Pen.Mt Athos - merita sa car barcutza ?

Salut,
In curand ma duc la Ouranoupoli - undeva la baza pensinsulei nordice din cele 3 care compun Halkidiki, cu fata catre Pen. Sithonia.
Este simetric fata de golf cu Vourvourou, pe unde frumos s-a plimbat remyx cu caiacul si familia.

Stie cineva daca si pe partea cealalta, la Ouranoupoli, este la fel de bine de plimbare, cu o gonflabila micuta si un motoras de 2 cai ?
Fara valuri, fara vant, etc ?
Nu sunt experimentat si nici curajos si trebuie sa am in vedere ca transportul barcii si al motorului ar reduce drastic garderoba sotiei... lucru extreeem de dificil, neplacut si cu grave consecinte pe ani de zile...b-) si care necesita si mai mult curaj.

Daca macar o voi plimba cu barca, poate incepand din momentul acela mai scap; in caz contrar, condamnare pe viata...

Thx all !
 
Fiind pe tarmul sudic, ferit deci de meltemi care poate nici sa nu apara depinde de cat de curand e acest curand, sunt sanse mari sa fie apa linistita, si cu insulitele alea pare a fi o zona super pentru plimbare. Totusi ca sa nu risti linistea familiei (trebuia sa te ocupi din timp de imblanzire) poti inchiria cu siguranta barcute la fata locului.
 
Sper sa nu fiu in calea vantului, pt ca altminteri curandul nu e foarte curand si este la marele fix pt meltemi: iunie-iulie.

Imblanzirea...familiei... este un proces de durata si inceput de vreun an cu ghinisorul, pe de alta parte succesul plimbarilor cu barca mi-ar mai spala din pacatele cheltuielilor cu barca (facute evident in detrimentul facturilor de intretinere sau de la MiniPrix :) )
 
Pai atunci nu mai ezita! Cu ceva vreme in urma ma uitam prin zona aceea pentru o tura in camping si chiar acolo mi s-a parut cel mai ademenitor si din punctul de vedere al aventurilor nautice, ramane inca sa se concretizeze poate si ca urmare a povestirilor tale de excursie, ilustrate cu poze desigur.
 
Frate barca hollic, eu locuiesc de multi ani in Ouranoupoli. Sunt vanturi mari seara, in mai, iunie. Si valuri. Poti sa faci mici iesiri in insulitele din jur, Drenia, Amouliani, dar mai departe spre Vurvurou nici sa nu te gandesti, apa e foarte adanca, curenti mari....
Noi avem barca (salupa de 6 m) cu motor de 135 de cai si avem probleme cateodata seara cand venim din insule la domiciliu, asa ca mai gandeste-te.
Daca vii in zona si ai nevoie de ceva suna-ma la 00306940515008, Victor.
Suntem in turism de ani de zile, asa ca ...apeleaza daca ai nevoie de ceva.
 
Frate barca hollic, eu locuiesc de multi ani in Ouranoupoli. Sunt vanturi mari seara, in mai, iunie. Si valuri. Poti sa faci mici iesiri in insulitele din jur, Drenia, Amouliani, dar mai departe spre Vurvurou nici sa nu te gandesti, apa e foarte adanca, curenti mari....
Noi avem barca (salupa de 6 m) cu motor de 135 de cai si avem probleme cateodata seara cand venim din insule la domiciliu, asa ca mai gandeste-te.
Daca vii in zona si ai nevoie de ceva suna-ma la 00306940515008, Victor.
Suntem in turism de ani de zile, asa ca ...apeleaza daca ai nevoie de ceva.

Multam fain, Victor ! Te sun macar sa bem o bere daca ai timp.
Probabil ca ma reprofilez si ma fac la loc alco holic b-)

Ca sa-mi fie mai clar, macar in jurul Amouliani am sanse sa ma dau cu o pneumatica din PVC de 3 metri si un motor de 2 cai ? Sau mai bine nu le car si-i las sotiei gardilopul intact...?
Cam cat este de inchiriat o barcuta mica dar cu care sa nu ma innec ?
 
E 50 de euro pe zi. In zona de Nd Amouliani are plaje si e ca o balta, dar spre sud e adancime mare si curenti mari. E dificil acolo cu motor asa mic. Dar ai ce face cu barcuta, sunt inca cateva insulite in jur cu plaje superbe, unde poti merge.
Sa ma suni te rog sa ne facem si alcobarca holici.
 
Salut Victor, Am pneumatica cu mine. Noua nouta, nescoasa din husa. Crezi ca.i gasesti client?
Sunt la o aruncatura de bat...in Nikiti.
Da.mi un semn pentru detalii.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta
 
Ultima editare:
bravo victor, ti-am vazut site-ul, impresionanti oamenii care fac lucrurile sa mearga. daca poti sa ma ajuti cu o informatie, iti raman dator. doresc, sper sa si reusesc, luna iunie sa mi-o petrec in zona ouranopoli-vourvourou. cu rulota. am vazut ca sunt multe campinguri, am vazut de asemenea ca sunt si multi care stau off camping. in grupuri de 2-3 echipaje de obicei nu e nici o problema. dar singur fiind, doar cu familia crezi ca exista riscuri, evenimente neplacute sau este ilegal? sau exista posibilitatea de a campa pe terenul privat al cuiva si a-i plati omului direct? pe scurt, la un tarif de aproximativ 25 euro pe zi camping organizat as prefera sa dau un 200-250 euro pe luna sa stau in gradina cuiva, cu iesire la mare. tu nu te-ai gandit la aceasta modalitate de mica afacere sezoniera, de a inchiria un teren si a-l transforma intr-un camping low cost? l-ai populariza si pe forumuri ale rulotistilor, dar si multi barcaholici exista care ar sta la cort pe malul garlei, sa poata vasli printre insule. chiar la nv de vourvourou am vazut pe map o peninsula care inchide golful si unde se vad rulote si e clar in afara zonei de campare. toate bune
 

Back
Sus