Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Topic: Sfat ancora

Default Sfat ancora

Salutare!
    Am nevoie de un sfat in vederea alegerii unei ancore potrivita pentru utilizarea pe dunare. Folosesc una de 8 kg,dar nu tine in curent puternic.Credeti ca daca as pune lant as rezolva problema?Sau trebuie o ancora mai grea?Barca este o pilotina de 5.80m.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Opt kilograme ar trebui sa ajunga pentru o barca de pina in 6 m, dar vreo citiva metri de lant nu au ce sa strice. O veche zicala marinareasca spune ca "nici o ancora n -a grapat vreodata pentru ca a avut prea mult lant la apa!" In curent sau vint foarte puternic trebuie sa -i dai foarte multa linie la apa (chiar de sapte - opt ori adincimea apei) si rolul lantului este esential, pentru ca prin greutatea sa mareste componenta orizontala din forta de tragere a barcii, in detrimentul celei verticale care are tendinta de a smulge ancora.
    Daca nu ai lant (dar merge si pe lant) poti sa instalezi o greutate (sau o a doua ancora, mai mica) la citiva metri de ancora principala, pe aceeasi linie de ancorare. Distanta de la ancora principala la aceasta greutate (sau ancora secundara) trebuie sa fie mai mare decit adincimea apei in acel loc, pentru a putea recupera pe rind cele doua ancore.
    De asemenea, forma ancorei este importanta, pe un fund nisipos, de exemplu, este mai buna o ancora tip Danforth (ca acestea: The Anchor Store: Anchors, Galvanised Danforth Style Anchor) decit una tip amiralitate sau cirlig care au bratele subtiri si sint mai bune pe un fund mai solid (pietros, etc).

Quote Originally Posted by drago View Post
    Salutare!
    Am nevoie de un sfat in vederea alegerii unei ancore potrivita pentru utilizarea pe dunare. Folosesc una de 8 kg,dar nu tine in curent puternic.Credeti ca daca as pune lant as rezolva problema?Sau trebuie o ancora mai grea?Barca este o pilotina de 5.80m.
    Asa cum zice Pelicanul, ancora ta este suficient de buna. Problema este lipsa lantului, care face ca tija ancorei sa se ridice si astfel nu mai poate sta agatata.
    Pune-i 5 m de lant si ai sa vezi ca nimic nu te mai smulge din loc . Lantul are si rolul unui amortizor al socurilor, astfel tachetii barcii nu vor mai fi fortati si totodata voi veti sta mai confortabil la ancora, fara smucituri .

Ca tip de ancora, am testat mai multe. Dintre toate mi-a placut ce randament da o ancora plug de doar 5 kg. Am si un Danforth de doar 2,5 kg (duraluminiu ) pe care n-ai sa o poti scoate tragand cu doua barci ca a ta, daca se infige in fundul lutos al Dunarii .
    In schimb se descurca mai putin bine daca o lansezi in ape care mai au si vegetatie.
    Ancora plug e universala. Mi-a tinut excelent si in nisipul sau bolovanii Marii Negre, si in Dunare sau lacuri, si in mal sau vegetatie .
    Am cam 6m de lant dedicat, de ancora (pe una dintre liniile de ancorare) si 5m de lant zincat, gros, de la targ, pe cealalta.

Avantajele de a cumpara lant de ancora, sunt evidente :
    -Zaua este bine protejata chimic, printr-un strat de zinc care nu se exfoliaza si nici nu are pori permisivi care sa dea in timp usoare urme de rugina. Mai ales la apa marii. Acest lant va tine o vesnicie in apele noastre.
    -Zaua este mai groasa " in carne" si deci lantul este mai compact si mai greu. Totodata volumul lantului va fi mai mic decat al unuia obisnuit fiindca zalele nu sunt atat de mari .
    Last edited by Florio; 29 Apr 2013 at 11:22 AM.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.Ancora mea nu este din cele enumerate de voi,este aproximativ ca cea din poza atasata.Credeti ca este buna si asta,sau ar trebui sa fie una care sa se infiga in sol?Ce fel de lant,grosime,lungime si alte caracteristici,trebuie sa aleg pentru aceasta ancora?Daca-mi puteti da si un link de unde pot cumpara cu atat mai bine.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate poza.JPG‎  

Va multumesc mult pentru raspunsuri.Ancora mea nu este din cele enumerate de voi,este aproximativ ca cea din poza atasata.Credeti ca este buna si asta,sau ar trebui sa fie una care sa se infiga in sol?Ce fel de lant,grosime,lungime si alte caracteristici,trebuie sa aleg pentru aceasta ancora?Daca-mi puteti da si un link de unde pot cumpara cu atat mai bine.
    Asta era problema. Acest tip de ancora nu poate tine in curent fiindca nu se poate fundarisi infigandu-se sau agatand.
    Incearca o ancora plug sau un danforth .
    Gasesti la toate magazinele de profil. As putea sa-ti dau o directie, dar nu e singulara ( cred ca nu ma banuieste nimeni de reclama ).
    Eu am cumparat doua ancore plug de aici . Ajungi usor, au sediul langa Bucuresti, pana in Corbeanca.
    Ancora de 5 kg iti va fi mai mult decat suficienta.
    E foarte robusta, prinde in toate tipurile de fund, de la pietris, nisip, pana la mal sau bolovani.

6.  

Mersi mult!O sa merg la ei,o sa iau o ancora de 5 kg si o parama de ancora de 30m.cred ca ar trebui sa iau si lant,nu?

Mersi mult!O sa merg la ei,o sa iau o ancora de 5 kg si o parama de ancora de 30m.cred ca ar trebui sa iau si lant,nu?
    Pentru mai multa siguranta.

Cred ca fara lant la fel de eficienta e si ancora patent lipovenesc .....un bolovan legat cu parama.....
    Sigur ii trebuie si lant pt a pastra pozitia culcata a ancorei.....
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Pentru ancorarea in curent iti trebuie neaparat si lant. Cel putin 5 m de lant de 15 - 20 mm grosime, cu zaua cit mai groasa in "carne", preferabil zincat. Cred ca gasesti si pe la depozitele de constructii. Ancora pe care o ai acum o poti folosi doar pe apa linistita sau ca greutate pe linie pentru stabilizarea ancorei principale (vezi modelul propus de Florio). Sa ne tii la "curent" !

Desigur. Cum am spus si mai sus, e neaparat nevoie in prima portiune dupa ancora, de greutatea lantului .
    Daca vrei sa te edifici mai bine, vino la mine sa vezi concret tipul de ancora si tipurile de lant.
    Ca sa nu comanzi numai dupa poze .

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfat pas elice
    de iulian_cioclin īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 14 Jun 2018, 08:40 AM
  2. sfat achizitie peridoc
    de xilex īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 33
    Ultimul post: 25 Mar 2016, 10:56 AM
  3. Sfat achizitie motor