Curatare & Intretinere Ambarcatiuni, Prelate, etc

Deoarece a sosit vremea calda si prielnica pentru a iesi pe apa, va intreb ce produse folositi pentru curatare si intretinerea ambarcatiunilor?
 
ce fel de ambarcatiuni... ?
nu de alta, dar sunt multe: lemn, fibra, PVC, Hypalon, tabla de toate neamurile.
Si ma intereseqaza si pe mine :):):)
 
Pai pentru toate in general. Sunt produse dedicate pentru fiecare in parte. Ma ocup cu detailing si sunt curios ce produse folosesc proprietarii pentru curatarea ambarcatiunilor. Maine vreau sa imi spal barca pneumatica si o sa fac si poze pentru a face un review.
 
Inca nu am apucat sa imi curat barca gonflabila, din lipsa timpului. Dar, sunt curios ce produse folositi (voi, proprietari de ambarcatiuni) pentru lustruirea inoxului sau a metalelor de pe o barca?
 
A fost o data ca niciodata ca de nu ar fi fost, nu s-ar povesti. Un tanar flacau (subsemnatul) care in urma cu mai mult de 1 an, s-a hotarat sa stranga barca murdara si sa o abandoneze in podul casei. In cele ce urmeaza, am sa prezint intreg procesul prin care a trecut barca gonflabila pentru a reveni la “viata”. Barca este una gonflabila, un Allroundmarin Joker 300 (lungime – 3 metri). Prezenta urma de alge cu nisip uscate, murdarie impregnata in textura materialului, cat si alte impuritati.

Starea initiala:

starea-initiala-1_zps6ea8885f.jpg


starea-initiala-2_zps208e6820.jpg


starea-initiala-3_zps60b8369a.jpg


starea-initiala-4_zps94a3ca3e.jpg


starea-initiala-5_zps54eaafe9.jpg


starea-initiala-6_zps9848be50.jpg


starea-initiala-7_zps3bd81c73.jpg


starea-initiala-8_zps0ef9211b.jpg


starea-initiala-9_zps267016be.jpg


starea-initiala-10_zpsf2c48b11.jpg


starea-initiala-11_zpseb30a4a9.jpg


starea-initiala-12_zpsaf610702.jpg


starea-initiala-13_zps7e0ca73f.jpg


starea-initiala-14_zps7f85ac08.jpg


starea-initiala-15_zps9c06a746.jpg


Primul pas a fost acela de a clati intreaga suprafata a barcii, folosind un furtun cu apa si cap pentru o mai buna dispersie a apei:

clatire_zps9efadea2.jpg


Pentru spalare, am utilizat metoda celor doua galeti. Intr-una din galeti, am folosit drept sampon Meguiar’s Gel Wash – Gel Spalare Barci (in dilutie 1 capac produs la 4 litri apa), peste care am turnat apa calda:

dilutie-sampon_zpsec53c986.jpg


In a doua galeata, am pus doar apa calduta pentru clatire. Ambele galeti au fost echipate cu Meguiar’s Grit Guard, dat fiind gradul ridicat de murdarie de pe suprafete.

dilutie-sampon-1_zps7524af82.jpg


Cu ajutorul manusii de microfibra de la Meguiar’s, am spalat intreaga suprafata:

spalare_zpsfef0c2f7.jpg


spalare-1_zps315a9217.jpg


Prima data am spalat chila si jumatatea inferioara a barcii (partea care sta in submersie). Partea superioara a fost spalata dupa ce am clatit cu apa din abundenta partea inferioara a barcii. Este necesara o clatire temeinica, pentru a nu mai ramane sampon pe suprafata. Pentru uscare, am folosit prosopul Vicont Arctic 1300.

uscare_zpsdddee535.jpg


Am trecut la degresarea suprafetei, folosing Meguiar’s All Purpose Cleaner (in dilutie o parte produs – 6 parti apa). Curatarea cu degresant a fost facuta in felul urmator: pulverizat All Purpose Cleaner pe suprafata, agitat folosind peria Vicont Leather Scrub Brush (prima trecere cu peria a fost facuta in sensul texturii, urmand ca a doua sa fie facuta in cruce peste prima trecere).

apc-agitat_zpsd0853448.jpg


Dupa ce am lucrat circa o treime din barca, am revenit cu o laveta din microfibra pentru a indeparta murdaria desprinsa de pe suprafata. Mai jos 2 sectiuni "50 / 50":

inainte-apc_zps3233a6c0.jpg


pulverizare-apc_zps69a7fde2.jpg


dupa-apc_zps8fd0f882.jpg


inainte-apc-1_zps6c2b08aa.jpg


dupa-apc-1_zps9e96c2c8.jpg


La terminarea de lucrat a suprafetelor cu Meguiar’s All Purpose Cleaner, am trecut la degresarea si hidratarea suprafetelor cu Meguiar’s Vinyl & Rubber Cleaner / Conditioner.

barca-m57-2_zpsf4cad329.jpg


Din ce urmeaza, vedeti parti lucrate “50/50″:

inainte-m57_zps4b5e5627.jpg


dupa-m57_zps9aff57ef.jpg


Dupa ce m-am delectat cu cateva poze “50/50″, am aplicat Meguiar’s Vinyl & Rubber Cleaner / Conditioner pe intreaga suprafata a barcii. Produsul a fost lasat sa actioneze circa 15 – 20 minute, dupa care am trecut la indepartarea excesului si a murdariei cu ajutorul lavetei de microfibra. Au existat si zone unde am agitat produsul cu ajutorul periei, pentru a ajunge la rezultatul dorit:

barca-m57-1_zpsd407265e.jpg


barca-m57_zpsb999974a.jpg


m57-lucrat_zpsae5a1922.jpg


Dupa aproximativ 5 ore de lucru, am ajuns la rezultatul final. Mai jos, va las sa va delectati cu cateva poze:

rezultat-final-1_zpsb7f85131.jpg


rezultat-final-2_zps18ea1756.jpg


rezultat-final-3_zps476b6a6c.jpg


rezultat-final-4_zps2bc75cd9.jpg


rezultat-final-5_zps4c47b5d2.jpg


rezultat-final-6_zps0f86ce5f.jpg


rezultat-final-7_zps5fc6afd5.jpg


rezultat-final-8_zpsb31d4328.jpg


rezultat-final-9_zps41adae9c.jpg


rezultat-final-10_zps06660df7.jpg


rezultat-final-11_zpscde69083.jpg


rezultat-final-12_zps01d3fde8.jpg


rezultat-final-13_zpsb66fcc48.jpg


rezultat-final-14_zps07ad5267.jpg


rezultat-final-15_zps3344eacc.jpg


Meguiar’s Vinyl & Rubber Cleaner / Conditioner a facut ca suprafetele sa devina flexibile, perfect degresate si protejate contra razelor UV, care din ceea ce bine stiti, imbatranesc materialul barcilor gonflabile, facandu-l sa crape.

produse-folosite_zps7e624544.jpg


gama-produse-marine_zps4420454f.jpg


kit-intretinere-marine_zps2d570c7e.jpg


Dupa o curatare temeinica (cum a fost cea mai sus prezentata), va recomand sa faceti tratamentul complet cel putin o data pe an, iar spalarea recomand a fi facuta folosind Meguiar’s Gel Wash (acesta fiind un sampon biodegradabil cu care va puteti spala in siguranta barca chiar pe marginea lacului).

Va multumesc pentru atentie,
Stelian

PS: Pentru intrebari sau recomandari ma puteti contacta pe forum, pe email (office@pro-detailing.ro) sau la numarul de telefon binecunoscut (0755125400).
 
Salutare - am decis sa va impart experienta mea cu curatarea barcii. Am incercat tot felul de solutii pana acum inclusiv dedicate. La un moment dat am vazut pe ebay un nea american vindea cu 10 dolari reteta ideala. Nu am rezistat i-am dat americanului ce a vrut si iata reteta. Amestecati parti egale apa oxigenata + solutie acida curatat piscine (aia de la baumax e foarte buna) si acid oxalic (pe la magazine de apicultori se gaseste) pulverizati solutia pe barca si in 15-20 de minutespalare cu wap-ul - zonele foarte murdare trebuie inca o data repetata treaba. Plus eu am mai frecat si cu peria un pic. La mine a functionat brici - poze

133699498.jpg


133699500.jpg
 
Stiu ca nu mai e in bucuresti. O aveam luata de ceva timp cand era inca deschis ala de la chitila. M-am uitat la Leroy Merlin si am gasit si acolo solutie din asta pentru detartrare piscine
 
Salutare - am decis sa va impart experienta mea cu curatarea barcii. Am incercat tot felul de solutii pana acum inclusiv dedicate. La un moment dat am vazut pe ebay un nea american vindea cu 10 dolari reteta ideala. Nu am rezistat i-am dat americanului ce a vrut si iata reteta. Amestecati parti egale apa oxigenata + solutie acida curatat piscine (aia de la baumax e foarte buna) si acid oxalic (pe la magazine de apicultori se gaseste) pulverizati solutia pe barca si in 15-20 de minutespalare cu wap-ul - zonele foarte murdare trebuie inca o data repetata treaba. Plus eu am mai frecat si cu peria un pic. La mine a functionat brici - poze

133699498-1.jpg


133699500-1.jpg


Ce solutie mai exact pentru curatat piscine?
Am gasit la Dedeman trei feluri, pentru alge, pentru calcar si pentru linia apei.
 

Back
Sus