Surse de obiecte pentru lipit pe pneumatice PVC

Ia uita-te si pe aici....mai nasol cu limba dar poate te inspira cate ceva...au astia o multime de idei genitale...:))
E si un video fain pe pagina aia ......despre parasolar
 
Altminteri, cam stiu ce am de facut si am si sursele:
Scara: m-a rezolvat bustanson (mare boier, mare caracter !) cu ochiurile si un suport de motor perfecte pt scara mea
Umbrarul: teava rotunda de aluminiu 15/18mm x 1.5mm ( e vreo 5 lei/m !), suportii de aici GHIDAJ FRANGHIE ECO - Magazin Accesorii - Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!, iar la panza rezistenta la UV ma gandesc numai cand vad scheletaria pe barca.
Transport barca, in geanta sau umflata: patrat Al 2-x20x2mm cu niste roti de liza de genul Roti - Importator scule si unelte si conform amuzantei schite ce va urma cand intru pe calculatorul meu.
 
sistemul de prindere nu ma excita...
si in general, betele de cort, dupa ce am vazut cum e sa le iei in cap (desi singur mi-am facut-o)...
parca nu, mai bine un baston de aluminiu care daca pica, pica-ca-lumea, nene !
 
Ultima editare:
ceva nou

Azi hoinarind prin Dedeman dupa piulite si alte alea pentru suportul de motor pe care il fac la Orinoco am descoperit ceva ce poate fi de folos.....cred ca se preteaza ideal pentru parasolar.....sunt un fel de tevi de polietilena foarte flexibile dar in acelasi timp si rezistente....se cupleaza pe filet(eu am pus 4 la un loc si le-am indoit in toate felurile...se comporta excelent si sunt si cateva culori(galbene,verzi, rosii etc.)...Cred ca sunt folosite de cosari ca si prelungitoare de cos......sunt destul de ieftine.....Exista modelul din poza si mai este un model dublu la pret dar care are o mufa speciala de blocare....nu e necesara la parasolar.....Maine cred ca imi iau cateva si ma apuc de croit.
P.S.: Au fix 1metru lungime. si cred ca minim 10mm diametru sau chiar mai multisor.
 

Atașamente

  • DSC_0006.jpg
    DSC_0006.jpg
    39.7 KB · Vizualizări: 46
  • DSC_0007.jpg
    DSC_0007.jpg
    27.3 KB · Vizualizări: 41
Azi hoinarind prin Dedeman
P.S.: Au fix 1metru lungime. si cred ca minim 10mm diametru sau chiar mai multisor.

Nu sunt cam grele - dupa aspect ?
La lungime de 1.70m (ma rog, 2x 1 metru), puse la 45 de grade, crezi ca sunt rigide ?
la ce raion sunt, ca eu am tot cascat gura prin Dedeman si nu le-am vazut ?
 
Nu sunt grele deloc.....cred ca se preteaza super pt ce ne trebuie noua.Cred ca maine ma duc sa iau cateva......Nu stiu exact raionul pt ca am dat din intamplare de el...e un colt dedicat cosarilor...au toate nebuniile alea din sarma acolo....pana si astea sunt prelungitoare pentru (C)arici :)) ..asa scria pe unele etichete.......fara C...of course.(dar cel mai sigur ar fi sa intrebi de bastoane pentru arici daca te repezi pe la ei)
 
Azi hoinarind prin Dedeman dupa piulite si alte alea pentru suportul de motor pe care il fac la Orinoco am descoperit ceva ce poate fi de folos.....cred ca se preteaza ideal pentru parasolar.....sunt un fel de tevi de polietilena foarte flexibile dar in acelasi timp si rezistente....se cupleaza pe filet(eu am pus 4 la un loc si le-am indoit in toate felurile...se comporta excelent si sunt si cateva culori(galbene,verzi, rosii etc.)...Cred ca sunt folosite de cosari ca si prelungitoare de cos......sunt destul de ieftine.....Exista modelul din poza si mai este un model dublu la pret dar care are o mufa speciala de blocare....nu e necesara la parasolar.....Maine cred ca imi iau cateva si ma apuc de croit.
P.S.: Au fix 1metru lungime. si cred ca minim 10mm diametru sau chiar mai multisor.

Am gasit parca tot in dedeman niste araci de 1.50 sau 1.80 m, diam 13 mm, otel subtire invelit in plastic verde (precum cozile de mop), usoare si foarte rigide.
Insa n-am gasit coturi pentru asamblarea demontabila la 90 de grade - in afara de niste coturi de instalatie electrica, din PVC prea subtire
 

Back
Sus