten) laicuri ;)
 
Nu e nici o poluare, povestea (adevarata sau nu :)) merita cel putin vreo 10 (say ten) laicuri ;)

E adevarata. Incerc sa nu povestesc decat intamplari prin care am trecut...:)

Am gasit pasaportul de atunci si vizele...:) iesire Ro, intrare Bg, iesire Bg, intrare Ro, toate in aceeasi zi de August. Ma lasa in schimb memoria... Era August 2001, nu August '99...:(

Se pastreaza greu amintirile din Vama Veche... prea multe suprapuneri de tot felul...

Stampila bulgarului este chiar in mijlocul paginii...:) Macar detaliul asta mi l-am aminitit... mai sunt sperante...:)
 
Ultima editare:

Back
Sus