barci anglia+peridoc

sant incepator dar chiar de acea vas ruga sam dati sfaturi dar direct la subiect,am castigat licitatie iau legatura cu persoana din anglia si spune ca la ei este valabila un act de mana pui numarul masini in spatele remorci si..........ai aiuns in franta prefectura....ti se spune ca remorcile usoare pina la750 kg poti circula .....belgia lafel ....si hopa am ajuns in germania unde hoitari dupa 50 100 km te trag pe dreata nu sa iti admire barcuta ci pentru ati aplica amenda ...ai platit.... drumul duce la un diler auto .... se holbez ala la tine ca boul cere acte ceva brif nu ai serie pe peridoc nu ai in anglia legal in marea harababura european nnnnnnnu! de aici mai incolo as dori indrumare va multumesc si stop in tarisoara noastra penal !
 
mrbean_90.jpg
 
Google translation...

sant incepator dar chiar de acea vas ruga sam dati sfaturi dar direct la subiect,am castigat licitatie iau legatura cu persoana din anglia si spune ca la ei este valabila un act de mana pui numarul masini in spatele remorci si..........ai aiuns in franta prefectura....ti se spune ca remorcile usoare pina la750 kg poti circula .....belgia lafel ....si hopa am ajuns in germania unde hoitari dupa 50 100 km te trag pe dreata nu sa iti admire barcuta ci pentru ati aplica amenda ...ai platit.... drumul duce la un diler auto .... se holbez ala la tine ca boul cere acte ceva brif nu ai serie pe peridoc nu ai in anglia legal in marea harababura european nnnnnnnu! de aici mai incolo as dori indrumare va multumesc si stop in tarisoara noastra penal !

Poate ne mai desteptam... ce intelege ... Goagalul:

"sant beginner but even that I would ask sam give advice but to the point, I won the auction I contact people in England and says to them is valid act of hand put the number of cars behind trailers and ....... France prefecture aiuns ... you .... you are told that light trailers up la750 kg can move ..... belgium lafel .... and oops I arrived in Germany where scavengers after 50 100 km you pull on dreata no boat but I admire you apply ... you paid the fine .... Dealer road leads to a car .... That stare at you like a bull requires acts of serial Brife not peridoc not legal in England of European nnnnnnnu big mess! From here onwards I want guidance thank you and stop in our little country criminal!"
 
"sant beginner but even that I would ask sam give advice but to the point, I won the auction I contact people in England and says to them is valid act of hand put the number of cars behind trailers and ....... France prefecture aiuns ... you .... you are told that light trailers up la750 kg can move ..... belgium lafel .... and oops I arrived in Germany where scavengers after 50 100 km you pull on dreata no boat but I admire you apply ... you paid the fine .... Dealer road leads to a car .... That stare at you like a bull requires acts of serial Brife not peridoc not legal in England of European nnnnnnnu big mess! From here onwards I want guidance thank you and stop in our little country criminal!"

home-alone.jpg
 
intelegem ca te-a oprit potera nemtilor cu nr. masina pe remorca neinmatriculata. n-ai acte pe peridoc, n-ai sanse la numar. daca eram inainte de 1.11.2012 putem discuta variante la nemti, acuma nu. zi merci ca nu te-au bagat la penal. solutie: inapoi in anglia, trecere pe la RAR-ul lor pentru omologare ca remorca artizanala, poanson serie, carte identitate, contract vanzare cumparare cu omu pentru peridoc, numar englezesc, venit acasa legal. daca aia iti spun ca n-ai nevoie de asa ceva tu le spui ca nu te intereseaza, vrei numar pe peridoc si iti fac ca doar platesti. Marea Britanie are cea mai laxa legislatie de omologare din intreg UE, in rest trebuie proiect, etc. mai simplu daca peridocul e industrial si ai factura de cumparare de la fabrica dar presupun ca nu e cazul pentru ca altfel avea poanson cu serie.
incearca sa te exprimi civilizat in propozitii complete cu punct si virgula chiar daca scrii de pe telefon. altfel reactiile vor fi in continuare ca in pozele de mai sus.
 
A m-ai patito si un tovaras deal meu, Tetelu, sigur te v-a lamurii.
Oricum nu stiu de ce topicu asta e offtopic, adminu trebuie sas-i faca datoria, usaru Rumpi jicneste omu ca zice ca foloseste telefonul prea grabit pentru forum.
 
Să-și facă așadar adminu' datoria.

Traducerea aproximativă în limba română a mesajelor de mai sus:


sant incepator dar chiar de acea vas ruga sam dati sfaturi dar direct la subiect,am castigat licitatie iau legatura cu persoana din anglia si spune ca la ei este valabila un act de mana pui numarul masini in spatele remorci si..........ai aiuns in franta prefectura....ti se spune ca remorcile usoare pina la750 kg poti circula .....belgia lafel ....si hopa am ajuns in germania unde hoitari dupa 50 100 km te trag pe dreata nu sa iti admire barcuta ci pentru ati aplica amenda ...ai platit.... drumul duce la un diler auto .... se holbez ala la tine ca boul cere acte ceva brif nu ai serie pe peridoc nu ai in anglia legal in marea harababura european nnnnnnnu! de aici mai incolo as dori indrumare va multumesc si stop in tarisoara noastra penal !
Bună ziua,

Sunt începător, dar chiar de aceea v-aș ruga să-mi dați sfaturi. Dar direct la subiect, am câștigat o licitație, iau legătura cu persoana din Anglia și spune că la ei este valabil un act de mână. Pun numărul mașinii în spatele remorcii și am ajuns în Franța. Prefectura spune că remorcile ușoare pot circula, în Belgia la fel, și hopa am ajuns în Germania unde poliția te trage pe dreapta, nu să-ți admire bărcuța, și pentru a-ți aplica amenda. Ai plătit, te duci la un dealer auto, se holbează ala la tine ca boul, cere actele și certificatul de înmatriculare dar nu ai serie pe peridoc, deși în Anglia e legal. Mare harababură în Comunitatea Europeană, nu?

De aici încolo aș dori îndrumare, să nu îmi facă dosar penal în România.

Mulțumesc!




A m-ai patito si un tovaras deal meu, Tetelu, sigur te v-a lamurii.
Oricum nu stiu de ce topicu asta e offtopic, adminu trebuie sas-i faca datoria, usaru Rumpi jicneste omu ca zice ca foloseste telefonul prea grabit pentru forum.
Prietenul meu Teteleu a pățit la fel, sigur te v-a lămuri. Oricum, nu știu de ce topicul acesta e offtopic, adminu trebuie să-și facă datoria. Userul Rumpi jignește omul, zice că folosește telefonul și e prea grăbit pentru forum.


E bine domnilor? Următoare exprimare analfabetă sau jignire a unui user vă aduce un ban permanent!
 
Jamboree, n-are nimeni ceva impotriva unor greseli intamplatoare, dar aici e vorba despre ceva gen : Mii de români risc .
Si nu se mai intelege nimic. Daca se comunica in romaneste, toti colegii vor ajuta cu un sfat, s-a vazut in sute de cazuri anterioare.
 
eu am luat barca cu o remorca west mersea trailers, doar cu act de vanzare- cumparare scris de mana pe o bucata de hartie.
dar, barca a fost pusa cu trailer cu tot pe un camion mare, 500£ de la Londra la Bucuresti.
trailerul avea o eticheta metalica prinsa cu doua nituri pe sasiu. la RAR a primit o serie batuta pe sasiu. costul inmatricularii trailerului a fost de cateva zile pierdute, cam 200 euro si........am primit placile cu numarul de inmatriculare dupa doua luni dupa ce am depus dosarul la politie. raspunsul a fost de genul.....trebuie sa verificam ca nu ai furat trailerul.
 
Si eu am adus cam acum trei ani o barcuta Fletcher Arrow parca de 4 m si cu un motor Mercury de 30 C.P.
Am cumparat barca din Wells si am ținut-o câteva luni in Reading folosind trailerul ei cu o dublura a numarului masinii facuta la Halfords(acolo iti cer talonul si in 5 min ai copia dupa numar).
Apoi am luat drumul Romaniei si nimeni nu m-a intrebat de vorba pana la Nadlac unde un amabil de vames m-a tras putin pe dreapta sa se laude la mine cu ce barca mare are el.
Eu...neinspirat(sau inspirat) i-am raspuns ca il cred si il felicit ca o are mai mare(barca...:)) ) dar spre deosebire de el, eu nu sunt vames.
Long story short.....m-a usurat de cateva lire si asta a fost tot.
In Romania am folosit barca cam 1 an(si in Delta si la Mare)si nu m-a intrebat nimeni de vorba atata timp cat a fost numarul de la trailer la fel ca cel al masinii.
Apoi am vandut barca si trailerul iar cel care a cumparat-o a cam avut nitelus de furca cu trailerul dar s-a rezolvat pana la urma.
A propos de actele de vanzare cumparare de la englezi...no such thing.
Chitanta de mana si ura si la gara.
 
Daca jignesc iarasi pe cineva cu aceasta postare imi cer scuze anticipat si accept ban pe viata.
Daca stilul de comunicare scrisa a initiatorului topicului va deveni normal in Romania promit solemn ca imi uit juramintele de pionier fruntas sef de grupa si nu mai comunic scris decat in limbi straine.
Adevarul e ca dupa ce m-am chinuit cu descifrarea mesajului n-am mai avut nici un chef sa raspund. Aseara fiind bine dispus am revenit la sentimente mai bune, m-am gandit ca omul e in fundul germaniei pe marginea drumului, nu stie ce sa faca, e disperat, sta cu telefonul in mana sa ceara ajutor pe forum si noi radem. Asa ca m-am gandit sa-i ofer un sfat bine intentionat. Si pe langa solutia mea, solutia lui alex470 e singura posibila, cu varianta de a cumpara din germania o remorca de transport masini inmatriculata si urcarea peridocului cu tot cu barca pe aceasta remorca. Asta presupune bineinteles ca intregul ansamblu sa fie bine fixat pe remorca (pe capre/butuci nu pe rotile peridocului ca face balans) si sa nu se depaseasca masa maxima autorizata pentru tractare a autovehicolului tragator altfel ajungem iar la amenda si esuare pe marginea drumului. Probabil ca asta e cea mai simpla solutie.

Sincer nu pot intelege cum te poti apuca de cumparat si transportat barci prin europa fara a te informa despre conditiile legale care trebuie indeplinite prin diversele tari prin care treci. Inteleg foarte bine ca unii accepta un risc calculat, e decizia lor si nu ma bag. Dar respectivii oameni au de obicei si planul alternativ gata facut si in caz de doamne fereste stiu exact ce sa faca.
In cazul de fata, al cumpararii unei barci din anglia lucrurile sunt clare de mult. Faptul ca la ei ajunge o chitanta de mana nu inseamna ca nu se poate face contract autentificat notarial. Faptul ca multe din barcile lor nu sunt inmatriculate nu inseamna ca nu poti sa iei adeverinta de la UK Ship Register ca barca nu-i inmatriculata nici part one nici part three. Si cand ajungi in fata ANR-ului ai si contract valabil si adeverinta de radiere si nu te stresezi. Cat despre peridoc si aici lucrurile sunt clare. Daca masina care il trage are numere de anglia se poate circula cu ea asa cum spun englezii, adica cu al treilea numar al masinii pe ea. Daca masina are numar romanesc, frantuzesc sau orice altceva, esti ilegal in toata europa. Solutiile sunt multiple: pe langa barca si peridoc cumperi si masina englezeasca. Ce face-ti cu ea dupa ce ajungi in tara nu-i treaba mea. Transport pe camion sau alta remorca. Cel mai simplu si mai usor. Obtinerea de C.I. si numar de la englezi. Asta poate fi complicat pentru ca ei nu au implementat inmatricularea remorcilor mici si e bataie mare de cap. Dureaza.
Alta optiune ar fi sa obtii contractul v/c pentru peridoc in avans, contract pe care sa fie mentionata o serie a peridocului. Cu contractul respectiv si extras din legea engleza ca la ei nu se inmatriculeaza remorcile motiv pentru care nu aveti carte de identitate la ea obtineti numere rosii de la prefectura de care apartineti. Asta poate fi usor sau foarte greu, dupa cum e functionarul. Cu nr. rosii romanesti plecati in tari straine dupa barca. Inainte de a ajunge in Franta montati nr. rosii romanesti la remorca si veniti frumusel cu ea. (Nu uitati sa prevedeti peridocul cu seria din acte, catadioptrii triunghiulari, stopuri si ce mai cere legea romana inainte de montarea numarului.) Problema e ca in strainatate sunteti de fapt ilegali, numerele nefiind valabile decat in Romania si nu aveti asigurare la remorca. Sa aveti in buzunar banii de amenda in strainatate (cred ca in jur de 500 euro bucata) pentru cazul in care se prinde politistul strain de chestia asta.
ATENTIE!!! Toate informatiile anterioare sunt pur teoretice si nu garantez absolut nimic, nici nu pot fi tras la raspundere pentru daune. Recomand aducerea peridocului si barcii cu camionul.
 
Se pare ca, din cauza notorietatii mai scazute a personajului Tetelu (era o rubrica "Jurnalul lui Tetelu" in Academia Catavencu) fata de cea a lui Mr. Bean sau Mr. Vanghelie, mesajul meu a fost interpretat literal... Imi cer scuze, insa nu mi s-a parut a fi disonant, ci chiar intr-o nota similara cu postarile anterioare (poze, traduceri). Pesemne insa ca m-am hazardat (recunosc insa ca m-au surprins reactiile). Scuze Rumpi, remarca mea viza faptul ca tocmai tu erai "cel mai on-topic", fiind singurul care daduse dovada de solicitudine fata de exprimarea precara a initiatorului, oferind un raspuns documentat (ca de fiecare data).
Rog adminul sa stearga postarile mele in caz ca sunt considerate neadecvate si sa ignore prezenta mea aici.
Va salut,
Tudor
 
Se pare ca, din cauza notorietatii mai scazute a personajului Tetelu (era o rubrica "Jurnalul lui Tetelu" in Academia Catavencu) fata de cea a lui Mr. Bean sau Mr. Vanghelie, mesajul meu a fost interpretat literal... Imi cer scuze, insa nu mi s-a parut a fi disonant, ci chiar intr-o nota similara cu postarile anterioare (poze, traduceri). Pesemne insa ca m-am hazardat (recunosc insa ca m-au surprins reactiile). Scuze Rumpi, remarca mea viza faptul ca tocmai tu erai "cel mai on-topic", fiind singurul care daduse dovada de solicitudine fata de exprimarea precara a initiatorului, oferind un raspuns documentat (ca de fiecare data).
Rog adminul sa stearga postarile mele in caz ca sunt considerate neadecvate si sa ignore prezenta mea aici.
Va salut,
Tudor

Nici o problema, Tudor, deja discutia a luat cursul firesc :) .
Eu am avut exact aceeasi tendinta ca Rumpi: am vrut sa dau un raspuns problemei colegului imediat ce am vazut postul, insa atat m-a dezarmat exprimarea incat am renuntat.
Apreciez ca Rumpi a depasit primul impuls.
 
Se pare ca, din cauza notorietatii mai scazute a personajului Tetelu (era o rubrica "Jurnalul lui Tetelu" in Academia Catavencu) fata de cea a lui Mr. Bean sau Mr. Vanghelie, mesajul meu a fost interpretat literal... Imi cer scuze, insa nu mi s-a parut a fi disonant, ci chiar intr-o nota similara cu postarile anterioare (poze, traduceri). Pesemne insa ca m-am hazardat (recunosc insa ca m-au surprins reactiile). Scuze Rumpi, remarca mea viza faptul ca tocmai tu erai "cel mai on-topic", fiind singurul care daduse dovada de solicitudine fata de exprimarea precara a initiatorului, oferind un raspuns documentat (ca de fiecare data).
Rog adminul sa stearga postarile mele in caz ca sunt considerate neadecvate si sa ignore prezenta mea aici.
Va salut,
Tudor

Sa mor daca atunci m-am prins ...
Cum aveai 2 posturi mi-am zis ca probabil esti prieten cu academicianul
Acum dupa ce am recitit recunosc ca te ai straduit ceva ...
Talentat dom'le ...talentat

O seara senina,
Radu
 
In opinia mea...

Să-și facă așadar adminu' datoria.

Traducerea aproximativă în limba română a mesajelor de mai sus:



Bună ziua,

Sunt începător, dar chiar de aceea v-aș ruga să-mi dați sfaturi. Dar direct la subiect, am câștigat o licitație, iau legătura cu persoana din Anglia și spune că la ei este valabil un act de mână. Pun numărul mașinii în spatele remorcii și am ajuns în Franța. Prefectura spune că remorcile ușoare pot circula, în Belgia la fel, și hopa am ajuns în Germania unde poliția te trage pe dreapta, nu să-ți admire bărcuța, și pentru a-ți aplica amenda. Ai plătit, te duci la un dealer auto, se holbează ala la tine ca boul, cere actele și certificatul de înmatriculare dar nu ai serie pe peridoc, deși în Anglia e legal. Mare harababură în Comunitatea Europeană, nu?

De aici încolo aș dori îndrumare, să nu îmi facă dosar penal în România.

Mulțumesc!





Prietenul meu Teteleu a pățit la fel, sigur te v-a lămuri. Oricum, nu știu de ce topicul acesta e offtopic, adminu trebuie să-și facă datoria. Userul Rumpi jignește omul, zice că folosește telefonul și e prea grăbit pentru forum.


E bine domnilor? Următoare exprimare analfabetă sau jignire a unui user vă aduce un ban permanent!

N-am avut in intentie sa jignesc pe nimeni, dimpotriva, am crezut ca este o postare "farsa" / in gluma, ca sa nu zic "la misto" si am raspuns la fel. Daca va mai aduceti aminte, ceva in genul "jucariilor anale" pe care Admin-ul le-a sters urgent si bine a facut! Daca isi mai aduce aminte cineva, sau chiar Adminul, am postat si acolo alaturi de alti barcaholici si nu a fost nici o problema. Cand am citit "scuza" lui Rumpi, am regandit "problema" ... si anume ca s-ar putea sa fie un mesaj scris in graba sau o traducere cu Google... chestiune pe care am si verificat-o in sens invers si am postat-o.

In alta ordine de idei, daca am jignit pe cineva, imi cer scuze a priori comentariului si imaginilor postate.

Acum cateva opinii personale care sper sa nu jigneasca pe nimeni...

1. Citind inca o data ceea ce a scris Rumpi, dimpotriva, nu mi se pare ca a jignit pe nimeni... dar inca o data, ACEASTA ESTE OPINIA MEA (explicatiile cu TETELU au aparut inainte de finalizarea acestei postari, pe care am interrupt-o cca 2 zile din lipsa de timp, drept pentru care pct. 1 este obsolete)
2. Exprimarea oricarui user, grabit sau nu, trebuie sa respecte totusi niste reguli general valabile de gramatica, ortografie, punctuatie, etc... tocmai din RESPECT pentru ceilalti cititori
3. Pot fi acceptate si "nesanctionate" anumite erori materiale la redactarea unui text... ceea ce nu este cazul nostru
4. In opinia mea, comentariile si pozele postate de mine si / sau de ceilalti colegi au fost IRONICE si NU AU FOST JIGNITOARE
5. Ironia, in limitele bunului simt, este permisa in cadrul oricarui dialog, fara a fi considerata jignire
6. Forumul barcaholic se doreste a fi, din cate am inteles, un depozitar al unor informatii pertinente in domeniul nautic, asa ca modalitatea de redactare a textelor... CONTEAZA !
7. M-am limitat la acele imagini ironice, intru-cat nu am experienta in importul de barci, convins fiind ca cineva, care cunoaste "problema", ii va raspunde documentat "petentului"
si 8...
8. Userul "tari" n-a mai scris un cuvant pe acest post, ceea ce ma indreptateste sa cred ca a fost totusi... o GLUMA !!! :):):)... la care mai multi barcaholici au... achiesat :):):) ca sa nu folosesc expresia de argou ... corespunzatoare !!! :):):)
 
2. Exprimarea oricarui user, grabit sau nu, trebuie sa respecte totusi niste reguli general valabile de gramatica, ortografie, punctuatie, etc... tocmai din RESPECT pentru ceilalti cititori
3. Pot fi acceptate si "nesanctionate" anumite erori materiale la redactarea unui text... ceea ce nu este cazul nostru

Intru totul de acord.
Intrebarile si raspunsurile raman in forum ca o baza de date pentru toti. Aceasta se cere scrisa normal, cat sa inteleaga lumea o informatie. Pe de alta parte se adreseaza unor vorbitori de limba romana alfabetizati. Niste greseli sunt tolerate, n-a impus nimeni o strictete desavarsita. Dar trebuie sa existe si limite .

8. Userul "tari" n-a mai scris un cuvant pe acest post, ceea ce ma indreptateste sa cred ca a fost totusi... o GLUMA !!! :):):)... la care mai multi barcaholici au... achiesat :):):) ca sa nu folosesc expresia de argou ... corespunzatoare !!! :):):)
Nu cred asta. Din doua motive:
1.Nici un user nu intra astfel pe forum, cu primul sau post.
2. Daca ar fi fost o gluma atat de nerespectuoasa la adresa forumistilor, ar fi postat o scuza sau o explicatie.
 

Back
Sus