Ce ulei punem in HONDA ?

Ce ulei punem in honda pe carburatie?
hai sa ne dam cu parerea!

Salutare
Nu trebuie sa "ne dam cu parerea".
Cel putin in perioada de garantie trebuie pus uleiul specificat de producator in manualul de utilizator.

Uleiul recomandat de HONDA este 5W30 sau 10W30, distribuit in reteaua Honda.
O zi buna.
 
Salutare

Uleiul recomandat de HONDA este 5W30 sau 10W30, distribuit in reteaua Honda.
O zi buna.

Intreb si eu ca nestiutorul, nu neaparat pe hydrotech:

10W30 pe care trebuie sa scrie neaparat Honda ?
sau
10W30 pe care trebuie sa scrie ceva anume ?
sau
10W30 ?

Multam fain si nu radeti :)
 
Salutare

Uleiul recomandat de HONDA este 5W30 sau 10W30, distribuit in reteaua Honda.
O zi buna.

Intreb si eu ca nestiutorul, nu neaparat pe hydrotech:

10W30 pe care trebuie sa scrie neaparat Honda ?
sau
10W30 pe care trebuie sa scrie ceva anume ?
sau
10W30 ?

Multam fain si nu radeti :)
 
Nu ma supar.
Nu stiu exact daca uleiurile din gama auto sunt aceleasi cu cele "speciale", sa zicem asa, pentru motoare de barca, sau marine/navale sau verticale, sau cum le-o mai zice.

Cert este ca toti producatorii de motoare outboard recomanda uleiuri din gama "outboard", fiecare cu gradatia lui.
Daca se respecta standardele API SJ si este si gradatia specificata de producatorul respectivului motor, atunci ar fi logic sa fie compatibile. Numai sa nu se amestece unele cu altele, chiar daca au aceeasi gradatie. Posibil sa aiba aditivi/markeri diferiti si sa nu fie miscibili. SI in plus sa nu se amestece uleiurile sintetice cu cele minerale.

In rest colegul piesenoi111 are dreptate. Cel putin teoretic un ulei standard API SJ, "xx" W "yy" ar trebui sa fie acelasi peste tot.

O zi buna in continuare.
 
Standardele API SJ (ce inseamna ?) sunt specificate pe ambalaj ?
Banuiesc ca e clar: nu ma pricep dar vreau sa folosesc uleiul de la masina, ca il am deja :)

Intrebare: uleiul desigilat cata vreme se poate pastra ?
Ca daca dau banii pe un litru, imi ajunge 4 ani...
Pt uleiul de cizma e si mai valabil, cred ca imi ajunge 10 ani...

de aceea vreau sa folosesc ce am.
 
Standardele API SJ (ce inseamna ?) sunt specificate pe ambalaj ?
Banuiesc ca e clar: nu ma pricep dar vreau sa folosesc uleiul de la masina, ca il am deja :)

Intrebare: uleiul desigilat cata vreme se poate pastra ?
Ca daca dau banii pe un litru, imi ajunge 4 ani...
Pt uleiul de cizma e si mai valabil, cred ca imi ajunge 10 ani...

de aceea vreau sa folosesc ce am.

In general uleiurile sintetice au termen de valabilitate mai mare (18-36 luni), iar cele minerale mai mic (12-24 luni), dar in bidoane inchise. Dupa desigilare ... e discutabil. Mai ales la cele minerale. Isi pierd din proprietati in urma oxidarii, in contact cu aerul.
Si mai ales, sa fi fost pastrate la o temperatura relativ normala, peste 5-10 grade celsius dar nici sa fi fost "coapte", in vreo vitrina, la soare.
Este recomandat ca schimbul de ulei sa fie facut, si la baie si la grup, in conditiile a trecut un sezon rece, fara sa fie folosit motorul, chiar daca nu se indeplineste conditia de ore de functionare. Un proces de inghet/dezghet poate altera proprietatile unui lubrifia
Pentru siguranta e bine sa pui ulei nedesigilat.

Standardele API sunt standardele impuse de catre American Petroleum Institute la categoria produse petroliere. Standardele SJ-x sunt alte norme, nu stiu exact de catre cine, dar sunt recunoscute de catre toti.

Dupa cum spuneam si mai sus, nu stiu daca uleiurile din gama auto sunt compatibile cu uleiurile din gama pt motoarele outboard. Ma gandesc ca nu e doar o gaselnita de marketing.

Pentru cizma trebuie sa respecte standardul SAE 90, API GL-4, pentru angrenaje hipoide cu efort mediu spre mare.
(GL-1 efort mic in angrenaje, GL-5 efort foarte mare frecari mari - maxim)

De exemplu, pe eticheta de la Yamaha scrie : "API SJ SYNTETIC 10W40 MARINE OIL ... premium quality marine oil for outboard engines and Yamaha watercraft ... etc ", iar pe cea de la Honda "4-stroke MARINE OIL ... etc " si mai au si simbolul de motor de barca desenat pe ele.

Eu, unul, nu pot sa iti recomand decat uleiurile recomandate de producator. Daca tu vrei sa faci experimente pe motorul tau , e dreptul si alegerea ta.

O zi buna in continuare.
 
hidroteh nu vreau sa fiu carcotas dar aici chiar ti ai dat cu parerea!, AM REGASIT MANUALUL DE REPARATIE HONDA:
Boatinfo - Honda Service Manual for BF35A, BF40A, BF45A and BF50A
honda recomanda SAE 10W-30/40 ,si nu numai, depinde de temperatura de lucru , si de ce alegi,
la ce tind sa ti dau dreptate ca nu prea vad cum se impaca uleiul de motor auto cu pinioanele din reductorul de sub motor,
dar iarasi nu specifica ca nu se foloseste cel auto si nici cel de origine
cine nu poate desckide manualul sa incerce si aici:Index of /lib/honda/manuals
 
BF35A(1)(2), 45A(1)(2), 50A(1)(2) ... generatie mai veche
Acum sunt cu alte coduri, nu mai spun ca 35 si 45 nici nu mai sunt in gama.
De aici si "prospetimea" informatiilor.

In cartea lui BF40D/50D (2006-2007 <) zice : " Recomended oil SAE 5W30 or equivalent, API Service specification SG, SH or SJ"
La BF8D/10D/15D/20D " .....Recomended oil SAE 10W30 or equivalent, API Service specification SG, SH or SJ"
BF2D/2.3D "..... Recomended oil SAE 10W30 or equivalent, API Service specification SG, SH or SJ"
BF5A4 "..... Recomended oil SAE 10W30 or equivalent, API Service specification SG, SH or SJ"

La grup zice " gear case :API Standard GL-4 SAE 90 outboard motor gear oil" sau " API Service classification (GL-4) SAE 90 Hypoid gear oil ".

Ce nu era bine in ce am zis mai sus?
 
Nu contest ca raspunsul nu ar fi bun !,dar gama de ulei specificat limitata , si ca tip si ca distribuitor, seamana a reclama mascata ,si eu am specificat carburatie,dar asta e ,,invarteala" pe langa subiect !
Important ca am regasit manualul si asa le suntem de ajutor tuturor colegilor de aici!
 
Va salut, de ceva vreme am bagat motorul 20 cp 4 t Honda la iernat si am scos si uleiul pentru un schimb de primavara ,problema este ca nu mai retin cat am scos ,ca sa stiu cat sa bag ,ca si in bancul cu tiganu ,,ce-am bagat aia am scos,, multumesc.
 
Va salut...Sunt novice in motoare de barca si in toamna anului trecut mi-am achizitionat un motor honda 5hp la mina a doua...zillele astea ma-m hotarit sa schimb uleiul la motor cit si la grup...toate bune si frumoase la grup am constatat ca uleiul nu a mai fost schimat de mult deoarece viscozitate era atit de mare si inchis la culoare incit nici nu curgea prin orificiu de evacuare iar mirosul era de pacura ordinara...dupa ce am scos uleiul, cu o seringa am introdus benzina pt a curata interiorul ca dupa evacuarea benzinei au inceput sa iasa particule de garnitura tocata marunt de ordinul milimetric...acuma am fost nevoit sa desfac tot ansamblu sa vad despre ce e vorba,initial in afara de micile ramasite nu am gasit nimic, nu am gasit urme de apa sau ca uleiul sa aiba o culoare cafenie atunci cind intra in contact cu apa...intrebarea mea este de unde ar proveni aceasta garnitura?
 
Probabil de la vreun simering. De obicei pe axul elicii se pun doua simeringuri spate in spate. Cel interior s-o fi uscat si macinat in timp... Oricum, din ce povestesti acolo, poate ar fi nimerit sa le schimbi pe toate, sa nu mai stai cu grija.
 
Cred ca am gasit raspunsul...pe capac a fost aplicat mastic de etansare, cred ca de acolo provenea...simeringurile sunt perfecte fara a fi ciupite sau deteriorate...multumesc de sfat...sa auzim de bine...
 

Back
Sus