Noua mea barca plina de surprize!

Salutare tuturor,
In fine am reusit sa-mi aranjez motorul si am iesit 3 zile la pescuit pe Chilia.
In primul rand a fost reparata racirea: s-a schimbat impellerul (cel pus initial era avariat zdravan) carcasa si oglinda pompei de apa si i-am pus si termostat nou. Motorul e acum reglat brici si am eliminat si o problema cu cuplajul in sarcina- piesa "cam shift" noua. Se pare ca problema compresiei era falsa -deficienta de masurare- compresia remasurata era 13 kgf/cm2. Am luat deci garnitura de chiuloasa degeaba, dar asta sa fie paguba! Din cate zice mecanicul motorului i-a ramas cca 3/4 din timpul de viata.
In final s-a efectuat o operatiune absolut necesara -eliminarea aerului din sistemul de guvernare hidraulic, ceea ce mi-a dat in fine sentimentul de control deplin.
Cu 2 persoane si bagaj de 3 zile la pescuit -exces de lichide la bord, caci se anunta- canicula- barca merge cu 42 km/h cu curentul si la 33 km/h in amonte la 4200 RPM. Previziunile lui Adila (multumesc din nou!) s-au dovedit corecte!
Totusi intra cam greu in glisare deci chestiunea motorului mai mare in viitor se poate pune! Mai am de lucrat si cu glisoarele -n-am mai avut asa ceva si nu prea stiu cum sa le folosesc.
Atasez si cateva poze.
Va doresc sa ne intalnim pe ape si multumesc tuturor pentru sfaturi!

Scuze de interventie. Pozele NU SUNT PE CHILIA. Sunt pe Sfantu Gheorghe sau pe Bratul Tulcea, nu-mi aduc aminte prea bine unde era casuta aceea "ecologica"...
 
Scuze de interventie. Pozele NU SUNT PE CHILIA. Sunt pe Sfantu Gheorghe sau pe Bratul Tulcea, nu-mi aduc aminte prea bine unde era casuta aceea "ecologica"...

Pupezico, esti carcotas/a- ca nu m-am lamurit bine!
Pozele sunt pe forum la topicul "Barca mea" si se refera la barca mea cea noua si plina de surprize. Unele (surprize) sunt mai placute (instalatie de incalzire, bibilealala in general) altele mai neplacute (starea motorului). Pozele sunt facute pe mal si la Victoria (unde o tin peste vara) si unde am ramas joi spre vineri noaptea pentru ultimele "retusuri" tehnice-aerisirea instalatiei de guvernare. acolo e casa plutitoare.
Eu personal daca ajung pe garla fac foarte rar poze pentru ca focus-ul este pe pescuit. Daca merg cu sotia, ceea ce se intampla cateodata, ea face poze. Tu esti mai mult pe bird waching dupa cate am vazut.
Ca sa-ti intorc carcoteala (fara suparare sper!) "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" numai la barca ta gonflabila nu se refera. Dar, te rog, continua, este foarte interesant! De fapt, exista o mare probabilitate sa ne cunoastem, preocuparile tale alpine fiind si ale mele iar perioada si numele citate undeva in topicul tau fiindu-mi familiare.
Toate cele bune!
 
Felicitari pentru rezolvare. Unde ati umblat pe Chilia? M-am intors sambata spre duminica de la Periprava, mi-ar fi placut sa vad cum se misca Shetlandul 570 pe apa. Am eu o boala la 535-536, vanez de mult timp una in stare buna. Cat a mancat motorul si la ce regim mediu de turatie?

Am urcat din Victoria pana la Canalul 36, Chilia si apoi Tataru -ne-am oprit, cam neinspirat zic acum- post festum-pe la Tatanir. Am vazut un slep incarcand cereale, o intersectie de canale pe malul ukrainean si peste pe sonar. Nu l-am lovit prea grozav, dar a fost frumos.
Dus intors vreo 80 km.
Barca are un rezervor de 100 l si noi i-am turnat 75. Am un indicator de nivel, dar seamana cu cel de la rezervoarele de Dacia 1300 si mai si plange pe la garnitura asa ca nu o umplu pana in buza. Am mers cam vreo 3 ore si apreciez ca a luat cam 15 l/h. Nu l-am reumplut caci toata lumea mi-a zis sa ma feresc de Star 2000.
Asa ca gazda Petrica va aduce benzina de la statii de pe sosea, data viitoare.
Cand am cantarit barca si peridocul pentru re-omologare la RAR, peridocul fiind cu doua axe, arata cca 900-930 kg pe fiecare -dar nu erau independente. Peridocul are 500 kg. Cred ca barca are cam 1100 kg goala.
Cu 75 HP intra in glisare mai greu, da' intra si o tin cam la 4000-4200 RPM. Dupa cum spuneam cu 90-115 HP s-ar duce mai iute dar pentru moment e bine asa.
Desinatia barcii fiind pescuit stationar este cam improbabil s-o vezi mergand daca nu aranjam special asta. probabil ca ai trecut pe langa noi de la Periprava.
Daca vrei Shetland 535/536 sfatul meu este sa cauti in Anglia, la mama lor. Iti pot da eu niste ponturi-de asta primavara, nu stiu daca mai sunt valabile. Mai stiu un tip din Bucuresti care se ocupa cu adusul lor, dar "sare la cap" cu banul.
Toate cele bune!
 
Nu ne-am intersectat, eu am ales (cu sprijinul Pupezicii) un traseu Murighiol-Uzlina-Isac-Litcov-Crisan-Mila-Eracle-Stipoc-Centura de Vest a Chiliei-Cernovca, cu o intoarcere si mai romantica prin Sulimanca-Merhei-Babina-Miazazi-Lopatna-Eracle-Mila-Crisan-Litcov-Isac-Uzlina-Murighiol. Traseul prin Canalul 36-Pardina-Tataru-Chilia este mult mai simplu, dar fara sare si piper.
Conform producatorului, barca ta avea ( noua! ) 612 kg: Shetland Boats > Shop > Owners Area si motorizarea maxima ar fi 115 cp, dar daca la englezi o poti gasi umbland pe canale cu motor de 10 cp, la noi se intampla de obicei exagerari in sens invers, de exemplu Gabi de la momeli, de la Tulcea, are 175 cp pusi pe o varianta mai mica ( un Sheltie imi pare ).
Cred ca vorbesti de Marcel ( magellan ), care vinde Shetlanduri cosmetizate, dar la pret de cinci stele.
Si eu urmaresc piata din UK, dar astept preturile de offseason si cresterea contului propriu!
 
Pupezico, esti carcotas/a- ca nu m-am lamurit bine!
Pozele sunt pe forum la topicul "Barca mea" si se refera la barca mea cea noua si plina de surprize. Unele (surprize) sunt mai placute (instalatie de incalzire, bibilealala in general) altele mai neplacute (starea motorului). Pozele sunt facute pe mal si la Victoria (unde o tin peste vara) si unde am ramas joi spre vineri noaptea pentru ultimele "retusuri" tehnice-aerisirea instalatiei de guvernare. acolo e casa plutitoare.
Eu personal daca ajung pe garla fac foarte rar poze pentru ca focus-ul este pe pescuit. Daca merg cu sotia, ceea ce se intampla cateodata, ea face poze. Tu esti mai mult pe bird waching dupa cate am vazut.
Ca sa-ti intorc carcoteala (fara suparare sper!) "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" numai la barca ta gonflabila nu se refera. Dar, te rog, continua, este foarte interesant! De fapt, exista o mare probabilitate sa ne cunoastem, preocuparile tale alpine fiind si ale mele iar perioada si numele citate undeva in topicul tau fiindu-mi familiare.
Toate cele bune!
Pupezica, "vorbind" despre casuta ecologica din prima poza postata are dreptate spunand ca nu e la Chilia. Este plasata/construita pe bratul Sfantu Gheorghe, pe la mijlocul distantei a monte dintre Mahmudia si despartirea bratului Tulcea in Sulina si Sf. Gheorghe. Probabil, raportand pe traseul 'pe uscat' este in dreptul localitatii Victoria.
 
Pupezica, "vorbind" despre casuta ecologica din prima poza postata are dreptate spunand ca nu e la Chilia. Este plasata/construita pe bratul Sfantu Gheorghe, pe la mijlocul distantei a monte dintre Mahmudia si despartirea bratului Tulcea in Sulina si Sf. Gheorghe. Probabil, raportand pe traseul 'pe uscat' este in dreptul localitatii Victoria.
La Victoria exista un soi de rampa- pe un drum care coboara la apa. In sat exista o firma care asigura cazare si servicii pentru barci. Nu-i fac reclama -in sensul ca nu-i dau numele- dar e OK. Te lasa/culege de la apa 24/7 cu tractorul lui -ceea ce eu apreciez mult caci barca e grea si mi-as periclita ambreiajul masinii, aduce benzina de la pompe de pe uscat, asigura reparatii daca sunt necesare etc.
Langa rampa, de care vorbeam mai sus, e o casa plutitoare- deci la Victoria pe Br. Sf. Gheorghe. Eu n-am spus nici un moment ca aceasta casa e pe Chilia ci ca am pescuit cu "Barca mea" pe Chilia.
 
Nu ne-am intersectat, eu am ales (cu sprijinul Pupezicii) un traseu Murighiol-Uzlina-Isac-Litcov-Crisan-Mila-Eracle-Stipoc-Centura de Vest a Chiliei-Cernovca, cu o intoarcere si mai romantica prin Sulimanca-Merhei-Babina-Miazazi-Lopatna-Eracle-Mila-Crisan-Litcov-Isac-Uzlina-Murighiol. Traseul prin Canalul 36-Pardina-Tataru-Chilia este mult mai simplu, dar fara sare si piper.
Conform producatorului, barca ta avea ( noua! ) 612 kg: Shetland Boats > Shop > Owners Area si motorizarea maxima ar fi 115 cp, dar daca la englezi o poti gasi umbland pe canale cu motor de 10 cp, la noi se intampla de obicei exagerari in sens invers, de exemplu Gabi de la momeli, de la Tulcea, are 175 cp pusi pe o varianta mai mica ( un Sheltie imi pare ).
Cred ca vorbesti de Marcel ( magellan ), care vinde Shetlanduri cosmetizate, dar la pret de cinci stele.
Si eu urmaresc piata din UK, dar astept preturile de offseason si cresterea contului propriu!

Da, intr-adevar Marcel(on) il cheama pe om si am aceiasi senzatie privind activitatea si intentiile lui. Totusi a vandut doua barci in primavara asta.
Cat despre supra-motorizare, asta primavara, cand imi cautam barca, am incercat un Shelty (5 m) cu motor de 135 CP. Omul m-a scos si pe apa. Aveam impresia ca sunt calare pe motor- tare neplacut si nesigur.
In UK gasesti de toate preturile dar am avut ceva probleme. Peridocurile lor nu sunt omologate (pur si simplu pui o placa cu numarul masinii tractoare) si nu-ti dau acte de omologare -ceea ce inseamna o mare bataie de cap acasa si posibil chiar pe drum. In alta ordine de idei englezii le tin in general in apa (probleme cu alge, osmoza, etc). Alta problema e ca au motoare foarte mici- cred ca la ei nu e voie sa faci valuri! Nici vorba de glisare, iar Shetland face barci glisante. Nu mai vorbesc ca sunt prin toate oraselele alea la care trebuie sa te duci cu masina ta cu volan pe stanga pe drumurile lor unde se circula pe stanga...
Cand am gasit una si am negociat s-o inspectez, agentul mi-a zis ca n-o scoate din apa decat pe cheltuiala mea si numai daca am un pre-contract cu vanzatorul. Si daca gasesc chila avariata? Ma inteleg cu vanzatorul! Am abandonat caci o gasisem pe asta in tara.
Dar totusi gasesti Shatland-uri de vanzare mai ales in UK.
Traseul tau e foarte frumos dar trebuie sa ai pescaj mic. N-am curaj sa intru cu barca mea pe acolo. Prefer siguranta unor ape mai adanci.
Am si eu niste intrebari: Ai dat la peste pe Cernovca? Ai prins ceva? Te-a calcat Raduta? Cat a costat taxa de pescuit?
Toate cele bune!
 
Ultima editare:
Am si eu niste intrebari: Ai dat la peste pe Cernovca? Ai prins ceva? Te-a calcat Raduta? Cat a costat taxa de pescuit?

Da, da, da, 50 lei! ;)

Mai precis, in jur de 30 de ciortani si 10 somotei intre 1 si 5 kg, in 5 zile. Raduta este prezent prin oamenii lui, administratorul, Andu, este piesa, prieten cu Camatarii si Salam! Taxa este 50 lei/zi, o ocoleste fiecare cum poate! :rolleyes:

Noroc de zona, este superba si foarte putin populata de bipezi, dar bogata in peste.

In ce priveste traseul, in afara de Merheiul Mic n-am avut nici o secunda impresia ca ar fi probleme de adancime a apei si am intalnit cabinate de 6 m care se miscau natural.
 
Salutare Barcaholici!
Am si eu o intrebare tehnica.
La barca mea in partea de jos spre santina am o intaritura (grinda) transversala din lemn (stejar zic eu) de vreo 30 cm intre cele doua borduri. Intial era acoperita cu rasina care s-a cam cojit. A stat toata iarna uscata, am curatat-o cu spaclul, lemnul e OK nu e putred si as vrea s-o imbrac inapoi in rasina ca sa nu putrezeasca nici de acum inainte.
Intrebari:
Pot folosi orice rasina epoxi din comert (ma gandeam cele de la Bisson cu doua siringi din care iti iese amestecul dozat) sau trebuie o rasina speciala?
Trebuie s-o imbrac si cu fibra sau rasina face priza pe lemn (i-as da cu un raspel sa fie un pic mai rugos)?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
 
Salutare Barcaholici!
Am si eu o intrebare tehnica.
La barca mea in partea de jos spre santina am o intaritura (grinda) transversala din lemn (stejar zic eu) de vreo 30 cm intre cele doua borduri. Intial era acoperita cu rasina care s-a cam cojit. A stat toata iarna uscata, am curatat-o cu spaclul, lemnul e OK nu e putred si as vrea s-o imbrac inapoi in rasina ca sa nu putrezeasca nici de acum inainte.
Intrebari:
Pot folosi orice rasina epoxi din comert (ma gandeam cele de la Bisson cu doua siringi din care iti iese amestecul dozat) sau trebuie o rasina speciala?
Trebuie s-o imbrac si cu fibra sau rasina face priza pe lemn (i-as da cu un raspel sa fie un pic mai rugos)?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Presupun ca barca e din fibra de sticla si lemnul e cumva fixat (lipit) pe fundul barcii. In acest caz, eu zic ca ar trebui imbracat si in fibra si prelungita fixarea fibrei pe 15 - 20 de cm de o parte si de alta a lemnului. Poti pune chiar doua - trei starturi de fibra, pe rind, stratul urmator cind inca nu s-a uscat chiar complet precedentul. Asta dupa ce cureti bine toata zona si dai cu un smirghel grosier si lemnul si fundul barcii, pe portiunea pe care vei lucra.

Epoxidica la doua seringi e scumpa si e mult prea rapida pentru lucrul pe suprafete mari. Cit de mult e descoperit lemnul?
 
Presupun ca barca e din fibra de sticla si lemnul e cumva fixat (lipit) pe fundul barcii. In acest caz, eu zic ca ar trebui imbracat si in fibra si prelungita fixarea fibrei pe 15 - 20 de cm de o parte si de alta a lemnului. Poti pune chiar doua - trei starturi de fibra, pe rind, stratul urmator cind inca nu s-a uscat chiar complet precedentul. Asta dupa ce cureti bine toata zona si dai cu un smirghel grosier si lemnul si fundul barcii, pe portiunea pe care vei lucra.

Epoxidica la doua seringi e scumpa si e mult prea rapida pentru lucrul pe suprafete mari. Cit de mult e descoperit lemnul?

Salut,
Shetland-ul meu are profilul planning deci bordurile vin la un unghi foarte deschis. Grinda asta a fost imbracata in rasina - fara fibra- dar rasina s-a cojit pe laturile verticale si dedesubt. M-a trimis un amic sa-mi cumpar fibra si rasina de la Polidis -pe strada Bihariei in cartierul aerogarii. Daca socotesc plecatul de la servici mai devreme, timpul pierdut (nici macar nu i-am mai gasit pe la 17:00), traficul imposibil (am lasat masina si am luat-o pe jos) Bisson-ul devine foarte atractiv. As zice ca am de acoperit in total mai putin de o foaie A4. Plus ca as vrea s-o rezolv in Week-end ca sa ies week-end-ul viitor pana in prohibitie.
Am o agenda cam stransa!
Toate cele bune!
 
Pentru o suprafata asa mica merge si o chestie mai scumpa. :) Rasina e foarte buna, adera bine la lemn si formeaza o pelicula destul de dura.
 
Salut, treci pe la un magazin cu piese auto si ia un chit din fibra de sticla este aproximativ 25 lei are si fibra 0.5 mp si intaritor si rasina ... atentie la mixaj si la temperatura aerului altfel nu se va intari ... dar scrie totul pe cutie...
 
Salutare,
Am o noua problema si cer sfatul celor priceputi.
Barca mea Shetlant 570 era dotata cu initial cu un Honda de 70 CP din 1997 in 4 timpi pe carburatie , care mi-a dat de furca destul de serios in primul an. Dupa inca o cursa foarte lunga de la Sulina la Victoria cu barca incarcata cu familia si prieteni, coroborata cu sansa gasirii unui motor mai mare si mai nou la un tip de incredere, am schimbat motorul vechi cu unul de 135 CP din 2009, pe injectie.
Barcii, initial conceputa pentru inboard, i-a fost adaugat, la montarea motorului de 70 CP, un suport, un fel de cub cu latura de 30 cm, prins in 4 buloane de placa din spate iar de acest cub este prins motorul.
Barca are si doua flaps-uri tot cam de 30 cm de actionate cu servomotoare- in prelungirea chilei.
Motorul de 135 a fost pus in locul celui de 70 (conform documentelor este numai cu vreo 40 kg mai greu). Sta fara probleme si imi asigura o intrare in glisaj rapida.
Barca se comporta, si cu motorul de dinainte si si cu cel de acum, cel mai bine, cu flapsurile in pozitie maxim ridicate si cu motorul la trim coborat la maxim.
La prima cursa dupa instalare incepea un fenomen de ruliu destul de violent ca frecventa si amplitudine la viteza nu prea mare (cca 40 km/h). Cand reduceam viteza fenomenul se atenua dar aparea din nou cand maream viteza. Curios este ca fenomenul parea influentat si de natura apei pe unde navigam. Pe Sf Gheorghe nu prea aparea dar pe Dunarea Veche sau Litcov era destul de suparator. Pe lac iarasi nu aparea.
Am reclamat montatorului si mi-a coborat motorul mai jos. Fenomenul s-a diminuat ca frecventa si amplitudine, nu mai e asa de suparator, dar tot exista. In compensatie a aparut o degajare suparatoare de stropi la partea din spate, adica daca stai pe bancheta de la pupa faci dus.
Montatorul -imi sugereaza montarea unei extinderi a placi de cavitatie (Adevarul este ca placa asta pare foarte mica!) si coborarea motorului pana la limita.
Poate cineva sa-mi spuna daca solutiile sugerate sunt bune caci n-as vrea sa gauresc placa anticavitatie degeaba...
Multumesc anticipat!
 
Salut Alex, n-am inteles bine daca miscarea era de ruliu (oscilatie transversala), sau tangaj (oscilatie longitudinala, porpoising). Inclin sa cred ca e a 2-a varianta. Daca e asa, barca nu e bine echilibrata. Motorul actual e mai greu ca primul, iar montarea lui pe cubul respectiv, in afara spatiului barcii, duce centrul de greutate prea mult spre pupa, rezultand porpoising-ul.

Cred ca in loc de atasat hydrofoil pe placa anti-ventilatie, o solutie mai buna ar fi montarea motorului direct pe oglinda, daca bineinteles permite. Hydrofoil-ul mai diminueaza poate oscilatia, dar acesta actioneaza asupra efectului, nu asupra cauzei, care cauza e tocmai echilibrarea defectuoasa a barcii.
 
Salut Alex, n-am inteles bine daca miscarea era de ruliu (oscilatie transversala), sau tangaj (oscilatie longitudinala, porpoising). Inclin sa cred ca e a 2-a varianta. Daca e asa, barca nu e bine echilibrata. Motorul actual e mai greu ca primul, iar montarea lui pe cubul respectiv, in afara spatiului barcii, duce centrul de greutate prea mult spre pupa, rezultand porpoising-ul.

Cred ca in loc de atasat hydrofoil pe placa anti-ventilatie, o solutie mai buna ar fi montarea motorului direct pe oglinda, daca bineinteles permite. Hydrofoil-ul mai diminueaza poate oscilatia, dar acesta actioneaza asupra efectului, nu asupra cauzei, care cauza e tocmai echilibrarea defectuoasa a barcii.

Salut Vali,
Nu stiu exact denumirea miscarii -nu sunt prea bun marinar, dar varful barcii descria o miscare sinusoidala in plan vertical. Cred ca trebuia sa-i zic tangaj.
Prin natura barcii si a folosirii ei, desigur ca barca nu e bine echilibrata. Cei doi pasageri de suta si...de kg stau la nivelul timonei. In cei 2.5 m din fata nu-i prea mare lucru (ancora, si dispozitivul de fixare, iar in cabina rucsacul cu scule, lansetele in huse, sacii de dormit si cele platouri de mese ca nu prea e loc de altceva). Pe spate e motorul si ce mai e prin cutiile de depozitare- se aduna o gramada Fara discutie ca centrul de greutate e spre pupa. Pun niste poze ca sa-ti dai seama cum e montat motorul.
Nu pot sa-l montez direct de placa barcii caci imi mananca spatiul vital de pescuit si miscare prin barca. Decat asta, mai bine o viteza mai redusa si hydrofoil sa reduc oscilatia.
Toate cele bune!
 

Atașamente

  • IMG_9300.jpg
    IMG_9300.jpg
    73.5 KB · Vizualizări: 117
  • 015.jpg
    015.jpg
    81.9 KB · Vizualizări: 105
In engleza ii spune "porpoising regime" si mai pe romaneste, barca bate apa.
In mod normal trimtab-urile ce le ai montate la pupa ar trebui sa te ajute sa iesi din acest regim de mers. Le lasi in jos pana ce barca nu mai bate, eventual trimul motorului trebuie sa fie negativ, adica elicea cat mai sub barca. Daca pozitia motorului nu-ti permite acest lucru, modifici unghiul suportului pentru motor, cateva grade mai lasat pe spate. Sper ca ai inteles!
Era utila o poza laterala cu suportul motorului si cu trimtab-urile.
 
In engleza ii spune "porpoising regime" si mai pe romaneste, barca bate apa.
In mod normal trimtab-urile ce le ai montate la pupa ar trebui sa te ajute sa iesi din acest regim de mers. Le lasi in jos pana ce barca nu mai bate, eventual trimul motorului trebuie sa fie negativ, adica elicea cat mai sub barca. Daca pozitia motorului nu-ti permite acest lucru, modifici unghiul suportului pentru motor, cateva grade mai lasat pe spate. Sper ca ai inteles!
Era utila o poza laterala cu suportul motorului si cu trimtab-urile.

Barca e la Tulcea as putea sa-l rog pe montator sa-mi faca o poza dar... Insa cum ajung acolo (Doamne ce mi-as dori sa fie maine!) fac pozele cerute, caci barca sta pe peridoc.
Daca las flaps-urile/ trim-tab-urile jos motorul intra in cavitatie, pierde putere si face un zgomot urat. Cel mai bine e cu ele ridicate la maxim. Motorul nu se poate lasa mai jos dar cu niste by-lagere cred ca se poate lasa mai pe spate.
Multumesc!
 
Treaba e simpla: motorul trebuie sa functioneze la parametri normali cand se coboara tab-urile. In caz contrar, pentru ce sa le mai montam pe barca ?
Ceea ce ne povestesti ca se intampla nu e cavitatie, ci ventilarea elicei (antrenarea de aer atmosferic). Cavitatia e altceva, multa lume face confuzie intre ele.
Daca motorul ventileaza, inseamna ca e montat prea sus. In plus, fiind greu si montat in pupa oglinzii, muta centrul de greutate al barcii mult spre pupa. Rezultatul: instabilitate dinamica longitudinala, sau in engleza porpoising regime.
Solutia: montarea motorului cat mai aproape de oglinda, si la o inaltime care sa permita functionarea normala cu taburile oricat de coborate.
Aceste lucruri ar fi trebuit stiute de montatorul motorului. Solutia hydrofoil-ului e ca un pansament steril pe o rana infectata - tratezi efectul si nu cauza, iar rezultatul - cel mult mediocru.
Daca doresti imbunatatirea semnificativa a tinutei de drum, solutia e cea din randurile de deasupra. Daca urmezi sugestia montatorului, va rezulta o carpeala romaneasca dupa ureche, cu rezultate nesigure, plus rezistenta suplimentara de apendice cauzata de hydrofoil.
Cam atat, si daca ne permiti o sugestie, mai bine schimba-l pe montatorul de motoare cu unul mai dezghetat :).
 

Back
Sus