Aragaz - arzator + butelie si Cort 3-4 persoane. CUMPAR

stavride

Mediterraneus Ponticus
Doresc sa cumpar un aragaz-arzator cu butelie pentru turele de caiac. Ce doresc de la el? :)
Sa fiarba litrul ala de apa (sau mancare) in cat mai scurt timp. Voi ce modele aveti (daca sunteti multumiti de el) sau ce doriti sa va luati (daca nu aveti inca).

In plus, caut un cort cu antreu pentru patru persoane, al carui baza sa NU fie mai mica de 210x210. Daca stiti vreo firma-magazin care are asa ceva, recomandati-mi si mie ceva va rog.

Multumesc x 2
 
Doresc sa cumpar un aragaz-arzator cu butelie pentru turele de caiac. Ce doresc de la el? :)
Sa fiarba litrul ala de apa (sau mancare) in cat mai scurt timp. Voi ce modele aveti (daca sunteti multumiti de el) sau ce doriti sa va luati (daca nu aveti inca).

In plus, caut un cort cu antreu pentru patru persoane, al carui baza sa NU fie mai mica de 210x210. Daca stiti vreo firma-magazin care are asa ceva, recomandati-mi si mie ceva va rog.

Multumesc x 2

da' unde te grabesti bre asa, sa sara apa in trei minute, nu mai stai si tu sa o descanti, una, alta ?... :)
 
Salutare !
Eu folosesc un arzator de genul (poza), iar ca butelie ,una de 10kg .
Arzatorul m-a costat 25 ron si l-am cumparat din Doraly Buc.
Tot la Doraly, exista un stand cu foarte multe modele de corturi RCO.

Chiar vroiam sa deschid un topic pe aceasta tema: "corturi".....ptr. ca, banuiesc ca foarte multi dintre noi sunt interesati de calitate, dimensiuni, confort al acestor "locuinte" provizorii.

Pentru mine, un cort confortabil este acela care poti sta in picioare, cu antreu, unde poti pune o masa si cateva scaune ....si sa aiba si vre-o doua camere;)
 

Atașamente

  • file.jpeg
    file.jpeg
    98.2 KB · Vizualizări: 83
  • j.jpeg
    j.jpeg
    85.1 KB · Vizualizări: 72
Ultima editare:
Arzator foarte rapid este Jetboil, nu stiu cat sunt de practice pentru ca nu am asa ceva, dar poate iti spune DoiNomazi ce parere are despre el. Sau, daca te tine buzunarul... MSR Reactor (http://www.mountex.ro/produs/10501-101-0/msr_reactor_stove__arzator_gaz). De asemenea, recomand oalele Primus Eta sau altceva similar, care au pe fund un soi de radiator sau schimbator de caldura care le face sa aiba pierderi mici de caldura.
Aici vezi amandoua arzatoarele in actiune:
Sau: :: eMont : Produse ::
Sau: :: eMont : Produse ::


Despre cort... eu am un Hannah Spirit S (de trei persoane) dar exista si modelul de 4-5 persoane. Chiar si la modelul de trei persoane, absida este destul de incapatoare pentru o masuta, patru scaune si patru ocupanti. Chiar si dormitorul este facut ca trei persoane sa se lafaie, patru persoane sa stea aproape normal.
Corturi Hannah, Corturi Familie, Corturi
Hannah Spirit, Preturi Hannah Spirit - ShopMania
Ai grija la volum si la greutatea cortului si al echipamentului, daca nu vrei sa mai tractezi si o canoe plina cu echipament :)
 
Doresc sa cumpar un aragaz-arzator cu butelie pentru turele de caiac. Ce doresc de la el? :)
Sa fiarba litrul ala de apa (sau mancare) in cat mai scurt timp. Voi ce modele aveti (daca sunteti multumiti de el) sau ce doriti sa va luati (daca nu aveti inca).

In plus, caut un cort cu antreu pentru patru persoane, al carui baza sa NU fie mai mica de 210x210. Daca stiti vreo firma-magazin care are asa ceva, recomandati-mi si mie ceva va rog.

Multumesc x 2

Uite aici niste chestii faine, cu un raport bun calitate-pret:
Corturi 4 persoane - Military-Shop
Aragaz Camping Us Style Mil-Tec - Military-Shop

Este prima experienta de acest gen (tura de aventura cu caiacul)?

In cazul in care ar fi prima tura de aventura de acest gen, ar fi fain sa cititi si urmatoarele sugestii:


Echipamentul trebuie ales in functie de mai multi factori: locatia unde va fi cel mai des utilizat (delta/munte/alte locuri), anotimpul in care este cel mai des utilizat, frecventa de utilizare, restrictiile de greutate/modul in care il transporti (pe ruxac, pe caiac, doar cu masina +cativa metri in brate etc);

Ia ca back-up o folie de plastic (sa poata acoperi tot cortul in caz de necesitate) + cordelina/sfoara

Daca tarusii de ancorare sunt subtiri/nu prezinta incredere este de preferat sa ai cel putin 4 zdraveni in plus pt o mai buna ancorare

Daca este prima experienta de genul acesta, recomand mai multa documentare despre turele de aventura (planificare/echipament etc) si discutii cu utilizatori de echipamente similare.

Folosirea unor dry-bag-uri de incredere: pt bagaje, telefoane altele - aici pot da eu preturi bune
Minim o masca de scafandru pentru situatia in care scapati in apa mica ceva foarte important - aici am eu preturi bune
Utilizarea pe durata deplasarii a unor pantaloni scurti din neopren (vara) cel putin in cazul femeilor in special in cazul in care ploua/este frig si luati apa etc - am eu la preturi bune

Pentru sugestii/solicitari de echipamente pentru ture de caiac putem discuta si prim mesaje in privat, in cazul in care sunteti interesat sau cream un post pt asta.
 
Personal as merge pe varianta asta .

E un accesoriu util, cu butelie cu filet (e important !) si flacara puternica cat sa incalzeasca 1l de apa in 3 minute.
La un cost pe care il gasesc in limite normale. :)

Vorbesc doar in numele meu cand spun ca n-as cumpara un asemenea incalzitor la 7,5 milioane lei vechi, decat in conditii precare de sanatate mentala :)
 
Vorbesc doar in numele meu cand spun ca n-as cumpara un asemenea incalzitor la 7,5 milioane lei vechi, decat in conditii precare de sanatate mentala :)
Nici eu nu as cumpara asa ceva, in primul rand pentru ca nu am nevoie (probabil ca daca as avea cu adevarat nevoie de un arzator cat un salar minim pe economie, as primi o dispensa de la psihiatru :) ). Cei care chiar au realmente nevoie de asa ceva (dar eu nu cred ca este vreun caiacist care sa poata spune ca are cu adevarat nevoie de asa ceva) inseamna ca practica sporturile astea la alt nivel si e probabil sa isi permita. (Am vazut folosindu-se asa ceva intr-un film despre activitatile dintr-o tabara de baza de pe Everest)
Eu personal sunt extrem de multumit de arzatorul meu Brunton Flex, care se pliaza si incape in scobitura buteliei. La mine, cat timp am avut caiacul albastru, prioritar a fost minimalismul, pentru a avea in ture lungi tot ce imi trebuie, si totusi sa ma limitez la spatiul nu foarte generos din Robsonul Aloha. Acum am un Robson Titris 16 si ma intreb ce am sa fac cu atata spatiu? :)

Iata arzatorul Brunton Flex:
 
Ultima editare:
Inca ceva: arzatorul trebuie sa fie ales si in functie de oala pe care o folosesti in mod normal.
Adica daca ai oala cu diametru mic (10-15 cm), e bine ca arzatorul sa aiba flacara directionata in sus, ceva de genul asta (ilustrez doar modul de dispunere al grilei care concentreaza flacara):
img.php

Pentru oale cu diametrul mai mare, poti folosi arzatoare care directioneaza flacara oblic, ca la aragazul de bucatarie:
watermark.php



butelie cu filet (e important !)
Da, butelia cu filet este cea mai buna optiune; fara filet inseamna ca odata ce ai montat arzatorul pe butelie, nu le mai separi decat cand se termina gazul, ceea ce nu e practic in ture.
 
Despre cort; Folosesc un 210x210 si nu prea-l vad pentru 4 persoane decat daca dormiti sincron sau doua din persoane sunt copii pana-n 12 ani. pentru 4 trebuie mai lat. Apsida este un lucru de nepretuit. Fiind cel mai probabil un cort parabolic, o sa preferi stangi de 9,5 celor de 8,5 mm si daca gasesti cu stangi de Alu, le vei prefera celor de fibra. La un cort izoterm o sa vrei sa ai compartimentul interior facut dintr-o tesatura hidrofila. daca este din nailon , se cam aduna condens la interior chiar daca nu este impregant. Diminetile reci, in consecinta cum te misti, cum te ploua :)
Despre primus; Filet, super ok, flacara protejata de vant cu o perdea cilindrica, foarte necesar. Daca vrei viteza, poti apela la butelii cu propan. atentie, filetele difera de la producator la producator, documenteaza-te in prealabil de unde poti lua rezerve, sa nu fii legat doar de un furnizor, pt ca atunci devine scump.
 
@BogdanTimisoara - de unde ai cumparat Brunton Flex-ul? Asa ceva m-ar interesa. Sau arzatorul prezentat de @Florio (Primus-ul de la Decathlon)
@mircea_ct - Saci impermeabili - cati litri au si ce preturi? Sunt cu supapa de scos aerul din ei?
 
Despre cort; Folosesc un 210x210 si nu prea-l vad pentru 4 persoane decat daca dormiti sincron sau doua din persoane sunt copii pana-n 12 ani. pentru 4 trebuie mai lat. Apsida este un lucru de nepretuit. Fiind cel mai probabil un cort parabolic, o sa preferi stangi de 9,5 celor de 8,5 mm si daca gasesti cu stangi de Alu, le vei prefera celor de fibra. La un cort izoterm o sa vrei sa ai compartimentul interior facut dintr-o tesatura hidrofila. daca este din nailon , se cam aduna condens la interior chiar daca nu este impregant. Diminetile reci, in consecinta cum te misti, cum te ploua :)
Despre primus; Filet, super ok, flacara protejata de vant cu o perdea cilindrica, foarte necesar. Daca vrei viteza, poti apela la butelii cu propan. atentie, filetele difera de la producator la producator, documenteaza-te in prealabil de unde poti lua rezerve, sa nu fii legat doar de un furnizor, pt ca atunci devine scump.

@klimm - ce cort (model) ai tu? De unde l-ai cumparat? Am spus 4 persoane in ideea in care noi suntem doi plus un copil de 5 ani. A ,,patra persoana,, sunt ceva bagaje. :)
 
@klimm - ce cort (model) ai tu? De unde l-ai cumparat? Am spus 4 persoane in ideea in care noi suntem doi plus un copil de 5 ani. A ,,patra persoana,, sunt ceva bagaje. :)
Al meu este vechi de cel putin 15 ani :) Il folosesc relativ rar. Nu este atat de relevanta marca pentru ceea ce vrei sa faci cu el, daca nu te duci in Himalaya.Aveti magazine de outdoor in Bucuresti, mai multe decat oriunde. Cel mai bine cauti in magazinele existente, modele existente pe stoc, si verifici elementele asupra carora ti-am atras atentia.
 
:agree:

Al meu este vechi de cel putin 15 ani :) Il folosesc relativ rar. Nu este atat de relevanta marca pentru ceea ce vrei sa faci cu el, daca nu te duci in Himalaya.Aveti magazine de outdoor in Bucuresti, mai multe decat oriunde. Cel mai bine cauti in magazinele existente, modele existente pe stoc, si verifici elementele asupra carora ti-am atras atentia.

:oops: ... dar cu observatii...

1. In "natura" este imposibil sa obtii combustibil pentru arzatoarele cu gaz... asa ca benzina este sfanta.
2. Presupun ca nu discutam de ture de iarna, unde FIERTUL APEI DIN ZAPADA este o problema... de timp ! Presupun ca discutam de Delta &ape linistite, vara si toamna... In cat timp fierbe, NU ARE NICI O IMPORTANTA.
3. Solutii ieftine: primusurile rusesti cu pompita de presiune (cutii compacte, arzator si butelcuta incorporate, pompa pt a face presiune in butelcuta cu benzina... etc). Daca nu stie cineva si este interesat, detaliez. Sursa: targurile de vechituri, rusii din piete, etc.
4. Dezavantaj la 3: recipient suplimentar de benzina si timp mare (relativ) de racire a primusului.
5. Solutie scumpa (dar incomparabil mai ieftina decat cele "enuntate": primus de la ... PRIMUS, Himalaya ca magazin recomandat dar sunt si altele...

Primusul de la PRIMUS este compus dintr-un arzator, un furtun si un recipient special de metal pentru benzina... Functie de tura, se poate lua un recipient mai mare sau mai mic. Functioneaza fff ingenios... Iarasi, daca cineva vrea detalii, explic.

6. Avantaje la 5: Numai avantaje... gasesti benzina de "imprumut" de la orice barcuta motorizata din preajma, sau de pe margine drumului, de la vreo masina care trece pe langa rau / lac / apa... etc. Demontabil, se stocheaza usor. Se raceste repede, poti pleca de urgenta. Ai nevoie de un loc plat fff mic (valabil la munte)... eu foloseam iarna o placuta de placaj de 10x10cm pe care puneam arzatorul. Ai un singur recipient SIGUR de benzina, care nu explodeaza la soare, fara PRESIUNE inauntru, etc.

Subiectul "cort"... Eu am alta abordare, dar fiecare cu parerea lui. Nici la munte, nici la mare, nici in Delta, nu merg sa stau in cort. Cortul este ca sa te apere de vremea rea, sa-ti petreci NOAPTEA in el, cat mai putin posibil. Recunosc ca in Delta nu merg cu cortul, dar... Daca as merge, mi-as lua cel mai mic cort ultra-alpin cu putinta (Ultra-alpin = ultra-usor, ultra-rezistent, ultra-mic, ultra... multe). Pentru petrecut timp afara, mi-as lua o prelata pe care s-o pot impacheta / despacheta usor, pe care s-o pot pune pe patru bete, dintre care se gasesc destule in Delta...

In Delta nu sunt ursi ... lucru care ar justifica... bagaje in cort... Asa ca ... Solutia anti-ploaie ar fi tot o prelata.
 
Doar ca exemplu...

Asa arata un primus... de la PRIMUS :):):)

Primus, Camping, ARAGAZ MULTIFUEL EX, ARAGAZ MULTIFUEL EX, Magazinul Himalaya

Descriere:

"MultiFuel este un aragaz robust care functioneaza cu mai multe tipuri de combustibil: gaz, motorina, benzina, kerosen si chiar cu combustibil de avion. Are o putere mare si face fata conditiilor meteo extreme.

Proiectat pentru: expeditii, tabara de baza, alpinism clasic.

Poate fi folosit si pentru: drumetii, camping, pescuit, vanatoare."

Caracteristici:

"•rezistent si compact.
•functioneaza in conditii extreme (altitudine, temperaturi).

Pachetul include: bidon pentru combustibil, pompa ErgoPump(TM), set unelte, protectie de vant, deflector de caldura, husa de transport.

Putere: 2700W.

Timp de fierbere:3 min (preincalzire).

Aprindere: Manual.

Greutate: 436g (cu pompa); 334g (fara pompa).

Dimensiuni in mm: 142x88x66.

Potrivit pentru: 1-4 persoane.

Timp de ardere: 70 min. cu butelie de gaz de 230g."



Eu am fost in '91 in Caucaz, la 5600 m cu DOAR un... amarat de primus rusesc. Si mergea bine !!! Am fiert si... votca, cu dor dupa tuica fiarta !!! :):):)
 

Atașamente

  • multifuel-1337691417.jpg
    multifuel-1337691417.jpg
    53 KB · Vizualizări: 51
  • Primus Rusesc 1.jpg
    Primus Rusesc 1.jpg
    61.2 KB · Vizualizări: 227
  • Primus Rusesc 2.jpg
    Primus Rusesc 2.jpg
    3.3 KB · Vizualizări: 39
  • Primus Rusesc 3.jpg
    Primus Rusesc 3.jpg
    6.8 KB · Vizualizări: 34
  • Primus Rusesc 4.jpg
    Primus Rusesc 4.jpg
    9.1 KB · Vizualizări: 32
  • Primus Rusesc 5.jpg
    Primus Rusesc 5.jpg
    143 KB · Vizualizări: 44
  • Primus Rusesc 6.jpg
    Primus Rusesc 6.jpg
    32.5 KB · Vizualizări: 91
@Pupezica ... acel Primus nu se infunda? Nu trebuie curatat destul de des?
Pretul este cam mare pentru cat de des ies eu intr-un an.

Cat despre cort, cu copilul si sotia... cam greu, dar nu imposibil :).
 
@Pupezica ... acel Primus nu se infunda? Nu trebuie curatat destul de des?
Pretul este cam mare pentru cat de des ies eu intr-un an.

Cat despre cort, cu copilul si sotia... cam greu, dar nu imposibil :).

Dupa cum ai vazut, cel original, primus de la PRIMUS :):):) merge cu ORICE fel de combustibil si bineinteles ca are dispozitiv propriu de curatare. Sa ma explic... pe "duza" exista un ac pe care il manevrezi cu rotita cand reglezi debitul. Acul acela curata singur duza=orificiul pe unde ies vaporii de benzina / motorina / etc. Inca o data, este o scula profesionala facuta sa functioneze la peste 7000 de metri si in orice conditii (si aici ma refer la vant)

Dar raman la parererea mea, unul rusesc, facut pentru front, la fel, sa mearga in orice conditii, iti este suficient. Eu am folosit asa ceva (diverse variante de "rusesc) timp de 16 ani, de la perete si dormit in... hamac agatat in 2 pitoane :):):) pana la creasta inzapezita a Fagarasului (adica ... IARNA) :cool:

Cortul... cei mici se zbenguie, nevasta se bronzeaza... noi "bemscuim"... :):):) Nici una dintre aceste activitati nu se fac in cort. Dar alegerea este a ta...
 
Salut,
Eu am cortul asta:
Husky Bright 4, Cort munte, Corturi Camping
luat de la mormota.ro dar am impresia ca importatori sunt mountex.ro ....
Este foarte incapator si strans are dimensiuni corecte, numai bun pentru caiac ....
L-as schimba doar cu un cort de tip tunel pentru ca are absida mult mai bine protejata si eu acolo imi las bucataria pregatita pentru cafeaua de dimineata.
Daca ploua peste noapte e nasol ca intra apa in zona de absida si gasesc alea inundate pe acolo ... in rest nimic de reprosat ....
Pe de alta parte cand visez la expeditii am tot soiul de fantezii cu corturi de la baietii astia ....
See all tents » | hilleberg.se
si mai precis cu asta:
Kaitum 3 GT | hilleberg.se
Astia sunt asa un soi rolls al corturilor .... poti trage concluzia asta si din pret ....
Nu e mai putin adevarat ca tanti care face This is the sea I - V
http://www.cackletv.com/justines-blog/page/2/
asa ceva folseste si la fel si nenea asta
Aktuelles
.... cat si alti prieteni comuni :)

Intr-o vreme ma gandeam si la asta:
Tent Extreme Felen 3-4 prs. - red | HUSKY pentru absida generoasa ajunge la noi in jur de 1200 lei. :)

O zi senina si blanda,
Radu
 
Ultima editare:
Radule, ce aragaz ai? Esti multumit de el? Recomandari ceva?
PS - Multumiri pentru recomandarile de cort.
 

Back
Sus