Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 30 of 58

Topic: Noua mea barca plina de surprize!

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Quote Originally Posted by Alex1958 View Post
    Salutare tuturor,
    In fine am reusit sa-mi aranjez motorul si am iesit 3 zile la pescuit pe Chilia.
    In primul rand a fost reparata racirea: s-a schimbat impellerul (cel pus initial era avariat zdravan) carcasa si oglinda pompei de apa si i-am pus si termostat nou. Motorul e acum reglat brici si am eliminat si o problema cu cuplajul in sarcina- piesa "cam shift" noua. Se pare ca problema compresiei era falsa -deficienta de masurare- compresia remasurata era 13 kgf/cm2. Am luat deci garnitura de chiuloasa degeaba, dar asta sa fie paguba! Din cate zice mecanicul motorului i-a ramas cca 3/4 din timpul de viata.
    In final s-a efectuat o operatiune absolut necesara -eliminarea aerului din sistemul de guvernare hidraulic, ceea ce mi-a dat in fine sentimentul de control deplin.
    Cu 2 persoane si bagaj de 3 zile la pescuit -exces de lichide la bord, caci se anunta- canicula- barca merge cu 42 km/h cu curentul si la 33 km/h in amonte la 4200 RPM. Previziunile lui Adila (multumesc din nou!) s-au dovedit corecte!
    Totusi intra cam greu in glisare deci chestiunea motorului mai mare in viitor se poate pune! Mai am de lucrat si cu glisoarele -n-am mai avut asa ceva si nu prea stiu cum sa le folosesc.
    Atasez si cateva poze.
    Va doresc sa ne intalnim pe ape si multumesc tuturor pentru sfaturi!
    Scuze de interventie. Pozele NU SUNT PE CHILIA. Sunt pe Sfantu Gheorghe sau pe Bratul Tulcea, nu-mi aduc aminte prea bine unde era casuta aceea "ecologica"...
    Apa sub chila si vant din pupa !!!
    http://www.ghiduldelteidunarii.ro

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    270

Quote Originally Posted by Pupezica View Post
    Scuze de interventie. Pozele NU SUNT PE CHILIA. Sunt pe Sfantu Gheorghe sau pe Bratul Tulcea, nu-mi aduc aminte prea bine unde era casuta aceea "ecologica"...
    Pupezico, esti carcotas/a- ca nu m-am lamurit bine!
    Pozele sunt pe forum la topicul "Barca mea" si se refera la barca mea cea noua si plina de surprize. Unele (surprize) sunt mai placute (instalatie de incalzire, bibilealala in general) altele mai neplacute (starea motorului). Pozele sunt facute pe mal si la Victoria (unde o tin peste vara) si unde am ramas joi spre vineri noaptea pentru ultimele "retusuri" tehnice-aerisirea instalatiei de guvernare. acolo e casa plutitoare.
    Eu personal daca ajung pe garla fac foarte rar poze pentru ca focus-ul este pe pescuit. Daca merg cu sotia, ceea ce se intampla cateodata, ea face poze. Tu esti mai mult pe bird waching dupa cate am vazut.
    Ca sa-ti intorc carcoteala (fara suparare sper!) "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" numai la barca ta gonflabila nu se refera. Dar, te rog, continua, este foarte interesant! De fapt, exista o mare probabilitate sa ne cunoastem, preocuparile tale alpine fiind si ale mele iar perioada si numele citate undeva in topicul tau fiindu-mi familiare.
    Toate cele bune!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    270

Quote Originally Posted by sss View Post
    Felicitari pentru rezolvare. Unde ati umblat pe Chilia? M-am intors sambata spre duminica de la Periprava, mi-ar fi placut sa vad cum se misca Shetlandul 570 pe apa. Am eu o boala la 535-536, vanez de mult timp una in stare buna. Cat a mancat motorul si la ce regim mediu de turatie?
    Am urcat din Victoria pana la Canalul 36, Chilia si apoi Tataru -ne-am oprit, cam neinspirat zic acum- post festum-pe la Tatanir. Am vazut un slep incarcand cereale, o intersectie de canale pe malul ukrainean si peste pe sonar. Nu l-am lovit prea grozav, dar a fost frumos.
    Dus intors vreo 80 km.
    Barca are un rezervor de 100 l si noi i-am turnat 75. Am un indicator de nivel, dar seamana cu cel de la rezervoarele de Dacia 1300 si mai si plange pe la garnitura asa ca nu o umplu pana in buza. Am mers cam vreo 3 ore si apreciez ca a luat cam 15 l/h. Nu l-am reumplut caci toata lumea mi-a zis sa ma feresc de Star 2000.
    Asa ca gazda Petrica va aduce benzina de la statii de pe sosea, data viitoare.
    Cand am cantarit barca si peridocul pentru re-omologare la RAR, peridocul fiind cu doua axe, arata cca 900-930 kg pe fiecare -dar nu erau independente. Peridocul are 500 kg. Cred ca barca are cam 1100 kg goala.
    Cu 75 HP intra in glisare mai greu, da' intra si o tin cam la 4000-4200 RPM. Dupa cum spuneam cu 90-115 HP s-ar duce mai iute dar pentru moment e bine asa.
    Desinatia barcii fiind pescuit stationar este cam improbabil s-o vezi mergand daca nu aranjam special asta. probabil ca ai trecut pe langa noi de la Periprava.
    Daca vrei Shetland 535/536 sfatul meu este sa cauti in Anglia, la mama lor. Iti pot da eu niste ponturi-de asta primavara, nu stiu daca mai sunt valabile. Mai stiu un tip din Bucuresti care se ocupa cu adusul lor, dar "sare la cap" cu banul.
    Toate cele bune!

Senior Member sss's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    127

Nu ne-am intersectat, eu am ales (cu sprijinul Pupezicii) un traseu Murighiol-Uzlina-Isac-Litcov-Crisan-Mila-Eracle-Stipoc-Centura de Vest a Chiliei-Cernovca, cu o intoarcere si mai romantica prin Sulimanca-Merhei-Babina-Miazazi-Lopatna-Eracle-Mila-Crisan-Litcov-Isac-Uzlina-Murighiol. Traseul prin Canalul 36-Pardina-Tataru-Chilia este mult mai simplu, dar fara sare si piper.
    Conform producatorului, barca ta avea ( noua! ) 612 kg: Shetland Boats > Shop > Owners Area si motorizarea maxima ar fi 115 cp, dar daca la englezi o poti gasi umbland pe canale cu motor de 10 cp, la noi se intampla de obicei exagerari in sens invers, de exemplu Gabi de la momeli, de la Tulcea, are 175 cp pusi pe o varianta mai mica ( un Sheltie imi pare ).
    Cred ca vorbesti de Marcel ( magellan ), care vinde Shetlanduri cosmetizate, dar la pret de cinci stele.
    Si eu urmaresc piata din UK, dar astept preturile de offseason si cresterea contului propriu!

Pupezico, esti carcotas/a- ca nu m-am lamurit bine!
    Pozele sunt pe forum la topicul "Barca mea" si se refera la barca mea cea noua si plina de surprize. Unele (surprize) sunt mai placute (instalatie de incalzire, bibilealala in general) altele mai neplacute (starea motorului). Pozele sunt facute pe mal si la Victoria (unde o tin peste vara) si unde am ramas joi spre vineri noaptea pentru ultimele "retusuri" tehnice-aerisirea instalatiei de guvernare. acolo e casa plutitoare.
    Eu personal daca ajung pe garla fac foarte rar poze pentru ca focus-ul este pe pescuit. Daca merg cu sotia, ceea ce se intampla cateodata, ea face poze. Tu esti mai mult pe bird waching dupa cate am vazut.
    Ca sa-ti intorc carcoteala (fara suparare sper!) "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" numai la barca ta gonflabila nu se refera. Dar, te rog, continua, este foarte interesant! De fapt, exista o mare probabilitate sa ne cunoastem, preocuparile tale alpine fiind si ale mele iar perioada si numele citate undeva in topicul tau fiindu-mi familiare.
    Toate cele bune!
    Pupezica, "vorbind" despre casuta ecologica din prima poza postata are dreptate spunand ca nu e la Chilia. Este plasata/construita pe bratul Sfantu Gheorghe, pe la mijlocul distantei a monte dintre Mahmudia si despartirea bratului Tulcea in Sulina si Sf. Gheorghe. Probabil, raportand pe traseul 'pe uscat' este in dreptul localitatii Victoria.

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    270

Quote Originally Posted by sallysaylor View Post
    Pupezica, "vorbind" despre casuta ecologica din prima poza postata are dreptate spunand ca nu e la Chilia. Este plasata/construita pe bratul Sfantu Gheorghe, pe la mijlocul distantei a monte dintre Mahmudia si despartirea bratului Tulcea in Sulina si Sf. Gheorghe. Probabil, raportand pe traseul 'pe uscat' este in dreptul localitatii Victoria.
    La Victoria exista un soi de rampa- pe un drum care coboara la apa. In sat exista o firma care asigura cazare si servicii pentru barci. Nu-i fac reclama -in sensul ca nu-i dau numele- dar e OK. Te lasa/culege de la apa 24/7 cu tractorul lui -ceea ce eu apreciez mult caci barca e grea si mi-as periclita ambreiajul masinii, aduce benzina de la pompe de pe uscat, asigura reparatii daca sunt necesare etc.
    Langa rampa, de care vorbeam mai sus, e o casa plutitoare- deci la Victoria pe Br. Sf. Gheorghe. Eu n-am spus nici un moment ca aceasta casa e pe Chilia ci ca am pescuit cu "Barca mea" pe Chilia.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    270

Quote Originally Posted by sss View Post
    Nu ne-am intersectat, eu am ales (cu sprijinul Pupezicii) un traseu Murighiol-Uzlina-Isac-Litcov-Crisan-Mila-Eracle-Stipoc-Centura de Vest a Chiliei-Cernovca, cu o intoarcere si mai romantica prin Sulimanca-Merhei-Babina-Miazazi-Lopatna-Eracle-Mila-Crisan-Litcov-Isac-Uzlina-Murighiol. Traseul prin Canalul 36-Pardina-Tataru-Chilia este mult mai simplu, dar fara sare si piper.
    Conform producatorului, barca ta avea ( noua! ) 612 kg: Shetland Boats > Shop > Owners Area si motorizarea maxima ar fi 115 cp, dar daca la englezi o poti gasi umbland pe canale cu motor de 10 cp, la noi se intampla de obicei exagerari in sens invers, de exemplu Gabi de la momeli, de la Tulcea, are 175 cp pusi pe o varianta mai mica ( un Sheltie imi pare ).
    Cred ca vorbesti de Marcel ( magellan ), care vinde Shetlanduri cosmetizate, dar la pret de cinci stele.
    Si eu urmaresc piata din UK, dar astept preturile de offseason si cresterea contului propriu!
    Da, intr-adevar Marcel(on) il cheama pe om si am aceiasi senzatie privind activitatea si intentiile lui. Totusi a vandut doua barci in primavara asta.
    Cat despre supra-motorizare, asta primavara, cand imi cautam barca, am incercat un Shelty (5 m) cu motor de 135 CP. Omul m-a scos si pe apa. Aveam impresia ca sunt calare pe motor- tare neplacut si nesigur.
    In UK gasesti de toate preturile dar am avut ceva probleme. Peridocurile lor nu sunt omologate (pur si simplu pui o placa cu numarul masinii tractoare) si nu-ti dau acte de omologare -ceea ce inseamna o mare bataie de cap acasa si posibil chiar pe drum. In alta ordine de idei englezii le tin in general in apa (probleme cu alge, osmoza, etc). Alta problema e ca au motoare foarte mici- cred ca la ei nu e voie sa faci valuri! Nici vorba de glisare, iar Shetland face barci glisante. Nu mai vorbesc ca sunt prin toate oraselele alea la care trebuie sa te duci cu masina ta cu volan pe stanga pe drumurile lor unde se circula pe stanga...
    Cand am gasit una si am negociat s-o inspectez, agentul mi-a zis ca n-o scoate din apa decat pe cheltuiala mea si numai daca am un pre-contract cu vanzatorul. Si daca gasesc chila avariata? Ma inteleg cu vanzatorul! Am abandonat caci o gasisem pe asta in tara.
    Dar totusi gasesti Shatland-uri de vanzare mai ales in UK.
    Traseul tau e foarte frumos dar trebuie sa ai pescaj mic. N-am curaj sa intru cu barca mea pe acolo. Prefer siguranta unor ape mai adanci.
    Am si eu niste intrebari: Ai dat la peste pe Cernovca? Ai prins ceva? Te-a calcat Raduta? Cat a costat taxa de pescuit?
    Toate cele bune!
    Last edited by Alex1958; 2 Aug 2013 at 04:35 PM. Reason: incomplet

Senior Member sss's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    127

Am si eu niste intrebari: Ai dat la peste pe Cernovca? Ai prins ceva? Te-a calcat Raduta? Cat a costat taxa de pescuit?
    Da, da, da, 50 lei!

Mai precis, in jur de 30 de ciortani si 10 somotei intre 1 si 5 kg, in 5 zile. Raduta este prezent prin oamenii lui, administratorul, Andu, este piesa, prieten cu Camatarii si Salam! Taxa este 50 lei/zi, o ocoleste fiecare cum poate!

Noroc de zona, este superba si foarte putin populata de bipezi, dar bogata in peste.

In ce priveste traseul, in afara de Merheiul Mic n-am avut nici o secunda impresia ca ar fi probleme de adancime a apei si am intalnit cabinate de 6 m care se miscau natural.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    270

Salutare Barcaholici!
    Am si eu o intrebare tehnica.
    La barca mea in partea de jos spre santina am o intaritura (grinda) transversala din lemn (stejar zic eu) de vreo 30 cm intre cele doua borduri. Intial era acoperita cu rasina care s-a cam cojit. A stat toata iarna uscata, am curatat-o cu spaclul, lemnul e OK nu e putred si as vrea s-o imbrac inapoi in rasina ca sa nu putrezeasca nici de acum inainte.
    Intrebari:
    Pot folosi orice rasina epoxi din comert (ma gandeam cele de la Bisson cu doua siringi din care iti iese amestecul dozat) sau trebuie o rasina speciala?
    Trebuie s-o imbrac si cu fibra sau rasina face priza pe lemn (i-as da cu un raspel sa fie un pic mai rugos)?
    Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.030

Salutare Barcaholici!
    Am si eu o intrebare tehnica.
    La barca mea in partea de jos spre santina am o intaritura (grinda) transversala din lemn (stejar zic eu) de vreo 30 cm intre cele doua borduri. Intial era acoperita cu rasina care s-a cam cojit. A stat toata iarna uscata, am curatat-o cu spaclul, lemnul e OK nu e putred si as vrea s-o imbrac inapoi in rasina ca sa nu putrezeasca nici de acum inainte.
    Intrebari:
    Pot folosi orice rasina epoxi din comert (ma gandeam cele de la Bisson cu doua siringi din care iti iese amestecul dozat) sau trebuie o rasina speciala?
    Trebuie s-o imbrac si cu fibra sau rasina face priza pe lemn (i-as da cu un raspel sa fie un pic mai rugos)?
    Multumesc anticipat pentru sfaturi!
    Presupun ca barca e din fibra de sticla si lemnul e cumva fixat (lipit) pe fundul barcii. In acest caz, eu zic ca ar trebui imbracat si in fibra si prelungita fixarea fibrei pe 15 - 20 de cm de o parte si de alta a lemnului. Poti pune chiar doua - trei starturi de fibra, pe rind, stratul urmator cind inca nu s-a uscat chiar complet precedentul. Asta dupa ce cureti bine toata zona si dai cu un smirghel grosier si lemnul si fundul barcii, pe portiunea pe care vei lucra.

Epoxidica la doua seringi e scumpa si e mult prea rapida pentru lucrul pe suprafete mari. Cit de mult e descoperit lemnul?

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. O noua rata
    de cosmiv īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 134
    Ultimul post: 12 Jun 2014, 10:28 AM
  2. Noua mea barca.
    de vanatorul īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13 Oct 2012, 08:37 PM
  3. Barca noua Crownline 255 CCR Sundeck
    de nmmarine īn topicul Dealeri motocruisere de agrement