Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Topic: Sfat ancora

Dupa 15 ani de pescuit la crap IN CURENT pe bratz sau navigabila ,ancorare de cel putin 2-5 ori pe zi , cea mai buna ancora s a dovedit a fi sabotul de locomotiva ,sau si cu o sfoara mai subtire (max30cm) bolovan ,eficacitatea celor enumerate de colegii de sus nu o contest !, DAR AM SCOS DIN CRACI ASA CEVA si e la vanzare pe siteuri acum!, daca te asezi numai pe nisip sau pietre da , dar ce faci cu plugul in copaci de 10 ani pe fund si prinsi in 1-2 vagoane de craci ? prefer chiar o bara de 60-100 cm diametru ,lungime 20 cm cu 4 mustati de fier beton intoarse la 20 cm , tragi in amonte indrepti mustatile si scapi ancora
    sezonul trecut am mers numai pe pietre de masina de spalat!!!! daca nu ieseau seara legam o sticla si dimineata mergeam iarasi in acelas loc , (mai frumos este cand gasesti pe cate unul legat de sticla in zori !!! el : ,,eu am venit primul !, eu : mi am luat sticla si sfoara!!!" . pietre se gasesc .
    NU MARIMEA barcii conteaza !.GREUTATEA !!!!
    lungimea sforii o dai dupa greutate barca , greutate ancora , viteza apei , adancime , fund , si muuuuulta experienta in luari de curent sau peste cu tot cu ancora si ce e mai nasol 10 lansete n apa !!!!!
    conluzie personala pe dunare :...2 bolovani (betoane )unul mare unul mic la trena pentru a nu ti parea rau dupa ei
    si ti mai spun un secret ! baltaretii zic:,,taci ca stie ..a mai fost paci!!"
    pasti fericit !!!

Cu alte cuvinte,e bun si modelul meu de ancora,doar ca nu e destul de grea?anul trecut m am ancorat pe chilia cu doua bucati de fier ca niste sine imprumutate de la un coleg de pescuit,dar era destul de incomod.se intampla des sa nu poti scoate ancora plug?dupa teoria asta nici lantul nu e bun ca se poate incurca in craci...as vrea sa rezolv intr-un fel ca la sfarsitul lunii as vrea sa merg la pescuit pe chilia.Sarbatori minunate va doresc!

Quote Originally Posted by teo pes View Post
    Dupa 15 ani de pescuit la crap IN CURENT pe bratz sau navigabila ,ancorare de cel putin 2-5 ori pe zi , cea mai buna ancora s a dovedit a fi sabotul de locomotiva ,sau si cu o sfoara mai subtire (max30cm) bolovan ,eficacitatea celor enumerate de colegii de sus nu o contest !, DAR AM SCOS DIN CRACI ASA CEVA si e la vanzare pe siteuri acum!, daca te asezi numai pe nisip sau pietre da , dar ce faci cu plugul in copaci de 10 ani pe fund si prinsi in 1-2 vagoane de craci ? prefer chiar o bara de 60-100 cm diametru ,lungime 20 cm cu 4 mustati de fier beton intoarse la 20 cm , tragi in amonte indrepti mustatile si scapi ancora
    sezonul trecut am mers numai pe pietre de masina de spalat!!!! daca nu ieseau seara legam o sticla si dimineata mergeam iarasi in acelas loc , (mai frumos este cand gasesti pe cate unul legat de sticla in zori !!! el : ,,eu am venit primul !, eu : mi am luat sticla si sfoara!!!" . pietre se gasesc .
    NU MARIMEA barcii conteaza !.GREUTATEA !!!!
    lungimea sforii o dai dupa greutate barca , greutate ancora , viteza apei , adancime , fund , si muuuuulta experienta in luari de curent sau peste cu tot cu ancora si ce e mai nasol 10 lansete n apa !!!!!
    conluzie personala pe dunare :...2 bolovani (betoane )unul mare unul mic la trena pentru a nu ti parea rau dupa ei
    si ti mai spun un secret ! baltaretii zic:,,taci ca stie ..a mai fost paci!!"
    pasti fericit !!!
    Astea de la cunoscatori sunt nepretuite .
    Chiar si pescarii de pe litoral folosesc ancore improvizate, cu 4 brate din fier beton cam de 10-12 mm diametru, probabil din aceleasi considerente : la pescuitul din larg se pot bloca intre bolovani. Iar bratele acelea destul de subtiri, se pot dezdoi si scapa .

Despre pescuitul pe Dunare va las pe voi, eu unul nu stiu afinitatile astea. Am dat sfaturi doar despre ancorarea corecta, in conditii normale. Ce spune Teo, e extrem !

Quote Originally Posted by drago View Post
    Va multumesc mult pentru raspunsuri.Ancora mea nu este din cele enumerate de voi,este aproximativ ca cea din poza atasata.Credeti ca este buna si asta,sau ar trebui sa fie una care sa se infiga in sol?Ce fel de lant,grosime,lungime si alte caracteristici,trebuie sa aleg pentru aceasta ancora?Daca-mi puteti da si un link de unde pot cumpara cu atat mai bine.
    salut, eu am o ancora identica cu a ta. o folosesc de 4 ani pe dunare/delta. barca mea este un crownline de 1.2t + incarcatura curenta. pot sa-ti spun ca va tine fara probleme, este pentru Delta/Dunare/Lacuri. problema o sa o ai doar pe Dunare dar daca respecti proportia paramei/adancimea nu o sa ai probleme. pe canale nu o sa te ridice nici siajul barcilor chiar daca lasi putina parama in apa. pot sa-ti dau un exemplu : saptamana trecuta am fost in delta la Crisan. cota este foarte ridicata si curentul f. mare pe Dunare. la gura canalului Caraorman am ancorat pe Dunare direct in curent la adancimea de 3m langa mal si cu appx. 10m parama a tinut 2 h chiar daca au trecut 2 vapoare si pasagerul pe langa noi. bineinteles ca daca combini cu lant te va ajuta mai mult in special in sensul ca nu vei fi nevoit sa lasi lungime mare. dar poti trai si doar cu parama, eu am 25m pentru Delta si nu am avut probleme niciodata. eu nu am pus lant pt. ca nu am un spatiu prevazut pt. ancora in prova si folosesc un locker pt. bagaje.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfat pas elice
    de iulian_cioclin īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 14 Jun 2018, 08:40 AM
  2. sfat achizitie peridoc
    de xilex īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 33
    Ultimul post: 25 Mar 2016, 10:56 AM
  3. Sfat achizitie motor
    de mbogdan īn topicul Motoare de barcă