Sfat achizitie barca

Va multumesc pentru raspunsuri si idei. Se pare ca trebuie sa reconsider tot planul. Nu prea vreau sa fac teste pe pielea mea la banii astia. Din ce am vazut pe youtube unii se misca destul de bine cu 5 cai si imi facusem sperante ca scap usor, fara permis si alte batai de cap. O sa iau in calcul si obtinerea unui permis, sper sa nu fie foarte complicat.

Ca parere personala iti spun ca sunt "hiperfan'' barci pneumatice . Odata ce-ti cunosti bine barca si aptitudinile la mansa o poti duce la extrem si poti scoate adevarate performante pentru clasa respectiva de ambarcatiuni .
Mereu aud pe fel de fel de forumuri ca novici n-au incredere in ele ( confundandu-le vulgar cu ''barcile'' pneumatice inghesuite-n rafturile marilor retaileri ) . Le replic intotdeauna ca , dracului , trupele SEALS - de exemplu - recurg la desanturi temerare de pe aceste barci si ca RIB-uri fac exemplar seriviciu de paza costiera .....

Referitor la obtinerea permisului ..... nu pregeta nicio secunda ! Mergi si ia-l ! Chiar si avand o pneumatica echipata cu doar 5 caluti ( sau sase cai cu capota "masluita'' ) oricand vei fi pus in situatia de-a discerne ce-i de facut pe apa , mai ales in situatiile - rare , e adevarat - in care o ambarcatiune serioasa incearca sa-ti semnalizeze acustic sau vizual ce intentii are sau pe unde-ti indica sa-l depasesti . Si crede-ma pe cuvant , e mult mai complicat ca-n rutiera .
Mai apoi tentatia de-a tine-n ''hamuri'' vreodata mai multi cai iti va da vesnic tarcoale . Ba chiar poate vei obligat vreodata s-o faci . De ce sa te impiedici la acel moment de lipsa permisului ?
 
Salutare, chiar daca nu am si nu am avut niciodata o barca (de orice fel) nu contest deloc gonflabilele. Mi-ar place si un RIB foarte mult, dar avind in vedere ca locuiesc departe de ape importante (Dunare sau mare) si ca este mai complicat cu transportul nu cred ca merita investitia. Nici nu as prea avea unde sa o pastrez la bloc, doar sa inchiriez vreun garaj pe undeva.

Sint inca in faza de studiu. Parca ar suna mult mai bine o gonflabila de 3+ metri cu un motor macar de 10 cai de aceea am mai studiat si procedura de obtinere a permisului. Trebuie sa gasesc un pic de timp si pentru asta.
Oricum trebuie sa gasesc varianta in care barca si motorul sa fie destul de usor de manevrat de catre o singura persoana (sau o persoana si jumatate) si sa nu ocupe prea mult spatiu in masina. In principiu as fi vrut sa ma incadrez in vreo 2000 EUR (echipamente noi) pentru ca nu are rost sa ingrop prea multi bani intr-un lucru pe care il voi folosi de citeva ori pe an doar vara, nefiind pescar nu voi avea prea multe ocazii sa ies cu barca.

Oricum nu am inteles cum s-a stabilit limita de utilizare cu/fara permis la 3,68 kW atita timp cit toti producatorii de motoare au o versiune de 3,7 kW/5CP dar nu toti au de 4CP, cam ciudat mi se pare.
Si daca poate cineva sa ma lamureasca, fara permis se poate iesi cu barca pe mare, bineinteles respectind puterea maxima a motorului? Legislatia spune de ape interioare, sa inteleg ca pe mare nu este voie. Si inca ceva, daca se poate pe mare ar putea fi si in alte tari, in principiu in EU, ex. Bulgaria sau Grecia?

Am studiat si varianta KaBoat dar nu am gasit nici un loc de unde s-ar putea cumpara de la noi si eventual vedea inainte, nu prea imi place sa cumpar dupa poze. Dar parca tot spre o gonflabila clasica inclin. Greu de ales si barcile astea, poate mai greu decit masinile. Mai studiez. As fi vrut sa gasesc o varianta finala pana la vacanta din august.

Sa auzim numai de bine.
 
Pe marea nostra nu ai voie fara permis, in Grecia e voie cu barci pana in 30 CP.

Eu cred ca faci greseala obisnuita de inceput: ingropi bani in chestii mici pe care ai sa le tot schimbi pe altele mai mari. Cu gonflabila de 3+ chiar nu prea ai ce face, mai ales ca nu esti pescar sa stai sa vina marea captura.
 
Pai nu as vrea sa fac greseli, cel putin nu prea mari. Acuma nu prea mai inteleg, pai cit de mare sa fie barca? Ca daca ma duc la 4 metri nu mai am nici o sansa sa o transport usor si impreuna cu un motor de cel putin 20 CP deja nu prea mai este portabila.
Chiar nu intentionez sa ajung la o barca foarte mare care sa necesite si remorca pentru transport si tot felul de permise si inmatriculari si spatiu de depozitare. Asta e doar pentru cei cu bani frumosi. Mi-ar place foarte mult o barca ca lumea cu 100-200 CP dar nu e de nasul meu.

Deci pana la urma sa inteleg ca o varianta cu o barca undeva pe la 2.7 metri si un motor de 4 (6) CP este o cheltuiala inutila. Intelegeti sper de ce am pus 6 in paranteza. Asta mie mi se pare varianta cea mai comoda.
Apoi daca merg o treapta mai sus, barca de 3-3.5 metri si 10 CP, hai poate si 15 dar deja este prea greu, incep usor sa ma complic cu permis, transport dificil, spatiu mai mare de depozitare si in final poate trebuie si alta masina sa o car, si nici asta nu e buna.

Problema este ca nu am pe nimeni cunoscut sa fac o proba cu orice combinatie barca/motor sa inteleg mai usor ce imi trebuie. Ma ghidez dupa youtube si forum.
Ma mai gandesc. Sa auzim numai de bine.
 
Depinde si ce vrei sa faci cu ea, pentru cateva zile pe an si fara expeditii mai lungi, doar plimbare in curte, e posibil sa iti ajunga pachetul asta. Dar daca totusi ai virusul in sange (e posibil sa nu stii!), ai sa te plictisesti repede.
Daca nu ai virusul nici nu-ti prea pui intrebari de fapt, ca o tura-doua merge cam orice. Dar ti-ai pus!
 
Pai nu as vrea sa fac greseli, cel putin nu prea mari. Acuma nu prea mai inteleg, pai cit de mare sa fie barca? Ca daca ma duc la 4 metri nu mai am nici o sansa sa o transport usor si impreuna cu un motor de cel putin 20 CP deja nu prea mai este portabila.
Chiar nu intentionez sa ajung la o barca foarte mare care sa necesite si remorca pentru transport si tot felul de permise si inmatriculari si spatiu de depozitare. Asta e doar pentru cei cu bani frumosi. Mi-ar place foarte mult o barca ca lumea cu 100-200 CP dar nu e de nasul meu.

Deci pana la urma sa inteleg ca o varianta cu o barca undeva pe la 2.7 metri si un motor de 4 (6) CP este o cheltuiala inutila. Intelegeti sper de ce am pus 6 in paranteza. Asta mie mi se pare varianta cea mai comoda.
Apoi daca merg o treapta mai sus, barca de 3-3.5 metri si 10 CP, hai poate si 15 dar deja este prea greu, incep usor sa ma complic cu permis, transport dificil, spatiu mai mare de depozitare si in final poate trebuie si alta masina sa o car, si nici asta nu e buna.

Problema este ca nu am pe nimeni cunoscut sa fac o proba cu orice combinatie barca/motor sa inteleg mai usor ce imi trebuie. Ma ghidez dupa youtube si forum.
Ma mai gandesc. Sa auzim numai de bine.

Cred ca cea mai buna combinatie pt tine, este aceea propusa de catre Mihai, canoea Ruby de la Gumotex, cuplata cu un Suzuki de 2,5cp.
Barca si motor mai portabile de atat si care sa nu iti complice deloc existenta, nu cred ca exista in acest moment.
 
Eu iti recomand cu caldura o minivacanta in Delta, la o gazda care are si barca, sau barci de inchiriat, dupa care o sa-ti dai seama daca virusul este prezent in sange, sau nu. Incerci senzatiile pe canale si pe lacuri si daca mai prinzi si valuri pe lac o sa intelegi de ce colegul Byteworks vorbeste de greseala cu lucrurile mici.
In functie de impresiile ce le vei trai atunci, te vei putea hotara daca vrei ceva sub 3 metri, sau peste 4!
Personal nu am incredre in barcile mici, chiar si gonflabile. Am trait cateva experiente pe unele lacuri din delta cu valuri de aproape 1 metru incat sa-mi doresc o barca mai mare de 4 metri si un motor mai mare de 20 cai. Convingerea ca "mie nu mi se poate intampla vre-un lucru de genul asta" o aveam si eu, dar mi-a trecut!
Iar cu o barca de 3 metri, pana la o departare mai mare decat sa-mi ajunga apa pana la gat, eu nu m-as duce pe mare!
Parerea mea, de gustibus non discutandum!
 
Uite cateva lucruri despre barca mea gonflabila, sa iti faci o idee cat de portabila este si cum o car cu Loganul berlina...
Am o barca cu podina din aluminiu si chila gonflabila de 3,80m care cantareste 83 kg. Partea ce mai insemnata a greutatii e corpul din PVC, cred ca aproximativ 60kg. Geanta cu corpul de PVC o pot cara singur cateva zeci de metri pana la masina, dar ca sa nu ma chinui prea tare e bine sa fie doua persoane. Ca gabarit, impachetata intra perfect culcata pe bancheta Loganului, chiar cu scaunele din fata date la maxim spre spate. Daca e cazul sa stea cineva si in spate, intra si vertical, in spatele scaunul pasagerului, de exemplu, eliberand un loc pe bancheta. Restul accesoriilor, placile podinei, ramele, pompa, etc intra in portbagaj, impreuna cu motorul, rezervorul de 33 litri (e maricel), rotile de transport si o cutie de scule de plastic in care tin diverse. Plus vestele si ce mai intra acolo in spatiile (destul de mari) ramase.
Motorul de 20 CP 2 timpi are 53 kg. Si pe el il pot cara cu greutate cateva zeci de metri, insa nu cred ca reusesc sa il pun si sa il scot din portbagaj fara ajutor, pentru ca cineva trebuie sa ii directioneze cizma cat il ridic deasupra portbagajului. Deasemenea cred ca ar fi greu sa il montez pe oglinda barcii fara putin ajutor la pozitionare. Nu am incercat. Sunt sigur ca as reusi si singur in caz de urgenta, dar deja nu mai e distractiv si risti sa zgarii masina, motorul, barca.
I-am facut barcii roti de transport montabile pe oglinda, cu care daca ai o rampa betonata sau cu nisip tare o pot lasa la apa si singur fara probleme. Asta cu motorul montat si rezervorul in barca.
Cu motor de 10 CP iesea in glisare cu 2 persoane destul de usor, si avea viteza maxima de 23-25 km/h. Cu 3 persoane iesea in glisare foarte greu. Cu motorul actual de 20 CP cu 3 persoane intra in glisare foarte repede si merge cam cu 30-35 km/h. Sunt convins ca si cu 4-5 persoane ar iesi usor in glisare, dar nu am avut ocazia sa incerc inca.
Un prieten de-al meu are acelasi model de barca, doar ca de 3,60m, cu motor de 15 CP 2T. Barca e la fel de grea, insa motorul are 37 kg (cu 16 kg mai putin), si implicit e mult mai usor de pus-scos din portbagaj sau de montat pe barca, chiar si de unul singur. Si cu 15 CP si 3 persoane in barca intra in glisare usor, ba chiar si cu alta barca (goala) la remorca.
Barcile similare de 3.20-3.30 au cam 60kg, deci geanta cu PVC-ul nu are decat cam 45kg, ceea ce deja e ok pentru dus din casa pana la masina.

Din punctul meu de vedere, e important cate persoane vor fi in barca in mod curent. Daca veti fi 1-2 persoane si vrei sa o poti cara si asambla singur, ti-as sugera o barca de 3.20-3.30m, si un motor de 6-8 CP. Uite de exemplu cum se misca una de 3.30 cu motor de 5 CP si doua persoane (cam greoi intra in glisare dupa parerea mea): https://www.youtube.com/watch?v=hcndwhoZd6g
Daca veti fi 3-4 persoane, una de 3.60-3.80 cu motor de 15 CP ar fi mai potrivita, greutatea mai mare a barcii nefiind o problema daca ai un prieten sa te ajute putin. In plus, cu un motor de 15-20 CP poti si tracta pe cineva pe un wakeboard, de exemplu, daca esti o persoana mai sportiva sau ai copii carora le place apa.
 
Domnilor, va multumesc pentru sfaturi si timpul acordat.
Daca ma gindesc ca la ultima masina cumparata am inceput discutiile pe o versiune de 130 CP si in final am luat una de 220 atunci va dau dreptate.
Deci primul pas obligatoriu este obtinerea permisului. Apoi mai vedem ce lungime va avea barca si ce putere motorul, oricum inteleg ca si aici marimea conteaza :)

Sa auzim numai de bine. Weekend placut!
 
Salutare..

De curand sunt posesorul unei barci de 4.5 m, doua locuri, motor Yamaha 40 cp, achizitionata din Olanda. Motivul achizitiei..delta dunarii. Urmeaza obtinerea permisului. Din ce am citit aici, nu e tocmai simplu. Ma ajuta cineva cu primii pasi ? De unde incep ?

Multumesc..
 
Salutare..

De curand sunt posesorul unei barci de 4.5 m, doua locuri, motor Yamaha 40 cp, achizitionata din Olanda. Motivul achizitiei..delta dunarii. Urmeaza obtinerea permisului. Din ce am citit aici, nu e tocmai simplu. Ma ajuta cineva cu primii pasi ? De unde incep ?

Multumesc..

Permisul de navigatie se obtine foarte usor.
Cel putin categoria D care banuiesc ca te interesaza pe tine.
Gasesti pe site-ul ANR toate informatiile necesare,inclusiv intrebarile de la examen.
Pt D si C daca stai pe carte un weeknd iei examenul fara dureri de cap.
 
Atit permisul de condus barca, cit si cel de condus masina, au o rubrica intitulata "semnatura posesorului" unde apare, normal, semnatura posesorului. Pentru ca politia sau capitania sa tipareasca semnatura ta pe acel card plastifiat, trebuie sa le oferi un specimen de semnatura. Asta e.
 
Atit permisul de condus barca, cit si cel de condus masina, au o rubrica intitulata "semnatura posesorului" unde apare, normal, semnatura posesorului. Pentru ca politia sau capitania sa tipareasca semnatura ta pe acel card plastifiat, trebuie sa le oferi un specimen de semnatura. Asta e.

Trebuie sa-l fac la un notar ?

Multumesc...
 
Nu e nevoie de nici un notar. Trebuie doar sa semnezi intr-un formular cind depui cererea la capitanie. In afara de asta, scrie chiar si in pdf-ul catre care ai dat chiar tu link: "Legalizarea copiilor dupa documente se poate face de catre ANR" :)
 
Va salut!
Am citit in mare masura intrebarile pt examenul de categ D. As vrea sa va intreb chiar se dau si intrebari legate de ambarcatiuni cu vele? Unele intrebari sunt de a dreptul ridicole pentru categoria asta
 

Back
Sus