Coca fibra pentru barca pneumatica

Am o barca Navigator 2,9m si ca s-o "intaresc" pe burta, m-am gandit sa-i fac o coca partiala din fibra, adica s-o pun "cu cracii in sus", s-o invelesc cu ceva si sa-i trag un strat de fibra de vreo 1,5-2 mm. Carcasa vreau sa fie detasabila.
Am descris sumar ceea ce vreau s afac.

A mai facut cineva asa ceva?
 
Ma batea si pe mine gandul sa fac asa ceva la un Zodiac de 4,7 metri dar cineva mi-a spus ca nu am cum sa rigidizez fundul barci indeajuns pentru a bate fibra...si , mai mult, daca ii faci asemenea coca devine altceva...(un hibrid de RIB ) si nu mai e atat de usor transportabila ca o pneumatica....Just my 2 cents
 
Eu cred ca se poate pune fibra peste coca, umflata...!
Ma gandesc ca acea coca sa poata fi detasata de barca, sa fie ca o "coaja" ce inveleaste barca pe "burta", incepand de la banda de cauciuc ce-i lipita pe exteriorul baloanelor. As rigidiza-o cu un profil T din aluminiu, astfel incat muchia lunga a profilului sa iasa din fibra, ca o chila, eventual pot pune si pe laterale, sub baloane, asa ceva...!
In felul asta, pot cara barca ori in masina, pliata, fara acea "coaja", ori umflata, pe remorca, cu sau fara "coaja" !
 
Ultima editare:
Cred ca 1,5 - 2 mm e cam prea subtire, incearca un 3 - 4 mm (minim). De fapt, oricum e "la ochi" toata treaba, asa ca vezi tu ce iese. :)
Si vrem sa vedem si noi! Pune poze cu barca, "inainte" si "dupa". Si "in timp ce". Cum fixezi coca din fibra pe exteriorul baloanelor?
 
Cred ca 1,5 - 2 mm e cam prea subtire, incearca un 3 - 4 mm (minim). De fapt, oricum e "la ochi" toata treaba, asa ca vezi tu ce iese. :)
Si vrem sa vedem si noi! Pune poze cu barca, "inainte" si "dupa". Si "in timp ce". Cum fixezi coca din fibra pe exteriorul baloanelor?

Cand ma apuc de mesterit, fac poze si cre`ca mai vin si cu intrebari...! :)
Coca, pe spate, va avea o oglinda care se va suprapune cu oglinda barcii, prinsa cu doua sisteme tip menghina
Fata si lateralele ma gandeam sa le prind cu chingi: barca putin desumflata, intinse chingile dintr-o parte in alta a cocii, pe deasupra baloanelor si a bancutelor, pus sub chingi, unde stau in contact cu balonul, saltea poliuretanica sa evit frecarea dintre chinga si balon si sa extind suprafata de contact dintre ele, apoi umflata barca pana la normal.
As proteja si coca barcii de frecari inutile cu coca de fibra cu un material/saltea subtire.
Nu stiu cata rasina si cata fibra mi-ar trebui si nici daca gasesc pe la mine prin oras (sunt din Galati). Urmeaza sa ma interesez...
 
Scuze de interventie, dar ... s-ar putea sa va legati la cap mai mult decat va doare...

Problema comercializarii si achizitionarii rasinilor este cea mai simpla.

Altele sunt mai "grele". Daca nu reusesti sa imobilizezi PERFECT balonul fata de coaja care o vei obtine o sa frece de fibra de sticla si o sa te trezesti cu ditamai rosaturile de toata frumusetea. Plus ca pe linga coaja asta, in varianta demontabila, iti va intra apa cu nisip/pamant etc ceea ce nu prea este indicat in contact cu balonul. De obicei, la RIB-uri "coaja" este lipita de baloane cu adezivi speciali pt asa ceva.

Alta problema: MARE-MARE atentie la materialul balonului pe parcursul procesului de turnare/laminare a rasinii. Intaritorul (catalizatorul) folosit de obicei este un oxidant organic foarte puternic (peroxid de metil-etil-ketona MEK) si in consecinta este foarte caustic, arde/dizolva materiale sensibile ca PVC, unele tipuri de cauciuc, inclusiv pielea umana (!!)
Chiar si in compozitia rasinilor nepolimerizate exista un solvent destul de puternic (stiren) care ataca si el PVC si alte materiale asemanatoare. Acuma depinde din ce este barca ta si cat de bine reusesti sa o izolezi pt turnare.

Parerea mea este ca te cam complici inutil. Gonflabila e gonflabila, barcile din fibra sunt altceva, RIB-urile sunt un hibrid, dar fiecare au fost concepute pentru un scop anume.

Daca totusi nu te-am convins sa renunti, cateva indicii tehnice poate te ajuta:
- poti sa incerci sa o izolezi cu folie de POLIETILENA de presiune inalta (acei saci/tuburi de polietilena mai groasa) nu cu cei similari sacilor de gunoi menajeri
- 2 straturi de impislitura de fibra de sticla (stratimat) de 450 gr/mp au "nevoie" de aprox 1.5 l (1.8-2 kg) de rasina si iti rezulta un strat de aprox 1.2-1.5 mm grosime, in fct de cat de "ud/bogat" in rasina lucrezi. Se ajunge undeva la aprox 2.5 kg/mp dupa uscare.
Eventual inca un strat de tesatura de fibra de sticla aplicat peste. Ar mai trebui apoi impermeabilizata pentru laminatul astfel obtinut este higroscopic iar in timp se va ingreuna cu apa si nu vei sti de ce .

It`s your choice.
Succes
 
Bune sfaturile tale! D'asta am si postat aici, stiam io ca exista si meseriasi! :)
Ideea asta a plecat de la faptul ca o gonflabila din PVC e sensibila la crengi, pietre ascutite si ce se mai gaseste pe ape!
 
Eu zic sa stai linistit....nu cred ca gonflabilele(cu exceptia celor facute din material de colac de baie/plaja....adica PVC subtire si neramforsat) sunt chiar atat de vulnerabile.....cauta pe net si scrie Saturn Kaboat si vei gasi acolo niste filmulete cu un nene finlandez parca....vei vedea cum taradte o barca din PVC prin toti boscheti si toti bolovanii....stai calm mai ales ca ai si mai multe compartimente la barcuta....e mai safe decat una de fibra....nu uita kitul de reparatii si ....baga mare...fara fibra de sticla!
 

Back
Sus